Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Annemiek Van Vleuten skal forsøge at lave et vaskeægte hattrick, når hun som sidste rytter skal ud på kvindernes enkeltstart i Yorkshire. Van Vleuten er verdensmester fra både 2017 og 2018.
Annonce
OBS: Kvindernes enkeltstart er blevet udskudt, således at første rytter starter klokken 16:30 i stedet for 15:50. Oprindeligt skulle der hve været halvandet minut mellem hver rytter, men det er nu lavet om, sådan at der kun er ét minut imellem dem. Startlisten nederst i artiklen ER opdateret.
Ligesom det er tilfældet for danmark i herrernes U23-enkeltstart, har Holland mulighed for hele fire ryttere ved kvindernes VM-enkeltstart.
Det er dog en mulighed, de lader passere, for Ellen van Dijk, som vandt europamesterskaberne i august, er blevet skadet og stiller ikke til start.
Det gør til gengæld hendes landsmændinder Annemiek van Vleuten, Anna van der Breggen og Lucinda Brand, og alle de orangeklædte ryttere har reelle vindermuligheder. Størst favorit til VM-guldet er Annemiek van Vleuten, der snuppede den flotteste medalje både sidste og forrige år.
Danmark er repræsenteret ved Louise Norman Hansen og Pernille Mathiesen, og vi kan tillade os at have pæne forventninger til løbets danske islæt.
Du kan følge kvindernes løb LIVE fra klokken 15:50 her.
Startliste kvindernes enkeltstart (dansk tid):
16.30.00 | Noura ALOMAIRI | Kuwait |
16.31.00 | Tiffany KEEP | Sydafrika |
16.32.00 | Gloria SANCHEZ R. | Spanien |
16.33.00 | Olga SHEKEL | Ukraine |
16.34.00 | Alena AMIALIUSIK | Hviderusland |
16.35.00 | Anna TURVEY | Irland |
16.36.00 | Omer SHAPIRA | Israel |
16.37.00 | Ting Ting CHANG | Taipeo |
16.38.00 | Juliette LABOUS | Frankrig |
16.39.00 | Hayley SIMMONDS | Storbritannien |
16.40.00 | Vittoria BUSSI | Italien |
16.41.00 | Anastasiia CHURSINA | Rusland |
16.42.00 | Gillian ELLSAY | Canada |
16.43.00 | Teniel CAMPBELL | Trinidag & T. |
16.44.00 | Elise CHABBEY | Schweiz |
16.45.00 | Katrine AALERUD | Norge |
16.46.00 | Latefa ALYASEEN | Kuwait |
16.47.00 | Desiet KIDANE | Eritrea |
16.48.00 | Pernille MATHIESEN | Danmark |
16.49.00 | Lourdes JIMENEZ O. | Spanien |
16.50.00 | Julie VELDE DE VAN | Belgien |
16.51.00 | Amanda SPRATT | Australien |
16.52.00 | Andrea FREGOSO R. | Mexico |
16.53.00 | Fernanda YAPURA | Argentina |
16.54.00 | Rotem GAFINOVITZ | Israel |
16.55.00 | Marina A. ESPINOLA | Paraguay |
16.56.00 | Edda A. BJORNSDOTTIR | Island |
16.57.00 | Valeriya KONONENKO | Ukraine |
16.58.00 | Tatsiana SHARAKOVA | Hviderusland |
16.59.00 | Eri YONAMINE | Japan |
17.00.00 | Lisa NORDEN | Sverige |
17.01.00 | Kelly MURPHY | Irland |
17.02.00 | Lisa BRENNAUER | Storbritannien |
17.03.00 | Chloe DYGERT | USA |
17.04.00 | Lucinda BRAND | Holland |
17.05.00 | Anna PLICHTA | Polen |
17.06.00 | Paula Ana POLEGATCH | Brasiien |
17.07.00 | Ashleigh MOOLMAN-PASIO | Sydafrika |
17.08.00 | Louise NORMAN H. | Danmark |
17.09.00 | Audrey CORDON RAGOT | Frankrig |
17.10.00 | Anna KIESENHOFER | Østrig |
17.11.00 | Alice BARNES | Storbritannien |
17.12.00 | Elisa LONGO BORGHINI | Italien |
17.13.00 | Maria NOVOLODSKAYA | Rusland |
17.14.00 | Leone Amber NEBEN | USA |
17.15.00 | Anna VAN DER BREGGEN | Holland |
17.16.00 | Karol-Ann CANUEL | Canada |
17.17.00 | Marlen REUSSER | Schweiz |
17.18.00 | Vita HEINE | Norge |
17.19.00 | Lisa KLEIN | Tyskland |
17.20.00 | Olga ZABELINSKAYA | Uzbekistan |
17.21.00 | Leah THOMAS | USA |
17.22.00 | Annemiek Van VLEUTEN | Holland |
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce