Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Fuglsang i Århus

Sejr til Fuglsang i Århus

11. juni 2006 15:090
Jakob Fuglsang fik sin første sejr i den danske A-klasse, da han søndag eftermiddag vandt cykelløbet “2 dage ved Århus”. Fuglsang slog Glud & Marstrand Horsens unge rytter Thomas Guldhammer i spurten, imens holdkammeraten Kaspar Schjønnemann blev nummer 3. Chris Anker Sørensen (Team Designa Køkken) viste også, at han er på vej tilbage, da han blev nummer fire.


Klasse: A Distance: 157 km.
1 Jakob Diemer Fuglsang Team - Designa Køkken 4.13,16
2 Thomas Guldhammer - Glud & Marstrand Horsens s.t.
3 Kaspar Schjønnemann Larsen - Glud & Marstrand Horsens 4.13,48
4 Chris Anker Sørensen - Team Designa Køkken s.t.
5 Christian Alex Hansen - Team Designa Køkken 4.14,31
6 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens s.t.
7 Jacob Kodrup - Team Kvickly Odder s.t.
8 Kim M. Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 4.16,25
9 Lau Kierulff - Grenaa CC/Team Olympia Tignen s.t.
10 Kristian Nissen - CK Aarhus 4.16,27
11 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 4.16,31
12 Troels R. Vinther - Glud & Marstrand Horsens 4.16,39
13 Morten Christiansen - Glud & Marstrand Horsens s.t.
14 Kalle K. Corneliussen - Esbjerg CR 4.16,54

Klasse: Vittoria Cup Distance: 94,2 km.
1 Kamilla Ahrensbach - Team Mermaid 2.48,31
2 Anette Berg - Team Mermaid s.t.
3 Trine Schmidt - Team Mermaid 2.49,19
4 Mie Bekker Lacota - Team Mermaid s.t.
5 Jannie Schöne Schmidt - Team Odense Energi 2.57,14
6 Heidi Christiansen - Esbjerg CR 2.58,23
7 Annette Dam - Team Odense Energi s.t.
8 Henriette Frederiksen - Esbjerg CR 3.02,44
9 Maria Helena Bornak - Team Odense Energi 3.06,44

Klasse: B Distance: 125 km.
1 Rasmus Mejldal - Cykling Odense 3.21,45
2 Claus Nielsen - CK Aarhus 3.22,53
3 Martin Nielsen - Cykling Odense s.t.
4 Thomas Jørgensen - Skive CK s.t.
5 Jan Birk Oxlund - Vejen BC 3.23,52
6 Martin Tom Hansen - Hammel CK s.t.
7 Henrik Lønsmann - Cykling Odense 3.24,35
8 Jeppe Udby - Amager CR s.t.
9 Tommy Jacobsen - Vejen BC 3.24,42
10 Jerko Rezo - HRC v.1912 Hannover 3.25,18
11 Stephan Phillip - Vejle CK s.t.
12 Tom Bøttger - Sønderborg CK s.t.
13 Lasse Søgaard - Holstebro CC s.t.

Klasse: C Distance: 94,2 km.
1 Kennet Nielsen - Cycling Langeland 2.30,26
2 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykelklub s.t.
3 Mads Kühn - Aalborg CR s.t.
4 Lars Christensen - Aalborg CR s.t.
5 Jacob Holk - Cykling Odense s.t.
6 Steen Larsen - Horsens s.t.
7 Andreas Pagh - Silkeborg IF Cykling 2.30,59
8 Lasse Munk Asmussen - Middelfart CC 2.31,03
9 Kasper Bay - Cykling Odense 2.31,14
10 Poul Sand - Herning s.t.
11 Henrik Rask - Thorsager Motion Cykling 2.31,19
12 Leon Vibholm - Horsens AC s.t.
13 Peter Bang Kristensen - Vejle CK 2.31,25
14 Michael Henneberg Jensen - Viborg Cycling s.t.
15 Steffen Jankowski - HRC v. 1912 Hannover s.t.

Klasse: Junior Distance: 125 km.
1 Nikolaj Emil Svenningsen - Esbjerg CR 3.32,32
2 Søren T. Kirkegaard Madsen - Herning CK 3.35,31
3 Mark Blaabjerg Christensen - Odder CK s.t.
4 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Festina Vejle 3.35,48
5 Jesper Thomsen - Esbjerg CR s.t.
6 Nicolai Lykke H. Nielsen - Esbjerg CR s.t.
7 Charlie Hultgreen Køhler - Odder CK s.t.
8 Jonas Søndergaard - Team GLS s.t.
9 Jesper Hansen - Odder CK s.t.
10 John Kronborg Ebsen - Holstebro CC s.t.
11 Nick Iversen - Thy CR 3.35,52
12 David Tor Siggurdsson - Island 3.38,54

Klasse: Begynder Distance: 94,2 km.
1 Brian Jørgensen - Aalborg CR 2.35,29
2 Søren Chr. Brahe Bohnsen - Århus MTB 2.35,34
3 Nocolai Madsen - CK Århus s.t.
4 Peter Jacobsen - Aalborg CR s.t.
5 Andreas Munk Asmussen - Middelfart CC s.t.
6 Tommy Ågren - CK Aarhus s.t.
7 Daniel Garne Jensen - Hammel CK s.t.
8 Ulrik Vangsø Nielsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Orla Momme Lund Agerskov - CK91 s.t.
10 Peter Bjørn Jørgensen - Randers CK10 s.t.
11 Brian Duborg Ebbesen - Fredericia CC 2.37,57
12 Jonas Mikkelsen - Aalborg CR 2.38,26

Klasse: Veteran H40 Distance: 94,2 km.
1 Per Christensen - Skanderborg CK 2.32,06
2 Kurt Sørensen - Fredericia CC s.t.
3 Roy Andersen - Grenaa CC s.t.
4 Bent Pedersen - Herning CK 2.32,08
5 Henrik Elstrøm Jensen - Hedensted Cykelklub s.t.
6 Lars Bo Marcussen - Sønderborg CK 2.32,09
7 Danny Christensen - Thorsager s.t.
8 Peter Andersen - Randers CK10 2.32,11
9 Flemming Sørensen - Vejle CK 2.32,14
10 Michael Bornak - Hillerød CK s.t.
11 Danner Vedel Friis Kirkel - Horsens AC 2.32,15
12 Christian Munk - Thorsager Motion Cykling s.t.
13 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg IF Cykling 2.33,01

Klasse: Veteran H50 Distance: 62,8 km.
1 Ole Jensen - Hedensted Cykelklub 1.46,41
2 A.C. Andersen - Skive CK s.t.
3 Allan Hillers - Skive CK 1.49,34
4 Kim Theils - Grenaa CC s.t.
5 Svend Erik Hansen - Svendborg CC s.t.
6 Tommy Vibholm - Horsens AC s.t.
7 Peter Hilmer - Grenaa CC s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 62,8 km.
1 Søren Vagtholm - Cykling Odense 1.49,35
2 Ole Chr. Olesen - Cykling Odense s.t.
3 Villy Christensen - Hammel CK s.t.
4 Allan Søndergaard - Hammel CK s.t.

Klasse: Ungdom Distance: 62,8 km.
1 Patrick Clausen - CK Fix 1.40,49
2 Mathias Gade Jakobsen - Hobro CK38 s.t.
3 Kristian Haugaard Jensen - Odder CK s.t.
4 Mathias Lisson - Roskilde CR s.t.
5 Nicki Rasmussen - Horsens AC 1.40,52
6 Martin Lind - Aalborg CR s.t.
7 Tobias Sloth Hansen - Viborg Cycling 1.40,56
8 Kenneth Hansen - Haderslev CK75 1.41,28
9 Karl Magnus Larsen - Randers CK10 1.41,37
10 Simon Larsen - Sønderborg CK s.t.
11 Mathias Frostholm Kristensen - Hobro CK38 1.42,33
12 Max Møller Elmholt - Herning CK s.t.
13 Kristoffer Schjønnemann Larsen - Køge CR s.t.
14 Henrik Hasling Gade - Sønderborg CK s.t.
15 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen - Esbjerg CR s.t.
16 Niels Hedekær Olsen - Roskilde CR s.t.
17 Samuel Rytter Ravn - Roskilde CR s.t.
18 Jesper Hansen - Svendborg CC s.t.
19 Nicolai Aastrup - Roskilde CR s.t.
20 Rasmus Malmkjær - Hobro CK38 s.t.
21 Mathias Munk Andersen - Cykling Odense s.t.
22 Anders Eltzholtz - Hobro CK38 s.t.
23 Pelle Niklas Christensen Clapp - Roskilde CR s.t.
24 Simon Qvortrup Thygesen - Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: Ældste Drenge Distance: 37,2 km.
1 Jesper Herbæk Kousgaard - Herning CK 1.01,02
2 Casper Degn Larsen - Herning CK 1.02,10
3 Kasper Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Matias Udby - Hobro CK38 s.t.
5 Simon Bigum - Svendborg CC s.t.
6 Thomas Grand Schmidt - Greve CC s.t.
7 Matias Greve - Cykling Odense s.t.
8 Filip Fogh Marqvard Hansen - Grenaa CC s.t.
9 Martin Dyreborg Hansen - Herning CK s.t.
10 Jonas Mustafa Awad - Grenaa CC s.t.
11 Jens Møller Pedersen - Randers CK10 s.t.
12 Michael Valgren Andersen - Thy CR s.t.
13 Daniel Malmros Christiansen - Odder CK s.t.
14 Lasse Zink Mortensen - Rødekro CC s.t.
15 Thomas Jespersen Beck - Sønderborg CK s.t.
16 Frederik Thalund Jensen - Herning CK s.t.
17 Mikkel Schertz Andersen - Varde CK s.t.
18 Lucas Udby Hobro - CK38 s.t.
19 Brian Stensig Andersen - CK UNIC Skjern s.t.
20 Jacob Østergaard Markussen - Horsens AC s.t.
21 Alex Clausen - CK Fix s.t.
22 Mads Lillelund Christiansen - Esbjerg CR s.t.
23 Casper Sund Wandel - Horsens AC s.t.
24 Mads Prangsgaard - Odder CK s.t.

Klasse: Ældste Pige Distance: 37,2 km.
1 Louise Bering - Randers CK10 1.02,16
2 Julie Leth - Odder CK 1.05,21
2 Jeanne Mari V. Bang - Thorsager Motion Cykling 1.05,21

Klasse: Mellemste Distance: 27,9 km.
1 Mads Pedersen - Holbæk CR 0.54,45
2 Simon Hamann Larsen - Kolding BC s.t.
3 Mads Würtz Schmidt - Randers CK10 s.t.
4 Christoffer Lisson - Roskilde CR s.t.
5 Mathias Tholstrup - Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg CC s.t.
7 Peter Mathiesen - Holstebro CC s.t.
8 Hugo Robinson - Suffolk GB s.t.
9 Nicklas Bøje - Team Cycling Ringsted s.t.
10 Kenni H.S. Hansen - Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Phillip Buch - Kolding BC s.t.
12 Andreas Holm Gylling - CK Aarhus s.t.

Klasse: Yngste Distance: 18,6 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling 0.34,47
2 Jacob Kruse Jensen - Haderslev CK75 s.t.
3 Patrick Leth - Odder CK s.t.
4 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted 0.34,49
5 Mikkel Frølich Honorè - Fredericia CC 0.36,18
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE