Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sikker Petacchi-sejr på sidste etape

Sikker Petacchi-sejr på sidste etape

03. juni 2007 19:000

Alessandro Petacchi (Team Milram) vandt sikkert sidste etape af Giro d´Italia fra Vestone til Milano. Etapen sluttede helt som ventet i en massespurt som den italienske sprinter vandt overbevisende. Danilo Di Luca vandt løbet sammenlagt.

Før etapen gik rigtigt igang var der den obligatoriske paradekørsel, hvor trøjerne blev vist frem og fotograferne kunne forevige de tilbageværende ryttere i diverse opstillinger.

Da etapen skulle afgøres i den ventede massespurt, var der da heller ingen, der kunne røre Team Milram toget, som fik Alessandro Petacchi afleveret til en perfekt afslutning, hvor ingen af konkurrenterne havde nogen chance, da han på overbevisende måde kørte først over målstregen. Dagens etapesejr var Petacchis femte i dette års Giro. Danske Matti Breschel fra Team CSC blandede sig endnu engang i spurten og kom ind på en 10. plads.

I det samlede klassement skete der traditionen tro ingen ændringer i toppen. Danilo Di Luca (Liquigas) kunne efterfølgende lade sig fejre som vinder af 2007-udgaven af det italienske etapeløb foran luxembourgske Andy Schleck (Team CSC) og Eddy Mazzoleni (Astana).

For Andy Schleck må dette års Giro d'Italia betegnes som det helt store gennembrud. Den bare 21 år gamle Team CSC rytter kørte sit første treugers etapeløb og sluttede som nævnt på en samlet andenplads. Dermed slog han også rekorden som den yngste, ikke italienske rytter, nogensinde på Giro-podiet. Den rekord har indtil i dag tilhørt legendariske Eddy Merckx, som satte den, da han vandt løbet i 1968.

Foto: Sirotti

Resultat af 21. Etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 5.18.54 (34.807 km/t)
2 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
4 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
5 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
6 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
7 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
8 Oscar Gatto - Gerolsteiner
9 Thomas Fothen - Gerolsteiner
10 Matti Breschel - Team CSC
11 Assan Bazayev - Astana
12 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
13 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
14 Julian Dean - Crédit Agricole
15 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
16 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
18 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
19 Brett Lancaster - Team Milram
20 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
21 Sven Krauss - Gerolsteiner
22 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
23 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
24 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
25 Franck Renier - Bouygues Telecom
26 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
27 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
28 Paolo Savoldelli - Astana
29 Andrey Mizourov - Astana
30 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
31 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
32 Eddy Mazzoleni - Astana
33 William Walker - Rabobank
34 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
35 Andy Schleck - Team CSC
36 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
37 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
38 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
39 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
40 Alessandro Spezialetti - Liquigas
41 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
42 Franco Pellizotti - Liquigas
43 Danilo Di Luca - Liquigas
44 Vincenzo Nibali - Liquigas
45 Enrico Gasparotto - Liquigas
46 Andrea Noe' - Liquigas
47 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
48 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
49 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
50 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
51 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
52 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
53 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
54 Matteo Bono - Lampre - Fondital
55 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
56 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
57 Vladimir Miholjevic - Liquigas
58 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
59 Alessandro Vanotti - Liquigas
60 Lilian Jégou - Française des Jeux
61 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
62 Steve Morabito - Astana
63 Matthias Russ - Gerolsteiner
64 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
65 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
66 Axel Merckx - T-Mobile Team
67 Mario Aerts - Predictor - Lotto
68 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
69 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
70 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
71 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
72 Maxim Gourov - Astana
73 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
74 Dmitriy Muravyev - Astana
75 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
76 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
77 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
78 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
79 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
80 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
81 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
82 Mirco Lorenzetto - Team Milram
83 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
84 Volodymir Gustov - Team CSC
85 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
86 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
87 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
88 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
89 Koos Moerenhout - Rabobank
90 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
91 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
92 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
93 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
94 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
95 Marco Marzano - Lampre - Fondital
96 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
97 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
98 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
99 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
100 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
101 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
102 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
103 Arnaud Gérard - Française des Jeux
104 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
105 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
106 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
107 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
108 Alessandro Cortinovis - Team Milram
109 Martin Müller - Team Milram
110 Christian Knees - Team Milram
111 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
112 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
113 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
114 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
115 Fabien Patanchon - Française des Jeux
116 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
117 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
118 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
119 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
120 Benoît Joachim - Astana
121 David Zabriskie - Team CSC
122 Nicolas Roche - Crédit Agricole
123 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
124 Nick Gates - Predictor - Lotto 0.29
125 Francis Mourey - Française des Jeux
126 Christophe Kern - Crédit Agricole
127 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 0.32
128 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
129 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
130 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
131 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
132 Aaron Olson - T-Mobile Team
133 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
134 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
135 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
136 Michael Rasmussen - Rabobank 0.37
137 Marco Pinotti - T-Mobile Team
138 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.59
139 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 1.14
140 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 2.44
141 Angelo Furlan - Crédit Agricole


Samlet slutstilling
1 Danilo Di Luca - Liquigas 92.59.39
2 Andy Schleck - Team CSC 1.55
3 Eddy Mazzoleni - Astana 2.25
4 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 3.15
5 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 3.49
6 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 7.00
7 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 8.34
8 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 10.14
9 Franco Pellizotti - Liquigas 10.44
10 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 11.58
11 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 13.08
12 Paolo Savoldelli - Astana 13.30
13 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 14.48
14 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 17.40
15 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 19.13
16 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 19.39
17 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 23.55
18 Marco Pinotti - T-Mobile Team 30.18
19 Vincenzo Nibali - Liquigas 31.42
20 Mario Aerts - Predictor - Lotto 32.48
21 Andrey Mizourov - Astana 33.28
22 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 34.19
23 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 40.16
24 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 40.45
25 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 44.53
26 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 51.43
27 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 54.06
28 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 1.02.55
29 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.04.49
30 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 1.06.16
31 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 1.06.52
32 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
33 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 1.08.15
34 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 1.08.55
35 Andrea Noe' - Liquigas 1.09.22
36 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 1.10.02
37 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1.11.30
38 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1.12.01
39 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.14.46
40 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 1.16.05
41 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 1.16.34
42 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 1.18.03
43 Francis Mourey - Française des Jeux 1.23.09
44 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 1.23.27
45 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1.26.41
46 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.26.47
47 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 1.30.11
48 Michael Rasmussen - Rabobank 1.31.51
49 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.32.40
50 Axel Merckx - T-Mobile Team 1.32.56
51 Dmitriy Muravyev - Astana 1.33.46
52 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 1.34.59
53 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 1.35.06
54 Matthias Russ - Gerolsteiner 1.36.51
55 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 1.39.46
56 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.40.49
57 William Walker - Rabobank 1.42.56
58 David Zabriskie - Team CSC 1.49.31
59 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.50.08
60 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1.50.33
61 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 1.51.34
62 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 1.51.43
63 Alessandro Spezialetti - Liquigas 1.52.29
64 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 1.52.44
65 Vladimir Miholjevic - Liquigas 1.53.16
66 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.54.10
67 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1.56.13
68 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 1.58.39
69 Volodymir Gustov - Team CSC 2.02.31
70 Koos Moerenhout - Rabobank 2.05.04
71 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 2.07.23
72 Christian Knees - Team Milram 2.07.52
73 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.09.01
74 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 2.09.24
75 Lilian Jégou - Française des Jeux 2.09.38
76 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 2.10.24
77 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 2.10.29
78 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 2.11.53
79 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 2.13.05
80 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 2.15.36
81 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 2.16.21
82 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 2.16.55
83 Steve Morabito - Astana 2.17.08
84 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 2.18.05
85 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.18.56
86 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 2.22.48
87 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 2.23.41
88 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 2.25.17
89 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 2.27.09
90 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.27.21
91 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 2.27.39
92 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 2.28.21
93 Julian Dean - Crédit Agricole 2.29.49
94 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 2.30.04
95 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 2.30.15
96 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.31.45
97 Enrico Gasparotto - Liquigas 2.35.31
98 Assan Bazayev - Astana 2.37.23
99 Benoît Joachim - Astana 2.39.47
100 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 2.40.04
101 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 2.40.49
102 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2.41.10
103 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.42.39
104 Alessandro Petacchi - Team Milram 2.43.24
105 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.43.51
106 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 2.44.31
107 Alessandro Vanotti - Liquigas 2.48.42
108 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2.49.53
109 Mirco Lorenzetto - Team Milram 2.51.02
110 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.52.46
111 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.54.15
112 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 2.55.03
113 Alessandro Cortinovis - Team Milram 2.56.15
114 Christophe Kern - Crédit Agricole 2.57.02
115 Brett Lancaster - Team Milram 2.57.04
116 Angelo Furlan - Crédit Agricole 2.58.55
117 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 2.59.02
118 Maxim Gourov - Astana 3.00.58
119 Franck Renier - Bouygues Telecom 3.04.05
120 Matti Breschel - Team CSC 3.04.07
121 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 3.07.12
122 Thomas Fothen - Gerolsteiner 3.07.57
123 Nicolas Roche - Crédit Agricole 3.08.17
124 Arnaud Gérard - Française des Jeux 3.09.18
125 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 3.09.35
126 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.10.16
127 Nick Gates - Predictor - Lotto 3.15.12
128 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 3.15.57
129 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 3.16.54
130 Martin Müller - Team Milram 3.17.07
131 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3.19.57
132 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.20.46
133 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 3.20.50
134 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 3.24.22
135 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.29.27
136 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 3.32.56
137 Aaron Olson - T-Mobile Team 3.33.06
138 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3.33.17
139 Matteo Bono - Lampre - Fondital 3.33.37
140 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 3.34.17
141 Oscar Gatto - Gerolsteiner 3.41.39


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 185 pts
2 Danilo Di Luca - Liquigas 130
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 120
4 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 107
5 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 93
6 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 92
7 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 91
8 Andy Schleck - Team CSC 85
9 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 76
10 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 76
11 Eddy Mazzoleni - Astana 71
12 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 70
13 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 65
14 Paolo Savoldelli - Astana 55
15 Franco Pellizotti - Liquigas 52
16 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 49
17 Assan Bazayev - Astana 49
18 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 43
19 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 41
20 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 38
21 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 37
22 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 36
23 David Zabriskie - Team CSC 36
24 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 35
25 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 32
26 Marco Pinotti - T-Mobile Team 32
27 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 30
28 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 29
29 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 28
30 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 28
31 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 27
32 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 25
33 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 25
34 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 25
35 Christophe Kern - Crédit Agricole 24
36 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 24
37 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 22
38 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 22
39 Michael Rasmussen - Rabobank 21
40 Oscar Gatto - Gerolsteiner 21
41 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 20
42 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 20
43 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18
44 Matti Breschel - Team CSC 17
45 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16
46 Thomas Fothen - Gerolsteiner 16
47 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 15
48 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 15
49 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
50 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 15
51 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 14
52 Mario Aerts - Predictor - Lotto 14
53 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 14
54 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 14
55 Julian Dean - Crédit Agricole 14
56 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 13
57 Marco Marzano - Lampre - Fondital 13
58 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12
59 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11
60 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 10
61 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
62 Alessandro Spezialetti - Liquigas 10
63 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 10
64 Vincenzo Nibali - Liquigas 9
65 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
66 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 9
67 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 9
68 Andrea Noe' - Liquigas 8
69 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 8
70 Enrico Gasparotto - Liquigas 7
71 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 7
72 Lilian Jégou - Française des Jeux 7
73 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
74 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 7
75 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 6
76 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 6
77 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 6
78 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 6
79 Maxim Gourov - Astana 6
80 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
81 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 5
82 Martin Müller - Team Milram 5
83 Sven Krauss - Gerolsteiner 5
84 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
85 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 4
86 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3
87 William Walker - Rabobank 3
88 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
89 Nicolas Roche - Crédit Agricole 3
90 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3
91 Matteo Bono - Lampre - Fondital 3
92 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2
93 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 2
94 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
95 Francis Mourey - Française des Jeux 2
96 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 2
97 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1
98 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1
99 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1
100 Brett Lancaster - Team Milram 1
101 Franck Renier - Bouygues Telecom 1
102 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne -3
103 Christian Knees - Team Milram -9
104 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team -10
105 Benoît Joachim - Astana -14
106 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -15


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 79 pts
2 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 46
3 Danilo Di Luca - Liquigas 45
4 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 41
5 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 36
6 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 24
7 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 23
8 Andy Schleck - Team CSC 20
9 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 17
10 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 15
11 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 15
12 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 14
13 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13
14 Eddy Mazzoleni - Astana 9
15 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 9
16 Michael Rasmussen - Rabobank 9
17 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
18 Marco Pinotti - T-Mobile Team 8
19 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
20 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 7
21 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 6
22 Paolo Savoldelli - Astana 5
23 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
24 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
25 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 4
26 David Zabriskie - Team CSC 4
27 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 3
28 Franco Pellizotti - Liquigas 3
29 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 3
30 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
31 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 3
32 Christophe Kern - Crédit Agricole 3
33 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 2
34 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 2
35 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
36 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
37 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
38 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2
39 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1
40 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
41 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 1
42 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 1
43 William Walker - Rabobank 1
44 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1
45 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
46 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 1
47 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1
48 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 1


Slutstilling i holdkonkurrencen
1 Saunier Duval-Prodir 278.11.31
2 Liquigas 3.53
3 Lampre-Fondital 6.06
4 Astana 6.56
5 Ceramica Panaria-Navigare 10.15
6 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1.02.26
7 Caisse d'Epargne 1.51.04
8 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.52.21
9 Predictor-Lotto 1.53.14
10 Quickstep-Innergetic 2.21.31
11 Team CSC 2.36.41
12 AG2r Prévoyance 2.38.28
13 T-Mobile Team 2.53.59
14 Tinkoff Credit System 3.01.46
15 Rabobank 3.36.13
16 Discovery Channel Pro Cycling Team 3.42.03
17 Crédit Agricole 3.56.18
18 Bouygues Telecom 4.25.41
19 Française des Jeux 4.28.17
20 Euskaltel-Euskadi 4.49.35
21 Gerolsteiner 5.51.51
22 Team Milram 6.52.58

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

Rund um Köln(1.1) 14/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-19/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger