Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Smuk solosejr til Popovych

Smuk solosejr til Popovych

16. marts 2007 16:450

Det blev ukraisnke Yaroslav Popovych, der vandt 5. etape af Paris-Nice. Han sikrede dermed 2. etapesejr i træk til Discovery.

17 mand kom af sted efter kun 2af de i alt 178  km fra Sorgues til Manosque . I løbet af den første stigning (i kategori 2) blev den splittet, og 7 mand kom af sted derfra og dannede dagens store udbrud. Det var David Zabriskie (Team-CSC), Yaroslav Popovych (Discovery Channel), Johan Van Summeren (Predictor-Lotto), Jurgen Van de Walle (Quick Step), Bert Grabsch (T-Mobile), Koos Moerenhout (Rabobank) og Murilo Fischer (Liquigas).

Med 37 km til mål angreb Popovych og fik slået et stort hul ned til forfølgerne. Mens hullet ned til feltet også steg fra omkring 2.45 til 3.30. Så gik den vilde jagt på Popovych. Gerolsteiner måtte knokle for at bevare Rebellins førertrøje. Det så ud til at etapesejren var tabt, men Rebellin fik med hjælp fra mange andre hold beholdt førertrøjen.
Den ukrainske Yaroslav Popovych kunne løfte armene i triumf, selvom feltet, anført af Ventoso, kun var 14 sekunder efter til sidst.

Resultat af 5. etape
1 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 4.11.51 (42.406 km/t)
2 Francisco José Ventoso - Saunier Duval-Prodir 0.14
3 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance
4 David López García - Caisse d'Epargne
5 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
6 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi
7 Franco Pellizotti - Liquigas
8 Davide Rebellin - Gerolsteiner
9 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne
10 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital
11 Fränk Schleck - Team CSC
12 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
13 Alberto Contador - Discovery Channel
14 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
15 Patxi Vila - Lampre-Fondital
16 Cadel Evans - Predictor-Lotto
17 Patrick Calcagni - Liquigas
18 Luca Paolini - Liquigas
19 Roger Hammond - T-Mobile
20 David Millar - Saunier Duval-Prodir
21 Roman Kreuziger - Liquigas
22 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir
23 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne
24 Iban Mayo - Saunier Duval-Prodir
25 Sébastien Joly - Française Des Jeux
26 Levi Leipheimer - Discovery Channel
27 Maxime Monfort - Cofidis
28 Benoît Joachim - Astana
29 Nicolas Jalabert - Agritubel
30 Tom Danielson - Discovery Channel
31 Jurgen Van den Broeck - Predictor-Lotto
32 Bobby Julich - Team CSC
33 Sylvain Chavanel - Cofidis
34 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
35 Jakob Piil - T-Mobile
36 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom
37 Andy Schleck - Team CSC
38 Joost Posthuma - Rabobank
39 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi
40 Maxim Iglinsky - Astana
41 Simon Gerrans - Ag2r Prévoyance
42 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi
43 Sandy Casar - Française Des Jeux
44 Patrik Sinkewitz - T-Mobile
45 Frédéric Bessy - Cofidis
46 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux
47 Yuriy Krivtsov - Ag2r Prévoyance
48 Guennadi Mikhailov - Astana
49 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance
50 Tomas Vaitkus - Discovery Channel
51 Aaron Kemps - Astana 0.28
52 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 0.34
53 Matej Mugerli - Liquigas
54 Markel Irizar - Euskaltel-Euskadi
55 Daniele Bennati - Lampre-Fondital
56 Mirco Lorenzetto - Milram
57 Alberto Ongarato - Milram 0.41
58 Christophe Rinero - Saunier Duval-Prodir
59 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 0.49
60 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance 0.52
61 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance
62 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi
63 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
64 Chris Horner - Predictor-Lotto
65 Gert Steegmans - Quickstep-Innergetic 1.01
66 Sébastien Rosseler - Quickstep-Innergetic
67 Bert Roesems - Predictor-Lotto 1.07
68 Matteo Tosatto - Quickstep-Innergetic 1.10
69 Stijn Devolder - Discovery Channel 1.11
70 Wilfried Cretskens - Quickstep-Innergetic
71 Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic
72 Tom Boonen - Quickstep-Innergetic
73 Mario Aerts - Predictor-Lotto
74 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne
75 Marcus Burghardt - T-Mobile 1.21
76 Aleksandr Kuschynski - Liquigas 1.56
77 Igor Astarloa - Milram 4.53
78 Murilo Fischer - Liquigas
79 Daniele Righi - Lampre-Fondital 5.04
80 Bert Grabsch - T-Mobile 5.22
81 David Loosli - Lampre-Fondital 7.12
82 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
83 Volker Ordowski - Gerolsteiner 7.42
84 Matthias Russ - Gerolsteiner
85 David Zabriskie - Team CSC 7.45
86 Koos Moerenhout - Rabobank 8.36
87 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 8.54
88 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne
89 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Prodir 12.14
90 José Antonio Redondo - Astana
91 Christian Vande Velde - Team CSC
92 Axel Merckx - T-Mobile
93 Christophe Laurent - Crédit Agricole
94 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
95 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
96 Matthew White - Discovery Channel 14.13
97 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto
98 Mathew Hayman - Rabobank
99 Romain Feillu - Agritubel
100 Thomas Frei - Astana
101 Steven De Jongh - Quickstep-Innergetic
102 Björn Schröder - Milram
103 Ralf Grabsch - Milram
104 Josep Jufré - Predictor-Lotto
105 Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance
106 Martin Müller - Milram
107 Kevin Van Impe - Quickstep-Innergetic
108 Alexandr Kolobnev - Team CSC
109 William Bonnet - Crédit Agricole
110 Didier Rous - Bouygues Telecom
111 Benoît Salmon - Agritubel
112 Steve Zampieri - Cofidis
113 Aivaras Baranauskas - Agritubel
114 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
115 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis
116 Sergio Paulinho - Discovery Channel
117 Gerben Löwik - Rabobank
118 Gregory Henderson - T-Mobile
119 Fabio Baldato - Lampre-Fondital
120 Brett Lancaster - Milram
121 Thorwald Veneberg - Rabobank
122 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
123 Stéphane Augé - Cofidis
124 Kasper Klostergård - Team CSC
125 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux
126 Luke Roberts - Team CSC
127 Dmitriy Muravyev - Astana
128 Sebastian Siedler - Milram
129 Igor Abakoumov - Astana
130 Freddy Bichot - Agritubel
131 Pieter Weening - Rabobank
132 Nicolas Vogondy - Agritubel
133 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
134 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir
135 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi
136 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi
137 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
138 Tyler Farrar - Cofidis
139 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance
140 Amaël Moinard - Cofidis
141 Thomas Fothen - Gerolsteiner
142 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
143 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 17.32
144 Juan Antonio Flecha - Rabobank 17.40
145 Mikel Gaztañaga Echeverria - Agritubel
146 Marcus Zberg - Gerolsteiner
147 Iban Velasco Murillo - Euskaltel-Euskadi
148 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 19.38

Udgået på dagens etape
DNF Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
DNF Anthony Charteau - Crédit Agricole
DNF Christophe Detilloux - Française Des Jeux
DNF Michael Barry - T-Mobile
DNF Eduardo Gonzalo - Agritubel


Samlet stilling efter 5. etape
1 Davide Rebellin - Gerolsteiner 21.52.39
2 Alberto Contador - Discovery Channel 0.06
3 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 0.23
4 Franco Pellizotti - Liquigas 0.31
5 Sébastien Joly - Française Des Jeux 0.32
6 Cadel Evans - Predictor-Lotto 0.35
7 David Millar - Saunier Duval-Prodir 0.42
8 Fränk Schleck - Team CSC
9 David López García - Caisse d'Epargne 0.43
10 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 0.46
11 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 0.48
12 Sylvain Chavanel - Cofidis 0.49
13 Levi Leipheimer - Discovery Channel 0.50
14 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 0.51
15 Roman Kreuziger - Liquigas 0.54
16 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 0.55
17 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 0.58
18 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 1.03
19 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1.05
20 Patxi Vila - Lampre-Fondital 1.06
21 Maxim Iglinsky - Astana 1.13
22 Sandy Casar - Française Des Jeux 1.15
23 Andy Schleck - Team CSC 1.17
24 Jurgen Van den Broeck - Predictor-Lotto 1.20
25 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 1.26
26 Maxime Monfort - Cofidis 1.38
27 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir
28 Iban Mayo - Saunier Duval-Prodir 1.39
29 Joost Posthuma - Rabobank 1.48
30 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 1.51
31 Bobby Julich - Team CSC 1.53
32 Jakob Piil - T-Mobile 1.55
33 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance 1.59
34 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 2.03
35 Simon Gerrans - Ag2r Prévoyance 2.04
36 Tom Danielson - Discovery Channel 2.42
37 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 2.44
38 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi 2.49
39 Chris Horner - Predictor-Lotto 2.50
40 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 2.59
41 Patrick Calcagni - Liquigas 3.20
42 Yuriy Krivtsov - Ag2r Prévoyance 3.31
43 Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic 3.40
44 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance 3.41
45 Nicolas Jalabert - Agritubel 3.47
46 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 3.54
47 Daniele Bennati - Lampre-Fondital 4.27
48 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance 4.40
49 Marcus Burghardt - T-Mobile 4.45
50 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 5.17
51 Patrik Sinkewitz - T-Mobile
52 Roger Hammond - T-Mobile 5.46
53 Markel Irizar - Euskaltel-Euskadi 5.55
54 Frédéric Bessy - Cofidis 6.23
55 Stijn Devolder - Discovery Channel 6.29
56 Francisco José Ventoso - Saunier Duval-Prodir 6.31
57 Mario Aerts - Predictor-Lotto 6.46
58 Sébastien Rosseler - Quickstep-Innergetic 6.47
59 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance 7.00
60 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 7.14
61 Murilo Fischer - Liquigas 9.09
62 Mirco Lorenzetto - Milram 9.32
63 Aaron Kemps - Astana 9.58
64 Benoît Joachim - Astana 10.03
65 Matthias Russ - Gerolsteiner 10.04
66 Igor Astarloa - Milram 10.08
67 Tom Boonen - Quickstep-Innergetic 10.14
68 Guennadi Mikhailov - Astana 10.20
69 Bert Roesems - Predictor-Lotto 10.40
70 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi 10.48
71 Matej Mugerli - Liquigas 10.59
72 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne
73 Matteo Tosatto - Quickstep-Innergetic 11.08
74 Luca Paolini - Liquigas 11.19
75 Bert Grabsch - T-Mobile 11.43
76 Christophe Rinero - Saunier Duval-Prodir 11.58
77 Tomas Vaitkus - Discovery Channel 12.18
78 Alberto Ongarato - Milram 12.41
79 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 13.16
80 Aleksandr Kuschynski - Liquigas 13.19
81 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Prodir 13.28
82 José Antonio Redondo - Astana 14.01
83 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 14.02
84 Christophe Laurent - Crédit Agricole 15.30
85 Josep Jufré - Predictor-Lotto 15.44
86 Pieter Weening - Rabobank 15.49
87 Amaël Moinard - Cofidis 16.05
88 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 16.26
89 Freddy Bichot - Agritubel 16.43
90 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
91 Christian Vande Velde - Team CSC 16.57
92 David Zabriskie - Team CSC 17.08
93 Steve Zampieri - Cofidis 17.23
94 Volker Ordowski - Gerolsteiner 17.25
95 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi 17.31
96 Axel Merckx - T-Mobile 17.47
97 Dmitriy Muravyev - Astana 17.48
98 David Loosli - Lampre-Fondital 18.12
99 Daniele Righi - Lampre-Fondital 18.38
100 Koos Moerenhout - Rabobank 19.01
101 Alexandr Kolobnev - Team CSC 19.15
102 Thomas Frei - Astana 19.18
103 Luke Roberts - Team CSC 19.29
104 Igor Abakoumov - Astana 19.30
105 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto 19.36
106 Juan Antonio Flecha - Rabobank 19.37
107 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 19.44
108 Gerben Löwik - Rabobank 19.51
109 Kasper Klostergård - Team CSC 19.53
110 Sergio Paulinho - Discovery Channel 20.21
111 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 21.07
112 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir 21.11
113 Gert Steegmans - Quickstep-Innergetic 22.44
114 Thomas Fothen - Gerolsteiner 22.59
115 Tyler Farrar - Cofidis 23.22
116 William Bonnet - Crédit Agricole 23.24
117 Didier Rous - Bouygues Telecom 23.35
118 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi 23.36
119 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 23.37
120 Nicolas Vogondy - Agritubel
121 Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance
122 Steven De Jongh - Quickstep-Innergetic 23.39
123 Romain Feillu - Agritubel
124 Gregory Henderson - T-Mobile 23.40
125 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux 24.00
126 Sebastian Siedler - Milram 24.03
127 Mathew Hayman - Rabobank 24.05
128 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 24.12
129 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis 24.13
130 Aivaras Baranauskas - Agritubel 24.14
131 Ralf Grabsch - Milram 24.30
132 Björn Schröder - Milram 24.34
133 Brett Lancaster - Milram 24.50
134 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 25.03
135 Benoît Salmon - Agritubel 25.09
136 Wilfried Cretskens - Quickstep-Innergetic 25.27
137 Martin Müller - Milram 25.29
138 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom 25.32
139 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 25.42
140 Stéphane Augé - Cofidis 26.29
141 Fabio Baldato - Lampre-Fondital 27.04
142 Kevin Van Impe - Quickstep-Innergetic 27.38
143 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 28.39
144 Iban Velasco Murillo - Euskaltel-Euskadi 28.41
145 Marcus Zberg - Gerolsteiner 29.56
146 Mikel Gaztañaga Echeverria - Agritubel 30.19
147 Matthew White - Discovery Channel 30.39
148 Thorwald Veneberg - Rabobank 36.54


Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Daniele Bennati - Lampre-Fondital 68 pts
2 Franco Pellizotti - Liquigas 57
3 Davide Rebellin - Gerolsteiner 55
4 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 50
5 Alberto Contador - Discovery Channel 49
6 Francisco José Ventoso - Saunier Duval-Prodir 46
7 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 41
8 Sébastien Joly - Française Des Jeux 41
9 David López García - Caisse d'Epargne 38
10 Luca Paolini - Liquigas 38
11 Mathew Hayman - Rabobank 38
12 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 35
13 Tom Boonen - Quickstep-Innergetic 35
14 David Millar - Saunier Duval-Prodir 33
15 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 31
16 Alexandr Kolobnev - Team CSC 31
17 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 30
18 Levi Leipheimer - Discovery Channel 28
19 Roman Kreuziger - Liquigas 28
20 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 28
21 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 27
22 Cadel Evans - Predictor-Lotto 27
23 Tomas Vaitkus - Discovery Channel 27
24 Fränk Schleck - Team CSC 25
25 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 24
26 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 23
27 Igor Astarloa - Milram 23
28 Mirco Lorenzetto - Milram 22
29 Sebastian Siedler - Milram 22
30 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance 20
31 Guennadi Mikhailov - Astana 20
32 Murilo Fischer - Liquigas 18
33 William Bonnet - Crédit Agricole 18
34 Patrick Calcagni - Liquigas 16
35 Aaron Kemps - Astana 16
36 Romain Feillu - Agritubel 15
37 Patxi Vila - Lampre-Fondital 15
38 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 13
39 Mikel Gaztañaga Echeverria - Agritubel 13
40 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 12
41 Josep Jufré - Predictor-Lotto 12
42 Joost Posthuma - Rabobank 11
43 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi 11
44 Bobby Julich - Team CSC 10
45 Gregory Henderson - T-Mobile 10
46 Igor Abakoumov - Astana 9
47 Sylvain Chavanel - Cofidis 8
48 Sandy Casar - Française Des Jeux 7
49 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 7
50 Tyler Farrar - Cofidis 7
51 Andy Schleck - Team CSC 6
52 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 6
53 Freddy Bichot - Agritubel 6
54 Maxim Iglinsky - Astana 5
55 Gert Steegmans - Quickstep-Innergetic 5
56 Thomas Fothen - Gerolsteiner 5
57 Dmitriy Muravyev - Astana 4
58 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis 4
59 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir 4
60 Alberto Ongarato - Milram 4
61 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto 4
62 Stéphane Augé - Cofidis 3
63 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne 3
64 Amaël Moinard - Cofidis 3
65 Nicolas Vogondy - Agritubel 3
66 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3
67 Jakob Piil - T-Mobile 2
68 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 2
69 Roger Hammond - T-Mobile 2
70 Christophe Laurent - Crédit Agricole 2
71 Iban Velasco Murillo - Euskaltel-Euskadi 2
72 Nicolas Jalabert - Agritubel 1
73 Bert Grabsch - T-Mobile 1
74 Koos Moerenhout - Rabobank 1


Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 22 pts
2 Sandy Casar - Française Des Jeux 17
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 17
4 Amaël Moinard - Cofidis 17
5 Murilo Fischer - Liquigas 13
6 Stéphane Augé - Cofidis 12
7 Bert Grabsch - T-Mobile 11
8 Dmitriy Muravyev - Astana 11
9 Alberto Contador - Discovery Channel 10
10 Davide Rebellin - Gerolsteiner 8
11 David Zabriskie - Team CSC 8
12 Nicolas Vogondy - Agritubel 8
13 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 7
14 David López García - Caisse d'Epargne 6
15 Alexandr Kolobnev - Team CSC 6
16 David Loosli - Lampre-Fondital 5
17 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto 5
18 Fabio Baldato - Lampre-Fondital 5
19 Romain Feillu - Agritubel 4
20 Cadel Evans - Predictor-Lotto 4
21 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 3
22 Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic 3
23 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 3
24 Koos Moerenhout - Rabobank 3
25 Fränk Schleck - Team CSC 2
26 Roman Kreuziger - Liquigas 2
27 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 2
28 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis 2
29 Sébastien Joly - Française Des Jeux 1
30 Levi Leipheimer - Discovery Channel 1
31 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 1
32 Tomas Vaitkus - Discovery Channel 1
33 Christophe Laurent - Crédit Agricole 1
34 Christian Vande Velde - Team CSC 1
35 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 1


Ungdomskonkurrencen efter 5. etape
1 Alberto Contador - Discovery Channel 21.52.45
2 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 0.45
3 Roman Kreuziger - Liquigas 0.48
4 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 0.49
5 Andy Schleck - Team CSC 1.11
6 Jurgen Van den Broeck - Predictor-Lotto 1.14
7 Maxime Monfort - Cofidis 1.32
8 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir
9 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 2.38
10 Marcus Burghardt - T-Mobile 4.39
11 Francisco José Ventoso - Saunier Duval-Prodir 6.25
12 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 7.08
13 Aaron Kemps - Astana 9.52
14 Matthias Russ - Gerolsteiner 9.58
15 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi 10.42
16 Tomas Vaitkus - Discovery Channel 12.12
17 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 13.10
18 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Prodir 13.22
19 José Antonio Redondo - Astana 13.55
20 Amaël Moinard - Cofidis 15.59
21 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 16.37
22 Thomas Frei - Astana 19.12
23 Kasper Klostergård - Team CSC 19.47
24 Thomas Fothen - Gerolsteiner 22.53
25 Tyler Farrar - Cofidis 23.16
26 William Bonnet - Crédit Agricole 23.18
27 Romain Feillu - Agritubel 23.33
28 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux 23.54
29 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 28.33


Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Caisse D’Epargne 65.40.13
2 Discovery Channel Team 0.02
3 Francaise Des Jeux 0.25
4 Saunier Duval - Prodir 0.37
5 Bouygues Telecom 0.51
6 Team CSC 1.15
7 Predictor - Lotto 1.37
8 Cofidis Credit Par Telephone 2.01
9 Liquigas 2.31
10 Euskaltel - Euskadi 3.00
11 Lampre-Fondital 3.50
12 AG2r Prevoyance 4.21
13 Astana 4.24
14 T-Mobile Team 7.59
15 Gerolsteiner 10.10
16 Credit Agricole 14.42
17 Quick Step - Innergetic 16.57
18 Rabobank 25.52
19 Team Milram 27.56
20 Agritubel 35.37

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER