Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Colom - León Sánchez fører

Sejr til Colom - León Sánchez fører

14. februar 2007 18:090

Antonio Colom (Astana) vandt dagens løb på Mallorca. Sammen med Luis León Sánchez (Caisse d'Epargne) og Alberto Contador (Discovery Channel) skulle Colom afgøre dagens løb i mellem sig, og her viste Colom at være den stærkeste.

Blandt de 58 ryttere som indtil videre har deltaget i alle fire løb, overtog Luis León Sánchez den samlede føring. Han har dog kun otte sekunder ned til en gruppe på tre ryttere. Dermed er spændingen intakt inden det sidste løb i morgen.

Luis León Sánchez udtalte efter gårsdagens løb, at han følte, at han var i god form, men at han lige manglede det allersidste, for kunne køre med om sejren. I dag havde han så lige det allersidste, som nu gør, at han ligger nummer et samlet.

Resultat af 4. løb
1 Antonio Colom (Spa) Astana 4.06.13
2 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne
3 Alberto Contador (Spa) Discovery Channel
4 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne 0.13
5 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
6 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile
7 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel
8 Jorge Ferrío (Spa) Andalucia-Cayasur
9 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
10 Iker Camaño (Spa) Saunier Duval-Prodir
11 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
12 Alberto Fernández De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
13 Ezequiel Mosquera (Spa) Karpin-Galicia
14 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
15 Daniel Moreno (Spa) Relax-GAM
16 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.48
17 Murilo Fischer (Bra) Liquigas 1.13
18 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
19 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
20 Javier Moreno (Spa) Extremadura-Spiuk
21 Xabat Ochotorena (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
22 Vicente Ballester (Spa) Fuerteventura-Canarias
23 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
24 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
25 Michael Schär (Swi) Astana
26 Thomas Frei (Swi) Astana
27 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi
28 Erik Zabel (Ger) Milram
29 Juan Carlos Fernández (Spa) Extremadura-Spiuk
30 Sergio Escobar (Spa) Grupo Nicolás Mateos
31 Steve Morabito (Swi) Astana
32 Ivan Santaromita (Swi) Quickstep-Innergetic
33 Fernando Torres (Spa) Extremadura-Spiuk
34 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
35 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
36 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
37 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Viña Magna-Cropu
38 Gustavo Dominguez (Spa) Karpin-Galicia
39 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile
40 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur
41 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
42 Javier Etxarri (Spa) Grupo Nicolás Mateos
43 Pedro Romero Ocampo (Spa) Extremadura-Spiuk
44 Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Viña Magna-Cropu
45 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel
46 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
47 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana
48 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
49 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Ángel Vallejo (Spa) Relax-GAM
51 Pieter Weening (Ned) Rabobank
52 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
53 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Spiuk
54 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias
55 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
56 Marc De Maar (Ned) Rabobank
57 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
58 Toni Tauler (Spa) Selección Española De Pista
59 Juan Manuel Gárate (Spa) Quickstep-Innergetic
60 Guido Trenti (USA) Liquigas
61 José Ruiz (Spa) Andalucia-Cayasur
62 Joan Llaneras (Spa) Selección Española De Pista
63 Ángel Vicioso (Spa) Relax-GAM
64 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
65 David Martin Peribanes (Spa) Viña Magna-Cropu
66 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
67 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
68 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM
69 Jesús Hernández (Spa) Relax-GAM
70 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
71 Remmert Wielinga (Ned) Saunier Duval-Prodir
72 Oscar Freire (Spa) Rabobank
73 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
74 Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Spiuk
75 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
76 José Herrada Lopez (Spa) Viña Magna-Cropu
77 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
78 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
79 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Spiuk
80 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias 3.51
81 Ralf Grabsch (Ger) Milram 4.12
82 Davide Viganò (Ita) Quickstep-Innergetic
83 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 5.10
84 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur 5.47
85 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
86 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne
87 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
88 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
89 Matej Jurco (Svk) Milram
90 Oleg Chuzhda (Ukr) Fuerteventura-Canarias
91 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
92 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias 6.51
94 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
95 Benoît Joachim (Lux) Astana
96 Juan José Abril (Spa) Viña Magna-Cropu
97 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
98 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
99 Jorge García (Spa) Relax-GAM
100 Francisco José Terciado (Spa) Relax-GAM
101 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur
102 Iker Mezo Askargorta (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
103 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6.57
104 Björn Schröder (Ger) Milram
105 Claudio Casas (Spa) Andalucia-Cayasur 8.58
106 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 10.09
107 Pablo De Pedro Garcia (Spa) Grupo Nicolás Mateos
108 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM
109 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Nicolás Mateos
110 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
111 Eric Baumann (Ger) T-Mobile
112 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
113 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
114 Andrey Mizourov (Kaz) Astana
115 Gianni Meersman (Bel) Discovery Channel
116 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel
117 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia
118 Julián Sánchez (Spa) Relax-GAM
119 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
120 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
121 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia
122 Jose Antonio Arroyo Ramirez (Spa) Extremadura-Spiuk
123 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
124 Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
125 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 13.20
126 Steve Cummings (GBr) Discovery Channel
127 Sebastian Schwager (Ger) Milram 18.14
128 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
129 David Muñoz (Spa) Fuerteventura-Canarias
130 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
131 Serguei Ivanov (Rus) Astana
132 Jesús Tendero (Spa) Viña Magna-Cropu
133 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
134 Kai Reus (Ned) Rabobank
135 Sebastian Siedler (Ger) Milram
136 André Korff (Ger) T-Mobile
137 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile
138 Brad Armstrong (USA) Orbea-Laukiz F.T.
139 Michael Albasini (Swi) Liquigas
140 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
141 William Walker (Aus) Rabobank
142 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana
143 Julien Mazet (Fra) Astana
144 Marcel Sieberg (Ger) Milram 23.01
145 Christian Knees (Ger) Milram
146 Alessandro Proni (Ita) Quickstep-Innergetic

Samlet stilling efter 4. løb
1 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne 13.51.39
2 Ezequiel Mosquera (Spa) Karpin-Galicia 0.08
3 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel
4 Alberto Fernández De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
5 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.16
6 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne 0.18
7 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
8 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel 1.18
9 Pieter Weening (Ned) Rabobank
10 Gustavo Dominguez (Spa) Karpin-Galicia 1.22
11 Sergio Escobar (Spa) Grupo Nicolás Mateos 1.45
12 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Viña Magna-Cropu
13 Xabat Ochotorena (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 2.03
14 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
15 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur 2.28
16 Jorge Ferrío (Spa) Andalucia-Cayasur 3.06
17 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.10
18 Juan Carlos Fernández (Spa) Extremadura-Spiuk 4.33
19 Joan Llaneras (Spa) Selección Española De Pista
20 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
21 Remmert Wielinga (Ned) Saunier Duval-Prodir
22 Fernando Torres (Spa) Extremadura-Spiuk 4.54
23 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Spiuk 5.00
24 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 5.02
25 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 5.23
26 Erik Zabel (Ger) Milram 5.37
27 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Spiuk
28 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 6.12
29 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias 6.20
30 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 7.23
31 David Martin Peribanes (Spa) Viña Magna-Cropu 8.17
32 Juan Manuel Gárate (Spa) Quickstep-Innergetic 9.20
33 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 14.55
34 Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Spiuk
35 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
36 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 15.58
37 Steve Cummings (GBr) Discovery Channel 16.05
38 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 16.06
39 Toni Tauler (Spa) Selección Española De Pista 17.00
40 Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Viña Magna-Cropu 17.43
41 José Herrada Lopez (Spa) Viña Magna-Cropu
42 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 19.29
43 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 19.50
44 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 20.33
45 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 21.35
46 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 23.45
47 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia 23.51
48 Christian Knees (Ger) Milram 25.52
49 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 26.37
50 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM 29.32
51 Pablo De Pedro Garcia (Spa) Grupo Nicolás Mateos 34.41
52 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner 34.44
53 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel 35.21
54 Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 38.21
55 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile 43.38
56 Sebastian Siedler (Ger) Milram
57 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 46.26
58 Marcel Sieberg (Ger) Milram 48.25
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER