Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Sejr til Pollack - O'Grady øger sit forspring - Opd.

Sejr til Pollack - O'Grady øger sit forspring - Opd.

05. august 2006 12:540

Annonce

Dagens etape til Hillerød blev præget af et langt udbrud, men endte som forventet i en massespurt, hvor T-Mobiles Olaf Pollack endelig viste styrke og vandt foran Cooke og O’Grady, som dermed øgede sit forspring i den samlede stilling inden aftnens enkeltstart i Helsingør.

Allerede på de første meter af dagens 102 kilometer lange etape mellem Sorø og Hillerød, var Team GLS kaptajnen, Jacob Moe Rasmussen, fremme og vise sig. Bare et par kilometer senere var han dog tilbage i feltet igen.

Få kilometer senere kom dagens lange udbrud afsted. Fire ryttere Geert Omloop (Unibet), Jeremy Maartens (Team Barloworld), Morten Christiansen (Glud & Marstrand Horsens) og Michael Reihs (Team Designa Køkken), fik allerede efter syv kilometers kørsel et hul ned til feltet og selvom Reihs i den samlede stilling kun var 2.13 min efter, fik de lov til at køre og fik hurtigt oparbejdet et forspring på over et minut.

Michael Tronborg (Team Post Danmark) prøvede på dette tidspunkt at køre alene frem til de fire udbrydere, men måtte hurtigt indse, at det var et umuligt projekt og lod sig falde tilbage til feltet igen.

Da feltet kørte igennem Tølløse efter 30 kilometer af dagens etape, havde de fire udbrydere øget deres forspring til 1.39 min. Team CSC havde sat sig frem forrest i feltet med hele mandskabet, for at kontrollere afstanden frem til de fire udbrydere og blandt andet Allan Johansen fik taget nogle lange føringer.

Team CSC udviste slet ikke nogen nervøsitet ved at Reihs begyndte at true i klassementet, så selvom forspringet godt halvvejs på etapen var kommet over to minutter, valgte de at lave en kollektiv tissepause i feltet. Det fik forspringet til at nærme sig de 2½ minut. Dermed var Reihs virtuel indehaver af den gule trøje.

Med godt 40 kilometer igen havde feltet dog sat tempoet en smule op, dette fik forspringet til stille og roligt at falde til kun 1½ minut. Dermed havde Team CSC og O’Grady igen førstepladsen tilbage med god margen.

Efter at Team CSC hurtigt hentede et minut på udbryderne, tog de det igen lidt med ro og ventede på, at sprinterholdene tog over.

Lige efter Team CSCs ønske overtog Davitamon-Lotto føringen i feltet med 25 kilometer til mål, og dermed faldt forspringet hurtigt til under 1 minut. Det faldende forspring fik Omloop til at angribe i frontgruppen og kun Maartens kunne følge ham, mens de to danskere hurtigt faldt tilbage.

Nede i feltet overtog T-Mobile endnu engang ansvaret med 20 kilometer til mål. Efter den store skuffelse med Pollack i går, hvor tyskeren gik kold inde i Odense, prøvede det tyske hold endnu engang at køre Pollack frem til etapesejr.

Med 15 kilometer til mål blev de to danskere kørt ind, og dermed var det kun Omloop og Maartens tilbage i front. De to ryttere havde dog kun et forspring på 20 sekunder og dermed var der lagt op til endnu en massespurt. Team CSC havde igen overtaget spidsen af feltet og kørte nu for at holde O’Grady fremme.

Desværre for Omloop punkterede han kort inden de kørte ind i Hillerød og dermed var det kun Maartens, som var tilbage af det oprindelige udbrud. Men med bare otte kilometer til mål, måtte også han opgive og dermed var det hele lagt til rette for en massespurt.

Flere af sprinterholdende, Davitamon-Lotto, Panaria, Gerolsteiner og T-Mobile sad med fem kilometer til mål tungt på fronten af feltet. Også Liquigas og Team CSC sad med fremme og med to kilometer til mål rykkede de to hold helt i front.


Feltet kører ind i Hillerød


Spurten blev indledt langt udefra og denne gang lykkedes det T-Mobile at få afleveret Olaf Pollack helt perfekt, så han kunne køre en etapesejr hjem til holdet. Baden Cooke og Stuart O’Grady tog de næste pladser på podiet, hvilket gør, at O’Grady øger sit forspring i den samlede stilling.

Gårsdagens store danske rytter, Alex Rasmussen, kørte ikke dagens massespurt og kom i mål som nummer 18.


Resultat af 4. etape
1 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 2.30.04 (39.98 km/t)
2 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
3 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
4 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
5 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action
6 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
7 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld
8 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
9 Giosue Bonomi (Ita) Team Barloworld
10 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
11 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
12 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens
13 Allan Bo Andresen (Den) Team Designa Kokken
14 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
15 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
16 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken
17 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
18 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team
19 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
20 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
21 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
22 Jonas Aaen Jørgensen (Den) GLS
23 Jacob Moe Rasmussen (Den) GLS
24 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
25 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
26 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
27 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
28 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
29 Mauro Facci (Ita) Team Barloworld
30 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
31 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
32 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
33 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R.
34 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
35 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano
36 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
37 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
38 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R.
39 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
40 Denys Kostyuk (Ukr) Intel-Action
41 Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand Horsens
42 Marco Righetto (Ita) Liquigas
43 Nicola Loda (Ita) Liquigas
44 Allan Johansen (Den) Team CSC
45 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
46 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano
47 Bogdan Bondrev (Ukr) Intel-Action
48 Michael Mørkøv (Den) GLS
49 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
50 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken
51 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
52 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken
53 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
54 Anders Lund (Den) GLS
55 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
56 Peter Riis Andersen (Den) Danish National Team
57 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
58 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
59 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 0.11
60 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 0.13
61 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
62 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
63 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
64 Lars Bak (Den) Team CSC
65 Lasse Bøchmann (Den) GLS
66 Krzysztof Miara (Pol) Intel-Action
67 Nikola Aistrup (Den) Danish National Team
68 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken
69 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
70 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
71 Daniel Holm Foder (Den) Team Designa Kokken
72 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
73 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 0.20
74 Christoph Messchenmoser (Ger) Skil-Shimano 0.24
75 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
76 Brian Vandborg (Den) Team CSC
77 Jakob Piil (Den) Team CSC 0.28
78 Matti Breschel (Den) Team CSC
79 Kasper Jebjerg (Den) GLS
80 Jimmy Hansen (Den) GLS 0.32
81 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 0.35
82 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com 0.36
83 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 0.59
84 Michael Tronborg (Den) Danish National Team
85 Rune Udby (Den) Glud & Marstrand Horsens
86 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 1.01
87 Glenn Bak (Den) Unibet.com 1.04
88 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R.
89 Berhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
90 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare
91 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
92 Michael Larsen (Den) Team Designa Kokken
93 Kristoffer G. Nielsen (Den) GLS 1.36
94 Tiziano Dall´Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.20
95 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens 2.47
96 Sergey Ivanov (Rus) T-Mobile Team
97 Casper Jørgensen (Den) Danish National Team
98 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action
99 Krzysztof Kuznmiak (Pol) Intel-Action
100 Jacob Kodrup (Den) Danish National Team
101 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action
102 Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken
103 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
104 Martin Mortensen (Den) Danish National Team
105 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens
106 Jan Almblad (Den) Danish National Team
107 Rodney Green (RSA) Team Barloworld
108 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
109 Geert Omloop (Bel) Unibet.com
110 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld
111 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens
112 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld
113 Igor Astarloa (Spa) Team Barloworld
114 James Perry (RSA) Team Barloworld
115 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 3.55


Samlet stilling efter 4. etape
1 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 16.11.30
2 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 0.07
3 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 0.20
4 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.33
5 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 0.34
6 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 0.40
7 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 0.44
8 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
9 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 0.49
10 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken 0.50
11 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R. 0.56
12 Denys Kostyuk (Ukr) Intel-Action
13 Peter Riis Andersen (Den) Danish National Team 0.59
14 Mauro Facci (Ita) Team Barloworld 1.02
15 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 1.05
16 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.08
17 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken 1.09
18 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 1.12
19 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.14
20 Anders Lund (Den) GLS 1.15
21 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.18
22 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 1.24
23 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
24 Allan Johansen (Den) Team CSC
25 Matti Breschel (Den) Team CSC 1.28
26 Giosue Bonomi (Ita) Team Barloworld 2.01
27 Jacob Moe Rasmussen (Den) GLS
28 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens 2.09
29 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
30 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
31 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
32 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
33 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano
34 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 2.15
35 Jonas Aaen Jørgensen (Den) GLS
36 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 2.22
37 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.23
38 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.28
39 Lars Bak (Den) Team CSC
40 Brian Vandborg (Den) Team CSC 2.39
41 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 2.41
42 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 2.50
43 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 2.54
44 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2.57
45 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.59
46 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 3.02
47 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 3.03
48 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3.17
49 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 3.55
50 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R. 4.28
51 Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken 5.02
52 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 5.46
53 Igor Astarloa (Spa) Team Barloworld 5.58
54 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 8.06
55 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 8.31
56 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 10.34
57 Berhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 11.24
58 Sergey Ivanov (Rus) T-Mobile Team 12.54
59 Martin Mortensen (Den) Danish National Team 12.57
60 Nicola Loda (Ita) Liquigas 13.05
61 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 13.40
62 Glenn Bak (Den) Unibet.com 14.37
63 James Perry (RSA) Team Barloworld 14.48
64 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team 20.08
65 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 20.11
66 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 20.17
67 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken
68 Michael Mørkøv (Den) GLS
69 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action 20.23
70 Allan Bo Andresen (Den) Team Designa Kokken
71 Marco Righetto (Ita) Liquigas
72 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
73 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 20.33
74 Bogdan Bondrev (Ukr) Intel-Action 20.37
75 Krzysztof Miara (Pol) Intel-Action 20.50
76 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 20.55
77 Daniel Holm Foder (Den) Team Designa Kokken
78 Jimmy Hansen (Den) GLS 21.14
79 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 21.17
80 Rune Udby (Den) Glud & Marstrand Horsens 21.22
81 Jakob Piil (Den) Team CSC 21.29
82 Kasper Jebjerg (Den) GLS
83 Michael Tronborg (Den) Danish National Team 21.41
84 Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand Horsens 22.05
85 Lasse Bøchmann (Den) GLS 22.16
86 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
87 Tiziano Dall´Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22.35
88 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 23.11
89 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens 23.28
90 Michael Larsen (Den) Team Designa Kokken
91 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld 23.33
92 Rodney Green (RSA) Team Barloworld 23.49
93 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com 24.16
94 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 24.26
95 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 24.34
96 Christoph Messchenmoser (Ger) Skil-Shimano 24.37
97 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens 25.48
98 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 26.16
99 Krzysztof Kuznmiak (Pol) Intel-Action 26.43
100 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 26.44
101 Nikola Aistrup (Den) Danish National Team 26.52
102 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 27.21
103 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action 27.24
104 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld 27.44
105 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 27.45
106 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare 28.11
107 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 29.02
108 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 29.44
109 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 30.39
110 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R. 30.44
111 Jan Almblad (Den) Danish National Team 31.02
112 Casper Jørgensen (Den) Danish National Team 32.40
113 Jacob Kodrup (Den) Danish National Team 34.00
114 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R. 34.10
115 Kristoffer G. Nielsen (Den) GLS 35.25


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 44 pts
2 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 33
3 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 23
4 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 21
5 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 19
6 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 16
7 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 15
8 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 15
9 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team 15
10 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 14
11 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 14
12 Giosue Bonomi (Ita) Team Barloworld 13
13 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 12
14 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 10
15 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 9
16 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action 8
17 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 8
18 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld 7
19 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 6
20 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 5
21 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 5
22 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 5
23 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld 5
24 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 5
25 Matti Breschel (Den) Team CSC 4
26 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 4
27 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken 3
28 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 3
29 Tiziano Dall´Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
30 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 3
31 Jacob Moe Rasmussen (Den) GLS 3
32 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 3
33 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 3
34 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2
35 Lasse Bøchmann (Den) GLS 2
36 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1
37 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens 1
38 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 1
39 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 1
40 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 46 pts
2 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 20
3 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 20
4 Lars Bak (Den) Team CSC 12
5 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens 12
6 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 12
7 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 12
8 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 12
9 Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken 10
10 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld 10
11 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 6
12 Sergey Ivanov (Rus) T-Mobile Team 6
13 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 6
14 Matti Breschel (Den) Team CSC 4
15 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 4
16 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 4
17 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 4
18 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 4
19 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 4
20 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken 2
21 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 2
22 Lasse Bøchmann (Den) GLS 2


Fighterkonkurrencen efter 4. etape
1 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 14 pts
2 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 10
3 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 10
4 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld 10
5 Lasse Bøchmann (Den) GLS 8
6 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 6
7 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 6
8 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 6
9 Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken 4
10 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 4
11 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 4
12 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 2
13 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 2
14 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens 2


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
2 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
3 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken
4 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R.
5 Denys Kostyuk (Ukr) Intel-Action
6 Mauro Facci (Ita) Team Barloworld
7 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
8 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken
9 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
10 Anders Lund (Den) GLS
11 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
12 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
13 Matti Breschel (Den) Team CSC
14 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens
15 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
16 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
17 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
18 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
19 Jonas Aaen Jørgensen (Den) GLS
20 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
21 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
22 Brian Vandborg (Den) Team CSC
23 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
24 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
25 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
26 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R.
27 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
28 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
29 Berhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
30 Martin Mortensen (Den) Danish National Team
31 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
32 Glenn Bak (Den) Unibet.com
33 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team
34 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
35 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken
36 Michael Mørkøv (Den) GLS
37 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action
38 Krzysztof Miara (Pol) Intel-Action
39 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
40 Daniel Holm Foder (Den) Team Designa Kokken
41 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
42 Rune Udby (Den) Glud & Marstrand Horsens
43 Kasper Jebjerg (Den) GLS
44 Michael Tronborg (Den) Danish National Team
45 Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand Horsens
46 Lasse Bøchmann (Den) GLS
47 Tiziano Dall´Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
48 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action
49 Christoph Messchenmoser (Ger) Skil-Shimano
50 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens
51 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
52 Krzysztof Kuznmiak (Pol) Intel-Action
53 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld
54 Nikola Aistrup (Den) Danish National Team
55 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action
56 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
57 Jan Almblad (Den) Danish National Team
58 Casper Jørgensen (Den) Danish National Team
59 Jacob Kodrup (Den) Danish National Team
60 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
61 Kristoffer G. Nielsen (Den) GLS


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Team CSC 48.35.49
2 Gerolsteiner 1.31
3 Panaria Navigare 2.28
4 Liquigas 2.30
5 Team Designa Køkken 2.43
6 Skil-Shimano 3.19
7 T-Mobile 3.37
8 Unibet 3.43
9 Cho. Jacques-T.Interim 3.55
10 Team GLS 4.02
11 Team Barloworld 4.43
12 Davitamon Lotto 8.31
13 Team LPR 12.15
14 Glud & Marstrand Horsens 24.40
15 Team Post Danmark 28.28
16 Team Intel Action 40.29

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger