Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Schmidt og Mortensen vandt Designa løbet

Schmidt og Mortensen vandt Designa løbet

03. juni 2006 17:140
Silkeborg IF Cykling arrangerede i dag Designa løbet. Over 300 ryttere var på startstregen, hvor der skulle findes vindere i 16 forskellige klasser. Hos kvinderne var det endnu engang Trine Schmidt og Mie Bekker Lacota som skulle afgøre det imellem sig, og denne gang var det Schmidt som vandt. For herrerne var det Martin Mortensen fra Herning CK/Velo Club Roubaix som vandt. Han viste sig at være den stærkeste i en udbryder gruppe på fem ryttere.

Klasse: Designa
1 Trine Schmidt - Team Mermaid 2.59,20
2 Mie Bekker Lacota - Team Mermaid s.t.
3 Emilia Fahlin - Sv. Landslaget - jun 3.00,23
4 Signe Ivesen - Vejen BC 3.00,33
5 Annette Dam - Team Odense Energi 3.01,38
6 Alexandra Engen - Svenska Cykelförbundet s.t.
7 Maria Helena Bornak - Team Odense Energi s.t.
8 Emma Karlsson - Sv. Landslaget - jun s.t.
9 Karina H Nielsen - Esbjerg CR s.t.
10 Anette Berg - Team Mermaid 3.01,42
11 Margriet Kloppenburg - Holbæk s.t.
12 Kamilla Ahrensbach - Team Mermaid s.t.
13 Caroline Svensson - Sv. Landslaget - jun 3.05,02
14 Pernille Vork - Esbjerg CR s.t.
15 Henriette Frederiksen - Esbjerg CR s.t.
16 Nikoline Hansen - Bov CC s.t.
17 Nadine Lankeshofer - RV Germania Hamburg v. 1923 s.t.
18 Kristine Saastad - Kongsberg IF - Norge s.t.
19 Katrine Daugaard Kristensen - Horsens AC s.t.
20 Jannie Schöne Schmidt - Team Odense Energi s.t.
21 Isabelle Söderberg - Sv. Landslaget - jun s.t.
22 Jessica Kihlbom - Sv. Landslaget - jun s.t.
23 Ruth Althoetmar - Team Agapedia - Tyskland s.t.
24 Runa Pütz - Team Schleswig Holstein s.t.
25 Sisse Hermansen - Team Mermaid s.t.
26 Line Foss - Rye CK - Norge s.t.
27 Katarina Knutsson - Malmø s.t.
28 Rie Strand - Greve CC s.t.
29 Susanne Plambeck - Harburger Radsport 3.05,11
30 Lone Drejer CC - Gladsaxe s.t.
31 Katrin Horn RV Germania - Hamburg v. 1923 3.05,14
32 Kine Høst Denstad - Arendal - Norge s.t.
33 Inge Baumgarten - Roskilde CR 3.07,31
34 Jette Schlüter - Roskilde CR s.t.
35 Connie Kjøller - ABC 3.07,48
36 Caroline Gustavsson - Sv. Landslaget - jun 3.08,40
37 Denise Henriksen - DCR Ballerup s.t.
38 Maria Kruse - Team Odense Energi s.t.
39 Jette Fuglsang - Thy 3.11,23
40 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets CA 3.11,33


Designa Ladies Cup 2006 - Senior samlet
1. Trine Schmidt Team Mermaid 3.55'40"
2. Mie Bekker Lacota Team Mermaid 6" efter
3. Signe Ivesen Vejen BC 1'31" efter
4. Annette Dam Team Odense Energi 2'35" efter
5. Alexandra Engen Svenska Cykelförbundet 2'37" efter
6. Karina H Nielsen Esbjerg CR 2'37" efter
7. Maria Helena Bornak Team Odense Energi 2'39" efter
8. Anette Berg Team Mermaid 2'46" efter
9. Kamilla Ahrensbach Team Mermaid 2'47" efter
10. Pernille Vork Esbjerg CR 6'07" efter


Designa Ladies Cup 2006 - Junior samlet
1. Emilia Fahlin Sv. Landslaget, jun 3.56'52" efter
2. Emma Karlsson Sv. Landslaget, jun 1'28" efter
3. Margriet Kloppenburg Holbæk 1'32" efter
4. Jessica Kihlbom Sv. Landslaget, jun 4'48" efter
5. Caroline Svensson Sv. Landslaget, jun 4'50" efter
6. Katrine Daugaard Kristensen Horsens AC 4'55" efter
7. Isabelle Söderberg Sv. Landslaget, jun 4'55" efter
8. Rie Strand Greve CC 4'55" efter
9. Inge Baumgarten Roskilde CR 7'24" efter
10. Caroline Gustavsson Sv. Landslaget, jun 8'33" efter


Klasse: A
1 Martin Mortensen - Herning CK/Velo Club Roubaix 3.44,39
2 Morten Christiansen - Glud & Marstrand Horsens s.t.
3 Allan Bo Andresen - Team Designa Køkken s.t.
4 Jacob Kollerup - Team Vision-Bikes 3.44,41
5 René Jørgensen - Team Designa Køkken 3.44,48
6 Janif Hecht - Team Vision-Bikes 3.46,13
7 André Steensen - Glud & Marstrand Horsens s.t.
8 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens s.t.
9 Michael Reihs - Team Designa Køkken s.t.
10 Christian Knørr - Herning CK - Elite 3.46,30
11 Thomas Guldhammer - Glud & Marstrand Horsens s.t.
12 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken s.t.
13 Michael Skelde - Glud & Marstrand Horsens 3.46,32
14 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens s.t.
15 Michael Berling - Glud & Marstrand Horsens s.t.
16 Stig S. Dam - Farsø CK 3.47,04
17 Daniel Holm Foder - Team Designa Køkken 3.47,43
18 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cykling 3.50,42
19 René Ahrenkiel - Farsø CK s.t.
20 Michael Larsen - Team Designa Køkken 3.51,22

Klasse: B
1 Anders Hilligsøe - Holstebro CC 3.23,07
2 Christian Poulsen - Kolding BC s.t.
3 Eskil Vammen - CK Århus 3.23,12
4 Kalle K. Corneliussen - Esbjerg CR 3.23,14
5 Jan Birk Oxlund - Vejen BC 3.23,21
6 Rasmus Mejldal - Cykling Odense 3.23,23
7 Anders Klinkby - Vejen BC 3.23,45
8 Henrik Helt Hansen - Amager CR s.t.
9 Jacob Kjeldsen - Kolding BC 3.25,27
10 Ulrik Vestergaard Jensen - Hedensted Cykelklub s.t.
11 Mads Strange Rydicher - Ordrup CC 3.26,02
12 Tommy Jacobsen - Vejen BC s.t.
13 Stephan Phillip - Vejle CK s.t.
14 Daniel Vestergård Andersen - Viborg Cycling s.t.
15 Claus Nielsen - CK Aarhus s.t.

Klasse: C
1 Mads Bang Andersen - DCR Ballerup 2.31,57
2 Jesper Nielsen - Herning CK s.t.
3 Finn Kenneth Rosenbæk Madsen - Skive CK 2.33,35
4 Jonas Jørgensen - Næstved BC 2.34,44
5 Marcus Baranski - TS Harburg s.t.
6 Jesper Bruun Hansen - Grenaa CC s.t.
7 Mads Kühn - Aalborg CR s.t.
8 Kennet Nielsen - Cycling Langeland s.t.
9 Bjarne Henning Hansen - Nakskov CC s.t.
10 Thomas Lund - Herning CK s.t.
11 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling s.t.
12 Søren Alexandersen - Cykling Odense s.t.
13 Rasmus Hvarre - Randers CK10 s.t.
14 Claus Vinnich Hansen - Vejen BC s.t.
15 Gregor Hoops - Kielr RV 2.34,49

Klasse: Junior
1 Mikkel Lund - Team GLS 2.33,34
2 Jonas Søndergaard - Team GLS s.t.
3 Jesper Juul Andreasen - Team Python Pro Næstved 2.33,44
4 Morten Brinch Jensen - Herning CK 2.33,55
5 Kristian Sobota - Amager CR s.t.
6 Christian Ranneries - Team Python Pro Næstved 2.34,46
7 Nicholas Jørgensen - Amager CR s.t.
8 Kasper Therkildsen - Team Festina Vejle 2.35,03
9 Jacob Gye Madsen - Odder CK 2.36,20
10 Jesper Thomsen Esbjerg - CR 2.36,57
11 Martin Stenger Føhns - Herning CK s.t.
12 Nick Iversen - Thy CR s.t.
13 Søren T. Kirkegaard Madsen - Herning CK s.t.
14 Nikolaj Emil Svenningsen - Esbjerg CR 2.38,02
15 Steffan Hansen - Esbjerg CR 2.42,18

Klasse: Begynder
1 Peter Jacobsen - Aalborg CR 2.41,38
2 Brian Jørgensen - Aalborg CR s.t.
3 Jens Skannerup - Ringkøbing CC s.t.
4 Steffen Sillesen - Varde CK s.t.
5 Anders Niemann - CK Aarhus s.t.
6 Claus Kaimer - Viborg Cycling s.t.
7 René Boesen - Skanderborg CK s.t.
8 Tommy Ågren - CK Aarhus s.t.
9 Per Juel Jensen - Odder CK s.t.
10 Klaus Theilgaard Huusom - Aalborg CR s.t.
11 Daniel Garne Jensen - Hammel CK s.t.
12 Preben Vedel - Skive CK s.t.
13 Orla Momme Lund Agerskov - CK91 s.t.
14 Jonas Mikkelsen - Aalborg CR s.t.

Klasse: Veteran H40
1 Lars Christensen - Aalborg CR 2.35,00
2 Benny Petersen - Skive CK s.t.
3 Poul Sand - Herning CK s.t.
4 Lars Uffe Nielsen - Team Cycling Ringsted s.t.
5 Henning Sørensen - Hammel CK s.t.
6 Henrik Bjarne Jensen - FBL s.t.
7 Martin Lohmann - KCK Herlev s.t.
8 Danner Vedel Friis Kirkel - Horsens AC 2.35,06
9 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg IF Cykling 2.35,13
10 Morten Strøm - CC Gladsaxe 2.37,34
11 Christian Munk - Thorsager Motion Cykling s.t.
12 Finn Samson - Hvidovre CK s.t.
13 Sven Magnussen - RG Hamburg s.t.
14 Kim Westen - Nakskov CC s.t.
15 Jørgen Pugdahl Pedersen - Thy CR 2.39,48

Klasse: Veteran H50
1 Danny Koch Christensen - Thorsager Motion Cykling 2.41,51
2 Ole Jensen - Hedensted Cykelklub s.t.
3 A.C. Andersen - Skive CK s.t.
4 Johannes Agerholm - ABC 2.42,05
5 Claus Richard Larsen - ABC 2.45,27
6 Steen Florager - Team Cycling Ringsted 2.47,02
7 Klaus Neuhaus - RV Huchting 2.49,30
8 Jan Pallesen - Skive CK s.t.
9 Ib Jørgensen - Svendborg CC 2.49,33
10 Bernd Hansmann - TSV Heiligenrode s.t.
11 Svend Erik Pedersen - Greve CC 2.51,07
12 Paul Michael Kristensen - Roskilde CR 2.52,03

Klasse: Veteran H60
1 Wolfgang Harter - RV Huchting 2.52,19
2 Alvin Ellebye - Horsens AC s.t.
3 Søren Vagtholm - Cykling Odense s.t.
4 Allan Søndergaard - Hammel CK 2.52,22
5 Villy Christensen - Hammel CK s.t.

Klasse: Ungdom
1 Rasmus Christian Quaade - CK Fix 1.43,13
2 Patrick Clausen - CK Fix s.t.
3 Sebastian Lander - Køge CR s.t.
4 Mathias Gade Jakobsen - Hobro CK38 s.t.
5 Joakim Lindboe Brüchmann - DCR Ballerup 1.43,58
6 Mads Meyer - Køge CR s.t.
7 Rasmus Holm Thomassen - KCK Herlev 1.44,32
8 Mark Sehested Pedersen - Kalundborg CC s.t.
9 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen - Esbjerg CR s.t.
10 Stefan Claes Dahl Olsen - Køge CR s.t.
11 Lenni Helleskov Busk - DCR Ballerup s.t.
12 Kasper Kirch Gade - Thy CR s.t.
13 Mathias Frostholm Kristensen - Hobro CK38 s.t.
14 Martin Lind - Aalborg CR s.t.
15 Rasmus Malmkjær - Hobro CK38 s.t.
16 Anders Eltzholtz - Hobro CK38 s.t.
17 Kristoffer Schjønnemann Larsen - Køge CR s.t.
18 Henrik Hasling Gade - Sønderborg CK s.t.
19 Kristian Haugaard Jensen - Odder CK s.t.
20 Stefan Reinert Djurhuus - Amager CR s.t.
21 Niels Hedekær Olsen - Roskilde CR s.t.
22 Simon Larsen - Sønderborg CK s.t.
23 Karl Magnus Larsen - Randers CK10 s.t.
24 Kasper Andreassen - Svendborg CC s.t.
25 Mathias Lisson - Roskilde CR s.t.
26 Marc Christian Garby - Team Cycling Ringsted s.t.
27 Rasmus Louring Vorre - Vejle CK s.t.
28 Max Møller Elmholt - Herning CK s.t.
29 Jesper Stjernholm Olesen - Horsens AC s.t.
30 Peter Horn Bækhøj - Thy CR s.t.

Klasse: Ældste Drenge 1
1 Jesper Herbæk Kousgaard - Herning CK 0.58,03
2 Kasper Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling 0.58,22
3 Matias Udby - Hobro CK38 0.58,27
4 Casper Degn Larsen - Herning CK 0.58,30
5 Alexander Mørk - Nr. - Søby CK s.t.
6 Steffen Schneider Jakobsen - CCH Hjørring s.t.
7 Ronnie Bang Pedersen - Silkeborg IF Cykling 0.58,32
8 Jannich Geisler Harburger - Radsport G 0.58,35
9 Søren Sølvsten Nielsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Thomas Jespersen Beck - Sønderborg CK 0.58,36
11 Matthias Heine Harburger - Radsport G s.t.
12 Michael Valgren Andersen - Thy CR s.t.
13 Nicklas Møller Mikkelsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
14 Matias Rosendal Damm - Esbjerg CR s.t.
15 Phillip Dieckmann - Kieler Radsport Verein s.t.

Klasse: Ældste Drenge 2
1 Simon Bigum - Svendborg CC 1.02,00
2 Lasse Zink Mortensen - Rødekro CC s.t.
3 Jens Møller Pedersen - Randers CK10 s.t.
4 Jonas Lykke H. Nielsen - Esbjerg CR s.t.
5 Frederik Thalund Jensen - Herning CK s.t.
6 Nicolai Brøchner Nielsen - Kolding BC s.t.
7 Martin Herbæk Grøn - Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Felix Aickmann - Harburger s.t.
9 Jacob Østergaard Markussen - Horsens AC s.t.
10 Daniel Mielke - Roskilde CR s.t.
11 Julian Lehmann - Harburger s.t.
12 Mads Gregersen - Varde CK s.t.
13 Søren Birkemose - Svendborg CC s.t.
14 Ask Nilou Nørgaard - Svendborg CC 1.02,05
15 Sebastian Beyer - Harburger s.t.

Klasse: Ældste Piger
1 Fie Degn Larsen - Herning CK 1.02,00
2 Nina Schultz Nielsen - Herning CK s.t.
3 Pernille Ott Frendorf - Greve CC 1.02,04

Klasse: Mellemste
1 Mathis Johansson - Nakskov CC 0.38,32
2 Elias Helleskov Busk - DCR Ballerup s.t.
3 Simon Hamann Larsen - Kolding BC s.t.
4 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg CC s.t.
5 Mads Krog Nielsen - Herning CK s.t.
6 Niklas Vestergaard Eg - Herning CK s.t.
7 Julius Reinhold - Kieler RV s.t.
8 Mathias Møller Nielsen - CC Gladsaxe s.t.
9 Jon van Dijk Nielsen - DCR Ballerup s.t.
10 Kristian Holm - CC Gladsaxe s.t.
11 Mathias Tholstrup - Silkeborg IF Cykling s.t.
12 Malte Haushahn - Kieler RV s.t.
13 Christoffer Lisson - Roskilde CR 0.38,36
14 Henrik Pedersen - Skive CK 0.38,38
15 Emil Wang - CK Fix 0.38,41
16 Alexander Engels Ryming - Skive CK s.t.

Klasse: Mellemste Piger
1 Amanda Marie Dyrkilde - Roskilde CR 0.40,39
2 Nadia Pedersen - DCR Ballerup 0.41,22

Klasse: Yngste
1 Helmut Wacker - Roskilde CR 0.18,33
2 Mathias Norsgaard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Jesper Sommer Jensen - Hobro CK38 s.t.
4 Jacob Kruse Jensen - Haderslev CK75 s.t.
5 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - CC Gladsaxe s.t.
6 Mathias Strange Hansen - Silkeborg IF Cykling 0.18,36
7 Nina Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling 0.18,41
8 Anton Grigull Kieler - Radsport Vereib 0.18,51
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger