Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sikker etapesejr til Zabriskie - Opd.

Sikker etapesejr til Zabriskie - Opd.

07. juni 2006 17:280
Team CSCs David Zabriskie vandt i overlegen stil dagens 43 km lange enkeltstart i Criterium du Dauphiné Libéré, med hele 53 sekunder ned til Floyd Landis (Phonak) og 1.17 min. ned til Levi Leipheimer (Gerolsteiner).

Allerede efter første mellemtid satte David Zabriskie klart bedste mellemtid og øgede herefter forspringet hele vejen til mål. I det hele taget gjorde Team CSC en meget fremtrædende figur på enkeltstarten, hvor både Lars Bak og Nicki Sørensen undervejs havde bedste tid i mål. Både Nicki Sørensen og Brian Vandborg sluttede i top-15 på etapen.

Gårsdagens etapevinder, Philippe Gilbert (Française des Jeux), forsvarede trods et tidstab på 2.39 min. til David Zabriskie, sin samlede føring, mens Zabriskie rykkede frem på andenpladsen. Den amerikanske rytter var dog efter etapen beskeden i sin vurdering af sine muligheder i klassementet når det fra i morgen går løs i bjergene.

”Jeg vil prøve at gøre det så godt så muligt, men nogen gange er det svært for mig i de rigtig høje bjerge,” lød det fra Zabriskie efter etapen. Til spørgsmålet om han troede, at sejren styrkede sin mulighed for en plads på Tour de France-holdet, var svaret kort. ”Det er helt op til Bjarne.”

Blandt dagens store skuffelser var Alexandre Vinokourov (Würth), der var hele 2.33 min. dårligere end David Zabriskie. Til gengæld viste George Hincapie og Alejandro Valverde med tidstab på henholdsvis 1.30 min. og 1.52 min., udmærkede takter, selvom der fortsat er plads til forbedringer til når Tour de France skydes i gang d. 1. juli i Strasbourg.

Resultat af 3. etape
1 David Zabriskie (USA) Team CSC 52.48.65 (48.854 km/t)
2 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 0.53.00
3 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 1.16.50
4 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.34.83
5 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 1.38.12
6 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.54.00
7 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.54.26
8 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.57.34
9 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.02.87
10 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 2.03.31
11 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2.04.92
12 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 2.16.94
13 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.23.10
14 Brian Vandborg (Den) Team CSC 2.28.50
15 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 2.32.01
16 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 2.39.91
17 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 2.40.89
18 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.45.25
19 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.48.82
20 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 2.49.87
21 Sergio Paulinho (Por) Würth 2.53.83
22 Bernhard Kohl AUT T-Mobile Team 2.55.04
23 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 2.58.54
24 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 3.01.21
25 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.03.56
26 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 3.09.14
27 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 3.09.59
28 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 3.09.83
29 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.11.39
30 Carlos Barredo (Spa) Würth 3.12.95
31 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.22.40
32 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 3.26.69
33 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 3.30.07
34 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.31.03
35 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 3.33.70
36 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 3.35.18
37 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 3.35.90
38 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 3.43.05
39 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.46.10
40 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 3.46.18
41 Lars Bak (Den) Team CSC 3.46.38
42 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 3.46.55
43 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 3.46.92
44 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 3.48.01
45 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 3.56.79
46 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 4.01.60
47 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 4.01.99
48 Erik Dekker (Ned) Rabobank 4.02.89
49 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 4.03.06
50 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 4.03.15
51 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.13.19
52 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 4.14.17
53 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC 4.16.04
54 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 4.16.11
55 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.17.30
56 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 4.17.81
57 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 4.22.59
58 Daniel Becke (Ger) Team Milram 4.22.87
59 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 4.23.42
60 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4.24.00
61 Moises Duenas (Spa) Agritubel 4.28.73
62 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 4.29.88
63 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.32.36
64 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 4.33.25
65 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 4.37.74
66 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 4.38.40
67 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 4.38.42
68 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.41.30
69 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 4.41.49
70 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 4.43.62
71 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 4.44.53
72 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 4.46.69
73 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.47.10
74 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 4.55.53
75 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 4.56.94
76 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 5.05.24
77 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 5.09.72
78 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 5.10.37
79 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.11.27
80 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.13.39
81 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 5.16.37
82 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 5.16.46
83 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 5.17.43
84 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 5.17.59
85 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 5.19.24
86 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.20.25
87 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 5.20.55
88 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 5.22.29
89 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 5.23.61
90 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 5.23.76
91 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 5.24.55
92 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 5.28.87
93 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 5.35.82
94 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 5.36.46
95 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic 5.37.30
96 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 5.37.67
97 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 5.44.85
98 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 5.49.32
99 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 5.49.49
100 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 6.01.98
101 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6.03.88
102 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 6.04.80
103 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 6.07.32
104 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 6.07.68
105 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas 6.08.09
106 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 6.10.78
107 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 6.13.14
108 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 6.16.34
109 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 6.16.80
110 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 6.20.68
111 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.21.26
112 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 6.27.34
113 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 6.28.84
114 Marco Milesi (Ita) Liquigas 6.34.39
115 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 6.35.39
116 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 6.36.72
117 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 6.37.12
118 Dariusz Baranowski (Pol) Würth 6.37.68
119 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.37.76
120 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 6.44.57
121 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 6.47.23
122 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 6.47.82
123 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.48.35
124 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 6.48.53
125 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 6.49.48
126 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 6.57.83
127 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 6.58.69
128 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 7.04.09
129 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 7.07.59
130 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 7.12.34
131 Francesco Failli (Ita) Liquigas 7.13.22
132 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 7.13.61
133 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 7.18.86
134 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 7.21.63
135 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom 7.26.00
136 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 7.28.46
137 Unai Osa (Spa) Würth 7.30.07
138 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 7.33.04
139 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 7.33.05
140 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 7.33.51
141 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 7.34.35
142 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 7.35.68
143 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 7.41.32
144 Benoit Sinner (Fra) Agritubel 7.42.22
145 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 7.42.48
146 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 7.44.91
147 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 7.46.10
148 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.51.38
149 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital 8.00.54
150 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 8.02.58
151 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 8.03.25
152 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic 8.14.57
153 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 8.16.01
154 Nicola Loda (Ita) Liquigas 8.29.20
155 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8.34.40
156 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 8.42.40
157 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 8.55.06
158 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 9.11.64
159 Marco Righetto (Ita) Liquigas 9.19.27
160 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 9.22.35
161 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.44.85

Udgået rytter
DNS Daniel Navarro (Spa) Würth

Samlet stilling efter 3. etape
1 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 10.52.41
2 David Zabriskie (USA) Team CSC 2.47
3 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 3.48
4 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 4.20
5 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.24
6 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 4.34
7 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.49
8 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.57
9 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
10 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.58
11 Denis Menchov (Rus) Rabobank 5.03
12 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.12
13 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 5.14
14 Brian Vandborg (Den) Team CSC 5.29
15 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 5.33
16 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 5.38
17 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 5.41
18 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 5.44
19 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5.49
20 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.53
21 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 6.01
22 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 6.03
23 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.04
24 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 6.05
25 Bernhard Kohl AUT T-Mobile Team 6.06
26 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
27 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.07
28 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 6.09
29 Carlos Barredo (Spa) Würth 6.14
30 Sergio Paulinho (Por) Würth 6.20
31 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.21
32 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 6.23
33 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.39
34 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
35 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
36 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 6.44
37 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.45
38 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 6.48
39 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 6.49
40 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 6.51
41 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 6.58
42 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 7.00
43 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
44 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 7.03
45 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 7.08
46 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 7.11
47 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.12
48 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.19
49 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 7.20
50 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 7.23
51 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
52 Lars Bak (Den) Team CSC 7.24
53 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
54 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 7.26
55 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 7.27
56 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
57 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 7.29
58 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 7.30
59 Moises Duenas (Spa) Agritubel 7.33
60 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 7.35
61 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 7.36
62 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.41
63 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC 7.43
64 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.44
65 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 7.50
66 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.51
67 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 7.52
68 Daniel Becke (Ger) Team Milram
69 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 7.55
70 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 8.02
71 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 8.14
72 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.15
73 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 8.16
74 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 8.18
75 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 8.20
76 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
77 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 8.22
78 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 8.24
79 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 8.28
80 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 8.30
81 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 8.31
82 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
83 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 8.32
84 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 8.33
85 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
86 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 8.41
87 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 8.45
88 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
89 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 8.51
90 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 8.55
91 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 8.56
92 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 9.01
93 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 9.03
94 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 9.10
95 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 9.11
96 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic 9.13
97 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 9.20
98 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 9.24
99 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 9.31
100 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.35
101 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 9.36
102 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 9.37
103 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 9.44
104 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas
105 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 9.46
106 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 9.50
107 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 9.51
108 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 9.52
109 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 9.59
110 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 10.01
111 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.05
112 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.08
113 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 10.10
114 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 10.11
115 Dariusz Baranowski (Pol) Würth 10.15
116 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 10.19
117 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 10.29
118 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 10.36
119 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 10.43
120 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 10.44
121 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 10.52
122 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom 10.54
123 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 10.56
124 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 11.03
125 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.09
126 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 11.10
127 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 11.11
128 Unai Osa (Spa) Würth 11.20
129 Benoit Sinner (Fra) Agritubel 11.22
130 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 11.23
131 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 11.32
132 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital 11.40
133 Nicola Loda (Ita) Liquigas 11.47
134 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 11.59
135 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 12.22
136 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12.37
137 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 12.39
138 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 12.48
139 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 12.49
140 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 13.02
141 Marco Righetto (Ita) Liquigas 13.05
142 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 13.09
143 Erik Dekker (Ned) Rabobank 14.32
144 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 15.37
145 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 15.50
146 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 16.22
147 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 16.27
148 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 16.34
149 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 16.37
150 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 16.46
151 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 16.52
152 Marco Milesi (Ita) Liquigas 17.10
153 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 17.32
154 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 17.38
155 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 17.54
156 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 19.02
157 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi 19.11
158 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 19.14
159 Francesco Failli (Ita) Liquigas 25.51
160 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic 26.53
161 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 27.56

Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 David Zabriskie (USA) Team CSC 40 pts

2 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 39
3 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 34
4 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 31
5 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 29
6 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 24
7 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 23
8 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22
9 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 21
10 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 19
11 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 18
12 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 18
13 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 17
14 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 17
15 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 15
16 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 15
17 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 14
18 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12
19 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 11
20 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 11
21 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
22 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
23 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 10
24 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 10
25 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 9
26 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
27 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 8
28 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 7
29 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 6
30 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 6
31 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 6
32 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 6
33 Denis Menchov (Rus) Rabobank 5
34 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
35 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 5
36 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 4
37 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 4
38 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 4
39 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 3
40 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 3
41 Brian Vandborg (Den) Team CSC 2
42 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 2
43 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 2
44 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 2
45 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
46 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 1
47 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 1
48 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1
49 Thomas Dekker (Ned) Rabobank -5
50 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team -5
51 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi -5

Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 14 pts
2 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 14
3 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 12
4 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10
5 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 9
6 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
7 David Zabriskie (USA) Team CSC 5
8 Sergio Paulinho (Por) Würth 3
9 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 3
10 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 1
11 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1
12 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 1
13 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 1
14 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1

Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Team CSC 32.51.29

2 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.26
3 Phonak Hearing Systems 1.02
4 Française Des Jeux 1.32
5 Gerolsteiner 3.23
6 Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.57
7 Würth Team 4.16
8 Rabobank 4.28
9 AG2R Prevoyance 4.35
10 Saunier Duval - Prodir 5.06
11 Davitamon-Lotto 6.34
12 T-Mobile Team 6.48
13 Cofidis 7.03
14 Bouygues Telecom 7.25
15 Team Milram 7.47
16 Credit Agricole 7.53
17 Euskaltel - Euskadi 8.38
18 Liquigas 10.07
19 Agritubel 11.43
20 Quick Step - Innergetic 11.59
21 Lampre - Fondital 12.16
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE