Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Sanchez og Cobo

Sejr til Sanchez og Cobo

14. april 2007 19:070

Samuel Sanchez vandt med små marginaler den afsluttende 14 kilometer lange enkeltstart i Baskerlandet, da han med kun to sekunder henviste Alberto Contador til andenpladsen.

Juan José Cobo kom i mål på en flot tredjeplads, kun fire sekunder efter Samuel Sanchez, men hele 36 sekunder foran Angel Vicioso, så dermed kunne Cobo kåres som vinder af Pais Vasco.

Frank Schleck kørte en okay enkeltstart, og forsvarede sin samlede ottendeplads. Det vigtigste for CSC rytteren er, at han nu er klar til de kommende Ardenner klassikere.

Resultat af 6. etape
1 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 21.36.00 (38.89 km/t)
2 Alberto Contador - Discovery Channel 0.02
3 Juan José Cobo - Saunier Duval-Prodir 0.04
4 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 0.14
5 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 0.22
6 Ángel Vicioso - Relax-GAM 0.40
7 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval-Prodir 0.41
8 Egoi Martínez - Discovery Channel 0.47
9 Davide Rebellin - Gerolsteiner
10 Cadel Evans - Predictor-Lotto 0.55
11 Aitor Hernandez - Euskaltel-Euskadi
12 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 0.56
13 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi 1.01
14 Antonio Colom - Astana 1.04
15 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 1.06
16 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir 1.07
17 Fränk Schleck - Team CSC 1.08
18 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 1.17
19 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 1.18
20 José Lui Rubiera - Discovery Channel 1.19
21 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.30
22 Jens Voigt - Team CSC
23 Oscar Sevilla - Relax-GAM 1.36
24 Ángel Vallejo - Relax-GAM 1.39
25 Vladimir Miholjevic - Liquigas 1.40
26 Patxi Vila - Lampre-Fondital 1.42
27 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 1.44
28 Bobby Julich - Team CSC 1.47
29 Francisco Mancebo - Relax-GAM 1.51
30 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 1.52
31 Mads Kaggestad - Crédit Agricole 1.56
32 Charles Wegelius - Liquigas 2.07
33 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
34 Kjell Carlström - Liquigas 2.08
35 Steve Zampieri - Cofidis 2.09
36 Mauricio Ardila Cano - Rabobank 2.12
37 Rinaldo Nocentini - Ag2r Prévoyance 2.13
38 Nicki Sørensen - Team CSC
39 Julien Mazet - Astana 2.18
40 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 2.19
41 David De La Fuente - Saunier Duval-Prodir 2.20
42 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
43 Manuel Beltrán - Liquigas 2.28
44 Pieter Weening - Rabobank 2.29
45 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 2.32
46 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 2.33
47 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance 2.38
48 Ivan Parra - Cofidis 2.39
49 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2.41
50 Theo Eltink - Rabobank
51 Carlos Barredo - Quickstep-Innergetic 2.42
52 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
53 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi
54 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance 2.43
55 Bingen Fernández - Cofidis 2.44
56 Andrey Mizourov - Astana 2.45
57 José Miguel Elías - Relax-GAM 2.46
58 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2.47
59 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance 2.48
60 Igor Astarloa - Milram 2.49
61 Cédric Vasseur - Quickstep-Innergetic
62 Luis Pasamontes - Unibet.com 2.55
63 Dailos Diaz Armas - Fuerteventura-Canarias 2.56
64 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
65 Michael Barry - T-Mobile 2.59
66 Jérémy Roy - Française Des Jeux 3.03
67 Anthony Charteau - Crédit Agricole 3.06
68 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 3.08
69 Axel Merckx - T-Mobile 3.09
70 Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic 3.12
71 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne 3.13
72 Cristian Moreni - Cofidis 3.17
73 Grischa Niermann - Rabobank 3.20
74 Pieter Mertens - Predictor-Lotto
75 Laurens Ten Dam - Unibet.com
76 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 3.21
77 Sebastian Schwager - Milram
78 Ezequiel Mosquera - Karpin-Galicia 3.26
79 Sergio Ghisalberti - Milram 3.31
80 Iker Flores - Fuerteventura-Canarias 3.36
81 Scott Davis - T-Mobile 3.45
82 Matteo Carrara - Unibet.com 3.49
83 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 3.51
84 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 3.56
85 Marcos Serrano - Karpin-Galicia
86 Rubén Lobato - Saunier Duval-Prodir 3.57
87 Leonardo Duque - Cofidis 4.06
88 Ian McLeod - Française Des Jeux 4.07
89 David Loosli - Lampre-Fondital 4.40
90 Iñigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi 5.02
91 Unai Etxebarria - Euskaltel-Euskadi 5.51


Samlet slutstilling
1 Juan José Cobo - Saunier Duval-Prodir 21.56.38
2 Ángel Vicioso - Relax-GAM 0.37
3 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 1.16
4 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 2.26
5 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 2.42
6 Davide Rebellin - Gerolsteiner 2.50
7 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 2.57
8 Fränk Schleck - Team CSC 3.13
9 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 3.21
10 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 3.41
11 Antonio Colom - Astana 3.47
12 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval-Prodir 5.27
13 Cadel Evans - Predictor-Lotto 6.02
14 Alberto Contador - Discovery Channel 6.07
15 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 6.48
16 Manuel Beltrán - Liquigas 6.55
17 Oscar Sevilla - Relax-GAM 8.28
18 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi 8.49
19 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir 9.25
20 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 10.23
21 Ezequiel Mosquera - Karpin-Galicia 11.46
22 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 11.49
23 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 12.10
24 Vladimir Miholjevic - Liquigas 12.28
25 Pieter Weening - Rabobank 13.37
26 José Miguel Elías - Relax-GAM 14.29
27 Mauricio Ardila Cano - Rabobank 15.03
28 Bingen Fernández - Cofidis 16.58
29 Patxi Vila - Lampre-Fondital 18.07
30 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 20.15
31 Egoi Martínez - Discovery Channel 23.47
32 Carlos Barredo - Quickstep-Innergetic 27.45
33 José Lui Rubiera - Discovery Channel 28.14
34 Rinaldo Nocentini - Ag2r Prévoyance 30.37
35 Cédric Vasseur - Quickstep-Innergetic 32.11
36 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
37 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance 32.28
38 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 32.40
39 Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic 32.57
40 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance 34.25
41 Igor Astarloa - Milram 34.52
42 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 35.18
43 Francisco Mancebo - Relax-GAM 36.12
44 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 38.46
45 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi 39.37
46 Matteo Carrara - Unibet.com 41.28
47 Charles Wegelius - Liquigas 44.16
48 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 45.14
49 Bobby Julich - Team CSC 45.36
50 Ángel Vallejo - Relax-GAM 46.18
51 Cristian Moreni - Cofidis 46.45
52 Steve Zampieri - Cofidis 48.07
53 Nicki Sørensen - Team CSC 48.38
54 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 48.41
55 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 48.52
56 Jens Voigt - Team CSC 49.00
57 Kjell Carlström - Liquigas 49.30
58 Theo Eltink - Rabobank 49.39
59 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance 50.09
60 Ivan Parra - Cofidis 51.56
61 Anthony Charteau - Crédit Agricole 52.04
62 Laurens Ten Dam - Unibet.com 52.13
63 Andrey Mizourov - Astana 54.36
64 Mads Kaggestad - Crédit Agricole 55.08
65 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne 55.39
66 Dailos Diaz Armas - Fuerteventura-Canarias 56.56
67 Iker Flores - Fuerteventura-Canarias 57.20
68 Aitor Hernandez - Euskaltel-Euskadi 59.37
69 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 1.00.48
70 Luis Pasamontes - Unibet.com 1.00.53
71 Leonardo Duque - Cofidis 1.00.59
72 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 1.02.32
73 Sergio Ghisalberti - Milram 1.02.34
74 Michael Barry - T-Mobile 1.02.48
75 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 1.03.36
76 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 1.03.51
77 David De La Fuente - Saunier Duval-Prodir 1.08.31
78 Grischa Niermann - Rabobank 1.09.54
79 Unai Etxebarria - Euskaltel-Euskadi 1.13.46
80 Pieter Mertens - Predictor-Lotto 1.14.10
81 Rubén Lobato - Saunier Duval-Prodir 1.14.31
82 Axel Merckx - T-Mobile 1.16.24
83 Iñigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi 1.22.24
84 David Loosli - Lampre-Fondital 1.23.01
85 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 1.27.11
86 Scott Davis - T-Mobile 1.27.50
87 Jérémy Roy - Française Des Jeux 1.28.08
88 Marcos Serrano - Karpin-Galicia 1.28.51
89 Julien Mazet - Astana 1.34.55
90 Sebastian Schwager - Milram 1.36.00
91 Ian McLeod - Française Des Jeux 1.36.37 


Samlet slutstilling i bjergkonkurrencen
1 Aitor Hernandez - Euskaltel-Euskadi 53 pts
2 Manuel Beltrán - Liquigas 40
3 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi 39
4 Juan José Cobo - Saunier Duval-Prodir 38
5 Javier Ramírez - Fuerteventura-Canarias 23
6 Jens Voigt - Team CSC 22
7 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 19
8 Carlos Barredo - Quickstep-Innergetic 19
9 José Antonio Redondo - Astana 19
10 Oscar Sevilla - Relax-GAM 17
11 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne 17
12 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 15
13 Pablo Lastras - Caisse d'Epargne 15
14 Mauricio Ardila Cano - Rabobank 14
15 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 12
16 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval-Prodir 12
17 Maxime Monfort - Cofidis 9
18 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance 8
19 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 7
20 Andriy Grivko - Milram 6
21 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 6
22 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 5
23 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 4
24 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 4
25 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 4
26 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir 4
27 Patxi Vila - Lampre-Fondital 4
28 David López García - Caisse d'Epargne 4
29 Ángel Vicioso - Relax-GAM 3
30 Alberto Contador - Discovery Channel 3
31 Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic 3
32 Sergio Paulinho - Discovery Channel 3
33 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 3
34 Egoi Martínez - Discovery Channel 3
35 Dario Cioni - Predictor-Lotto 2
36 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 2
37 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1
38 Luis Pasamontes - Unibet.com 1
39 David Arroyo - Caisse d'Epargne 1
40 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance 1
41 Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux 1
42 Pieter Mertens - Predictor-Lotto 1
43 Trent Lowe - Discovery Channel 1


Samlet slutstilling i sprintkonkurrencen
1 Iker Flores - Fuerteventura-Canarias 9 pts
2 Jens Voigt - Team CSC 9
3 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias 8
4 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 6
5 Juan José Cobo - Saunier Duval-Prodir 6
6 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi 6
7 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 5
8 Carlos Barredo - Quickstep-Innergetic 5
9 Javier Ramírez - Fuerteventura-Canarias 4
10 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 3
11 Manuel Beltrán - Liquigas 3
12 Anthony Charteau - Crédit Agricole 3
13 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance 3
14 Mauricio Ardila Cano - Rabobank 2
15 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 2
16 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 2
17 Morris Possoni - Lampre-Fondital 2
18 José Antonio Redondo - Astana 2
19 Andriy Grivko - Milram 2
20 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 2
21 Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic 2
22 Aitor Hernandez - Euskaltel-Euskadi 2
23 Oscar Sevilla - Relax-GAM 2
24 David López García - Caisse d'Epargne 1
25 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne 1
26 Egoi Martínez - Discovery Channel 1
27 José Lui Rubiera - Discovery Channel 1


Samlet slutstilling i pointkonkurrencen
1 Juan José Cobo - Saunier Duval-Prodir 78 pts
2 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 71
3 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval-Prodir 59
4 Ángel Vicioso - Relax-GAM 52
5 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 47
6 Davide Rebellin - Gerolsteiner 42
7 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 40
8 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 37
9 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 34
10 Alberto Contador - Discovery Channel 33
11 Jens Voigt - Team CSC 32
12 Manuel Beltrán - Liquigas 27
13 Fränk Schleck - Team CSC 25
14 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 25
15 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 21
16 Patxi Vila - Lampre-Fondital 20
17 Cadel Evans - Predictor-Lotto 19
18 Oscar Sevilla - Relax-GAM 17
19 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir 16
20 Rinaldo Nocentini - Ag2r Prévoyance 14
21 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance 14
22 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 10
23 José Lui Rubiera - Discovery Channel 9
24 Egoi Martínez - Discovery Channel 8
25 Antonio Colom - Astana 7
26 Iker Flores - Fuerteventura-Canarias 6
27 Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic 5
28 Aitor Hernandez - Euskaltel-Euskadi 5
29 Ezequiel Mosquera - Karpin-Galicia 4
30 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 3
31 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi 3
32 Francisco Mancebo - Relax-GAM 3
33 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 2


Samlet slutstilling i holdkonkurrencen
1 Saunier Duval - Prodir 65.55.37
2 Caisse D'Epargne 10.29
3 Lampre - Fondital 10.53
4 Relax - GAM 16.10
5 Euskaltel - Euskadi 20.41
6 Liquigas 30.09
7 Discovery Channel Pro Cycling Team 40.00
8 Credit Agricole 44.08
9 Rabobank 57.21
10 Team CSC 59.48
11 Astana 1.01.30
12 Cofidis, le credit par telephone 1.02.26
13 Quick Step - Innergetic 1.05.20
14 AG2R Prevoyance 1.11.23
15 Predictor - Lotto 1.14.21
16 T- Mobile Team 1.37.03
17 Française Des Jeux 1.39.56
18 Unibet.com 1.48.38
19 Karpin - Galizia 1.59.19
20 Team Milram 2.05.08
21 Bouygues Telecom 2.17.04
22 Fuerteventura - Canarias 2.25.53

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger