Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til russisk stortalent

Sejr til russisk stortalent

15. februar 2007 18:130

Det unge russiske stortalent, Mikhail Ignatiev, sikrede i dag Tinkoff Credit Systems årets første sejr, da han vandt 3. etape af Tour Méditerranéen.

Det russiske stortalent angreb med bare 11 km. tilbage af etapen og formåede at holde feltet bag sig hele vejen til mål.

Nummer to på etapen blev vinderen af 2. etape Daniele Bennati (Lampre-Fondital), der igen vandt feltets massespurt. I det samlede klassement betød det ikke den store forskydning, hvor José Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) fortsat fører samlet.

Mikhail Ignatiev har tidligere vundet olympisk guld på bane, ligesom han i 2005 vandt VM-guld i enkeltstartsdisciplinen for U23-ryttere.

Resultat af 3. etape
1 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 3.56.53 (40.02 km/t)
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 0.14
3 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
4 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole
5 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche
6 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom
7 Jochen Summer (Aut) Elk Haus-Simplon
8 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne
9 Mirco Lorenzetto (Ita) Milram
10 Mickaël Delage (Fra) Française Des Jeux
11 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
12 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus-Simplon
13 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis
14 Aurélien Passeron (Fra) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
15 Antonio D'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia
16 Rene Mandri (Est) Ag2r Prévoyance
17 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom
18 Tyler Farrar (USA) Cofidis
19 Loyd Mondory (Fra) Ag2r Prévoyance
20 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
21 Mirko Celestino (Ita) Milram
22 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2r Prévoyance
23 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne
24 Igor Astarloa (Spa) Milram
25 Gert Vanderaerden (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed
26 Ricardo Serrano (Spa) Tinkoff Credit Systems
27 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
28 Roberto Petito (Ita) Liquigas
29 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems
30 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2r Prévoyance
31 Bradley McGee (Aus) Française Des Jeux
32 Andriy Grivko (Ukr) Milram
33 Elia Rigotto (Ita) Milram
34 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne
35 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
36 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
37 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
38 Cédric Hervé (Fra) Agritubel
39 Harald Totschnig (Aut) Elk Haus-Simplon
40 Alexandre Usov (Blr) Ag2r Prévoyance
41 Fabio Sabatini (Ita) Milram
42 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems
43 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
44 Lorenzo Cardellini (Ita) Miche
45 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
46 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
47 Chris Sutton (Aus) Cofidis
48 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne
49 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prévoyance
50 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux
51 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
52 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas
53 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
54 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole
55 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r Prévoyance
56 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com
57 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus-Simplon
58 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole
59 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
60 Matti Helminen (Fin) DFL-Cyclingnews-Litespeed
61 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
62 Romain Feillu (Fra) Agritubel
63 Jens Mouris (Ned) DFL-Cyclingnews-Litespeed
64 Vasil Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems
65 Massimo Giunti (Ita) Miche
66 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-Fondital
67 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com
68 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
69 Tyler Hamilton (USA) Tinkoff Credit Systems
70 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com
71 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
72 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole
73 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
74 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
75 Eddy Serri (Ita) Miche
76 Andrei Kunitski (Blr) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
77 Brett Lancaster (Aus) Milram
78 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia
79 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r Prévoyance
80 Michal Golas (Pol) Unibet.com
81 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
82 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis
83 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
84 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis
85 Pasquale Muto (Ita) Miche
86 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
87 Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
88 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems
89 Paolo Bossoni (Ita) Lampre-Fondital
90 José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne
91 Cameron Jennings (Aus) DFL-Cyclingnews-Litespeed
92 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
93 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
94 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne
95 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne
96 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
97 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
98 Nico Mattan (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed
99 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
100 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche
101 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
102 Cyrille Monnerais (Fra) Française Des Jeux
103 Raffaele Illiano (Ita) Ceramica Flaminia
104 Stéphane Augé (Fra) Cofidis
105 Stefan Rucker (Aut) Elk Haus-Simplon
106 Domenico Quagliarello (Ita) Ceramica Flaminia
107 Wolfgang Murer (Aut) Elk Haus-Simplon
108 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
109 Tomas Konecny (Cze) Elk Haus-Simplon
110 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital
111 Andrea Noè (Ita) Liquigas
112 Jan Valach (Svk) Elk Haus-Simplon
113 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
114 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom
115 Ilya Chernetsky (Rus) Tinkoff Credit Systems
116 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia
117 Nicola D'Andrea (Ita) Miche
118 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
119 Amaël Moinard (Fra) Cofidis
120 Carlo Scognamiglio (Ita) Milram
121 Adam Wadecki (Pol) Ceramica Flaminia 2.24
122 Denis Shkarpeta (Uzb) Miche
123 Andrus Aug (Est) Ceramica Flaminia
124 Robby Meul (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed
125 Stefano Boggia (Ita) Ceramica Flaminia
126 Hamish Robert Haynes (GBr) DFL-Cyclingnews-Litespeed
127 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com
128 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
129 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole
130 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
131 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
132 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 3.37
133 Denis Robin (Fra) Agritubel
134 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom

Samlet klassement efter 3. etape
1 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne 7.15.40
2 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne
3 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne
4 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne
5 Ricardo Serrano (Spa) Tinkoff Credit Systems 0.17
6 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems
7 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems
8 Bradley McGee (Aus) Française Des Jeux 0.28
9 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
10 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 0.33
11 Roberto Petito (Ita) Liquigas 0.38
12 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.45
13 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne 0.49
14 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems 0.50
15 Igor Astarloa (Spa) Milram 0.52
16 Mirco Lorenzetto (Ita) Milram 0.54
17 Andriy Grivko (Ukr) Milram
18 Brett Lancaster (Aus) Milram
19 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 0.55
20 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 0.57
21 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 0.59
22 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux 1.04
23 Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
24 José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 1.05
25 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 1.06
26 Vasil Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems
27 Tyler Hamilton (USA) Tinkoff Credit Systems
28 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
29 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne
30 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
31 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 1.09
32 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 1.15
33 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
34 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
35 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas 1.16
36 Mickaël Delage (Fra) Française Des Jeux 1.21
37 Rene Mandri (Est) Ag2r Prévoyance
38 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
39 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
40 Mirko Celestino (Ita) Milram 1.28
41 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 1.31
42 Andrea Noè (Ita) Liquigas
43 Loyd Mondory (Fra) Ag2r Prévoyance 1.34
44 Paolo Bossoni (Ita) Lampre-Fondital
45 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
46 Romain Feillu (Fra) Agritubel 1.38
47 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1.48
48 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 1.51
49 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
50 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
51 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 1.55
52 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r Prévoyance
53 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole
54 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole
55 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-Fondital 1.56
56 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
57 Tyler Farrar (USA) Cofidis 2.03
58 Aurélien Passeron (Fra) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 2.06
59 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
60 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
61 Andrei Kunitski (Blr) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
62 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
63 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prévoyance 2.10
64 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole 2.12
65 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2r Prévoyance 2.18
66 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 2.21
67 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
68 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
69 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom
70 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2r Prévoyance 2.27
71 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com
72 Amaël Moinard (Fra) Cofidis 2.30
73 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel 2.44
74 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
75 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
76 Michal Golas (Pol) Unibet.com
77 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com 2.48
78 Antonio D'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia 2.51
79 Domenico Quagliarello (Ita) Ceramica Flaminia
80 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 3.05
81 Raffaele Illiano (Ita) Ceramica Flaminia 3.08
82 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia
83 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 3.09
84 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis 3.13
85 Jochen Summer (Aut) Elk Haus-Simplon 3.22
86 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus-Simplon
87 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche 3.33
88 Lorenzo Cardellini (Ita) Miche
89 Massimo Giunti (Ita) Miche
90 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia 3.36
91 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus-Simplon 3.39
92 Stefan Rucker (Aut) Elk Haus-Simplon
93 Wolfgang Murer (Aut) Elk Haus-Simplon
94 Tomas Konecny (Cze) Elk Haus-Simplon
95 Jan Valach (Svk) Elk Haus-Simplon
96 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole 3.43
97 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 4.01
98 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis 4.02
99 Stéphane Augé (Fra) Cofidis
100 Pasquale Muto (Ita) Miche 4.18
101 Nico Mattan (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 4.35
102 Gert Vanderaerden (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 4.52
103 Fabio Sabatini (Ita) Milram
104 Matti Helminen (Fin) DFL-Cyclingnews-Litespeed
105 Elia Rigotto (Ita) Milram 4.53
106 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital 5.04
107 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis 5.08
108 Cédric Hervé (Fra) Agritubel 5.36
109 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole 5.53
110 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 6.04
111 Eddy Serri (Ita) Miche 6.09
112 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche 6.33
113 Nicola D'Andrea (Ita) Miche
114 Ilya Chernetsky (Rus) Tinkoff Credit Systems 6.34
115 Robby Meul (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 6.45
116 Chris Sutton (Aus) Cofidis 6.50
117 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com 7.04
118 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com 7.27
119 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 7.46
120 Alexandre Usov (Blr) Ag2r Prévoyance 7.47
121 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r Prévoyance
122 Andrus Aug (Est) Ceramica Flaminia 8.11
123 Denis Shkarpeta (Uzb) Miche 8.20
124 Carlo Scognamiglio (Ita) Milram 8.34
125 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 8.36
126 Stefano Boggia (Ita) Ceramica Flaminia 9.11
127 Adam Wadecki (Pol) Ceramica Flaminia 9.24
128 Cyrille Monnerais (Fra) Française Des Jeux 10.33
129 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 10.46
130 Harald Totschnig (Aut) Elk Haus-Simplon 11.23
131 Hamish Robert Haynes (GBr) DFL-Cyclingnews-Litespeed 12.29
132 Jens Mouris (Ned) DFL-Cyclingnews-Litespeed 12.36
133 Cameron Jennings (Aus) DFL-Cyclingnews-Litespeed
134 Denis Robin (Fra) Agritubel 13.53

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger