Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Sprintersejr til Allan Davis

Sprintersejr til Allan Davis

23. maj 2007 19:000

Den australske sprinter Allan Davis (Discovery Channel) vandt tredje etape af Volta a Catalunya foran Baden Cooke (Unibet.com) og Danielle Bennati (Lampre-Fondital). Team CSCs Stuart O´Grady blev nummer otte på etapen.

Ermanol Erviti (Caissa d´Epargne) fører fortsat det spanske etapeløb samlet.

Resultat af 3. Etape
1 Allan Davis - Discovery Channel 4.29.26
2 Baden Cooke - Unibet.com
3 Daniele Bennati - Lampre-Fondital
4 Bernhard Eisel - T-Mobile
5 Carlo Scognamiglio - Milram
6 Aaron Kemps - Astana
7 William Bonnet - Crédit Agricole
8 Stuart O'Grady - Team CSC
9 Volodymyr Dyudya - Milram
10 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance
11 Fred Rodriguez - Predictor-Lotto
12 Filippo Pozzato - Liquigas
13 Leonardo Duque - Cofidis
14 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi
15 Alexander Vinokourov - Astana
16 Pieter Mertens - Predictor-Lotto
17 Mirko Celestino - Milram
18 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias
19 Nicki Sørensen - Team CSC
20 Kevin Van Impe - Quickstep-Innergetic
21 David De La Fuente - Saunier Duval-Prodir
22 Jaime Castañeda - Lampre-Fondital
23 Theo Eltink - Rabobank
24 Daniel Moreno - Relax-GAM
25 Christophe Moreau - Ag2r Prévoyance
26 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
27 Marcel Strauss - Gerolsteiner
28 Christian Vande Velde - Team CSC
29 Francisco Mancebo - Relax-GAM
30 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
31 Santiago Perez - Relax-GAM
32 Juan José Cobo - Saunier Duval-Prodir
33 Andriy Grivko - Milram
34 Luis Pasamontes - Unibet.com
35 Isidro Nozal - Karpin-Galicia
36 Tomas Vaitkus - Discovery Channel
37 Maxim Iglinskiy - Astana
38 Joaquín Ortega - Fuerteventura-Canarias
39 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
40 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
41 Laurent Brochard - Bouygues Telecom
42 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
43 Iván Gutiérrez - Caisse d'Epargne
44 Murilo Fischer - Liquigas
45 Geert Steurs - Predictor-Lotto
46 Oscar Sevilla - Relax-GAM
47 Bart Dockx - Predictor-Lotto
48 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne
49 Manuel Váquez - Andalucia-Cayasur
50 Eduard Vorganov - Karpin-Galicia
51 Frédéric Guesdon - Française Des Jeux
52 Matej Jurco - Milram
53 Sebastian Langeveld - Rabobank
54 Pieter Weening - Rabobank
55 Ángel Vicioso - Relax-GAM
56 David Garcia - Karpin-Galicia
57 Morris Possoni - Lampre-Fondital
58 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
59 Denis Menchov - Rabobank
60 Kim Kirchen - T-Mobile
61 Matej Mugerli - Liquigas
62 Iker Flores - Fuerteventura-Canarias
63 Frederik Willems - Liquigas
64 Marcos Serrano - Karpin-Galicia
65 Jason Donald - Slipstream-Chipotle
66 Mauro Da Dalto - Liquigas
67 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux
68 Luis Pérez Romero - Andalucia-Cayasur
69 Markus Fothen - Gerolsteiner
70 Gustavo César Veloso - Karpin-Galicia
71 Mads Kaggestad - Crédit Agricole
72 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic
73 Chris Anker Sørensen - Team CSC
74 Massimiliano Mori - Lampre-Fondital
75 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi
76 Ángel Vicioso - Relax-GAM
77 Matteo Carrara - Unibet.com
78 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia
79 Benjamin Noval - Discovery Channel
80 Julián Sánchez - Relax-GAM
81 Grischa Niermann - Rabobank
82 Rodrigo García - Fuerteventura-Canarias
83 Timothy Duggan - Slipstream-Chipotle
84 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
85 Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux
86 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic
87 Mickaël Delage - Française Des Jeux
88 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
89 Janez Brajkovic - Discovery Channel
90 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia-Cayasur
91 Sylvain Chavanel - Cofidis
92 Sebastian Lang - Gerolsteiner
93 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
94 Michael Lange - Slipstream-Chipotle
95 Trent Lowe - Discovery Channel
96 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Prodir
97 Sandy Casar - Française Des Jeux
98 Maxime Monfort - Cofidis
99 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole
100 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
101 Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance
102 Jesús Hernández - Relax-GAM
103 José Alberto Benítez - Saunier Duval-Prodir
104 Michael Rogers - T-Mobile
105 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance
106 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur
107 Serguei Ivanov - Astana
108 Javier Ramírez - Fuerteventura-Canarias
109 Marc De Maar - Rabobank
110 Juan José Oroz - Euskaltel-Euskadi
111 David Herrero Llorente - Karpin-Galicia
112 Kevin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic
113 Anthony Charteau - Crédit Agricole
114 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
115 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
116 Sergio Paulinho - Discovery Channel
117 Florent Brard - Caisse d'Epargne
118 Eladio Jiménez - Karpin-Galicia
119 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
120 Rubén Lobato - Saunier Duval-Prodir
121 Ronny Scholz - Gerolsteiner
122 José Antonio Redondo - Astana
123 Julien Mazet - Astana
124 Guennadi Mikhailov - Astana
125 Michal Golas - Unibet.com
126 Gregory Rast - Astana
127 Unai Etxebarria - Euskaltel-Euskadi
128 Laurens Ten Dam - Unibet.com
129 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
130 Rik Verbrugghe - Cofidis
131 Benoît Vaugrenard - Française Des Jeux
132 Linus Gerdemann - T-Mobile
133 Allan Johansen - Team CSC
134 Michael Boogerd - Rabobank
135 Juan Manuel Gárate - Quickstep-Innergetic
136 Carlos Barredo - Quickstep-Innergetic
137 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur
138 José Ruiz - Andalucia-Cayasur
139 Rigoberto Uran - Unibet.com
140 Stéphane Augé - Cofidis
141 Thomas Peterson - Slipstream-Chipotle
142 Juan Carlos Carinena - Andalucia-Cayasur
143 John Gadret - Ag2r Prévoyance
144 Johannes Frohlinger - Gerolsteiner
145 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
146 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
147 Victor Hugo Peña - Unibet.com
148 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle
149 Beat Zberg - Gerolsteiner
150 Patrick McCarty - Slipstream-Chipotle
151 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
152 Marcus Ljungqvist - Team CSC
153 Eladio Sánchez - Fuerteventura-Canarias
154 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
155 Iñigo Cuesta - Team CSC
156 Bradley Wiggins - Cofidis
157 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
158 Manuel Quinziato - Liquigas
159 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
160 David Millar - Saunier Duval-Prodir
161 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance
162 Niki Terpstra - Milram
163 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance
164 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
165 Thorwald Veneberg - Rabobank
166 Maryan Hary - Cofidis
167 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
168 Lars Bak - Team CSC
169 Alessandro Ballan - Lampre-Fondital
170 Philip Deignan - Ag2r Prévoyance
171 Danny Pate - Slipstream-Chipotle
172 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto
173 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux
174 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 0.27
175 Javier Cherro Molina - Fuerteventura-Canarias
176 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 0.30
177 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital 0.31
178 José Antonio Lopez - Andalucia-Cayasur 0.49
179 Huub Duyn - Slipstream-Chipotle 4.00
180 Jon Bru - Euskaltel-Euskadi 5.01
181 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi 7.06
182 Magnus Backstedt - Liquigas 10.57
183 Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital
184 Dominique Cornu - Predictor-Lotto
185 Guido Trenti - Liquigas
186 Giuseppe Guerini - T-Mobile
187 Antonio Cruz - Discovery Channel
188 Sébastien Portal - Caisse d'Epargne
189 Scott Davis - T-Mobile
190 Mark Cavendish - T-Mobile
191 Igor Astarloa - Milram 14.03

Samlet stilling efter 3. Etape
1 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne 8.48.06
2 Iván Gutiérrez - Caisse d'Epargne 0.01
3 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
4 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
5 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
6 Florent Brard - Caisse d'Epargne
7 Aaron Kemps - Astana 0.12
8 Stuart O'Grady - Team CSC 0.17
9 Nicki Sørensen - Team CSC
10 Christian Vande Velde - Team CSC
11 Chris Anker Sørensen - Team CSC
12 Iñigo Cuesta - Team CSC

13 Alexander Vinokourov - Astana 0.18
14 Maxim Iglinskiy - Astana
15 Serguei Ivanov - Astana
16 José Antonio Redondo - Astana
17 Leonardo Duque - Cofidis 0.20
18 Allan Johansen - Team CSC 0.21
19 Sylvain Chavanel - Cofidis 0.24
20 Maxime Monfort - Cofidis
21 Rik Verbrugghe - Cofidis
22 Bradley Wiggins - Cofidis
23 Baden Cooke - Unibet.com 0.27
24 Allan Davis - Discovery Channel
25 Filippo Pozzato - Liquigas
26 Matej Mugerli - Liquigas
27 Mauro Da Dalto - Liquigas
28 Murilo Fischer - Liquigas
29 Frederik Willems - Liquigas
30 Manuel Quinziato - Liquigas
31 Mirko Celestino - Milram 0.30
32 Andriy Grivko - Milram
33 Volodymyr Dyudya - Milram
34 Matej Jurco - Milram
35 Niki Terpstra - Milram
36 William Bonnet - Crédit Agricole 0.31
37 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
38 Mads Kaggestad - Crédit Agricole
39 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
40 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
41 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
42 Anthony Charteau - Crédit Agricole
43 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 0.32
44 Markus Fothen - Gerolsteiner
45 Ronny Scholz - Gerolsteiner
46 Sebastian Lang - Gerolsteiner
47 Beat Zberg - Gerolsteiner
48 Luis Pasamontes - Unibet.com 0.33
49 Matteo Carrara - Unibet.com
50 Laurens Ten Dam - Unibet.com
51 Michal Golas - Unibet.com
52 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
53 Rigoberto Uran - Unibet.com
54 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 0.35
55 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
56 Laurent Brochard - Bouygues Telecom
57 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
58 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
59 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
60 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
61 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 0.37
62 Tomas Vaitkus - Discovery Channel
63 Marcos Serrano - Karpin-Galicia
64 Eduard Vorganov - Karpin-Galicia
65 Benjamin Noval - Discovery Channel
66 Gustavo César Veloso - Karpin-Galicia
67 Janez Brajkovic - Discovery Channel
68 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia
69 David Herrero Llorente - Karpin-Galicia
70 Eladio Jiménez - Karpin-Galicia
71 Trent Lowe - Discovery Channel
72 Julián Sánchez - Relax-GAM 0.38
73 Michael Rogers - T-Mobile 0.41
74 Kim Kirchen - T-Mobile
75 Linus Gerdemann - T-Mobile
76 Francisco Mancebo - Relax-GAM 0.42
77 Daniele Bennati - Lampre-Fondital
78 Daniel Moreno - Relax-GAM 0.43
79 Oscar Sevilla - Relax-GAM
80 Ángel Vicioso - Relax-GAM
81 Santiago Perez - Relax-GAM
82 Ángel Vicioso - Relax-GAM
83 Jesús Hernández - Relax-GAM
84 Morris Possoni - Lampre-Fondital 0.46
85 Sebastian Langeveld - Rabobank 0.48
86 Marc De Maar - Rabobank
87 Pieter Weening - Rabobank
88 Denis Menchov - Rabobank
89 Grischa Niermann - Rabobank
90 Michael Boogerd - Rabobank
91 Mickaël Delage - Française Des Jeux 0.49
92 Frédéric Guesdon - Française Des Jeux
93 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux
94 Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux
95 Sandy Casar - Française Des Jeux
96 Benoît Vaugrenard - Française Des Jeux
97 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux
98 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance 0.52
99 Christophe Moreau - Ag2r Prévoyance
100 Kevin Van Impe - Quickstep-Innergetic
101 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic
102 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
103 John Gadret - Ag2r Prévoyance
104 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic
105 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance
106 Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance
107 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance
108 Juan Manuel Gárate - Quickstep-Innergetic
109 Kevin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic
110 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance
111 Carlos Barredo - Quickstep-Innergetic
112 Philip Deignan - Ag2r Prévoyance
113 Pieter Mertens - Predictor-Lotto 0.55
114 David De La Fuente - Saunier Duval-Prodir
115 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
116 Bart Dockx - Predictor-Lotto
117 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Prodir
118 Juan José Cobo - Saunier Duval-Prodir
119 Rubén Lobato - Saunier Duval-Prodir
120 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
121 José Alberto Benítez - Saunier Duval-Prodir
122 David Millar - Saunier Duval-Prodir
123 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
124 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto
125 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 1.00
126 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
127 Unai Etxebarria - Euskaltel-Euskadi
128 Juan José Oroz - Euskaltel-Euskadi
129 Manuel Váquez - Andalucia-Cayasur 1.03
130 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia-Cayasur
131 Luis Pérez Romero - Andalucia-Cayasur
132 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur
133 José Ruiz - Andalucia-Cayasur
134 Juan Carlos Carinena - Andalucia-Cayasur
135 Theo Eltink - Rabobank 1.05
136 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias 1.06
137 Iker Flores - Fuerteventura-Canarias
138 Joaquín Ortega - Fuerteventura-Canarias
139 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
140 Rodrigo García - Fuerteventura-Canarias
141 Maryan Hary - Cofidis 1.07
142 Michael Lange - Slipstream-Chipotle 1.08
143 Jason Donald - Slipstream-Chipotle
144 Timothy Duggan - Slipstream-Chipotle
145 Thomas Peterson - Slipstream-Chipotle
146 Patrick McCarty - Slipstream-Chipotle
147 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle
148 Danny Pate - Slipstream-Chipotle
149 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 1.13
150 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital 1.15
151 Johannes Frohlinger - Gerolsteiner 1.23
152 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi 1.25
153 Sergio Paulinho - Discovery Channel 1.35
154 Massimiliano Mori - Lampre-Fondital 1.38
155 Bernhard Eisel - T-Mobile 1.40
156 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne 1.48
157 José Antonio Lopez - Andalucia-Cayasur 1.52
158 Carlo Scognamiglio - Milram 2.18
159 Marcus Ljungqvist - Team CSC 2.19
160 Lars Bak - Team CSC

161 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 2.36
162 Fred Rodriguez - Predictor-Lotto 2.44
163 Geert Steurs - Predictor-Lotto
164 Stéphane Augé - Cofidis 2.45
165 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole 2.49
166 Thorwald Veneberg - Rabobank 2.52
167 Gregory Rast - Astana 2.59
168 Eladio Sánchez - Fuerteventura-Canarias 3.02
169 Guennadi Mikhailov - Astana 3.03
170 Julien Mazet - Astana
171 Jaime Castañeda - Lampre-Fondital 3.04
172 David Garcia - Karpin-Galicia 3.05
173 Javier Cherro Molina - Fuerteventura-Canarias
174 Javier Ramírez - Fuerteventura-Canarias 3.29
175 Alessandro Ballan - Lampre-Fondital 3.45
176 Marcel Strauss - Gerolsteiner 4.19
177 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur 4.56
178 Huub Duyn - Slipstream-Chipotle 5.08
179 Victor Hugo Peña - Unibet.com 7.05
180 Jon Bru - Euskaltel-Euskadi 7.16
181 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi 8.06
182 Mark Cavendish - T-Mobile 11.28
183 Scott Davis - T-Mobile 11.38
184 Magnus Backstedt - Liquigas 11.44
185 Giuseppe Guerini - T-Mobile 11.48
186 Guido Trenti - Liquigas 11.52
187 Sébastien Portal - Caisse d'Epargne 12.45
188 Antonio Cruz - Discovery Channel 12.52
189 Dominique Cornu - Predictor-Lotto 14.51
190 Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital 16.10
191 Igor Astarloa - Milram 16.21

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER