Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Denis Menchov i Dauphine

Sejr til Denis Menchov i Dauphine

08. juni 2006 17:250
Denis Menchov vandt knapt dagens etape foran Christophe Moreau, efter at flere af forhåndsfavoritterneen efter en blev sat opad Mont Ventoux. Ny mand i førertrøjen er Levi Leipheimer, som nu fører med 28 sekunder ned til Menchov.

Nicki Sørensen var bedste CSC rytter på dagens etape små fem minutter efter Menchov. Zabriskie sad med halvvejs opad stigningen, men måtte slippe til sidst, og kom ind 8.10 min efter de bedste.

Dagens etape blev domineret af et 9 mands udbrud – der i blandt den danske mester Lars Bak – som stak afsted da etapen blev skudt i gang. Gruppen havde maksimalt godt seks minutters forspring, men da rytterne kom til Mont Ventoux, var forspringet reduceret til under to minutter. Allerede på starten af stigningen måtte Bak slippe de otte andre ryttere. Siden hen blev de otte andre ryttere også indhentet af feltet.

Nede i feltet havde Phonak taget ansvaret. Holdet havde håbet på, at Floyd Landis kunne køre med i toppen af klassementet, men det viste sig at være stærkt overvurderet, da Landis tabte næsten ti minutter til sidst. Også ryttere som Valverde (3.13), Hincapie (3.13) og Vinokourov (13.10) tabte meget tid på etapen.

I stedet blev kampen om etapesejren en kamp mellem Azevedo (Discovery) Moraeu (AG2R), Levi Leipheimer (Gerolsteiner) og Denis Menchov (Rabobank). Leipheimer trak det meste af tiden op mod mål. Da de fire ryttere kørte ind på sidste kilometer måtte Azevedo give slip og dermed fortsatte de tre andre. Med 300 meter til mål satte Menchov sit angreb ind, Moreau prøvede at følge med, men kunne ikke. 50 meter før mål gik Menchov dog helt i stå og Moreau var kun centimeter for at overhale russeren. Leipheimer kom ind 15 sekunder senere, og kunne dermed overtage førertrøjen.

Resultat af 4. etape
1 Denis Menchov (Rus) Rabobank 4.50.37 (38.401 km/t)
2 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
3 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 0.15
4 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.29
5 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.54
6 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
7 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 1.04
8 Sergio Paulinho (Por) Würth 1.15
9 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 1.19
10 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 1.30
11 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 2.09
12 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 2.29
13 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.31
14 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2.36
15 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 2.44
16 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 2.54
17 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.11
18 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.13
19 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
20 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 3.27
22 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 3.38
23 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.54
24 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
25 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
26 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
27 Carlos Barredo (Spa) Würth
28 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 4.27
29 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 4.38
30 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 4.45
31 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.02
32 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 5.11
33 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 5.12
34 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital 5.23
35 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 5.29
36 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 5.31
37 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 5.43
38 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
39 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 5.50
40 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.02
41 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 6.19
42 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 6.46
43 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 7.05
44 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
45 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 7.18
46 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
47 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 7.27
48 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 7.40
49 Moises Duenas (Spa) Agritubel 8.06
50 David Zabriskie (USA) Team CSC 8.10
51 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.15
52 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 8.19
53 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.14
54 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
55 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 9.22
56 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 9.30
57 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
58 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
59 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
60 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom
61 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
62 Brian Vandborg (Den) Team CSC

63 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 10.29
64 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.35
65 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
66 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
67 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 10.37
68 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 10.53
69 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10.59
70 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.01
71 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 11.46
72 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 12.53
73 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance
74 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
75 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
76 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
77 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
78 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
79 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas
80 Unai Osa (Spa) Würth 13.10
81 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth
82 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 13.35
83 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 13.40
84 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 14.46
85 Daniel Becke (Ger) Team Milram
86 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
87 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
88 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
89 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 15.04
90 Francesco Failli (Ita) Liquigas 15.27
91 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15.59
92 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 17.30
93 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 17.42
94 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 17.46
95 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
96 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
97 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 17.49
98 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 18.11
99 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 18.21
100 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 19.13
101 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 20.34
102 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic 22.31
103 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
104 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
105 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
106 Benoit Sinner (Fra) Agritubel
107 Erik Dekker (Ned) Rabobank
108 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
109 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
110 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
111 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
112 Nicola Loda (Ita) Liquigas
113 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
114 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
115 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
116 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank
117 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
118 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
119 Stuart O'grady (Aus) Team CSC
120 Dariusz Baranowski (Pol) Würth
121 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
122 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
123 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
124 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi
125 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
126 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
127 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi
128 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
129 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
130 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
131 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
132 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
133 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic
134 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
135 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
136 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
137 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
138 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
139 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom
140 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
141 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic
142 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
143 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
144 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
145 Marco Righetto (Ita) Liquigas
146 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
147 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
148 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
149 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital
150 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
151 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
152 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
153 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
154 Lars Bak (Den) Team CSC
155 Marco Milesi (Ita) Liquigas 22.44
156 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
157 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 22.50
158 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 22.55
159 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 25.16

Udgået ryttere
DNF Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Hans Dekkers (Ned) Agritubel

Samlet stilling efter 4. etape
1 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 15.47.53
2 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0.28
3 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 1.08
4 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.47
5 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 1.48
6 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.08
7 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 2.10
8 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 2.25
9 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.02
10 Sergio Paulinho (Por) Würth 3.20
11 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.36
12 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 4.07
13 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.08
14 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 4.20
15 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 4.44
16 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 4.45
17 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.57
18 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 5.20
19 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.24
20 Carlos Barredo (Spa) Würth 5.33
21 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 5.40
22 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 5.47
23 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 6.01
24 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 6.17
25 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 6.19
26 David Zabriskie (USA) Team CSC 6.22
27 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 6.27
28 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 6.38
29 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 6.49
30 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
31 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 8.12
32 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 8.43
33 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 9.31
34 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 9.33
35 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 9.36
36 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 9.37
37 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 9.38
38 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 9.48
39 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 9.49
40 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 9.51
41 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
42 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 9.59
43 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10.00
44 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 10.15
45 Brian Vandborg (Den) Team CSC 10.24
46 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 10.38
47 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 10.58
48 Moises Duenas (Spa) Agritubel 11.04
49 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 11.22
50 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.24
51 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 11.34
52 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
53 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 11.45
54 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.55
55 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 12.08
56 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
57 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital 12.28
58 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 12.36
59 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.39
60 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 12.49
61 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 13.15
62 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 13.23
63 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 13.26
64 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.38
65 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 14.10
66 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 14.13
67 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 14.35
68 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 14.50
69 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 15.07
70 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 15.14
71 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 15.35
72 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 15.38
73 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.59
74 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 16.08
75 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 16.42
76 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 16.52
77 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 17.28
78 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 17.35
79 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 17.55
80 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas 18.02
81 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
82 Daniel Becke (Ger) Team Milram 18.03
83 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 18.06
84 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 18.43
85 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 19.35
86 Unai Osa (Spa) Würth 19.55
87 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
88 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 20.25
89 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 20.54
90 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 21.32
91 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 21.54
92 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 22.30
93 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 22.47
94 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 22.48
95 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 23.10
96 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 23.15
97 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 23.22
98 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.00
99 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 24.21
100 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 24.38
101 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 24.39
102 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 24.56
103 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 24.59
104 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 25.04
105 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 25.09
106 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 25.19
107 Lars Bak (Den) Team CSC 25.20
108 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 25.22

109 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 25.23
110 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC 25.39
111 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25.40
112 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 25.56
113 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 25.58
114 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 26.10
115 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 26.16
116 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 26.27
117 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 26.41
118 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 26.47
119 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 26.59
120 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 27.07
121 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic 27.09
122 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 27.32
123 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 27.40
124 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 27.42
125 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 27.46
126 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 27.47
127 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 28.01
128 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 28.06
129 Dariusz Baranowski (Pol) Würth 28.11
130 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 28.25
131 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 28.32
132 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom 28.50
133 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 29.05
134 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 29.06
135 Benoit Sinner (Fra) Agritubel 29.18
136 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 29.19
137 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 29.28
138 Nicola Loda (Ita) Liquigas 29.43
139 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 29.55
140 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 30.35
141 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 30.37
142 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 30.44
143 Marco Righetto (Ita) Liquigas 31.01
144 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 31.05
145 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
146 Erik Dekker (Ned) Rabobank 32.28
147 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 33.46
148 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 34.18
149 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 34.33
150 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 34.48
151 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 34.52
152 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 34.54
153 Marco Milesi (Ita) Liquigas 35.19
154 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 35.28
155 Francesco Failli (Ita) Liquigas 36.43
156 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 36.58
157 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi 37.07
158 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 39.55
159 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic 44.49

Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 David Zabriskie (USA) Team CSC 40 pts

2 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 39
3 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 34
4 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 31
5 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 30
6 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 30
7 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 29
8 Denis Menchov (Rus) Rabobank 25
9 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 24
10 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 23
11 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22
12 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 21
13 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 19
14 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 18
15 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 18
16 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 17
17 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 17
18 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 15
19 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 14
20 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 14
21 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 13
22 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 13
23 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12
24 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 11
25 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 11
26 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 11
27 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 10
28 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
29 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 10
30 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
31 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 10
32 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 9
33 Sergio Paulinho (Por) Würth 8
34 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
35 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 8
36 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 7
37 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 6
38 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 6
39 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 6
40 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 6
41 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 6
42 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 6
43 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 5
44 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
45 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 5
46 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 4
47 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 4
48 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 3
49 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 3
50 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
51 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 2
52 Brian Vandborg (Den) Team CSC 2
53 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
54 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 2
55 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 2
56 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
57 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 1
58 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 1
59 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 1
60 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1
61 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
62 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
63 Frank Hoj (Den) Gerolsteiner
64 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
65 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi

Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Denis Menchov (Rus) Rabobank 40 pts
2 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 35
3 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 30
4 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
5 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 24
6 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 22
7 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 18
8 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 17
9 Sergio Paulinho (Por) Würth 17
10 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 14
11 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 12
12 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 12
13 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10
14 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 10
15 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 10
16 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 8
17 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
18 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 6
19 Lars Bak (Den) Team CSC 6
20 David Zabriskie (USA) Team CSC 5

21 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 4
22 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 3
23 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
24 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 1
25 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1
26 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 1
27 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1
28 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 1
29 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1

Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 47.31.22
2 AG2R Prevoyance 0.31
3 Würth Team 5.01
4 Française Des Jeux 7.40
5 Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.21
6 Saunier Duval - Prodir 10.15
7 Credit Agricole 10.35
8 Team CSC 14.16
9 Gerolsteiner 14.27
10 Lampre - Fondital 14.42
11 T-Mobile Team
12 Phonak Hearing Systems 15.13
13 Rabobank 17.38
14 Bouygues Telecom 17.45
15 Cofidis 20.16
16 Quick Step - Innergetic 20.54
17 Team Milram 21.30
18 Davitamon-Lotto 23.49
19 Agritubel 25.44
20 Euskaltel - Euskadi 30.01
21 Liquigas 35.36
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?