Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Sejr til Stefano Garzelli

Sejr til Stefano Garzelli

26. april 2007 17:020

Annonce

På løbets tredje etape af Giro del Trentino slog Stefano Garzelli til for første gang i denne sæson, da han i spurten henviste Mikhaylo Khalilov (Ceramica Flaminia) og Damiano Cunego (Lampre-Fondital) til anden og tredjepladsen. Det er dog stadigvæk Cunego, som fører løbet samlet.

I morgen skal rytterne ud på løbets sidste etape, som er 165 kilometer fra Toscolano Maderno til Arco.

Resultat af 3. etape

1 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4.21.51 (39.801 km/t)
2 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
3 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
4 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
5 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
6 Andreas Dietziker - Team L.P.R.
7 Franco Pellizotti - Liquigas
8 Simon Spilak - Adria Mobil
9 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare
10 Massimo Giunti - Miche
11 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
12 Antonio Quadranti - Aurum Hotels
13 Jose Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
14 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
15 Giuseppe Di Grande - Miche
16 John-Lee Augustyn - Barloworld
17 Vincenzo Nibali - Liquigas
18 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
19 Andrea Noe' - Liquigas
20 Robert Kiserlovski - Adria Mobil
21 Florian Stalder - Team Volksbank
22 Marlon Alirio Perez Arango - Team Universal Caffe'-Ecopterol
23 Massimiliano Maisto - OTC Doors-Lauretana
24 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
25 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
26 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare
27 Marco Marzano - Lampre-Fondital 0.05
28 Yauhen Sobal - Cinelli-Endeka-OPD
29 Jure Golcer - Tenax Salmilano
30 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano
31 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria-Navigare
32 Hubert Krys - Ceramica Flaminia
33 Luigi Sestili - Aurum Hotels
34 Tomasz Nose - Adria Mobil
35 Przemyslaw Niemec - Miche 0.07
36 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare
37 Luca Celli - Team L.P.R.
38 Wladimir Belli - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 0.09
39 Miha Svab - Adria Mobil
40 Cristian Gasperoni - Ceramica Flaminia
41 Emanuele Sella - Ceramica Panaria-Navigare 0.16
42 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria-Navigare
43 Branislau Samoilau - Team L.P.R. 0.21
44 Micula De Matteis - Tenax Salmilano 3.24
45 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
46 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
47 Pasquale Muto - Miche 9.47
48 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
49 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
50 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia
51 Emanuele Bindi - Team Universal Caffe'-Ecopterol
52 Marco Carletti - Team Universal Caffe'-Ecopterol
53 Luca Ascani - Aurum Hotels
54 Valerio Agnoli - Aurum Hotels
55 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital
56 Dario Cataldo - Liquigas
57 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia
58 Walter Fernando Pedraza Morales - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
59 Rino Zampilli - Aurum Hotels
60 Simone Bruson - OTC Doors-Lauretana
61 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria-Navigare
62 Michael Stevenson - Amore & Vita-McDonald's
63 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
64 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
65 Alexey Bauer - Amore & Vita-McDonald's
66 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
67 Borut Bozic - Team L.P.R.
68 Jure Zrimsek - Adria Mobil
69 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon
70 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
71 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
72 Roger Beuchat - Team L.P.R.
73 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 10.00
74 Igor Pugaci - Cinelli-Endeka-OPD 15.43
75 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi
76 Alessandro Vanotti - Liquigas
77 Andreas Matzbacher - Team Volksbank 15.46
78 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
79 Eddy Ratti - Aurum Hotels
80 Diego Genovesi - OTC Doors-Lauretana
81 Ruslan Ivanov - Amore & Vita-McDonald's
82 Riccardo Chiarini - Team L.P.R.
83 Piergiorgio Camussa - OTC Doors-Lauretana
84 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
85 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
86 Fabio Gilioli - Team Universal Caffe'-Ecopterol
87 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria-Navigare
88 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
89 Harald Morscher - Team Volksbank
90 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
91 Christian Murro - Tenax Salmilano
92 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
93 Luca Pierfelici - Aurum Hotels
94 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
95 James Lewis Perry - Barloworld
96 Raffaele Ferrara - Team L.P.R.
97 Luca Paolini - Liquigas 15.53
98 Oleksandr Kvachuk - Cinelli-Endeka-OPD
99 Enrico Gasparotto - Liquigas
100 Ivan Fanelli - Cinelli-Endeka-OPD 19.56
101 Slawomyr Bury - Amore & Vita-McDonald's
102 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital
103 Seweryn Kohut - Amore & Vita-McDonald's
104 Jaime Castaneda - Lampre-Fondital
105 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
106 Robert Hunter - Barloworld
107 Roberto-Antonio Richeze - Team Universal Caffe'-Ecopterol
108 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
109 Dmitri Nikandrov - Team Universal Caffe'-Ecopterol
110 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
111 Denis Shkarpeta - Miche
112 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
113 Ivan De Nobile - Team Universal Caffe'-Ecopterol
114 Alexandre Bazhenov - Cinelli-Endeka-OPD
115 Romas Sinicinas - Amore & Vita-McDonald's
116 Francesco Reda - OTC Doors-Lauretana
117 Francesco Tizza - OTC Doors-Lauretana
118 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon
119 Krzysztof Szczawinski - Miche
120 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon
121 Walter Proch - Team L.P.R.
122 Eddy Serri - Miche
123 Alfonso Falzarano - Cinelli-Endeka-OPD
124 Nicola D'andrea - Miche
125 Christian Lener - Team Volksbank
126 Geraint Thomas - Barloworld
127 Davide Torosantucci - Team Universal Caffe'-Ecopterol
128 Patrick Riedesser - Team Volksbank

Udgået ryttere på dagens etape
DNS Benjamin Cujnik - Adria Mobil
DNS Joze Senekovic - Adria Mobil
DNF Fabio Andres Duarte Arevalo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
DNF Donato Cannone - OTC Doors-Lauretana
DNF Alberto Di Lorenzo - OTC Doors-Lauretana
DNF Gerrit Glomser - Team Volksbank
DNF Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
DNF Stefan Cohnen - Aurum Hotels
DNF Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
DNF Jure Zagar - Adria Mobil

Samlet stilling efter 3. etape
1 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 12.41.40
2 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 0.18
3 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare 0.40
4 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 0.42
5 Franco Pellizotti - Liquigas 0.45
6 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare 0.54
7 Andrea Noe' - Liquigas 1.12
8 Vincenzo Nibali - Liquigas
9 Yauhen Sobal - Cinelli-Endeka-OPD 1.17
10 Massimo Giunti - Miche 1.28
11 John-Lee Augustyn - Barloworld 1.30
12 Tomasz Nose - Adria Mobil 1.43
13 Marco Marzano - Lampre-Fondital
14 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano 1.49
15 Jose Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1.55
16 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare 2.04
17 Florian Stalder - Team Volksbank 2.08
18 Hubert Krys - Ceramica Flaminia 2.11
19 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 2.24
20 Marlon Alirio Perez Arango - Team Universal Caffe'-Ecopterol 2.25
21 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 2.43
22 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 2.44
23 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria-Navigare 2.49
24 Jure Golcer - Tenax Salmilano
25 Emanuele Sella - Ceramica Panaria-Navigare 3.00
26 Luigi Sestili - Aurum Hotels 3.01
27 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria-Navigare 3.19
28 Robert Kiserlovski - Adria Mobil 5.07
29 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 6.24
30 Miha Svab - Adria Mobil 7.30
31 Antonio Quadranti - Aurum Hotels 10.53
32 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 12.12
33 Przemyslaw Niemec - Miche 12.16
34 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 12.20
35 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 12.41
36 Micula De Matteis - Tenax Salmilano 13.11
37 Massimiliano Maisto - OTC Doors-Lauretana 13.47
38 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano 13.56
39 Giuseppe Di Grande - Miche 14.00
40 Valerio Agnoli - Aurum Hotels 14.02
41 Andreas Dietziker - Team L.P.R. 15.46
42 Luca Celli - Team L.P.R. 15.53
43 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 17.30
44 Wladimir Belli - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 18.48
45 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria-Navigare 20.56
46 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 21.14
47 Luca Pierfelici - Aurum Hotels 21.15
48 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 22.08
49 Branislau Samoilau - Team L.P.R. 22.09
50 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 23.58
51 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia 24.00
52 Cristian Gasperoni - Ceramica Flaminia 24.16
53 Alexey Bauer - Amore & Vita-McDonald's 25.36
54 Marco Carletti - Team Universal Caffe'-Ecopterol 27.14
55 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 27.38
56 Luca Ascani - Aurum Hotels 27.45
57 Ruslan Ivanov - Amore & Vita-McDonald's 30.09
58 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia 30.18
59 Enrico Gasparotto - Liquigas 30.36
60 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 31.04
61 Walter Fernando Pedraza Morales - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
62 Rino Zampilli - Aurum Hotels 31.20
63 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 32.48
64 Raffaele Ferrara - Team L.P.R. 32.50
65 Simon Spilak - Adria Mobil 33.11
66 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 33.42
67 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon 33.45
68 Piergiorgio Camussa - OTC Doors-Lauretana 35.04
69 Dario Cataldo - Liquigas 35.52
70 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria-Navigare 35.53
71 Pasquale Muto - Miche 36.38
72 Christian Murro - Tenax Salmilano 37.03
73 Fabio Gilioli - Team Universal Caffe'-Ecopterol 37.43
74 Alessandro Vanotti - Liquigas 37.53
75 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 38.01
76 Roger Beuchat - Team L.P.R. 38.14
77 Alexandre Bazhenov - Cinelli-Endeka-OPD 39.01
78 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon 39.44
79 Jure Zrimsek - Adria Mobil 41.09
80 Borut Bozic - Team L.P.R. 41.14
81 Michael Stevenson - Amore & Vita-McDonald's 41.41
82 Luca Paolini - Liquigas 41.58
83 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank 42.57
84 Emanuele Bindi - Team Universal Caffe'-Ecopterol 42.58
85 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 43.40
86 James Lewis Perry - Barloworld
87 Andreas Matzbacher - Team Volksbank 43.45
88 Alfonso Falzarano - Cinelli-Endeka-OPD 44.29
89 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 45.37
90 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 47.55
91 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 49.04
92 Francesco Reda - OTC Doors-Lauretana
93 Roberto-Antonio Richeze - Team Universal Caffe'-Ecopterol 49.09
94 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 49.19
95 Riccardo Chiarini - Team L.P.R.
96 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi 49.35
97 Simone Bruson - OTC Doors-Lauretana 49.40
98 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 49.42
99 Igor Pugaci - Cinelli-Endeka-OPD 50.24
100 Diego Genovesi - OTC Doors-Lauretana 51.50
101 Romas Sinicinas - Amore & Vita-McDonald's 52.38
102 Seweryn Kohut - Amore & Vita-McDonald's 52.41
103 Jaime Castaneda - Lampre-Fondital 53.07
104 Ivan De Nobile - Team Universal Caffe'-Ecopterol
105 Eddy Serri - Miche 53.29
106 Walter Proch - Team L.P.R. 55.06
107 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 55.34
108 Eddy Ratti - Aurum Hotels
109 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
110 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi 55.36
111 Harald Morscher - Team Volksbank 55.39
112 Ivan Fanelli - Cinelli-Endeka-OPD 55.48
113 Denis Shkarpeta - Miche 56.15
114 Oleksandr Kvachuk - Cinelli-Endeka-OPD 58.30
115 Krzysztof Szczawinski - Miche 58.31
116 Robert Hunter - Barloworld 58.33
117 Geraint Thomas - Barloworld
118 Dmitri Nikandrov - Team Universal Caffe'-Ecopterol 58.38
119 Slawomyr Bury - Amore & Vita-McDonald's 59.19
120 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital 59.44
121 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
122 Davide Torosantucci - Team Universal Caffe'-Ecopterol
123 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon
124 Francesco Tizza - OTC Doors-Lauretana
125 Patrick Riedesser - Team Volksbank
126 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 59.49
127 Christian Lener - Team Volksbank
128 Nicola D'andrea - Miche

Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Robert Kiserlovski - Adria Mobil 14 pts
2 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 6
3 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria-Navigare 6
4 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 6
5 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 5
6 Raffaele Ferrara - Team L.P.R. 4
7 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4
8 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 4
9 Pasquale Muto - Miche 4
10 John-Lee Augustyn - Barloworld 2
11 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 2
12 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 2
13 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia 2
14 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 2
15 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1

Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Liquigas 38.08.09
2 Ceramica Panaria-Navigare 0.27
3 Elk Haus-Simplon 2.26
4 Tenax-Menikini 4.12
5 Adria Mobil 11.02
6 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 15.08
7 Lampre-Fondital 16.28
8 Aurum Hotels 18.48
9 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 19.25
10 Miche 24.35
11 Ceramica Flaminia 25.40
12 Euskaltel-Euskadi 34.03
13 Team LPR 50.38
14 Team Universal Caffe'-Ecopterol 57.36
15 OTC Doors-Lauretana 1.12.23
16 Cinelli-Endeka-OPD 1.13.22
17 Team Volksbank 1.20.58
18 Amore & Vita-McDonald's 1.21.39
19 Barloworld 1.40.34

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR