Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Schumacher stærkest på Namur

Schumacher stærkest på Namur

08. maj 2006 17:320
Gerolsteiners Stefan Schumacher var stærkest på den afsluttende stigning op til Namur på 3. etape af Giro d´Italia. Derved overtager den tyske rytter løbets førertrøje fra Paolo Savoldelli, der kom i mål seks sekunder efter, mens Ivan Basso endnu engang tabte lidt tid til sidste års samlede vinder.

Dagens 202 km. lange kuperede etape fra Pervez til Namur, blev præget af rigtig belgier-vejr med masser af regn, hvilket medførte en del styrt i feltet. Blandt de ryttere som måtte en tur i asfalten var José Luis Rubiera Vigil (Discovery), William Bonnet (Credit Agricole), Nick Gates (Davitamon-Lotto) og Dario Cioni (Liquigas). Alessandro Petacchi synes dog at være den rytter, der var mest medtaget, da han styrtede med 50 km. til mål. Selvom holdet får kørt supersprinteren frem til feltet er det tydeligt, at han har problemer med den ene læg og efter et par behandlinger hos løbslægen må han endnu engang slippe feltet.

Trods det dårlige vejr var der masser af angrebslysten i feltet og efter 18 km. til mål kommer Moises Aldape Chavez (Ceramica Panaria-Navigare), Amael Moinard (Cofidis), Markel Irizar Aranburu (Euskaltel-Euskadi) og Raffaele Illiano (Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni) af sted i dagens første seriøse udbrud. Det var dog tydeligt at feltet – og særdeleshed Quick Step-Innergetic holdet - ikke ønskede at give dem for lang snor. De fire fik maksimalt oparbejdede et forspring på 4.32 min. til feltet og måtte med 19 km. til mål se sig hentet af feltet.

Med ca. 15 km. til mål tager Team CSC over efter Quick Step holdet, uden tvivl for at holde holdets kaptajn Ivan Basso helt fremme i feltet og ude af problemer. Det opskruede tempo giver dog også problemer længere bagude i feltet, hvor enkelte ryttere må slippe feltet.

Alberto Loddo (Selle Italia) angriber straks feltet kører ind på den afsluttende to kilometer lange stigning til Namur. Han bliver dog hurtigt hentet af Jose Rubiera (Discovery Channel), der får oparbejdet et lille hul til favoritterne, men bliver hentet med en kilometer til mål af Stefan Schumacher, der uimodståeligt holder hele vejen til mål, mens den spanske rytter får kæmpet sig ind på andenpladsen. Davide Rebellin (også Gerolsteiner) vandt spurten i en lille gruppe, der kom i mål kort efter dagens vinder.


Stefan Schumacher / Foto: Sirotti


Andrea Moletta fuldender den gode dag for Gerolsteiner med en syvendeplads lige bagved Team CSCs Jens Voigt. I samme gruppe sad Paolo Savoldelli. Ivan Basso (Team CSC), Damiano Cunego (Lampre-Fondital) og Danilo Di Luca (Liquigas) tabte alle yderligere lidt tid, således at Team CSCs kaptajn nu er 30 sekunder efter sidste års samlede vinder Paolo Savoldelli.

Resultat af 3. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 5.14.41 (39.086 km/t)
2 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.02
3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.06
4 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
5 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
6 Jens Voigt (Ger) Team CSC
7 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
8 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
9 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
10 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 0.09
11 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
12 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
13 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
15 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
16 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.13
17 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
18 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
19 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
20 Ivan Basso (Ita) Team CSC
21 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
22 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
23 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
24 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
25 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
26 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
27 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
28 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
29 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
30 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
31 Marc De Maar (Ned) Rabobank
32 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
33 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
34 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
35 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
36 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
37 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
38 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
39 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
40 Bobby Julich (USA) Team CSC
41 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
42 Christian Knees (Ger) Team Milram
43 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
44 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
45 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
46 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
47 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
48 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
49 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
50 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
51 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
52 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux
53 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
54 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
55 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
56 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
57 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
58 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
59 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
60 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
61 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
62 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
63 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.29
64 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
65 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
66 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
67 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
68 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
69 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
70 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
71 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Theo Eltink (Ned) Rabobank
73 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
74 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
75 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
76 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 0.39
77 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
78 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
79 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 0.43
80 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 0.46
81 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
82 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
83 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
84 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 0.48
85 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
86 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
87 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
88 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
89 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
90 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 0.52
91 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 0.55
92 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
93 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
94 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
95 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
96 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
97 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
98 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
99 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
100 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
101 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
102 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
103 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
104 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
105 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
106 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
107 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
108 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
109 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
110 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
111 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
112 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
113 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
114 André Korff (Ger) T-Mobile Team
115 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
116 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
117 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
118 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
119 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
120 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
121 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
122 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
123 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
124 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
125 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
126 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
127 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
128 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.08
129 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
130 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
131 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 1.12
132 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
133 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
134 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
135 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.15
136 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
137 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
138 Marc Wauters (Bel) Rabobank
139 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
140 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
141 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
142 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 1.18
143 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
144 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
145 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
146 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
147 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
148 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.26
149 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 1.38
150 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.40
151 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.44
152 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2.00
153 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 2.31
154 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
155 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
156 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
157 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
158 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
159 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.40
160 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.42
161 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
162 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
163 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir
164 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
165 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
166 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
167 Graeme Brown (Aus) Rabobank
168 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
169 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 4.22
170 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
171 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
172 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
173 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
174 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team
175 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
176 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
177 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
178 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
179 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
180 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
181 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
182 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
183 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
184 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
185 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
186 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
187 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
188 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
189 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
190 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
191 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 6.38
192 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.19
193 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
194 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 8.00
195 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 14.38
196 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
197 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
198 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram


Samlet stilling efter 3. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 10.14.04
2 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.13
3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.23
4 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.29
5 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.31
6 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
7 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux
8 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.32
9 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 0.33
10 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.37
11 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
12 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.38
13 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 0.39
14 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.40
15 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 0.41
16 Ivan Basso (Ita) Team CSC 0.43
17 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.45
18 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 0.46
19 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 0.47
20 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.49
21 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
22 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 0.51
23 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.52
24 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
25 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 0.55
26 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
27 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 0.56
28 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
29 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 0.58
30 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 0.59
31 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
32 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 1.00
33 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 1.01
34 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.02
35 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
36 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
37 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
38 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 1.04
39 Bobby Julich (USA) Team CSC 1.05
40 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.06
41 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1.07
42 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.08
43 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
44 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
45 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.10
46 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.11
47 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
48 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 1.12
49 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
50 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 1.14
51 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1.15
52 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
53 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
54 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.17
55 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.18
56 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 1.21
57 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
58 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.22
59 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
60 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.28
61 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
62 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.29
63 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
64 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.30
65 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
66 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.32
67 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
68 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
69 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.33
70 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 1.34
71 Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.35
72 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
73 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.36
74 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
75 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 1.37
76 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
77 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 1.38
78 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
79 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.39
80 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
81 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
82 Theo Eltink (Ned) Rabobank 1.41
83 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
84 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
85 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 1.43
86 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
87 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 1.44
88 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
89 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 1.45
90 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
91 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.46
92 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
93 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
94 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 1.48
95 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
96 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
97 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1.49
98 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 1.51
99 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1.52
100 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 1.55
101 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.56
102 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
103 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
104 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.57
105 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
106 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 1.58
107 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.59
108 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 2.00
109 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
110 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.02
111 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
112 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.03
113 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
114 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.04
115 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
116 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 2.05
117 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
118 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 2.06
119 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
120 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.08
121 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
122 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2.11
123 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 2.12
124 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 2.13
125 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 2.19
126 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 2.21
127 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 2.26
128 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2.28
129 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 2.29
130 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 2.34
131 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.37
132 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
133 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 2.38
134 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
135 André Korff (Ger) T-Mobile Team
136 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 2.39
137 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.41
138 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 2.42
139 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
140 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2.51
141 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2.54
142 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 2.55
143 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 2.58
144 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
145 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.59
146 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.00
147 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
148 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3.01
149 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 3.10
150 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 3.13
151 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 3.16
152 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 3.19
153 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 3.28
154 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
155 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 3.33
156 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.35
157 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 3.38
158 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 3.46
159 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3.51
160 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4.28
161 Graeme Brown (Aus) Rabobank 4.38
162 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.41
163 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 4.42
164 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.47
165 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4.52
166 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5.01
167 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 5.08
168 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir
169 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 5.18
170 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 5.23
171 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 5.24
172 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
173 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 5.25
174 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 5.26
175 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 5.30
176 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 5.36
177 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 5.37
178 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 5.50
179 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 5.53
180 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 5.54
181 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 5.58
182 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team 6.03
183 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 6.20
184 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
185 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 6.24
186 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 6.30
187 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 6.31
188 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 7.00
189 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.48
190 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8.05
191 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.36
192 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 8.47
193 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8.57
194 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 13.15
195 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 15.20
196 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 15.44
197 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 15.58
198 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 16.23


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 45 pts
2 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 40
3 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 30
4 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 25
5 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 23
6 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 23
7 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
8 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 20
9 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 20
10 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
11 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
12 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 15
13 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 14
14 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 13
15 Jens Voigt (Ger) Team CSC 12
16 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 12
17 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 12
18 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 10
19 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 10
20 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 9
21 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 9
22 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 8
23 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
24 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
25 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 7
26 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 7
27 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 6
28 Graeme Brown (Aus) Rabobank 6
29 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
30 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 6
31 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 5
32 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 4
33 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 4
34 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 4
35 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4
36 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 4
37 Ivan Basso (Ita) Team CSC 3
38 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
39 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
40 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2
41 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2
42 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
43 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
44 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 5 pts
2 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
4 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
5 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 2
6 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
7 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
8 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
9 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1


Kombinationskonkurrencen efter 3. etape
1 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 176 pts
2 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 139
3 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 102
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 99
5 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 77
6 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 54
7 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 52
8 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 49
9 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 46
10 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 44
11 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 44
12 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 40
13 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 39
14 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 26
15 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 23
16 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 22
17 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 22
18 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 22
19 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
20 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 18
21 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 18
22 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 17
23 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 16
24 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 11
25 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 11
26 Jens Voigt (Ger) Team CSC 10
27 Ivan Basso (Ita) Team CSC 8
28 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 8
29 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5
30 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 4
31 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2
32 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 2
33 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 30.43.42
2 Gerolsteiner 0.15
3 Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.20
4 T-Mobile Team 0.31
5 Team CSC 0.38
6 Lampre-Fondital 0.46
7 Liquigas 0.50
8 Francaise Des Jeux 0.52
9 Quickstep-Innergetic 1.02
10 Phonak Hearing Systems 1.05
11 Credit Agricole 1.28
12 Rabobank 1.36
13 Saunier Duval-Prodir 1.37
14 Liberty Seguros-Würth Team 1.52
15 Davitamon-Lotto 1.56
16 Team Milram 2.08
17 Cofidis 2.15
18 Ag2R Prevoyance 2.29
19 Ceramica Panaria-Navigare 3.01
20 Euskaltel-Euskadi 3.05
21 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 3.10
22 Bouygues Telecom
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE