Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Snæver etapesejr til Freire

Snæver etapesejr til Freire

11. juli 2006 17:160
Oscar Freire (Rabobank) tog sin anden etapesejr i dette års Tour de France, da han med få centimeter slog Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) i den ventede massespurt på dagens flade etape.


Oscar Freires anden sejr / Foto: Sirotti


Dagens 169,5 km. lange etape gik fra Bourdeaux til Dax. Efter et par mislykkedes udbruds forsøg på etapens første kilometer, lykkedes det efter otte kilometers kørsel for Christian Knees (Milram) at få hul til feltet. Kort efter optog Walter Beneteau (Bougyes Telecom) og Stephane Auge (Cofidis) forfølgelsen og kommer op til den tyske rytter. De tre får hurtigt lov at øge forspringet til feltet og har en overgang næsten otte minutters forspring inden sprinterholdene begyndte at øge tempoet i feltet.

I starten går det nemt for feltet med at mindske forspringet, men med omkring 60 km. til mål begynder de tre udbrydere at svare igen og det skulle vise, sig at blive svært for sprinterholdene at lukke hullet til de tre lykkeriddere, til trods for at både Credit Agricole, Lampre-Fondital, Quick Step-Innergetic, Davitamon-Lotto, Rabobank og Francaise des Jeux alle hjælper til i jagten.

Med 15 km. til mål har fronttrioen et forspring på 1.45 min., hvilket får Knees til at forsøge et angreb. Selvom de to franskmænd er begyndt at se mærkede ud på dette tidspunkt, får de alligevel lukket hullet. Med seks kilometer til mål har de 35 sekunders forspring og her forsøger Knees igen, men der bliver igen lukket. Herefter er det Beneteaus tur til et angrebs forsøg, der heller ikke lykkes. Det hele ender dog med at samarbejdet bliver ødelagt og trioen bliver hentet af feltet med lidt under fire kilometer til mål efter 149 kilometer i udbrud.

Herefter følger et par meget teknisk svære kilometer, der dog heldigvis ikke skaber de store problemer i feltet til trods for mange skarpe sving. Med lidt under to kilometer til mål forsøger Stuart O´Grady (Team CSC) sig med et angreb, men et stærkt repræsenteret Quick Step får angrebet neutraliseret. Quick Step mandskabet kan dog ikke holde tempo og det bliver i stedet endnu en rodet afslutning, hvor Oscar Freire helt til slut får kæmpet sig først over stregen med Robbie McEwen få centimeter bag sig.

T-Mobiles Serguei Gonchar er fortsat i løbets førertrøje inden morgendagens etape i Pyrenæerne. En del ryttere, heriblandt Markus Fothen (Gerolsteiner), blev dog sat lidt tilbage på de sidste kilometer af dagens etape og tabte derved lidt tid inden morgendagens etape.


McEwen og Freire i en tæt spurt om dagens sejr / Foto: Sirotti


Serguei Gonchar skriver autografer / Foto: Sirotti



Resultat af 9. etape
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 3.35.24 (47.214 km/t)
2 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
3 Erik Zabel (Ger) Milram
4 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
5 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
6 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
8 Luca Paolini (Ita) Liquigas
9 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
10 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
11 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
12 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
13 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
14 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
15 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
16 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
17 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
18 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
19 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
20 Floyd Landis (USA) Phonak
21 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
22 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
23 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
24 George Hincapie (USA) Discovery Channel
25 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
26 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel
27 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
28 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
29 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
30 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
31 Carlos Sastre (Spa) Team CSC

32 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
33 Marco Velo (Ita) Milram
34 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel
35 Frank Schleck (Lux) Team CSC
36 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
37 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
38 Andriy Grivko (Ukr) Milram
39 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
40 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
41 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
42 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
43 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
44 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
45 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
46 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
47 David Zabriskie (USA) Team CSC
48 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
49 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
50 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
51 David Millar (GBr) Saunier Duval
52 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
54 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
55 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
56 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
57 Mirko Celestino (Ita) Milram
58 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
59 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
60 Axel Merckx (Bel) Phonak
61 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
62 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
63 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
64 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
65 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
66 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
67 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
68 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
69 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
70 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
71 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
72 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
73 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
74 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
75 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
76 José Azevedo (Por) Discovery Channel
77 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
78 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
79 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
80 Björn Schröder (Ger) Milram
81 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
82 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
83 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
84 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
85 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 0.13
86 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
87 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
88 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
89 Jens Voigt (Ger) Team CSC
90 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
91 David Canada (Spa) Saunier Duval
92 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
93 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
94 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
95 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
96 Denis Menchov (Rus) Rabobank
97 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
98 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
99 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
100 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
101 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
102 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
103 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
104 Ralf Grabsch (Ger) Milram
105 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
106 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
107 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
108 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
109 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
110 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
111 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 0.20
112 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
113 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
114 Moises Duenas (Spa) Agritubel
115 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
116 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
117 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
118 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
119 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
120 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 0.23
121 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 0.24
122 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 0.26
123 Pieter Weening (Ned) Rabobank
124 David Moncoutié (Fra) Cofidis
125 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
126 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
127 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
128 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
129 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
130 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
131 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
132 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
133 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
134 Bert Grabsch (Ger) Phonak
135 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
136 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
137 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
138 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
139 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
140 Alexandre Moos (Swi) Phonak
141 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
142 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 0.33
143 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
144 Michael Albasini (Ita) Liquigas 0.58
145 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 1.03
146 Christian Knees (Ger) Milram 1.06
147 Robert Hunter (RSA) Phonak 1.15
148 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.17
149 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 1.29
150 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
151 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.41
152 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 1.45
153 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
154 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
155 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic
156 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
157 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
158 Bram De Groot (Ned) Rabobank
159 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 0.26
160 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.13
161 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.45
162 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
163 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
164 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 2.21
165 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 2.30
166 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 3.29
167 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 5.23
168 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 6.05
169 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 7.52
170 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital

Samlede klassement efter 9. etape
1 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 38.14.17
2 Floyd Landis (USA) Phonak 1.00
3 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 1.08
4 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 1.45
5 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 1.50
6 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.52
7 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
8 David Zabriskie (USA) Team CSC 1.53
9 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 2.03
10 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 2.07
11 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 2.10
12 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2.13
13 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 2.14
14 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 2.16
15 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 2.22
16 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2.27
17 George Hincapie (USA) Discovery Channel 2.30
18 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.57
19 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 3.01
20 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 3.15
21 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
22 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 3.25
23 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 3.27
24 David Millar (GBr) Saunier Duval 3.38
25 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 3.46
26 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 3.47
27 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
28 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 3.50
29 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 3.56
30 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
31 Andriy Grivko (Ukr) Milram 3.58
32 José Azevedo (Por) Discovery Channel 4.09
33 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 4.20
34 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 4.22
35 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4.30
36 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 4.33
37 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
38 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 4.42
39 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 4.46
40 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
41 Axel Merckx (Bel) Phonak
42 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5.00
43 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 5.05
44 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 5.10
45 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 5.25
46 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 5.26
47 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 5.34
48 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 5.39
49 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 5.42
50 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
51 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 5.44
52 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 5.48
53 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 5.50
54 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 5.54
55 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 5.55
56 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
57 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 5.57
58 Christian Knees (Ger) Milram 6.15
59 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 6.17
60 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.24
61 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
62 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 6.25
63 Mirko Celestino (Ita) Milram
64 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 6.27
65 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 6.30
66 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 6.32
67 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 6.36
68 Oscar Freire (Spa) Rabobank 6.38
69 David Canada (Spa) Saunier Duval 6.41
70 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
71 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 6.42
72 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 6.43
73 Bert Grabsch (Ger) Phonak 6.45
74 Erik Zabel (Ger) Milram 6.50
75 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 7.06
76 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 7.15
77 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 7.16
78 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 7.18
79 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 7.21
80 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel 7.24
81 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 7.27
82 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
83 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 7.32
84 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 7.40
85 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 7.47
86 Frank Schleck (Lux) Team CSC 7.58
87 Moises Duenas (Spa) Agritubel 8.05
88 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 8.11
89 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.12
90 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.14
92 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 8.18
93 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 8.19
94 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 8.22
95 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 8.31
96 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 8.32
97 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 8.33
98 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 8.39
99 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 8.40
100 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 8.42
101 Marco Velo (Ita) Milram 8.43
102 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 8.46
103 Luca Paolini (Ita) Liquigas 8.48
104 Pieter Weening (Ned) Rabobank 9.00
105 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 9.16
106 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 9.17
107 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 9.21
108 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 9.26
109 Alexandre Moos (Swi) Phonak 9.30
110 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 9.31
111 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 9.52
112 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 9.57
113 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 10.25
114 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 10.59
115 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.16
116 Michael Albasini (Ita) Liquigas 11.18
117 Jens Voigt (Ger) Team CSC 11.34
118 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel 11.46
119 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 11.49
120 Robert Hunter (RSA) Phonak 11.57
121 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 12.19
122 David Moncoutié (Fra) Cofidis 12.41
123 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 13.00
124 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 13.02
125 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 13.09
126 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 13.34
127 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 13.40
128 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 13.42
129 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 13.44
130 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 13.47
131 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 14.01
132 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 14.06
133 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 14.08
134 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 14.21
135 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 14.27
136 Björn Schröder (Ger) Milram 14.34
137 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14.37
138 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 14.57
139 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 15.30
140 Ralf Grabsch (Ger) Milram 15.36
141 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 15.50
142 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 16.16
143 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.18
144 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16.21
145 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 17.59
146 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 18.06
147 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 18.08
148 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 18.44
149 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 19.30
150 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.31
151 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 19.36
152 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 19.48
153 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 19.52
154 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 20.36
155 Bram De Groot (Ned) Rabobank 20.38
156 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20.58
157 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 21.30
158 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic 26.23
159 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 26.31
160 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 27.07
161 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 32.30
162 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 34.03
163 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 35.24
164 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 35.58
165 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
166 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 36.08
167 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 36.49
168 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 41.05
169 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 41.52
170 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 49.30


Stillingen i pointkonkurrencen
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 211 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 188
3 Oscar Freire (Spa) Rabobank 181
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 151
5 Erik Zabel (Ger) Milram 141
6 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 134
7 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 127
8 Luca Paolini (Ita) Liquigas 126
9 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 94
10 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 93
11 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 91
12 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 87
13 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 80
14 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 59
15 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 58
16 George Hincapie (USA) Discovery Channel 46
17 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
18 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 42
19 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 40
20 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 39
21 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 39
22 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 38
23 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 34
24 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 33
25 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 33
26 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 32
27 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 32
28 Michael Albasini (Ita) Liquigas 31
29 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 27
30 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 26
31 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
32 Marco Velo (Ita) Milram 25
33 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 24
34 Floyd Landis (USA) Phonak 24
35 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 22
36 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 21
37 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 21
38 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 20
39 David Zabriskie (USA) Team CSC 20
40 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 20
41 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 20
42 Björn Schröder (Ger) Milram 19
43 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 18
44 Jens Voigt (Ger) Team CSC 18
45 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 16
46 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 16
47 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 16
48 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 15
49 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 15
50 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 15
51 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
52 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
53 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 14
54 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 14
55 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 13
56 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 13
57 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
58 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 12
59 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 12
60 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
61 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 10
62 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
63 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
64 Christian Knees (Ger) Milram 10
65 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 9
66 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
67 Mirko Celestino (Ita) Milram 9
68 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9
69 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 8
70 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 8
71 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
72 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6
73 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6
74 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 6
75 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 5
76 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
77 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 4
78 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4
79 David Canada (Spa) Saunier Duval 4
80 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
81 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 3
82 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
83 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
84 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2
85 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2
86 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
87 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
88 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
89 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
90 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
91 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 1
92 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1
93 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1
94 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 1


Stillingen i bjergkonkurrencen
1 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28 pts
2 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 17
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 15
4 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 13
5 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
6 Björn Schröder (Ger) Milram 9
7 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
8 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 6
9 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 6
10 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
11 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
12 Jens Voigt (Ger) Team CSC 6
13 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
14 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 5
15 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4
16 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
17 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
18 David Zabriskie (USA) Team CSC 3
19 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 3
20 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 3
21 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 2
22 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 2
23 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
24 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
25 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1
26 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
27 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1
28 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1


Stillingen i ungdomskonkurrencen
1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 38.16.20
2 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.58
3 Andriy Grivko (Ukr) Milram 1.55
4 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 3.07
5 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 3.22
6 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 3.23
7 Christian Knees (Ger) Milram 4.12
8 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4.24
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 5.03
10 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 5.12
11 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 5.44
12 Moises Duenas (Spa) Agritubel 6.02
13 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 6.16
14 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 6.29
15 Pieter Weening (Ned) Rabobank 6.57
16 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 7.14
17 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 7.23
18 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.13
19 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 17.27
20 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 19.27
21 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 32.00
22 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 33.55
23 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 34.46


Stillingen i holdkonkurrencen
1 T-Mobile Team 114.45.51
2 Phonak Hearing Systems 3.09
3 Gerolsteiner 3.56
4 Team CSC 4.18
5 AG2R Prevoyance 4.28
6 Discovery Channel Team 4.29
7 Francaise Des Jeux 5.36
8 Caisse D’Epargne-Illes Balears 6.00
9 Rabobank 6.27
10 Bouygues Telecom 9.19
11 Cofidis Credit Par Telephone 9.20
12 Davitamon - Lotto
13 Lampre-Fondital 9.28
14 Saunier Duval - Prodir 10.59
15 Team Milram 11.17
16 Euskaltel - Euskadi 13.14
17 Quick Step - Innergetic 13.30
18 Liquigas 13.35
19 Credit Agricole 16.26
20 Agritubel 16.58
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 29/03

Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 23/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 29/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 29/03

Settimana Internazionale ...(2.1) 25/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 29/03

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER