Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Daniele Bennati

Sejr til Daniele Bennati

26. juli 2007 17:190

En fuldstændig overlegen Daniele Bennati vandt dagens etape af Tour de France efter at han slog Marcus Fothen, Maritn Elmiger og Jens Voigt i afslutningen.

Efter nattens hændelser var det et tydeligt mærket hovedfelt, der stillede til start uden den gule førertrøje Michael Rasmussen, der var blevet taget ud af løbet af sin hollandske arbejdsgiver Rabobank. Rabobank-rytterne stillede til start, men undervejs valgte Denis Menchov at udgå, ligesom hele Cofidis-mandskabet også var blevet væk efter Cristian Morenis udelukkelse, ligeledes i går.

Etapen startede i den klassiske Tourby Pau lige nord for Pyrenæerne. Kort efter starten startede de første angreb og efter ti kilometer blev dagens brud dannet bestående af Jens Voigt (CSC), Manuel Quinzato (Liquigas), Matteo Tosatto (Quick-Step), Daniele Righi (Lampre), Daniele Bennati (Lampre), David Millar (Saunier Duval), Martin Elmiger (AG2R) og Marcus Fothen (Gerolsteiner).

Udbruddet måtte kæmpe hårdt for at forøge forspringet til feltet, der med Caisse d’Epagne i fornt i lang tid så ud til at holde snor i udbryderne. Det spanske hold valgte dog med omkring 85 kilometer til mål at opgive jagten og de næste 35 minutter øgede udbryderne forspringet til 8 minutter.

Nede i feltet var det den nye førende rytter i klassementet Alberto Contadors Team Discovery-mandskab, der tog sig af at holde tempoet i feltet oppe, men uden interesse i at hente udbryderne, der begyndte at forberede sig på at afgøre etapen mellem sig.

Forspringet blev de næste 30 kilometer holdt stabilt på omkring de otte minutter og det eneste ophidsende der skete i denne periode, var en punktering hos Jens Voigt, der dog hurtigt var hurtigt oppe igen uden større problemer.

På dagens sidste stigning Côte de la Montagnére blev de første angreb sat ind og på et åbent stykke bagefter blev en 4-mandsgruppe dannet med Jens Voigt, Daniele Bennati, Martin Elmiger og Marcus Fothen. Disse fire fandt ind i et godt samarbejde og det stod hurtigt klart at det var blandt disse at afgørelsen skulle falde.

Med omkring fem kilometer til mål forsøgte Jens Voigt sig, men Bennati kørte ham let op igen. Hen mod mål forsøgte særligt Jens Voigt og Marcus Fothen sig flere gange, men alt blev kørt ind igen af Bennati, der på opløbsstrækningen var fuldstændig overlegen og vandt let foran Fothen.

Resultat af 17. Etape
1 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 4.14.04 (44.52 km/t)
2 Markus Fothen - Gerolsteiner
3 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
4 Jens Voigt - Team CSC
5 David Millar - Saunier Duval - Prodir 2.41
6 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 2.43
7 Manuel Quinziato - Liquigas 3.20
8 Daniele Righi - Lampre - Fondital
9 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 9.37
10 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
11 Robert Hunter - Barloworld
12 Robert Förster - Gerolsteiner
13 Erik Zabel - Team Milram
14 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 9.39
15 Sven Krauss - Gerolsteiner
16 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
17 Cadel Evans - Predictor - Lotto
18 Thor Hushovd - Crédit Agricole
19 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
20 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Leif Hoste - Predictor - Lotto
22 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
24 Murilo Fischer - Liquigas
25 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
26 Moises Duenas Nevado - Agritubel
27 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Julian Dean - Crédit Agricole
29 Paolo Longo Borghini - Barloworld
30 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
31 Kim Kirchen - T-Mobile Team
32 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
33 Mickael Delage - Française des Jeux
34 Chris Horner - Predictor - Lotto
35 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
37 Frank Schleck - Team CSC
38 Patrice Halgand - Crédit Agricole
39 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
40 Geraint Thomas - Barloworld
41 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
42 Carlos Sastre Candil - Team CSC
43 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
44 Ralf Grabsch - Team Milram
45 Enrico Poitschke - Team Milram
46 Bert Grabsch - T-Mobile Team
47 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
48 Kanstantin Siutsou - Barloworld
49 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
50 Mauricio Soler - Barloworld
51 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
52 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
53 Freddy Bichot - Agritubel
54 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
55 Alexander Efimkin - Barloworld
56 Christian Vande Velde - Team CSC
57 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
58 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
59 Andry Grivko - Team Milram
60 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
61 Christian Knees - Team Milram
62 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
63 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
64 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
65 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
66 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
67 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
68 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
69 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
70 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
71 Peter Wrolich - Gerolsteiner
72 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
73 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
74 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
75 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
76 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
77 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
78 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
79 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
80 Ronny Scholz - Gerolsteiner
81 Lilian Jégou - Française des Jeux
82 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
83 Nicolas Vogondy - Agritubel
84 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
85 Sandy Casar - Française des Jeux
86 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
87 Mario Aerts - Predictor - Lotto
88 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
89 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
90 Marcel Sieberg - Team Milram
91 John Gadret - AG2r Prévoyance
92 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
93 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
94 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
95 Alessandro Cortinovis - Team Milram
96 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
97 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
98 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
99 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
100 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
101 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
102 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
103 Bram De Groot - Rabobank
104 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
105 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
106 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
107 Kjell Carlström - Liquigas
108 Frederik Willems - Liquigas
109 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
110 Charles Wegelius - Liquigas
111 Giampaolo Cheula - Barloworld
112 Axel Merckx - T-Mobile Team
113 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
114 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
115 Anthony Charteau - Crédit Agricole
116 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
117 Benoît Salmon - Agritubel
118 William Bonnet - Crédit Agricole
119 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
120 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
121 Michael Albasini - Liquigas
122 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
123 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
DNS Bradley Wiggins - Cofidis
DNS Rik Verbrugghe - Cofidis
DNS Staf Scheirlinckx - Cofidis
DNS Nick Nuyens - Cofidis
DNS Stéphane Augé - Cofidis
DNS Sylvain Chavanel - Cofidis
DNS Michael Rasmussen - Rabobank
DNF Denis Menchov - Rabobank


Samlet stilling efter 17. etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 76.18.25
2 Cadel Evans - Predictor - Lotto 1.53
3 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.49
4 Carlos Sastre Candil - Team CSC 6.02
5 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 6.29
6 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 10.18
7 Kim Kirchen - T-Mobile Team 11.36
8 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.50
9 Mauricio Soler - Barloworld 13.31
10 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 13.42
11 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 14.07
12 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 17.58
13 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 22.14
14 Chris Horner - Predictor - Lotto 23.12
15 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 24.27
16 Michael Boogerd - Rabobank 27.50
17 Frank Schleck - Team CSC 28.38
18 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 29.48
19 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 33.21
20 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 34.32
21 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 36.13
22 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 45.23
23 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 45.54
24 Christian Vande Velde - Team CSC 53.23
25 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 54.05
26 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 54.35
27 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.01.47
28 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.03.57
29 Patrice Halgand - Crédit Agricole 1.07.47
30 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.10.20
31 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.11.57
32 Jens Voigt - Team CSC 1.14.30
33 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1.16.32
34 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.26.36
35 Thomas Dekker - Rabobank 1.28.10
36 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.28.51
37 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.29.20
38 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.30.29
39 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.31.03
40 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 1.31.38
41 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 1.33.49
42 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.33.52
43 Markus Fothen - Gerolsteiner 1.36.00
44 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1.36.33
45 Charles Wegelius - Liquigas 1.41.05
46 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 1.46.10
47 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.46.55
48 Christian Knees - Team Milram 1.49.01
49 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1.49.18
50 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 1.51.58
51 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.53.31
52 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.55.11
53 John Gadret - AG2r Prévoyance 2.00.02
54 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 2.00.42
55 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 2.01.38
56 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 2.03.42
57 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 2.11.53
58 Michael Albasini - Liquigas 2.13.28
59 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.13.53
60 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 2.14.03
61 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 2.16.12
62 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 2.17.40
63 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2.18.12
64 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 2.19.00
65 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 2.19.25
66 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.19.49
67 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.19.54
68 Axel Merckx - T-Mobile Team 2.25.00
69 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2.26.44
70 Frederik Willems - Liquigas 2.27.28
71 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 2.31.03
72 David Millar - Saunier Duval - Prodir 2.31.14
73 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 2.34.00
74 Sandy Casar - Française des Jeux 2.34.40
75 Erik Zabel - Team Milram 2.35.15
76 Kjell Carlström - Liquigas 2.35.29
77 Ronny Scholz - Gerolsteiner 2.37.27
78 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 2.37.46
79 Andry Grivko - Team Milram 2.39.05
80 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 2.41.07
81 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 2.42.50
82 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.42.57
83 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.44.27
84 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 2.49.11
85 Grischa Niermann - Rabobank 2.49.14
86 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 2.49.37
87 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 2.52.25
88 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 2.53.05
89 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 2.53.59
90 Nicolas Vogondy - Agritubel 2.55.31
91 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2.55.45
92 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 2.57.07
93 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.57.48
94 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 3.03.12
95 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 3.03.24
96 Alexander Efimkin - Barloworld 3.05.37
97 Lilian Jégou - Française des Jeux 3.07.15
98 Murilo Fischer - Liquigas 3.07.26
99 Freddy Bichot - Agritubel 3.08.10
100 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 3.08.27
101 Daniele Righi - Lampre - Fondital 3.08.50
102 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 3.09.15
103 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 3.10.22
104 Fabian Cancellara - Team CSC 3.12.22
105 Giampaolo Cheula - Barloworld 3.14.29
116 Julian Dean - Crédit Agricole 3.15.34
107 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 3.16.38
108 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.17.08
109 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 3.17.18
110 Nicolas Jalabert - Agritubel 3.17.35
111 Bert Grabsch - T-Mobile Team 3.17.58
112 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 3.18.51
113 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.19.13
114 Ralf Grabsch - Team Milram 3.19.23
115 William Bonnet - Crédit Agricole 3.19.43
116 Robert Hunter - Barloworld 3.19.50
117 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 3.19.56
118 Benoît Salmon - Agritubel 3.20.02
119 Mickael Delage - Française des Jeux 3.20.22
120 Paolo Longo Borghini - Barloworld 3.20.41
121 Manuel Quinziato - Liquigas 3.20.53
122 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 3.20.57
123 Alessandro Cortinovis - Team Milram 3.20.59
124 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 3.21.00
125 Marcel Sieberg - Team Milram 3.21.51
126 Leif Hoste - Predictor - Lotto 3.22.22
127 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 3.22.46
128 Pieter Weening - Rabobank 3.23.44
129 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3.25.35
130 Peter Wrolich - Gerolsteiner 3.27.28
131 Enrico Poitschke - Team Milram 3.28.01
132 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 3.28.48
133 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 3.28.53
134 Anthony Charteau - Crédit Agricole 3.30.30
135 Robert Förster - Gerolsteiner 3.31.34
136 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 3.33.47
137 Bram De Groot - Rabobank 3.33.58
138 Thor Hushovd - Crédit Agricole 3.34.53
139 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.37.19
140 Geraint Thomas - Barloworld 3.38.57
141 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 3.43.57


Pointkonkurrencen efter 17. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 212 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 190
3 Erik Zabel - Team Milram 187
4 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 143
5 Thor Hushovd - Crédit Agricole 140
6 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 125
7 Robert Förster - Gerolsteiner 109
8 Fabian Cancellara - Team CSC 93
9 Cadel Evans - Predictor - Lotto 85
10 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 83
11 Murilo Fischer - Liquigas 75
12 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 72
13 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 72
14 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 67
15 Mauricio Soler - Barloworld 64
16 Kim Kirchen - T-Mobile Team 63
17 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 63
18 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 54
19 Jens Voigt - Team CSC 54
20 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 45
21 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 45
22 Markus Fothen - Gerolsteiner 45
23 William Bonnet - Crédit Agricole 44
24 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 43
25 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 43
26 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 42
27 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 42
28 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
29 Manuel Quinziato - Liquigas 40
30 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
31 David Millar - Saunier Duval - Prodir 38
32 Carlos Sastre Candil - Team CSC 38
33 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 38
34 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 37
35 Michael Albasini - Liquigas 36
36 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 34
37 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 33
38 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 32
39 Sven Krauss - Gerolsteiner 32
40 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 31
41 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
42 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 30
43 Sandy Casar - Française des Jeux 30
44 Andry Grivko - Team Milram 29
45 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 29
46 Frank Schleck - Team CSC 27
47 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 27
48 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 27
49 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 26
50 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
51 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 25
52 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
53 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 22
54 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 22
55 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 21
56 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
57 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 21
58 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 21
59 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
60 Freddy Bichot - Agritubel 19
61 Daniele Righi - Lampre - Fondital 18
62 Nicolas Jalabert - Agritubel 18
63 Geraint Thomas - Barloworld 18
64 Marcel Sieberg - Team Milram 17
65 Christian Vande Velde - Team CSC 17
66 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
67 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
68 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 15
69 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 14
70 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 14
71 Julian Dean - Crédit Agricole 14
72 Enrico Poitschke - Team Milram 14
73 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 13
74 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
75 Peter Wrolich - Gerolsteiner 13
76 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 11
77 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 10
78 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 9
79 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
80 Paolo Longo Borghini - Barloworld 9
81 Michael Boogerd - Rabobank 8
82 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 8
83 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 8
84 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
85 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 7
86 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 6
87 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
88 Frederik Willems - Liquigas 6
89 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
90 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
91 Leif Hoste - Predictor - Lotto 5
92 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
93 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 4
94 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
95 Thomas Dekker - Rabobank 3
96 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 3
97 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
98 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
99 Christian Knees - Team Milram 2
100 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
101 Ralf Grabsch - Team Milram 2
102 Lilian Jégou - Française des Jeux


Bjergkonkurrencen efter 17. etape
1 Mauricio Soler - Barloworld 206 pts
2 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 128
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 104
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 92
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 78
6 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 77
7 Carlos Sastre Candil - Team CSC 74
8 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 68
9 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 64
10 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 64
11 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 61
12 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 54
13 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 53
14 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 52
15 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
16 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 50
17 Kim Kirchen - T-Mobile Team 45
18 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 43
19 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
20 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 42
21 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 41
22 Patrice Halgand - Crédit Agricole 31
23 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
24 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 30
25 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 27
26 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
27 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 25
38 Thomas Dekker - Rabobank 25
29 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 25
30 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 24
31 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 23
32 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
34 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
35 David Millar - Saunier Duval - Prodir 16
36 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
37 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
38 William Bonnet - Crédit Agricole 15
39 Frank Schleck - Team CSC 14
40 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
41 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
42 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 13
43 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 12
44 Christian Vande Velde - Team CSC 12
45 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 12
46 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
47 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
48 Christian Knees - Team Milram 10
49 Jens Voigt - Team CSC 10
50 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
51 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 9
52 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
53 Michael Boogerd - Rabobank 7
54 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 6
55 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
56 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4
57 Michael Albasini - Liquigas 4
58 Sandy Casar - Française des Jeux 4
59 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
60 Freddy Bichot - Agritubel 3
61 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
62 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
63 Andry Grivko - Team Milram 2
64 Alexander Efimkin - Barloworld 2
65 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
66 Frederik Willems - Liquigas 1
67 Marcel Sieberg - Team Milram 1


Ungdomskonkurrencen efter 17. etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 76.18.25
2 Mauricio Soler - Barloworld 13.31
3 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 45.54
4 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.10.20
5 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.11.57
6 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.26.36
7 Thomas Dekker - Rabobank 1.28.10
8 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.28.51
9 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.19.54
10 Andry Grivko - Team Milram 2.39.05
11 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.42.57
12 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.44.27
13 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.57.48
14 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 3.17.18
15 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.19.13
16 William Bonnet - Crédit Agricole 3.19.43
17 Mickael Delage - Française des Jeux 3.20.22
18 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 3.21.00
19 Marcel Sieberg - Team Milram 3.21.51
20 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3.25.35
21 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.37.19
22 Geraint Thomas - Barloworld 3.38.57


Holdkonkurrencen efter 17. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 242.20.41
2 Team CSC 15.22
3 Caisse D’Epargne 16.48
4 Rabobank 35.00
5 Euskaltel-Euskadi 39.04
6 Saunier Duval-Prodir 1.30.03
7 Predictor-Lotto 1.46.21
8 Lampre-Fondital 2.08.44
9 AG2r Prévoyance 2.11.01
10 Crédit Agricole 2.13.19
11 Liquigas 2.14.36
12 Quickstep-Innergetic 2.48.29
13 T-Mobile Team 3.19.56
14 Bouygues Telecom 3.43.56
15 Barloworld 3.44.02
16 Gerolsteiner 4.00.28
17 Agritubel 5.58.44
18 Team Milram 6.35.16
19 Française des Jeux 6.42.25


KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER