Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Solosejr til Skelde i Odder

Solosejr til Skelde i Odder

02. september 2007 21:460

Udover over de danske U23 mesterskaber blev der også kørt landevejsløb for de øvrige klasser.

A-Klassen nøjes med at køre kun 105 km, og her kunne Michael Skelde (Glud & Marstrand Horsens) snuppe en solosejr efter flot kørsel. Horsens-rytteren kom i mål 16 sekunder foran Kasper Linde Jørgensen (Team Odense Energi) og holdkammeraten Rune Udby.


Klasse: A Distance: 105 km.
1 Michael Skelde Glud & Marstrand Horsens 2.58,18
2 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi 2.58,34
3 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens 2.58,50
4 Michael Larsen Team Odense Energi 2.59,19
5 Christian Hansen Cykling Odense 2.59,44
6 Lars Werenberg Team Reelight 3.00,59
7 Anders Gade Fialla Team Odense Energi 3.01,15
8 Jacob Kjeldsen Horsens AC 3.03,22
9 Martin Wang Hjørngaard CK Aarhus s.t.

Klasse: B Distance: 105 km.
1 Mattias Friis Odder CK 3.05,01
2 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC 3.05,07
3 Jacob Holk Cykling Odense 3.05,16
4 Stephan Phillip Vejle CK 3.05,19
5 Thomas Gøhns Cykling Odense 3.07,23
6 Morten Falk Nielsen Bov CC 3.18,00

Klasse: C Distance: 84 km.
1 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 2.24,39
2 Brian Poulsen Horsens AC 2.24,44
3 Carsten Højbjerg Sørensen Cykling Odense 2.26,12
4 Peter Bang Fredericia CC 2.26,22
5 Jonas Bak Mølbæk Cycling Nord 2.26,34
6 Steen Larsen Horsens AC 2.31,34
7 Brian Duborg Ebbesen Fredericia CC 2.31,37
8 Niels Henning Lauridsen Vejen BC 2.32,30
9 Dennis Boje Nissen Tønder ACR 2.32,32
10 Kenneth Fahl Andersen Esbjerg CR 2.32,46
11 Kurt Sørensen Fredericia CC 2.32,49
12 Lars Isaksen Kolding BC s.t.

Klasse: Junior Distance: 105 km.
1 Rasmus Guldhammer Team Festina Vejle 3.01,57
2 Frederik Just Jernov Glud & Marstrand Hobro-Horsens 3.03,34
3 Jimmi Sørensen Herning CK 3.04,41
4 Christopher Juul-Jensen Vejle CK s.t.
5 Mathias Frostholm Kristensen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 3.04,47
6 Ricky Jørgensen Team Festina Vejle 3.06,13
7 Mikkel Schiøler Roskilde CR 3.06,30
8 Mikkel Lund Roskilde CR s.t.
9 Rasmus Lyngholm Malmkjær Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.
10 Mathias Lisson Herning CK s.t.
11 Søren T. Kirkegaard Madsen Odder CK 3.06,32
12 Rasmus Kristensen Vejle CK 3.08,37
13 Thomas Daugaard Laursen Aalborg CR 3.08,39

Klasse: Dame A Distance: 84 km.
1 Jette Cathrine Fuglsang CK Aarhus 2.45,00
2 Henriette Christensen Kolding BC 2.54,13

Klasse: Dame B Distance: 84 km.
1 Marianne Balleby Larsen Rødekro CC 2.27,23

Klasse: Begynder Distance: 63 km.
1 Lars Peter Otte Agerskov CK91 1.54,39
2 Paw Andersen Skive CK 1.54,59
3 Magnus K. Nielsen MCM s.t.
4 Jakob Tobias Sevelsted CCH Hjørring 1.55,01
5 Torben Kristensen Vejle CK 1.55,04
6 Kristian Kjærgård Nielsen Herning CK 1.55,06
7 Johnny Strandbygaard Hansen Herning CK s.t.
8 Hans Engell Jensen Skive CK s.t.
9 Christian Møller Thomsen Aalborg CR 1.55,28
10 Farzad Filsoof CK Aarhus 1.56,36
11 Per Juel Jensen Odder CK 1.56,39

Klasse: Veteran H40 Distance: 84 km.
1 Klaus Kynde Odder CK 2.30,22
2 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub s.t.
3 Erling John Olsen Horsens AC 2.30,25
4 Torleif Røberg Thorsager Motion Cykling 2.30,28
5 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC 2.30,47
6 Niels-Jørgen Jensen Cykling Odense s.t.
7 Flemming Wolff Kristensen Cykling Odense 2.32,28
8 Bent Pedersen Herning CK s.t.
9 Jens Ankerstjerne Hedensted Cykelklub s.t.
10 Henning Sørensen Hammel CK s.t.
11 Lars Dalgas Århus MTB s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 84 km.
1 Peter Andersen Randers CK 1910 2.34,54
2 Finn Koldste Vejle CK s.t.
3 Viggo Haralsted CK Aarhus 2.35,31
4 Peter Broe CK Aarhus 2.35,45
5 Knud Juul-Jensen Odder CK 2.38,57
6 Kurt Bredahl Nielsen Thorsager Motion Cykling 2.39,15
7 Kai Pedersen Randers CK 1910 2.40,38
8 Kim Theils Randers CK 1910 2.41,38
9 John Sørensen Cycling Langeland 2.41,39
10 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring 2.41,46

Klasse: Veteran H60 Distance: 63 km.
1 Villy Christensen Hammel CK 2.04,07
2 Heinz Gerhardt Terndrup Cykling Odense 2.04,09

Klasse: Dame Junior Distance: 84 km.
1 Maria Grandt Petersen Esbjerg CR -

Klasse: Ungdom Distance: 84 km.
1 Pelle Niklas Christensen Clapp Roskilde CR 2.27,40
2 Søren Kolkjær Kristensen Odder CK 2.27,43
3 Kristian Haugaard Jensen Odder CK 2.30,12
4 Jesper Kousgaard Herning CK 2.31,55
5 Simon Larsen Esbjerg CR 2.33,23
6 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR 2.34,21
7 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Simon Bigum Cykling Odense 2.34,25
9 Lasse Norman Hansen Cykling Odense 2.34,29
10 Jens Møller Pedersen Randers CK 1910 s.t.
11 Stefan Madsen Vejle CK 2.34,36
12 Daniel Malmros Christiansen Odder CK 2.34,41
13 Peter Horn Bækhøj Hobro CK38 2.38,50
14 Anders Damgaard Christiansen Horsens AC 2.38,53
15 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC 2.38,59
16 Alexander Mørk Nr. Søby CK 2.40,54
17 Lucas Udby Hobro CK38 2.41,23
18 Kenneth Hansen Esbjerg CR 2.42,06
19 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 2.42,55
20 Hjalte Reuss Schmidt Hobro CK38 s.t.
21 Lasse Haggren Hansen Sønderborg CK 2.44,43
22 Mathias Christensen Odder CK 2.45,57

Klasse: Ældste Distance: 36 km.
1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK 0.59,20
2 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 1910 s.t.
3 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
4 Thomas Strange Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Esben Peter Christian Clapp Roskilde CR s.t.
6 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR s.t.
7 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.
8 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling 0.59,26
9 Aske Louring Vorre Vejle CK s.t.
10 Rasmus Hestbek Lund KCK Herlev 0.59,28
11 Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC 0.59,29
12 Tobias Kristensen CK Aarhus 0.59,33
13 Niklas Kjær Runliden Horsens AC s.t.
14 Frederik Frølich Honorè Middelfart CC s.t.
15 Emil Arvid Olsen Svendborg CC 0.59,56
16 Mads Gregersen Varde CK 1.02,33
17 Oliver Stausholm Esbjerg CR 1.02,34
18 Alexander Engels Ryming Nr. Søby CK s.t.
19 Simon Hamann Larsen Kolding BC 1.02,39
20 Jimmie Marud Skive CK s.t.
21 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC 1.02,42
22 Niels Munk Asmussen Middelfart CC 1.02,43
23 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC s.t.

Klasse: Mellemste Distance: 18 km.
1 Niklas Eg Herning CK 0.31,15
2 Sune Max Køpke Bjerring Grenaa CC 0.32,19
3 Kasper Würtz Schmidt Randers CK 1910 s.t.
4 Christoffer Lisson Herning CK s.t.
5 Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK 1910 s.t.
6 Patrick Leth Odder CK s.t.
7 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.32,23
8 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 0.32,28
9 Thomas U. Sandstrøm Aalborg CR 0.32,33
10 Mathias N. Villadsen Nr. Søby CK 0.32,36
11 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 0.32,41
12 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC 0.32,43
13 Mikkel Myrup Christensen CK Aarhus 0.32,48
14 Valentin Nørgaard Herning CK 0.33,16

Klasse: Yngste Distance: 9 km.
1 Anthon Charmig CK Aarhus 0.14,06
2 Mikkel Frølich Honorè Middelfart CC 0.14,10
3 Simone Eg Herning CK 0.15,23
4 Jakob Engelund Vistisen Odder CK 0.15,29
5 Nikolaj Holm Gylling CK Aarhus 0.15,40

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER