Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Lørdag eftermiddag skal verdensmesteren i linjeløb for damer findes.
Annonce
141 af verdens bedste dameryttere kører om VM-titlen. Danmark er repræsenteret ved Julie Leth, der kører med rygnummer 129.
Løbet starter klokken 14.15 fra Montecatini Terme, hvorfra rytterne kører ind til den 16,6 kilometer lange rundstrækning ved Firenze, som de skal køre 5 omgange på. I alt bliver det 140,1 kilometer. Løbet forventes at slutte omkring klokken 18.
Du kan følge Feltet.dk's direkte opdatering fra løbet lørdag klokken 14.15.
Se også startlisterne til de øvrige linjeløb for junior damer (fredag formiddag), U23 herrer (fredag eftermiddag), junior herrer (lørdag formiddag) og elite herrer (søndag).
Startliste elite damer - linjeløb
1 Marianne Vos (Holland)
2 Lucinda Brand (Holland)
3 Loes Gunnewijk (Holland)
4 Amy Pieters (Holland)
5 Anna Van Der Breggen (Holland)
6 Ellen Van Dijk (Holland)
7 Annemiek Van Vleuten (Holland)
8 Kirsten Wild (Holland)
9 Giorgia Bronzini (Italien)
10 Noemi Cantele (Italien)
11 Francesca Cauz (Italien)
12 Tatiana Guderzo (Italien)
13 Elisa Longo Borghini (Italien)
14 Rossella Ratto (Italien)
15 Valentina Scandolara (Italien)
16 Susanna Zorzi (Italien)
17 Emilia Fahlin (Sverige)
18 Emma Johansson (Sverige)
19 Jessica Kihlbom (Sverige)
20 Sara Mustonen (Sverige)
21 Hanna Nilsson (Sverige)
22 Madelene Olsson (Sverige)
23 Martina Thomasson (Sverige)
24 Mara Abbott (USA)
25 Andrea Dvorak (USA)
26 Megan Guarnier (USA)
27 Kristin Mc Grath (USA)
28 Carmen Small (USA)
29 Evelyn Stevens (USA)
30 Jade Wilcoxson (USA)
31 Tiffany Cromwell (Australien)
32 Amy Cure (Australien)
33 Gracie Elvin (Australien)
34 Shara Gillow (Australien)
35 Lauren Kitchen (Australien)
36 Amanda Spratt (Australien)
37 Carlee Taylor (Australien)
38 Lisa Brennauer (Tyskland)
39 Esther Fennel (Tyskland)
40 Elke Gebhardt (Tyskland)
41 Claudia Hausler (Tyskland)
42 Romy Kasper (Tyskland)
43 Trixi Worrack (Tyskland)
44 Tatiana Antoshina (Rusland)
45 Natalia Boyarskaya (Rusland)
46 Anastasia Chulkova (Rusland)
47 Oksana Kozonchuk (Rusland)
48 Elena Kuchinskaya (Rusland)
49 Svetlana Stolbova (Rusland)
50 Elizabeth Armitstead (Storbritannien)
51 Katie Colclough (Storbritannien)
52 Lucy Garner (Storbritannien)
53 Nikki Harris (Storbritannien)
54 Jessie Daams (Belgien)
55 Liesbet De Vocht (Belgien)
56 Sofie De Vuyst (Belgien)
57 Maaike Polspoel (Belgien)
58 Annelies Van Doorslaer (Belgien)
59 Celine Van Severen (Belgien)
60 Lex Albrecht (Canada)
61 Karol-Ann Canuel (Canada)
62 Veronique Fortin (Canada)
63 Leah Kirchmann (Canada)
64 Joelle Numainville (Canada)
65 Denise Ramsden (Canada)
66 Aude Biannic (Frankrig)
67 Audrey Cordon (Frankrig)
68 Elise Delzenne (Frankrig)
69 Pauline Ferrand Prevot (Frankrig)
70 Christel Ferrier-bruneau (Frankrig)
71 Edwige Pitel (Frankrig)
72 Paulina Brzezna-bentkowska (Polen)
73 Eugenia Bujak (Polen)
74 Malgorzta Jasinska (Polen)
75 Katarzyna Niewiadoma (Polen)
76 Katarzyna Pawlowska (Polen)
77 Maja Wloszczowska (Polen)
78 Ashleigh Moolman (Sydafrika)
79 Ivanna Borovychenko (Ukraine)
80 Lelizaveta Oshurkova (Ukraine)
81 Tetyana Riabchenko (Ukraine)
82 Ganna Solovey (Ukraine)
83 Yevgeniya Vysotska (Ukraine)
84 Uenia Fernandes De Souza (Brasilien)
85 Clemilda Fernandes Silva (Brasilien)
86 Flavia Oliveira (Brasilien)
87 Emily Collins (New Zealand)
88 Joanne Kiesanowski (New Zealand)
89 Reta Trotman (New Zealand)
90 Linda Villumsen (New Zealand)
91 Ana Fagua (Colombia)
92 Diana Penuela (Colombia)
93 Lorena Maria Vargas Villamil (Colombia)
94 Christine Majerus (Luxembourg)
95 Inga Cilvinaite (Litauen)
96 Silvija Latozaite (Litauen)
97 Agne Silinyte (Litauen)
98 Katazina Sosna (Litauen)
99 Daiva Tuslaite (Litauen)
100 Miriam Bjørnsrud (Norge)
101 Cecilie Gotaas Johnsen (Norge)
102 Ingrid Lorvik (Norge)
103 Ana Teresa Casas Bonilla (Mexico)
104 Ingrid Drexel (Mexico)
105 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mexico)
106 Lilibeth Chacon Garcia (Venezuela)
107 Jolanda Neff (Schweiz)
108 Patricia Schwager (Schweiz)
109 Doris Schweizer (Schweiz)
110 Martina Ruzickova (Tjekkiet)
111 Tereza Trefna (Tjekkiet)
112 Nontasin Chanpeng (Thailand)
113 Jutatip Maneephan (Thailand)
114 Supuksorn Nuntana (Thailand)
115 Edith Guillen (Costa Rica)
116 Andrea Graus (Østrig)
117 Daniela Pintarelli (Østrig)
118 Martina Ritter (Østrig)
119 Minami Uwano (Japan)
120 Eri Yonamine (Japan)
121 Belen Lopez Morales (Spanien)
122 Anna Sanchis Chafer (Spanien)
123 Ane Santesteban Gonzalez (Spanien)
124 Polona Batagelj (Slovenien)
125 Spela Kern (Slovenien)
126 Ursa Pintar (Slovenien)
127 Lotta Lepisto (Finland)
128 Sari Saarelainen (Finland)
129 Julie Leth (Danmark)
130 Antonela Ferencic (Kroatien)
131 Diana Szuromine Pulsfort (Ungarn)
132 Olivia Dillon (Irland)
133 Melanie Spath (Irland)
134 Paz Bash (Israel)
135 Dragana Kovacevic (Serbien)
136 Enkhjargal Tuvshinjargal (Mongoliet)
137 Vita Heine (Letland)
138 Karen Doljak (Paraguay)
139 Kathryn Bertine (Saint Kitts & Nevis)
140 Cindi Magali Di Natale (Argentina)
141 Samah Khaled (Jordan)
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce