Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Ciolek - Gusev fortsat i gult - Opd.

Sejr til Ciolek - Gusev fortsat i gult - Opd.

04. august 2006 17:020
Dagens etape i Tyskland sluttede som forventet i en massespurt. Her viste Gerald Ciolek sig endnu engang at være den hurtigste rytter. Erik Zabel kom ind på andenpladsen og er dermed kun hundrededele efter Gusevs gule førertrøje. Team CSCs Luke Roberts fik kæmpet sig ind på en imponerende fjerdeplads.

Den 203 kilometer lange etape udviklede sig perfekt for sprinterholdene, da kun en rytter kom afsted i dagens lange udbrud. Flere ryttere var ellers yderst aktive i starten af etapen, men efter 36 kilometers kørsel lykkedes det Marco Pinotti (SDV) at komme afsted, og eftersom han inden etapen var næsten 10 minutter efter Gusev i den samlede stilling, fik han lov til at køre af Discovery Channel holdet.

Pinotti kørte meget fornuftigt tempo, samtidigt med at feltet tog sig en slapper, så da 67 kilometer af etapen var tilbage lagt, havde han øget sit forspring til næsten 7 minutter.

På toppen af dagens første kategori 3 stigning, efter 80 kilometers kørsel, havde Pinotti øget sit forspring til hele 9 minutter. Dermed var han kun 23 sekunder fra at være virtuel indehaver af løbets førertrøje. Det store forspring fik dog Discovery Channel holdet til at reagere og straks begyndte forspringet at falde hurtigt.

Da Pinotti gik i gang med etapens sidste 100 kilometer, var hans forspring faldet til kun 5.00 min, og dermed havde feltet fuldstændig styr over ham. Feltet indså dog også, at de var i gang med at køre ham for hurtigt ind, så de lod igen Pinotti øge sit forspring, så han med 80 kilometer til mål havde 6.10 min.

På dagens anden bonusspurt kom den gule trøje i spil, da Linus Gerdemann angreb nede i feltet for at indhente nogle bonussekunder. Discovery Channel holdet var dog hurtigt over den unge tyske og fik ham indhentet igen inden spurten. Gerdemann fik dermed ikke nogen bonussekunder, og var dermed stadigvæk 1 sekund efter Gusev. Erik Zabel tog dog to bonussekunder og var dermed kun otte sekunder efter Gusev og dermed tæt på at kunne tage trøjen i dag, da der er ti bonussekunder til vinderen etapen.

Da feltet kørte over dagens sidste kategori 3 stigningen, med 60 kilometer til mål, var tempoet højt i feltet. Diverse sprinterhold havde sat et par mænd frem, hvilket havde resulteret i, at Pinottis forspring var faldet til godt tre minutter.

Efter kategori 3 stigningen kom der endnu engang bred front på feltet, da de nu to gange havde oplevet, at de nemt kunne køre minutter ind på Pinotti, bare de satte en smule tempo på. Dermed havde Pinotti stadigvæk over tre minutters forspring, da han kørte forbi dagens sidste indlagte spurt med 40 kilometer til mål. Der lykkedes det Zabel at tage endnu to bonussekunder, så han inden finalen kun var seks sekunder efter Gusev.

Efter dagens sidste indlagte sprint satte sprinterholdende, Lampre-Fondital og Team Milram sig frem og satte hårdt tempo. Nu havde Pinotti ligget ude længe nok, så han skulle hentes og finalen forberedes.

Med 25 kilometer til mål var Pinotti tilbage i feltet, og det startede et rent vandfald af udbrudsforsøg på en lille stigning, men feltet var meget opmærksomt og tillod ikke ret meget.

De næste 24 kilometer ind mod mål var en lang tempokørsel. Milram og Lampre-Fondital holdet sad og styrede tempoet og indhentede hurtigt alle de udbrudsforsøg som der kom.

Inde på de sidste 1000 meter var der rent anarki, med ryttere kørende i begge sider af vejen. Blandt andet Bernucci prøvede at stikke af fra feltet. Men det hele sluttede med den forventede massespurt, hvor Gerald Ciolek viste sig at være den hurtigste rytter. Erik Zabel kom ind på andenpladsen og er dermed kun hundrededele efter Gusevs gule førertrøje. Team CSCs Luke Roberts fik kæmpet sig ind på en imponerende fjerdeplads.

Resultat af 3. etape
1 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 4.56.22 (41.16 km/t)
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram
3 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
4 Luke Roberts (Aus) Team CSC
5 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
6 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
7 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
8 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
9 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
10 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
11 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
12 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg
13 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg
14 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
15 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
16 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
17 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
18 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
19 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
20 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone
21 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
22 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud
23 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
24 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
25 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
27 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
28 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
29 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
30 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
31 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
33 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
34 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
35 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
36 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
37 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
38 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
39 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
40 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
41 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
42 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
43 Graeme Brown (Aus) Rabobank
44 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
45 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
46 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
47 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
48 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
49 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
51 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
52 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
53 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
54 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
55 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
56 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
57 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
58 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
59 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
60 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
61 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg
62 Jens Voigt (Ger) Team CSC
63 Andy Schleck (Lux) Team CSC

64 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
65 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
66 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
67 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
68 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg
69 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
70 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
71 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
72 Christian Knees (Ger) Team Milram
73 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
74 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
75 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
76 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux
77 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
78 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud
79 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
80 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
81 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
82 Andrea Noe (Ita) Liquigas
83 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
84 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
85 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
86 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
87 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
88 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
89 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
90 Francesco Failli (Ita) Liquigas
91 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
92 Björn Schröder (Ger) Team Milram
93 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
94 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg
95 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
96 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
97 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
98 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
99 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud
100 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
101 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud
102 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg
103 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
104 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
105 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
106 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team
107 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
108 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
109 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
110 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
111 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
112 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
113 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
114 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
115 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
116 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
117 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
118 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
119 Bobby Julich (USA) Team CSC
120 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
121 Daniel Becke (Ger) Team Milram
122 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud
123 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
124 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
125 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
126 Christian Müller (Ger) Team CSC
127 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
128 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg
129 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
130 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
131 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
132 Jan Boven (Ned) Rabobank
133 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
134 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
135 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
136 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg
137 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
138 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
139 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
140 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
141 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
142 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
143 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
144 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
145 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
146 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
147 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
148 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
149 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
150 Marco Milesi (Ita) Liquigas
151 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
152 Kai Reus (Ned) Rabobank
153 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
154 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
155 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
156 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
157 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team
158 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
159 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
160 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
161 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
162 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
163 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
164 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team
165 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
166 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team
167 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
168 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
169 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
170 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom

Udgået ryttere
DNF Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
DNF Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir

Samlet stilling efter 3. etape
1 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 14.08.39
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram
3 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 0.01
4 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.07
5 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 0.10
6 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.11
7 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
8 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 0.13
9 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 0.14
10 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 0.17
11 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
12 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
13 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 0.21
14 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
15 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
16 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.22
17 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 0.25
18 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.28
19 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 0.29
20 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.34
21 Andy Schleck (Lux) Team CSC 0.35
22 Andrea Noe (Ita) Liquigas 0.36
23 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 0.41
24 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 0.42
25 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.45
26 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
27 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 0.47
28 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
29 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.49
30 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 0.50
31 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
32 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 0.53
33 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.54
34 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.57
35 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
36 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.00
37 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
38 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 1.03
39 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.05
40 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 1.06
41 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.08
42 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team 1.09
43 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 1.10
44 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 1.12
45 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 1.13
46 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 1.14
47 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
48 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team
49 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.15
50 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
51 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.16
52 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.17
54 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
55 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
56 Kai Reus (Ned) Rabobank 1.19
57 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
58 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
59 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
60 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.20
61 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
62 Bobby Julich (USA) Team CSC
63 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
64 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.21
65 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
66 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.22
67 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
68 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 1.23
69 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
70 Björn Schröder (Ger) Team Milram
71 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1.26
72 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 1.27
73 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
74 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
75 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.28
76 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1.29
77 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.31
78 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
79 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1.32
80 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 1.33
81 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.35
82 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
83 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1.38
84 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team 1.39
85 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg 1.43
86 Daniel Becke (Ger) Team Milram 1.45
87 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 1.46
88 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux 1.47
89 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 2.12
90 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2.23
91 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud 2.25
92 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 2.26
93 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg 2.27
94 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 2.30
95 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.31
96 Christian Müller (Ger) Team CSC
97 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 2.32
98 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
99 Luke Roberts (Aus) Team CSC
100 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 2.35
101 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 2.36
102 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.37
103 Jan Boven (Ned) Rabobank
104 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.38
105 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.39
106 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
107 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 2.41
108 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 2.49
109 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud 2.52
110 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2.54
111 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2.58
112 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.00
113 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 3.02
114 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team 3.04
115 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.05
116 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 3.06
117 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
118 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 3.07
119 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
120 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 3.12
121 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg 3.25
122 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 3.27
123 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
124 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.43
125 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 3.57
126 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 4.23
127 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5.21
128 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 5.23
129 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.35
130 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 5.41
131 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 5.58
132 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 6.00
133 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 6.01
134 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 6.06
135 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.08
136 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 6.16
137 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 6.21
138 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 6.27
139 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 7.16
140 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.35
141 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg 9.42
142 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 10.00
143 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 10.31
144 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 10.32
145 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 10.41
146 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.44
147 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone 10.50
148 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 11.00
149 Graeme Brown (Aus) Rabobank 11.11
150 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 11.12
151 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.26
152 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg 11.27
153 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux 11.36
154 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 11.46
155 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 12.31
156 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 12.39
157 Marco Milesi (Ita) Liquigas 12.40
158 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 12.41
159 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 12.43
160 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 12.47
161 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 12.48
162 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 13.21
163 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 13.43
164 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg 15.35
165 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud 15.41
166 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 17.19
167 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
168 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 19.48
169 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 19.55
170 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 21.57
171 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 22.02

Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Erik Zabel (Ger) Team Milram 61 pts
2 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 39
3 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 30
4 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 29
5 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 29
6 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 27
7 Jens Voigt (Ger) Team CSC 25
8 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25
9 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 22
10 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 20
11 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 20
12 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 19
13 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 16
14 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 16
15 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 16
16 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 15
17 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
18 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 13
19 Luke Roberts (Aus) Team CSC 13
20 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 12
21 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 12
22 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 12
23 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 11
24 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 11
25 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 11
26 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 10
27 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 10
28 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 10
29 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
30 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 9
31 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
32 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 9
33 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 8
34 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 8
35 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 7
36 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 6
37 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 6
38 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 6
39 Francesco Failli (Ita) Liquigas 5
40 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
41 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 5
42 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 5
43 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg 4
44 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 4
45 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
46 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 3
47 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg 3
48 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
49 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud 1
50 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1
51 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 1

Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 9 pts
2 Francesco Failli (Ita) Liquigas 7
3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 6
4 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
5 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 6
6 Jens Voigt (Ger) Team CSC 6
7 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 5
8 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
9 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 2
10 Andy Schleck (Lux) Team CSC 2
11 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 2
12 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1
13 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 1
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS