I dag blev det belgiske endagsløb, Grote Prijs Jef Scherens, kørt. Løbet blev også kaldt rundt om Leuven, da løbet har start og mål i Leuven efter 183 kilometer kørsel.
Endagsløbet gav succes til Rabobank, da Sebastian Langeveld sejrede foran Frédéric Amorison (Landbouwkredit) og Stijn Vandenbergh (Katusha).
Det danske hold, Team Concordia - Vesthimmerland Pro Cycling, var også til start. Bedste rytter på holdet blev Philip Nielsen, der tog en 19.-plads.
Resultat 1 Sebastian Langeveld - Rabobank 4.16.35
2
Stijn Vandenbergh - Team Katusha
3 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Colnago
4 Sylvain Chavanel - Quick Step 0.04
5 Nick Nuyens - Rabobank 0.12
6 Greg Van Avermaet - Silence-Lotto 0.18
7 Maxime Vantomme - Team Katusha
8 Gerben Löwik - Vacansoleil Pro Cycling Team
9 Fabian Wegmann - Team Milram
10 Bert De Waele - Landbouwkrediet - Colnago
11 Johan Coenen - Topsport Vlaanderen - Mercator
12 Arnoud Van Groen - Vacansoleil Pro Cycling Team
13 Geoffroy Lequatre - Agritubel
14
Christer Rake - Team Sparebanken Vest
15 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet - Colnago 0.25
16 Fabio Polazzi - Lotto- Bodysol
17 Danilo Hondo - 0.26
18 Stefan Van Dijk - Verandas Willems
19 Philip Nielsen - Team Concordia-Vesthimmerland 20 Steven Caethoven - Agritubel
21
Koen De Kort - Skil-Shimano
22 Peter Wrolich - Team Milram
23
Kristof Goddaert - Topsport Vlaanderen - Mercator
24 Geert Omloop - Palmans Cras
25 Steven Van Vooren - An Post - Sean Kelly Team
26 Thomas Ongena - Profel Continental Team
27 Sven Renders - Topsport Vlaanderen - Mercator
28 Sebastian Harbonnier -
29 Rikkie Dijkxhoorn -
30 Stefan Vreugdenhil - Van Vliet EBH Elshof
31 Thierry Hupont -
32 Frederik Verkinderen - Jong Vlaanderen - Bauknecht
33
Niki Terpstra - Team Milram
34 Robert Retschke - Continental Team Differdange
35 Maxim Debusschere -
36 Maarten Tjallingii - Rabobank
37 Roy Hegreberg - Team Sparebanken Vest
38 Rob Ruijgh -
39 Havard Nybö -
40 Damien Timmermans - Lotto- Bodysol
41 Gregory Habeaux - Verandas Willems
42
Wilfried Cretskens - Silence-Lotto
43 Koen Barbé -
44 Jonas Vangenechten - Verandas Willems
45 Jorno Gmelich -
46 Joeri Calleeuw - Jong Vlaanderen - Bauknecht
47 Romain Feillu - Agritubel
48 Geert Verheyen - Landbouwkrediet - Colnago
49 Simon Lerbech Jensen - Team Concordia-Vesthimmerland 50 Johannes Fröhlinger - Team Milram
51 Jef Peeters - An Post - Sean Kelly Team
52 Jempy Drucker -
53 Denis Galimzyanov - Team Katusha
54 Kevin Van Melsen - Verandas Willems
55 Jos Van Emden - Rabobank
56 Matt Brammeier -
57
Kevyn Ista - Quick Step
58 Guennadi Mikhailov - Team Katusha
59 Kenny Van Der Schueren - Palmans Cras
60 Theo Eltink - Skil-Shimano
61 Jurgen Van Den Broeck - Silence-Lotto
62 Wouter Mol - Vacansoleil Pro Cycling Team
63
Yannick Eijssen -
64 Tom Criel - Topsport Vlaanderen - Mercator
65 Thomas Berkhout - Rabobank Continental
66 Steven De Neef - Jong Vlaanderen - Bauknecht
67 Sébastien Delfosse - Landbouwkrediet - Colnago
68 Ivor Bruin - Krolstone Continental Team
69 Steven De Jongh - Quick Step
70
Mathew Hayman - Rabobank
71 Kevin Hulsmans - Quick Step
72 Jan Kuyckx -
73 Sylvain Calzati - Agritubel
74 Reinier Honig - Vacansoleil Pro Cycling Team
75 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet - Colnago
76 Jan Bluekens - Profel Continental Team
77 Dries Devenyns - Quick Step
78 Frederik Veuchelen - Vacansoleil Pro Cycling Team
79 Peter Velits - Team Milram
80 Jan Bakelandts - Topsport Vlaanderen - Mercator
81
Floris Goesinnen - Skil-Shimano 0.39
82 Niels Albert - BKCP-Powerplus
83 Maarten de Jonge -
84 Francesco Reda - Quick Step
85 Michael Larsen - Team Concordia-Vesthimmerland 86 Jérôme Pineau - Quick Step
87
Frantisek Kloucek - PSK Whirlpool - Author 1.55
88 Matthias Friedemann - PSK Whirlpool - Author
89 Jelle Vanendert - Silence-Lotto 2.27
90 Jeffrey Wiersma - Van Vliet EBH Elshof 2.53
91 Laszlo Bodrogi - Team Katusha 3.43
92 Otto Eikeset - Team Sparebanken Vest
93 Johan Ziesler - Team Sparebanken Vest
94 Nicholas Walker - Fuga - Down Under
95 Timothy Vangheel - Palmans Cras 4.21
96 Dieter Cappelle - Palmans Cras
97 Sibrecht Pieters - Jong Vlaanderen - Bauknecht
98 Quincy Vens - Revor-Jartazi Cyclingteam
99 Kenny Terweduwe - Jong Vlaanderen - Bauknecht
100 Peter Ronsse - Fuga - Down Under 5.49
101 Benny De Schrooder - An Post - Sean Kelly Team
102 Ronan McLaughlin -
103 Vytautas Kaupas - Revor-Jartazi Cyclingteam 7.37
104 Nicolas Baïolet - Verandas Willems
105 Johan Grue -
106 Romain Fondard - Lotto- Bodysol
107 Artur Gajek - Team Milram
108 Geir Berg -
109
Staf Scheirlinckx - Silence-Lotto
110
Cheng Ji - Skil-Shimano
111 Tommy Nankervis - Fuga - Down Under
112 Vojtech Buchanek -
113 Matt Green - Fuga - Down Under
114 Petr Bincik -
115 Martin Hebik - PSK Whirlpool - Author
116 Sjoerd Kouwenhoven - Van Vliet EBH Elshof
117 Logan Hutchings -
118 Albert Timmer - Skil-Shimano
119 Jérémy Burton - Lotto- Bodysol
120 Luc Hagenaars - Krolstone Continental Team
121 Ludovic Capelle - Continental Team Differdange
122 David Lelay - Agritubel
123 Sjef De Wilde - Palmans Cras
124 Tom Vanbecelaere -
125 Daniel Foder - Team Concordia-Vesthimmerland 126 Michael Stevenson - Team Sparebanken Vest
127
Klaas Lodewyck - Topsport Vlaanderen - Mercator
128 Hannes Blank - Continental Team Differdange
129 Daniel Furmston - Fuga - Down Under 10.47
130 Han Feng -
131 Bas Stamsnijder - Van Vliet EBH Elshof
132 Paidi O'Brien -