Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Samuel Sanchez vandt 13. etape

Samuel Sanchez vandt 13. etape

08. september 2006 17:350
Det blev Samuel Sánchez, der trak sig sejrrigt ud af kampen om sejren på 13. etape af Vuelta a España. Med en gigantisk kraftpræstation lykkedes det den 28-årige at holde det jagtende felt bag sig i en åndeløst spændende finale på en etape, som ellers længe var præget af et femmandsudbrud med deltagelse af bl.a. danske Lars Bak.


Samuel Sanchez vinder / Foto: Sirotti


13. etape blev ellers startet stille og roligt af et felt, som ved starten på dagens etape var blevet decimeret til bare 158 ryttere. Dermed har i alt 31 ryttere valgt at udgå før tid. De 180 km fra Guadalajara til Cuenca havde tre kategori 3 stigninger, og umiddelbart skulle det ikke være nogen hård rute. Profilen kunne dog let snyde, for det var en temmelig kuperet rute, rytterne skulle igennem.

Et samlet felt kørte ind på dagens første stigning, Alto de la Tendilla, efter 31 km. Den første bjergspurt blev vundet af David Arroyo (Illes Balears-Caisse d'Epargne) foran Egoi Martinez (Discovery) og Pietro Caucchioli (Credit Agricole). Heller ikke på nedkørslen var der nogle, som forsøgte sig med et angreb.

På et tidspunkt kom en større gruppe af sted, men de blev hentet igen, og først efter 55 km kom det udbrud af sted, som kom til at præge resten af etapen.

Dagens første indlagte spurt lå efter 51 km i den lille by Sacedon, og det var Jean-Patrick-Nazon som vandt spurten foran Lars Yitting Bak og Matteo Tosatto.

Kort før dagens anden kategori 3 stigning, Alto de Corcoles, var en femmandsgruppe bestående af Michael Boogerd (Rabobank), Davide Rebellin (Gerolsteiner), Lars Ytting Bak (Team CSC), Luis Pérez (Cofidis) og Iñigo Landaluze (Euskaltel-Euskadi) kommet af sted, og de fik hurtigt et ganske pænt forspring, som på et tidspunkt nåede helt op på otte minutter.

Dagens anden bjergspurt efter 60 km blev vundet af Michael Boogerd foran Davide Rebellin, Frederic Bessy og Lars Bak.

Da udbryderne nåede dagens anden indlagte spurt efter 100 kørte kilometre i byen Priego, var forspringet 7:38 minutter, og det var Landaluze, som krydsede linjen foran Bessy og Bak, og Euskatel-rytteren vandt dermed også den specielle Luis Ocaña mindepris, som uddeles her. Ocana blev født i byen Priego og omtales også som ’den spanske Merckx’. Ocana vandt Vueltaen i 1970 og Touren i 1973. Han er dog ikke mindst kendt for sit store uheld i 1971-udgaven af det franske etapeløb, hvor han førte med mere end otte minutter i den samlede stilling foran netop Eddy Merckx, da han på 14. etape fra Revel til Luchon styrtede og kom så alvorligt til skade, at han måtte udgå. Luis Ocana fik en tragisk ende på livet, da han skød sig i 1994.

Omkring 20 km før mål var det imidlertid slut for femmandsgruppen. Quick Steps tempoarbejde i feltet har gjort kål på det store forspring. Det belgiske hold havde ingen med i udbruddet, og etapeafslutningen så på papiret ud til at ligge perfekt til Paolo Bettini. Kort efter at udbryderne var hentet blev der imidlertid på starten af dagens sidste stigning kørt kontra.

Først var det René Haselbacher, som forsøgte sig. Derefter var det Danilo di Luca, men han fik hurtigt følgeskab af de fleste af favoritterne til den samlede sejr. Kort før toppen af stigningen angreb Alejandro Valverde og tog dermed sejren i den sidste bjergspurt.

Så var det Cofidis-rytteren Luis Perez, som gjorde brud af lidt pace fra et par motorcykler for at komme af sted. Han blev dog hentet, og med syv kilometer til mål var der angreb fra Samuel Sanches fra Euskatel-Euskadi. Han fik hurtigt slået et hul på nedkørslen fra dagens sidste stigning, og selvom Illes Balears-Caisse dÉpargne sad med fire ryttere i front og jagtede Sanches, som med et lille forspring på otte sekunder jog igennem de små gader i målbyen Cuenca, så lykkedes det ikke det at hente ham. Flere af sprinterne var kommet op til den forreste gruppe, herunder Thor Hushovd, Paolini og O'Grady, og de kæmpede alle indædt men uden held for at nå Sanchez. Alejandro Valverde deltog også i spurten i et forsøg på at hente så mange bonussekunder som overhovedet muligt inden morgendagens enkeltstart, og det lykkedes ham også at køre sig over stregen på en andenplads.


Dagens etape i flotte omgivelser / Foto: Sirotti



Samuel Sanchez på podiet / Foto: Sirotti



Alejandro Valverde fremme / Foto: Sirotti



Resultatet af 13. etape
1 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.03.43
2 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
4 Luca Paolini (Ita) Liquigas
5 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
7 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
8 Erik Zabel (Ger) Team Milram
9 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
10 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
11 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
12 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
13 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
14 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
15 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
16 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
17 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
19 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
22 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
23 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
24 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
25 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
27 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
29 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
30 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.21
31 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.36
32 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 0.41
33 Daniel Becke (Ger) Team Milram 1.06
34 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
35 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
36 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
37 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
39 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
40 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
41 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
42 Theo Eltink (Ned) Rabobank
43 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
44 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
45 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
46 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
47 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
48 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
49 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
50 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
51 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 1.51
52 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
53 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
54 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
55 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
56 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
57 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
58 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
59 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
60 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
61 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
62 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
63 Francesco Failli (Ita) Liquigas
64 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
65 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
66 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
67 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
68 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
69 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
70 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
71 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
72 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
73 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
74 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
75 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
76 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
77 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
78 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
79 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
80 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
81 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.16
82 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
83 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
84 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
85 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
86 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
87 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
88 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
89 Jorge García (Spa) Relax-Gam
90 David George (RSA) Relax-Gam
91 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
93 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
94 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
95 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
96 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
97 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 4.14
98 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 4.41
99 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
100 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
101 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
102 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
103 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
104 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
105 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
106 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
107 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
108 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
109 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 7.21
110 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
111 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
112 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
113 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
114 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
115 Marco Velo (Ita) Team Milram
116 William Walker (Aus) Rabobank
117 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
118 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
119 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
120 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
121 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
122 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
123 Pieter Weening (Ned) Rabobank
124 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
125 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
126 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
127 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
128 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
129 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
130 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
131 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
132 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
133 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
134 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
135 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 9.05
136 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
137 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
138 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
139 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
140 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
141 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
142 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
143 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
144 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
145 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
146 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
147 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
148 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
149 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
150 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
151 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
152 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
153 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
154 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
155 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
156 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
157 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
158 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic


Udgået rytter
DNS Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team


Samlet stilling efter 13. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 53.42.21
2 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.35
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.52
4 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.04
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 1.46
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.13
7 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.36
8 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.39
9 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.10
10 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 4.07
11 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 4.56
12 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.21
13 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 6.07
14 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
15 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 6.19
16 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.28
17 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.44
18 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 7.24
19 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.44
20 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
21 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 8.07
22 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.35
23 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.56
24 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 10.19
25 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 10.40
26 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.43
27 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.23
28 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 15.09
29 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 17.32
30 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 18.48
31 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.15
32 Theo Eltink (Ned) Rabobank 19.18
33 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 21.56
34 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 24.18
35 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 25.34
36 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 25.45
37 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 26.05
38 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 26.06
39 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 27.27
40 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 27.40
41 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 28.19
42 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 29.11
43 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 30.24
44 Daniel Becke (Ger) Team Milram 32.02
45 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 34.24
46 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 34.56
47 Pieter Weening (Ned) Rabobank 35.25
48 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 36.42
49 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36.57
50 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 37.24
51 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 38.30
52 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 39.09
53 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 39.19
54 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 39.50
55 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 41.11
56 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 41.29
57 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 41.50
58 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 42.17
59 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 42.55
60 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 44.39
61 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 44.51
62 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 45.33
63 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 46.54
64 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 49.29
65 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 51.52
66 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 52.17
67 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 55.22
68 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 55.23
69 Erik Zabel (Ger) Team Milram 55.46
70 David George (RSA) Relax-Gam 56.11
71 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 56.26
72 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 57.36
73 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 58.33
74 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 59.35
75 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 1.00.10
76 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.01.31
77 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.02.36
78 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1.02.38
79 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.02.41
80 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 1.03.19
81 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.04.06
82 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 1.04.32
83 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.04.57
84 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.05.13
85 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.06.10
86 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.06.41
87 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.06.59
88 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.07.09
89 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.07.41
90 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 1.07.50
91 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 1.07.54
92 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.08.22
93 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 1.08.59
94 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 1.09.08
95 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.09.42
96 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 1.10.17
97 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.10.41
98 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 1.11.21
99 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.11.39
100 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.12.02
101 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.12.15
102 Jorge García (Spa) Relax-Gam 1.13.04
103 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.14.39
104 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 1.15.12
105 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.15.57
106 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.16.00
107 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 1.16.05
108 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 1.17.06
109 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.17.45
110 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.18.02
111 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 1.18.41
112 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 1.18.57
113 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.19.21
114 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1.19.24
115 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.21.59
116 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.22.09
117 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.22.43
118 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 1.22.59
119 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.23.27
120 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.23.42
121 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1.23.47
122 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.23.48
123 William Walker (Aus) Rabobank 1.24.10
124 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.26.01
125 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 1.26.11
126 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 1.26.23
127 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 1.26.32
128 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1.27.00
129 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 1.28.56
130 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.28.59
131 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 1.30.27
132 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1.30.44
133 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 1.30.46
134 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 1.31.18
135 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.31.49
136 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.32.25
137 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 1.33.17
138 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 1.33.21
139 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 1.33.36
140 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.34.34
141 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
142 Marco Velo (Ita) Team Milram 1.36.02
143 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 1.37.04
144 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 1.37.43
145 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.37.48
146 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.38.32
147 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 1.38.55
148 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.39.18
149 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 1.40.26
150 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.41.09
151 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 1.41.10
152 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.43.07
153 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 1.45.24
154 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 1.46.06
155 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 1.47.00
156 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1.55.07
157 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2.01.59
158 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 2.03.16


Pointkonkurrencen efter 13. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 155 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 84
3 Luca Paolini (Ita) Liquigas 79
4 Erik Zabel (Ger) Team Milram 79
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 75
6 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 66
7 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 65
8 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 55
9 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 47
10 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 46
11 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 45
12 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 44
13 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 42
14 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 40
15 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 40
16 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
17 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 37
18 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
19 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
20 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 27
21 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 26
22 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 26
23 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 24
24 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 24
25 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 22


Bjergkonkurrencen efter 13. etape
1 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 81 pts
2 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
3 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 67
4 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 53
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 48
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 44
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 40
8 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
9 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 32
11 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 32
12 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
13 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 27
14 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
15 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
16 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 21
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
18 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
19 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 16
20 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 16
21 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15
22 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 15
23 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 14
24 Pieter Weening (Ned) Rabobank 14
25 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 12


Kombinationskonkurrencen efter 13. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11 pts
2 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 19
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 27
4 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 27
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 28
6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 29
7 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 31
8 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 42
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 47
10 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 47
11 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 50
12 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 52
13 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 56
14 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 67
15 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 78
16 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 80
17 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 81
18 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 81
19 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 82
20 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 100
21 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 101
22 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 103
23 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 104
24 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 110
25 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 113


Holdkonkurrencen efter 13. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 160.32.15
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 10.32
3 Astana 16.41
4 Euskaltel - Euskadi 19.27
5 Lampre - Fondital 28.28
6 Team CSC 45.41
7 Saunier Duval - Prodir 52.17
8 Relax - GAM 1.04.25
9 Rabobank 1.05.43
10 Ag2r Prevoyance 1.18.36
11 Cofidis, le Credit Par Telephone 1.22.03
12 Credit Agricole 1.30.42
13 Liquigas 1.40.28
14 Davitamon - Lotto 1.48.59
15 Gerolsteiner 2.12.12
16 Française des Jeux 2.14.11
17 Phonak Hearing Systems 2.16.08
18 T- Mobile Team 2.18.04
19 Quick Step - Innergetic 2.44.30
20 Bouygues Telecom 2.54.22
21 Team Milram 3.07.29
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

OL - Herrer(JO) 25/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 25/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER