Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Igor Anton - Valverde øger - Opd.

Sejr til Igor Anton - Valverde øger - Opd.

12. september 2006 18:020
I dag blev den stærkt kuperede 16. etape i Vueltaen kørt. Dagens etape gik fra Almería til Astronomical Observatory of Calar Alto over 145 km. Etapen bød på to kategori 1 stigninger samt afslutning opad Alto de Calar Alto, som er udenfor kategori.


Feltet / Foto: Sirotti


Allerede efter 30 kilometer kom en større gruppe afsted i udbrud. Det var Egoi Martinez (Discovery Channel), Mauricio Ardila (Rabobank), Kurt-Asle Arvesen (Team CSC), Iñigo Chaurreau (AG2R Prevoyance), Pietro Caucchioli og Dmitriy Fofonov (Credit Agricole), Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne-Illes Balears), Sébastien Minard (Cofidis), Iñigo Landaluze (Euskaltel-Euskadi), Sébastien Joly (Française des Jeux), Alessandro Spezialetti (Liquigas), Daniel Becke (Team Milram), José Antonio Redondo (Astana) samt Jérémy Roy (Française des Jeux).

Allerede på den første stigning blev gruppen reduceret, da Jérémy Roy (Française des Jeux) faldt fra. Gruppen arbejdede dog godt sammen og havde et forspring på 6 minutter til feltet, da der resterede 30 kilometer af dagens etape. Men de sidste 21 kilometer havde en gennemsnitligstigningsprocent på 6,5%. Allerede før stigningen satte Caisse d'Espagne tempoet op, men da rytterne kom ind på stigningen var det Team CSC, som satte tempoet på opad stigningen. Først ved Nicki Sørensen og derefter ved Iñigo Cuesta, som var fremme og sætte et højt tempo. Det betød, at favoritgruppen blev stærkt reduceret og Andrey Kashechkin, José Angel Gomez Marchante samt Janez Brajkovic ikke kunne følge med Vinokourov, Sastre og Valverde, der dermed tog et vigtigt skidt imod podiepladserne i Madrid på søndag.


Feltet / Foto: Sirotti


På den sidste stigning blev udbryderne ligeså langsom kørt ind. José Antonio Redondo forsøgte sig, men måtte se sig hentet af favoritgruppen med 5 km til mål. I gruppen havde Igor Anton (Euskatel) dog angribet og kørt solo imod etapesejren.

Carlos Sastre og Alexandre Vinokourov forsøgte at sætte Alejandro Valverde flere gange, men det lykkedes ikke. På et tidspunkt havde Vinokourov faktisk forceret så hårdt, at favoritterne overhalede Igor Anton, men Euskaltel-rytteren kæmpede sig tilbage, da der gik taktik i favoritgruppen med Vinokourov, Sastre og Valverde.


Igor Anton angriber / Foto: Sirotti


Igor Anton angreb dog igen, da han ikke var en del af det taktiske spil, og han fik hurtigt et forspring på næsten 40 sekunder til favoritterne og kunne senere køre over stregen til en flot etapesejr.


Igor Anton solo / Foto: Sirotti


I favoritgruppen forsøgte Vinokourov sig igen, men heller ikke denne gang kunne han sætte Valverde, som i stedet for tog andenpladsen på dagens etape, og dermed sikrede sig yderligere 12 bonussekunder foran Vinokourov, som fik 8 bonussekunder. Carlos Sastre havde ikke kræfter til at køre spurten og blev sat med yderligere 8 sekunder.

Samlet fører Valverde nu med 1 minut og 42 sekunder ned til både Vinokourov og Sastre. Førstnævnte er på 2. pladsen efter dagens etape.


Igor Anton vinder / Foto: Sirotti



Resultat af 16. etape
1 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.29.42 (32.26 km/t)
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.23
3 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
4 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
5 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.28
6 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.30
7 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.42
8 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.10
9 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.13
10 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.15
11 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
12 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1.19
13 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
14 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 1.28
16 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 2.11
17 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
18 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
19 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
21 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
22 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
24 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 3.09
25 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 3.24
26 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 3.38
27 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.30
28 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
29 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.53
30 Daniel Becke (Ger) Team Milram 5.31
31 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 5.44
32 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.56
33 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
34 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
35 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
36 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
37 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
38 Theo Eltink (Ned) Rabobank
39 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
40 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
41 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
42 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
43 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 6.33
44 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 6.34
45 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 7.17
46 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 7.57
47 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 8.07
48 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 9.18
49 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 9.47
50 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 10.25
51 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 10.39
52 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 11.05
53 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
54 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.40
55 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
56 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 12.16
57 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 12.20
58 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14.23
59 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
60 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
61 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
62 David George (RSA) Relax-Gam
63 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
64 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
65 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
66 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
67 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 14.41
68 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 15.05
69 Erik Zabel (Ger) Team Milram
70 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
71 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
72 Jorge García (Spa) Relax-Gam
73 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
74 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
75 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
76 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
77 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
78 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
79 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
80 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
81 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
82 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 16.31
83 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 16.51
84 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 19.06
85 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
86 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
87 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
88 William Walker (Aus) Rabobank
89 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
90 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
92 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
94 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
95 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
96 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
97 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
98 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
99 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
100 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
101 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
102 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 20.21
103 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 20.34
104 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
105 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
106 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
107 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 21.00
108 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
109 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
110 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
111 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
112 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
113 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
114 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
115 Francesco Failli (Ita) Liquigas
116 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
117 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
118 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
119 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
120 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
121 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
122 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
123 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
124 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
125 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
126 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
127 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
128 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
129 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
130 Pieter Weening (Ned) Rabobank
131 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
132 Marco Velo (Ita) Team Milram
133 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
134 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
135 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
136 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
137 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
138 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
139 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
140 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 23.37
141 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
142 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 25.27


Samlet stilling efter 16. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 63.18.16
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 1.42
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 2.05
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.23
6 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.34
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 5.56
8 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.29
9 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.53
10 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.05
11 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.19
12 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 8.55
13 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.34
14 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.34
15 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 10.50
16 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.07
17 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 13.15
18 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 13.54
19 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14.52
20 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.48
21 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 17.26
22 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 19.16
23 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 21.00
24 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.05
25 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 25.19
26 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 26.13
27 Theo Eltink (Ned) Rabobank 29.58
28 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 30.45
29 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 31.35
30 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 33.11
31 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 33.18
32 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 34.01
33 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 34.17
34 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 35.27
35 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 35.41
36 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 35.53
37 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 37.26
38 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 38.05
39 Daniel Becke (Ger) Team Milram 40.59
40 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 41.22
41 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 43.32
42 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 44.16
43 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 46.19
44 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 46.23
45 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 50.14
46 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 53.49
47 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 54.08
48 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 55.03
49 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 56.17
50 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 57.04
51 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1.00.25
52 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.01.02
53 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.01.18
54 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 1.03.19
55 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 1.04.09
56 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1.05.57
57 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1.06.03
58 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 1.06.51
59 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 1.06.59
60 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.07.12
61 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 1.08.12
62 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.10.11
63 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.10.49
64 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.10.59
65 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.11.29
66 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.12.07
67 David George (RSA) Relax-Gam 1.12.49
68 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 1.14.17
69 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.15.22
70 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.15.26
71 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.15.34
72 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.18.02
73 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.19.29
74 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 1.19.38
75 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.20.26
76 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.23.55
77 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.25.17
78 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.25.24
79 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.26.00
80 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.26.03
81 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.26.47
82 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.26.49
83 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.27.25
84 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 1.28.35
85 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.28.53
86 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.29.11
87 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1.29.27
88 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 1.30.13
89 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 1.30.41
90 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.31.20
91 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.32.54
92 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 1.33.47
93 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 1.34.41
94 Jorge García (Spa) Relax-Gam 1.34.56
95 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 1.35.13
96 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.35.43
97 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.35.50
98 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.36.25
99 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 1.37.28
100 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 1.38.12
101 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.39.04
102 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.39.54
103 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.40.26
104 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.42.22
105 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 1.43.51
106 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.46.16
107 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.46.50
108 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 1.47.31
109 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 1.47.55
110 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.47.57
111 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.48.01
112 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1.49.03
113 William Walker (Aus) Rabobank 1.50.03
114 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1.51.03
115 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 1.52.16
116 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1.52.18
117 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.52.22
118 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.54.26
119 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 1.54.35
120 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 1.54.42
121 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.54.45
122 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 1.55.03
123 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 1.56.13
124 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 1.56.21
125 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 1.57.00
126 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.57.33
127 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1.57.45
128 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 1.59.21
129 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.00.31
130 Marco Velo (Ita) Team Milram 2.00.41
131 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2.01.28
132 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 2.02.29
133 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 2.02.44
134 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 2.08.07
135 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 2.08.10
136 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.09.21
137 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 2.09.40
138 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 2.10.16
139 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 2.13.19
140 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 2.20.49
141 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2.29.25
142 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 2.30.55


Pointkonkurrencen efter 16. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 169 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 109
3 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 98
4 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 89
5 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 82
6 Erik Zabel (Ger) Team Milram 79
7 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 77
8 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 66
9 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 58
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 53
11 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 51
12 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 45
13 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 44
14 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
15 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
16 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 32
17 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 30
18 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 29
19 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
20 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 27
21 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 26
22 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
23 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
24 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 25
25 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 24


Bjergkonkurrencen efter 16. etape
1 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 105 pts
2 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 101
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 75
4 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
5 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 57
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 56
7 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 53
8 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 47
9 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 41
10 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
11 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
12 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 32
13 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 32
14 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
15 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
16 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 23
17 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 23
18 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
19 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 21
20 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
21 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
22 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 18
23 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 16
24 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 16
25 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 14


Kombinationskonkurrencen efter 16. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6 pts
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 13
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 17
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 26
5 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 29
6 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 30
7 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 32
8 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 35
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 36
10 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 39
11 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 41
12 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 56
13 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58
14 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 61
15 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 62
16 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 63
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 68
18 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 79
19 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 83
20 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 84
21 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 102
22 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 108
23 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 109
24 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 117
25 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 119


Holdkonkurrencen efter 16. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 189.24.00
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 13.16
3 Astana 17.36
4 Euskaltel - Euskadi 22.59
5 Team CSC 47.39
6 Lampre - Fondital 58.37
7 Saunier Duval - Prodir 1.02.06
8 Relax - GAM 1.25.15
9 Cofidis, le Credit Par Telephone 1.42.10
10 Ag2r Prevoyance 1.42.48
11 Credit Agricole 1.49.47
12 Rabobank 1.51.12
13 Liquigas 2.09.17
14 Davitamon - Lotto 2.27.14
15 Phonak Hearing Systems 3.01.25
16 T- Mobile Team 3.15.04
17 Gerolsteiner 3.17.35
18 Française des Jeux 3.18.17
19 Quick Step - Innergetic 3.24.01
20 Team Milram 3.54.06
21 Bouygues Telecom 3.59.20
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger