Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Sejr til Robbie McEwen

Sejr til Robbie McEwen

13. maj 2007 17:260

Efter en fremragende finish lykkedes det Robbie McEwen af vinde dagens etape foran Paolo Bettini og med Alessandro Petacchi på tredjepladsen. Ny mand i den lyserøde førertrøje er Danilo Di Luca.

Annonce

Dagens etape startede ellers som forventet, og efter 25 kilometers kørsel kom dagens lange udbrud afsted. Fem mand, Frédéric Bessy (Cofidis), Mauro Facci (Quickstep-Innergetic), Simone Masciarelli (Acqua & Sapone-Caffè Mokambo), Pavel Brutt (Tinkoff Credit Systems) og Arnaud Labbe (Bouygues Telecom), fik slået et hul ned til feltet. Som mest havde de 5.20 minutters forspring, men feltet havde hele tiden styr på det.

Frontgruppen havde i Pavel Brutt – indehaver af bjergtrøjen i morgen, da han vandt dagens eneste bjergspurt – som den store trækhest. Når han satte sig frem, blev gruppen lynhurtigt trukket ud. Til sidst begyndte det at koste så meget for de andre, at de stille og roligt blev sat af. Med 15 kilometer til mål var det Bessy og Facci der som de sidste ikke kunne følge med. Dermed fortsatte Brutt alene mod mål.

Med kun syv kilometer tilbage blev han dog indhentet, og dermed kunne Milram holdet gøre klar til en massespurt. Desværre for Alssandro Petacchi manglede holdet lige det sidste, så han måtte åbne sin spurt for langt ude, hvilket betød, at hverken Robbie McEwen eller Paolo Bettini havde problemer med at passere ham. Team CSCs JJ Haedo så man på intet tidspunkt noget til i finalen, så den argentinske rytter må forsøge sig igen i morgen.

Resultat af 2. etape
1 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 5.07.13
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
3 Alessandro Petacchi - Team Milram
4 Assan Bazayev - Astana
5 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
6 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
7 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
8 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
9 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
10 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
11 William Walker - Rabobank
12 Danilo Di Luca - Liquigas
13 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
14 Max Van Heeswijk - Rabobank
15 Alberto Ongarato - Team Milram
16 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
17 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
18 Paolo Savoldelli - Astana
19 Franck Renier - Bouygues Telecom
20 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
21 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
22 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
23 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
24 Julian Dean - Crédit Agricole
25 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
26 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
27 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
28 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
29 Mirco Lorenzetto - Team Milram
30 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
31 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling 
32 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
33 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
34 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
35 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi
36 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
37 Christian Knees - Team Milram
38 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
39 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
40 Andy Schleck - Team CSC
41 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
42 Andrea Noe' - Liquigas
43 Enrico Gasparotto - Liquigas
44 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
45 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
46 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
47 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
48 Andrey Mizourov - Astana
49 Davide Rebellin - Gerolsteiner
50 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
51 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
52 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
53 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare
54 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
55 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
56 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
57 Matthias Russ - Gerolsteiner
58 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
59 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
60 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
61 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
62 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
63 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
64 Alexandr Kolobnev - Team CSC
65 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
66 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
67 Fabian Cancellara - Team CSC
68 Mario Aerts - Predictor - Lotto
69 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
70 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
71 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
72 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
73 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
74 Michael Blaudzun - Team CSC
75 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
76 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
77 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
78 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
79 Eddy Mazzoleni - Astana
80 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi
81 Axel Merckx - T-Mobile Team
82 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
83 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
84 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
85 Fabio Sabatini - Team Milram
86 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
87 Serguei Yakovlev - Astana
88 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
89 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
90 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
91 Volodymir Gustov - Team CSC
92 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
93 Lilian Jégou - Française des Jeux
94 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
95 Dmitriy Muravyev - Astana
96 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
97 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
98 Sergio Ghisalberti - Team Milram
99 Brett Lancaster - Team Milram
100 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
101 Marco Pinotti - T-Mobile Team
102 David Zabriskie - Team CSC
103 Patrice Halgand - Crédit Agricole 1.01
104 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
105 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
106 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
107 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 1.37
108 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
109 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
110 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
111 Francis Mourey - Française des Jeux
112 Julien Loubet - AG2r Prévoyance
113 Nicholas Roche - Crédit Agricole
114 Marco Marzano - Lampre - Fondital
115 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
116 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
117 Vladimir Miholjevic - Liquigas
118 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
119 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
120 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
121 Franco Pellizotti - Liquigas
122 Charles Wegelius - Liquigas
123 Vincenzo Nibali - Liquigas
124 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 2.17
125 Alessandro Cortinovis - Team Milram
126 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
127 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic
128 Benoît Joachim - Astana
129 Maxim Gourov - Astana
130 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
131 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
132 Koos Moerenhout - Rabobank
133 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
134 Ian McLeod - Française des Jeux
135 Steve Morabito - Astana
136 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
137 Angelo Furlan - Crédit Agricole
138 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
139 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
140 Matti Breschel - Team CSC
141 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
142 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
143 Fabien Patanchon - Française des Jeux
144 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
145 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
146 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
147 Arnaud Gérard - Française des Jeux
148 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
149 Robert Förster - Gerolsteiner
150 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
151 Thomas Fothen - Gerolsteiner
152 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
153 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
154 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
155 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
156 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
157 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 2.25
158 Gregory Henderson - T-Mobile Team
159 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
160 Juan José Haedo - Team CSC
161 Adam Hansen - T-Mobile Team
162 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3.19
163 Yohann Gène - Bouygues Telecom
164 Aaron Olson - T-Mobile Team 4.23
165 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
166 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
167 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
168 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
169 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
170 Alessandro Vanotti - Liquigas
171 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
172 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
173 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
174 Tim Klinger - Gerolsteiner
175 Nick Gates - Predictor - Lotto 5.05
176 Martin Müller - Team Milram
177 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
178 Michael Rasmussen - Rabobank
179 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
180 Matteo Bono - Lampre - Fondital
181 Leon Van Bon - Rabobank
182 Graeme Brown - Rabobank
183 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.42
184 Alessandro Spezialetti - Liquigas 7.40
185 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
186 Christophe Kern - Crédit Agricole 8.50
187 Sven Krauss - Gerolsteiner
188 Thor Hushovd - Crédit Agricole
189 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 11.42
190 Timothy Gudsell - Française des Jeux
191 Oscar Gatto - Gerolsteiner
192 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 12.50
193 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
194 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir
195 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic


Samlet stilling efter 2. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 5.40.51
2 Enrico Gasparotto - Liquigas
3 Vincenzo Nibali - Liquigas
4 Charles Wegelius - Liquigas
5 Andrea Noe' - Liquigas
6 Franco Pellizotti - Liquigas
7 Paolo Savoldelli - Astana 0.13
8 Andrey Mizourov - Astana
9 Eddy Mazzoleni - Astana
10 Serguei Yakovlev - Astana
11 Dmitriy Muravyev - Astana
12 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 0.30
13 Andy Schleck - Team CSC
14 Fabian Cancellara - Team CSC
15 Volodymir Gustov - Team CSC
16 David Zabriskie - Team CSC
17 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 0.42
18 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
19 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
20 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
21 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
22 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.49
23 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
24 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
25 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.02
27 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
28 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
29 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
30 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
31 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 1.04
32 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
33 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
34 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 1.08
35 Julian Dean - Crédit Agricole 1.13
36 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
37 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
38 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 1.14
39 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 1.23
40 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
41 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
42 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
43 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
44 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 1.25
45 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
46 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
47 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
48 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
49 Alessandro Petacchi - Team Milram
50 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 1.26
51 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 1.28
52 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
53 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
54 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
55 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
56 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.31
57 Davide Rebellin - Gerolsteiner 1.32
58 Matthias Russ - Gerolsteiner
59 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
60 Tim Klinger - Gerolsteiner
61 Alberto Ongarato - Team Milram 1.33
62 Mirco Lorenzetto - Team Milram
63 Christian Knees - Team Milram
64 Fabio Sabatini - Team Milram
65 Sergio Ghisalberti - Team Milram
66 Brett Lancaster - Team Milram
67 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.38
68 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
69 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
70 Mario Aerts - Predictor - Lotto 1.43
71 William Walker - Rabobank 1.47
72 Max Van Heeswijk - Rabobank
73 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
74 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 1.49
75 Axel Merckx - T-Mobile Team
76 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
77 Marco Pinotti - T-Mobile Team
78 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 1.52
79 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 1.53
80 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 2.01
81 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
82 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
83 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
84 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
85 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 2.07
86 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
87 Patrice Halgand - Crédit Agricole 2.14
88 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 2.17
89 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
90 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
91 Marco Marzano - Lampre - Fondital 2.19
92 Michael Blaudzun - Team CSC 2.23
93 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.26
94 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2.38
95 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
96 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi
97 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.39
98 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 2.41
99 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 2.43
100 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 2.50
101 Lilian Jégou - Française des Jeux
102 Nicholas Roche - Crédit Agricole
103 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 3.03
104 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
105 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 3.05
106 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.15
107 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 3.21
108 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
109 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 3.30
110 Assan Bazayev - Astana 3.39
111 Angelo Furlan - Crédit Agricole 3.40
112 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 3.41
113 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 3.43
114 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
115 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic
116 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
117 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 3.44
118 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
119 Franck Renier - Bouygues Telecom
120 Robert Förster - Gerolsteiner 3.49
121 Alessandro Cortinovis - Team Milram 3.50
122 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 3.54
123 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.55
124 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 4.01
125 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 4.02
126 Koos Moerenhout - Rabobank 4.04
127 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
128 Alexandr Kolobnev - Team CSC 4.07
129 Vladimir Miholjevic - Liquigas 4.09
130 Gregory Henderson - T-Mobile Team 4.14
131 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 4.22
132 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 4.24
133 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 4.26
134 Francis Mourey - Française des Jeux 4.27
135 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 4.34
136 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
137 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 4.38
138 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi
139 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
140 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 4.58
141 Alessandro Vanotti - Liquigas 5.06
142 Ian McLeod - Française des Jeux 5.07
143 Fabien Patanchon - Française des Jeux
144 Arnaud Gérard - Française des Jeux
145 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 5.20
146 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.25
147 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
148 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 5.26
149 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 5.38
150 Thomas Fothen - Gerolsteiner 5.54
151 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 5.57
152 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 6.00
153 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 6.01
154 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6.04
155 Adam Hansen - T-Mobile Team 6.06
156 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 6.15
157 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 6.21
158 Matti Breschel - Team CSC 6.24
159 Maxim Gourov - Astana 6.26
160 Benoît Joachim - Astana 6.28
161 Steve Morabito - Astana
162 Juan José Haedo - Team CSC 6.32
163 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 6.38
164 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 6.40
165 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 6.41
166 Michael Rasmussen - Rabobank 6.52
167 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 7.05
168 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 7.23
169 Martin Müller - Team Milram 7.24
170 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 7.32
171 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 7.54
172 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.58
173 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.02.00
174 Yohann Gène - Bouygues Telecom 8.07.00
175 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
176 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.18.00
177 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.37.00
178 Matteo Bono - Lampre - Fondital 8.45.00
179 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.47.00
180 Aaron Olson - T-Mobile Team 8.48.00
181 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
182 Nick Gates - Predictor - Lotto 9.26.00
183 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 9.43.00
184 Leon Van Bon - Rabobank 10.03.00
185 Graeme Brown - Rabobank
186 Alessandro Spezialetti - Liquigas 10.12.00
187 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi 10.18.00
188 Sven Krauss - Gerolsteiner 12.27.00
189 Christophe Kern - Crédit Agricole 12.51.00
190 Thor Hushovd - Crédit Agricole
191 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 13.43.00
192 Timothy Gudsell - Française des Jeux 14.58.00
193 Oscar Gatto - Gerolsteiner 15.19.00
194 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 15.28.00
195 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 15.40.00


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 25 pts
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 20
3 Alessandro Petacchi - Team Milram 16
4 Assan Bazayev - Astana 14
5 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 12
6 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 10
7 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 9
8 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 8
9 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 8
10 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 7
11 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
12 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6
13 William Walker - Rabobank 5
14 Danilo Di Luca - Liquigas 4
15 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
16 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 3
17 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 3
18 Max Van Heeswijk - Rabobank 2
19 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
20 Alberto Ongarato - Team Milram 1
21 Alessandro Spezialetti - Liquigas 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 5 pts
2 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
3 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1


Kombinationskonkurrencen efter 2. etape
1 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 6 pts
2 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 5
3 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 5
4 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 5
5 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
6 Alessandro Petacchi - Team Milram 4
7 Assan Bazayev - Astana 3
8 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
9 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
10 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 2
11 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Liquigas 15.55.17
2 Astana 0.13
3 Team CSC 0.30
4 Lampre-Fondital 0.42
5 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.49
6 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1.02
7 Tinkoff Credit System 1.04
8 Crédit Agricole 1.13
9 Caisse d'Epargne 1.23
10 Saunier Duval-Prodir 1.25
11 Predictor-Lotto 1.28
12 Gerolsteiner 1.32
13 Team Milram 1.33
14 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.38
15 Rabobank 1.47
16 T-Mobile Team 1.49
17 Ceramica Panaria-Navigare 2.01
18 Bouygues Telecom 2.07
19 AG2r Prévoyance 2.17
20 Euskaltel-Euskadi 2.38
21 Quickstep-Innergetic 3.03
22 Française des Jeux 4.27 

Foto: Sirotti 

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR