Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sejr til Voigt i Deutschland Tour - Opdateret

Sejr til Voigt i Deutschland Tour - Opdateret

03. august 2006 17:140
Jens Voigt vandt flot anden etape af Deutschland Tour, da han i spurten slog Rebellin og Kashechkin. De tre ryttere rykkede fra feltet, og på trods af en hård jagt af både T-Mobile og Discovery Channel, hvor både Gusev og Gerdemann var oppe at arbejde, lykkedes det de tre ryttere at holde til mål.

Med sejren fik Jens Voigt en perle i samlingen, som han hidtil har manglet. Og sportsdirektør Tristan Hoffman fik ret, da han før etapen erklærede, at dagens etape lå rigtig godt til Jens Voigt.

Omkring 19 km før mål, på vejen mod dagens sidste bjergspurt, rev Jens Voigt sig løs fra feltet sammen med Davide Rebellin og Andrej Kashechkin. Det lykkedes udbrydertrioen med bare fire sekunders forspring at holde feltet bag sig, og da Davide Rebellins baghjul skred ud i et sving, var der intet, der kunne afholde den tyske CSC-rytter fra at tage sin første etapesejr i hjemlandets største etapeløb.

I det samlede klassement lykkedes det russiske Vladimir Gusev fra Team Discovery at forsvare den gule førertrøje, mens Linus Gerdemann (T-Mobile) ligger lige efter på en andenplads.

"Nederlaget i partidskørslen i Bühl sved godt nok. Derudover gik det også skuffende i prologen – i dag er som en befrielse. Jeg er her stadig!" udtalte en glad Jens Voigt, der egentligt før starten på løbet havde proklameret, at det kunne være hans sidste løb i denne sæson. Der var dog intet spor af træthed, da han efter etapen fortalte om spurten. "Da jeg kom først ud af svinget, vidste jeg, at jeg havde klaret det, og jeg kunne allerede begynde at glæde mig, da der var 100 meter igen," lød det fra en glad Jens Voigt.

Davide Rebellin, som var tæt på at styrte, da han overstyrede i det sidste sving, måtte tage til takke med andenpladsen og trøste sig med, at han i øjeblikket er indehaver af bjergtrøjen.

Team Gerolsteiners Ronny Scholz prægede etapen i de første timer. Med bare 52 km til mål blev Scholz hentet efter 107 kilometer alene i udbrud. Hans forspring var på et tidspunkt helt oppe på 6:45 minutter.



Resultat af 2. etape
1 Jens Voigt (Ger) Team CSC 4.22.25

2 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
4 Erik Zabel (Ger) Team Milram 0.05
5 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
6 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
7 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
8 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
9 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
10 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
11 Francesco Failli (Ita) Liquigas
12 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
13 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
14 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
15 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
16 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
17 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
18 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
19 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
20 Andy Schleck (Lux) Team CSC
21 Andrea Noe (Ita) Liquigas
22 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
23 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
24 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
25 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
26 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
27 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
28 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
29 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
30 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
31 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
32 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
33 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
35 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
36 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud 0.53
37 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
38 Daniel Becke (Ger) Team Milram
39 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
40 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud
41 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
42 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg
43 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
44 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
45 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
46 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
47 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
48 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
49 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
50 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
51 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
52 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
53 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
54 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
55 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux
56 Christian Knees (Ger) Team Milram
57 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
58 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg
59 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
60 Björn Schröder (Ger) Team Milram
61 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
62 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
63 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
64 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
65 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
66 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
67 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
68 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
69 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
70 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
71 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
72 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
73 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
74 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
75 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
76 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
77 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
78 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
79 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
80 Bobby Julich (USA) Team CSC
81 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team
82 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
83 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
84 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
85 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
86 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
87 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
88 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
88 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
90 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
92 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
93 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
94 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
95 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team
96 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team
97 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team
98 Kai Reus (Ned) Rabobank
99 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg
100 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.08
101 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
102 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
103 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
104 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
105 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
106 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
107 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
108 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
109 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
110 Christian Müller (Ger) Team CSC
111 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
112 Luke Roberts (Aus) Team CSC
113 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud
114 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
115 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
116 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
117 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
118 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
119 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg
120 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud
121 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
122 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
123 Jan Boven (Ned) Rabobank
124 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
125 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
126 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
127 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
128 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
129 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
130 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
131 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
132 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 5.31
133 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
134 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
135 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
136 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
137 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
138 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
139 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
140 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
141 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg
142 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud
143 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud
144 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 7.39
145 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg
146 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
147 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
148 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 9.56
149 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
150 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 10.26
151 Graeme Brown (Aus) Rabobank
152 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud
153 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi
154 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
155 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
156 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
157 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
158 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg
159 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg
160 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone
161 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
162 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
163 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
164 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
165 Marco Milesi (Ita) Liquigas
166 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
167 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
168 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
169 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
170 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 14.00
171 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
172 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance

Samlet stilling efter 2. etape
1 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.12.17
2 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 0.01
3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.07
4 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 0.10
5 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.11

6 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
7 Erik Zabel (Ger) Team Milram 0.12
8 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 0.13
9 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 0.14
10 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 0.17
11 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
12 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
13 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 0.21
14 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
15 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
16 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.22
17 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 0.25
18 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.28
19 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 0.29
20 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.34
21 Andy Schleck (Lux) Team CSC 0.35
22 Andrea Noe (Ita) Liquigas 0.36
23 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 0.41
24 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 0.42
25 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.45
26 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
27 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 0.47
28 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
29 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.49
30 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 0.50
31 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
32 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 0.53
33 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.54
34 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.57
35 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
36 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.00
37 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
38 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 1.03
39 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.05
40 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 1.06
41 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.08
42 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team 1.09
43 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 1.10
44 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 1.12
45 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
46 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 1.13
47 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 1.14
48 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team
49 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.15
50 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
51 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.16
52 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.17
54 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
55 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
56 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
57 Kai Reus (Ned) Rabobank 1.19
58 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
59 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
60 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
61 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.20
62 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
63 Bobby Julich (USA) Team CSC
64 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
65 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.21
66 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
67 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.22
68 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
69 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 1.23
70 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
71 Björn Schröder (Ger) Team Milram
72 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1.26
73 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 1.27
74 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
75 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
76 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.28
77 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1.29
78 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.31
79 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
80 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1.32
81 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 1.33
82 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.35
83 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
84 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1.38
85 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team 1.39
86 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg 1.43
87 Daniel Becke (Ger) Team Milram 1.45
88 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 1.46
89 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux 1.47
90 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 2.12
91 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2.23
92 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud 2.25
93 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 2.26
94 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg 2.27
95 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 2.30
96 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.31
97 Christian Müller (Ger) Team CSC
98 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 2.32
99 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
100 Luke Roberts (Aus) Team CSC
101 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 2.35
102 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 2.36
103 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.37
104 Jan Boven (Ned) Rabobank
105 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.38
106 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.39
107 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
108 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 2.41
109 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 2.49
110 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud 2.52
111 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2.54
112 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2.58
113 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.00
114 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 3.02
115 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team 3.04
116 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.05
117 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 3.06
118 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
119 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 3.07
120 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
121 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 3.12
122 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg 3.25
123 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 3.27
124 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
125 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.43
126 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 3.57
127 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 4.23
128 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5.21
129 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 5.33
130 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.35
131 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 5.45
132 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 5.58
133 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 6.00
134 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 6.01
135 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 6.06
136 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.08
137 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 6.16
138 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 6.21
139 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 6.27
140 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 7.16
141 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.35
142 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 9.23
143 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg 9.42
144 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 10.00
145 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 10.31
146 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 10.32
147 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 10.41
148 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.44
149 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone 10.50
150 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 11.00
151 Graeme Brown (Aus) Rabobank 11.11
152 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 11.12
153 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.26
154 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg 11.27
155 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux 11.36
156 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 11.46
157 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 12.31
158 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 12.39
159 Marco Milesi (Ita) Liquigas 12.40
160 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 12.41
161 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 12.43
162 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 12.47
163 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 12.48
164 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 13.21
165 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 13.43
166 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg 15.35
167 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud 15.41
168 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 17.19
169 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 21.57

Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 30 pts
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram 29
3 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 27
4 Jens Voigt (Ger) Team CSC 25
5 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 22
6 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 20
7 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 20
8 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 19
9 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 16
10 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 16
11 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 16
12 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
13 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
14 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 14
15 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 13
16 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 13
17 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 12
18 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 12
19 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 12
20 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 11
21 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 11
22 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 10
23 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 10
24 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 10
25 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 9
26 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
27 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 8
28 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 8
29 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 7
30 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 7
31 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 6
32 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 6
33 Francesco Failli (Ita) Liquigas 5
34 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
35 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 5
36 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
37 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 4
37 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 4
39 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
40 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 3
41 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud 1
42 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1

Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 6 pts
1 Jens Voigt (Ger) Team CSC 6
1 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 5
4 Francesco Failli (Ita) Liquigas 5
4 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 5
7 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
8 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 2
8 Andy Schleck (Lux) Team CSC 2
8 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 2
11 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 1
11 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 29/03

Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 23/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 29/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 29/03

Classic Loire Atlantique(1.1) 28/03

Settimana Internazionale ...(2.1) 25/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 29/03

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 29/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 29/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 29/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 29/03

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger