Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til stortalent

Sejr til stortalent

13. februar 2007 18:460

Thomas Dekker hentede sin første sejr siden sidste års store triumf i Tirreno-Adriatico, da han vandt tredje afdeling af Vuelta a Mallorca, Trofeo Pollença.

Løbene på ferieøen afvikles som en løbsserie af endagsløb, men med et samlet klassement. Ezequiel Mosquera (Karpin-Galicia) kom i mål bare to sekunder efter Thomas Dekker og overtog derved føringen i det samlede klassement.

Resultat af Trofeo Pollença
1 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 3.55.43
2 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel 0.02
3 Alberto Fernández De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
4 Ezequiel Mosquera (Spa) Karpin-Galicia
5 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne 0.07
6 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.10
7 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile 0.12
8 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
9 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel
10 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne
11 Jorge Ferrío (Spa) Andalucia-Cayasur
12 Pieter Weening (Ned) Rabobank
13 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 0.16
14 Gustavo Dominguez (Spa) Karpin-Galicia
15 Alberto Contador (Spa) Discovery Channel
16 Carlos Barredo (Spa) Quickstep-Innergetic
17 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 Daniel Moreno (Spa) Relax-GAM
19 Antonio Colom (Spa) Astana
20 Jesús Hernández (Spa) Relax-GAM 0.36
21 Remmert Wielinga (Ned) Saunier Duval-Prodir 0.39
22 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
23 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
24 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile
25 Joan Llaneras (Spa) Selección Española De Pista
26 Daniel Navarro (Spa) Astana
27 Juan Carlos Fernández (Spa) Extremadura-Spiuk
28 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
29 Sergio Escobar (Spa) Grupo Nicolás Mateos
30 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Viña Magna-Cropu
31 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.54
32 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne 0.57
33 Xabat Ochotorena (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
34 Fernando Torres (Spa) Extremadura-Spiuk 1.00
35 Javier Etxarri Marin (Spa) Grupo Nicolás Mateos 1.04
36 David Martin Peribanes (Spa) Viña Magna-Cropu
37 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Spiuk 1.06
38 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.08
39 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM
40 José Antonio Redondo (Spa) Astana 1.12
41 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 1.19
42 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur 1.22
43 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
44 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
45 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 1.29
46 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne 1.33
47 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1.43
48 Ivan Santaromita (Swi) Quickstep-Innergetic
49 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Spiuk
50 Erik Zabel (Ger) Milram
51 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile
52 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne
53 Iker Mezo Askargorta (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 1.55
54 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias 2.26
55 Luis Roberto Alvarez Martin (Spa) Viña Magna-Cropu 2.32
56 Steve Cummings (GBr) Discovery Channel 2.52
57 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
58 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 2.53
59 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne 2.55
60 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quickstep-Innergetic
61 Christian Knees (Ger) Milram 2.58
62 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur 3.23
63 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.48
64 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 5.06
65 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
66 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
67 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
68 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 5.26
69 Juan Manuel Gárate (Spa) Quickstep-Innergetic
70 Adrián Palomares (Spa) Fuerteventura-Canarias 5.41
71 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6.37
72 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 10.55
73 Luis Pérez (Spa) Andalucia-Cayasur
74 Oleg Chuzhda (Ukr) Fuerteventura-Canarias
75 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
76 Enrico Poitschke (Ger) Milram
77 Gorka Amuriza Gumucio (Spa) Grupo Nicolás Mateos
78 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
79 Toni Tauler (Spa) Selección Española De Pista 13.06
80 David Muntaner (Spa) Selección Española De Pista
81 Luis Pérez (Spa) Andalucia-Cayasur 13.49
82 Aaron Villegas Trapaga (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
83 Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Viña Magna-Cropu
84 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
85 Martin Müller (Swi) Milram
86 Maxim Gourov (Kaz) Astana
87 Igor Abakoumov (Bel) Astana
88 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia
89 Ángel Vallejo (Spa) Relax-GAM
90 Inigo Lazkano Iriondo (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
91 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
92 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
93 Ramon Troncoso (Spa) Karpin-Galicia
94 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
95 Eloy Teruel Rovira (Spa) Grupo Nicolás Mateos
96 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank
97 Ángel Vicioso (Spa) Relax-GAM
98 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
99 Marc De Maar (Ned) Rabobank
100 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
101 Matej Jurco (Svk) Milram
102 Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner
103 Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Spiuk
104 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
105 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
106 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
107 José Herrada Lopez (Spa) Viña Magna-Cropu
108 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic 16.42
109 Davide Viganò (Ita) Quickstep-Innergetic
110 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM
111 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
112 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
113 Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura-Spiuk
114 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia 17.59
115 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia 20.15
116 Pablo De Pedro Garcia (Spa) Grupo Nicolás Mateos 21.51
117 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel 25.19
118 Raúl Alarcón (Spa) Saunier Duval-Prodir 25.31
119 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
120 Niki Terpstra (Ned) Milram
121 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile
122 Marcel Sieberg (Ger) Milram
123 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
124 Carlos Torrent (Spa) Viña Magna-Cropu
125 Alexey Kolessov (Kaz) Astana
126 José Antonio Banos Ballester (Spa) Grupo Nicolás Mateos
127 Serguei Ivanov (Rus) Astana
128 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM
129 Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
130 Koen De Kort (Ned) Astana
131 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
132 Roberto Barrientos (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
133 David Belda (Spa) Fuerteventura-Canarias
134 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
135 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
136 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Nicolás Mateos
137 Julien Mazet (Fra) Astana
138 Ivan Melero Coco (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
139 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel
140 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
141 William Walker (Aus) Rabobank
142 Joseba Zumeta Etxabe (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
143 Scott Davis (Aus) T-Mobile
144 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
145 Miquel Alzamora (Spa) Selección Española De Pista
146 Brad Armstrong (USA) Orbea-Laukiz F.T.
147 Sebastian Schwager (Ger) Milram
148 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias
149 Eduard Vorganov (Rus) Karpin-Galicia
150 Sebastian Siedler (Ger) Milram
151 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
152 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
153 Jose Antonio Arroyo Ramirez (Spa) Extremadura-Spiuk
154 Dennis Haueisen (Ger) Milram
155 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
156 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia
157 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia

Samlet klassement efter 3. afdeling
1 Ezequiel Mosquera (Spa) Karpin-Galicia 9.45.21
2 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel
3 Alberto Fernández De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
4 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne 0.05
5 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.08
6 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne 0.10
7 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel
8 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
9 Pieter Weening (Ned) Rabobank
10 Gustavo Dominguez (Spa) Karpin-Galicia 0.14
11 Carlos Barredo (Spa) Quickstep-Innergetic
12 Sergio Escobar (Spa) Grupo Nicolás Mateos 0.37
13 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Viña Magna-Cropu
14 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
15 Xabat Ochotorena (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 0.55
16 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
17 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur 1.20
18 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 1.41
19 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile
20 Steve Cummings (GBr) Discovery Channel 2.50
21 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 2.51
22 Christian Knees (Ger) Milram 2.56
23 Jorge Ferrío (Spa) Andalucia-Cayasur 2.58
24 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.02
25 Juan Carlos Fernández (Spa) Extremadura-Spiuk 3.25
26 Joan Llaneras (Spa) Selección Española De Pista
27 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
28 Remmert Wielinga (Ned) Saunier Duval-Prodir
29 Fernando Torres (Spa) Extremadura-Spiuk 3.46
30 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Spiuk 3.52
31 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 3.54
32 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 4.15
33 Erik Zabel (Ger) Milram 4.29
34 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Spiuk
35 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 5.04
36 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias 5.12
37 David Martin Peribanes (Spa) Viña Magna-Cropu 7.09
38 Juan Manuel Gárate (Spa) Quickstep-Innergetic 8.12
39 Adrián Palomares (Spa) Fuerteventura-Canarias 8.27
40 Enrico Poitschke (Ger) Milram 10.53
41 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
42 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.31
43 Gorka Amuriza Gumucio (Spa) Grupo Nicolás Mateos 13.41
44 Luis Pérez (Spa) Andalucia-Cayasur
45 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
46 Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Spiuk 13.47
47 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
48 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
49 Martin Müller (Swi) Milram
50 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia
51 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank
52 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
53 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
54 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
55 David Muntaner (Spa) Selección Española De Pista 15.52
56 Toni Tauler (Spa) Selección Española De Pista
57 Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Viña Magna-Cropu 16.35
58 Luis Pérez (Spa) Andalucia-Cayasur
59 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
60 Eloy Teruel Rovira (Spa) Grupo Nicolás Mateos
61 Ramon Troncoso (Spa) Karpin-Galicia
62 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
63 Aaron Villegas Trapaga (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
64 José Herrada Lopez (Spa) Viña Magna-Cropu
65 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM 19.28
66 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
67 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic
68 Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura-Spiuk
69 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia 23.01
70 Pablo De Pedro Garcia (Spa) Grupo Nicolás Mateos 24.37
71 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel 25.17
72 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 25.29
73 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
74 Marcel Sieberg (Ger) Milram
75 Raúl Alarcón (Spa) Saunier Duval-Prodir
76 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
77 Sebastian Siedler (Ger) Milram
78 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 26.01
79 Koen De Kort (Ned) Astana 28.17
80 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM
81 Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
82 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
84 Miquel Alzamora (Spa) Selección Española De Pista
85 Carlos Torrent (Spa) Viña Magna-Cropu
86 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
87 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
88 Ivan Melero Coco (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
89 Dennis Haueisen (Ger) Milram
90 José Antonio Banos Ballester (Spa) Grupo Nicolás Mateos 33.14

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE