Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Stefano Garzelli vandt - med ingenting

Stefano Garzelli vandt - med ingenting

16. marts 2010 16:220

I dag sluttede etapeløbet Tirreno-Adriatico med en etape fra Civitanova Marche til San Benedetto del Tronto over 164 km. En etape med dramatik og en skandinavisk sejr til Edvald Boasson Hagen.

Annonce

Etapen endte i en massespurt, hvor Edvald Boasson Hagen (Sky) sejrede foran Alessandro Petacchi (Lampre) og Sacha Modolo (Colnago - CSF Inox).

I klassementet var der dog drama, da Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) kun var to sekunder efter i klassementet, og de to sekunder indhentede Stefano Garzelli lige præcis og vandt dermed etapeløbet.

Undervejs på etapen blev Stefano Garzelli nemlig nummer tre i to spurter, og hvert spurt gav et bonussekund, og det betød, at Stefano Garzelli og Michele Scarponi (Androni Giocattoli) stod helt lige i klassementet før afslutningen. I massespurten scorede ingen af rytterne point, og dermed var det etapeplaceringerne undervejs i etapeløbet, som blev afgørende og her var Stefano Garzelli bedst og vinder dermed Tirreno-Adriatico 2010.


Resultat af 7. etape
1 Edvald Boasson Hagen c- Sky Professional Cycling Team 03.52.36
2 Alessandro Petacchi - Lampre-Farnese Vini
3 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox
4 Bernhard Eisel - Team HTC - Columbia
5 Mattia Gavazzi - Colnago - CSF Inox
6 Tyler Farrar - Garmin - Transitions
7 Robbie Mcewen - Team Katusha
8 Baden Cooke - Team Saxo Bank
9 Yauheni Hutarovich - Francaise Des Jeux
10 Robert Hunter - Garmin - Transitions
11 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
12 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
13 Michiel Elijzen - Omega Pharma-Lotto
14 Vasili Kiryienka - Caisse d'Epargne
15 Andrey Zeits - Astana
16 Roy Sentjens - Team Milram
17 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale
18 Thor Hushovd - Cervelo Test Team
19 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto
20 Maxim Iglinsky - Astana
21 Martijn Maaskant - Garmin - Transitions
22 Michele Scarponi - Androni Giocattoli
23 Yoann Offredo - Francaise Des Jeux
24 Ryder Hesjedal - Garmin - Transitions
25 Francesco Ginanni - Androni Giocattoli
26 Luca Paolini - Acqua & Sapone
27 Cadel Evans - BMC Racing Team
28 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone
29 George Hincapie - BMC Racing Team
30 Christopher Sutton - Sky Professional Cycling Team
31 Greg Van Avermaet - Omega Pharma-Lotto
32 Serguei Klimov - Team Katusha
33 Markus Fothen - Team Milram
34 Manuele Mori - Lampre-Farnese Vini
35 Oscar Gatto - ISD - Neri
36 Lorenzo Bernucci - Lampre-Farnese Vini
37 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
38 Enrico Gasparotto - Astana
39 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
40 Arthur Vichot - Francaise Des Jeux
41 Grischa Niermann - Rabobank
42 Simon Clarke - ISD - Neri
43 Francesco Gavazzi - Lampre-Farnese Vini
44 Robert Gesink - Rabobank
45 Paul Martens - Rabobank
46 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
47 Mauro Da Dalto - Lampre-Farnese Vini
48 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto
49 Roger Hammond - Cervelo Test Team
50 Vincenzo Nibali - Liquigas-Doimo
51 Tom Stamsnijder - Rabobank
52 Michael Barry - Sky Professional Cycling Team
53 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
54 Nikolay Trusov - Team Katusha
55 Alessandro Ballan - BMC Racing Team
56 Kim Kirchen - Team Katusha
57 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
58 Paolo Longo Borghini - ISD - Neri
59 Brett Lancaster - Cervelo Test Team
60 Dries Devenyns - Quick Step
61 Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo
62 Marco Pinotti - Team HTC - Columbia
63 Daniele Bennati - Liquigas-Doimo
64 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox
65 Alan Marangoni - Colnago - CSF Inox
66 Thomas Frei - BMC Racing Team
67 Mathias Frank - BMC Racing Team
68 Filippo Pozzato - Team Katusha
69 Staf Scheirlinckx - Omega Pharma-Lotto
70 Peter Velits - Team HTC - Columbia
71 Simon Spilak - Lampre-Farnese Vini
72 Daniel Oss - Liquigas-Doimo
73 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale
74 Karsten Kroon - BMC Racing Team
75 Michael Rogers - Team HTC - Columbia
76 Frédéric Guesdon - Francaise Des Jeux
77 Daniele Pietropolli - Lampre-Farnese Vini
78 Danilo Hondo - Lampre-Farnese Vini
79 Massimo Codol - Acqua & Sapone
80 Simone Stortoni - Colnago - CSF Inox
81 Olivier Bonnaire - Francaise Des Jeux
82 Christian Knees - Team Milram
83 Kurt-Asle Arvesen - Sky Professional Cycling Team
84 Jeremy Hunt - Cervelo Test Team
85 Oscar Freire Gomez - Rabobank
86 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel - Euskadi
87 Maarten Wynants - Quick Step
88 Tom Boonen - Quick Step
89 Marco Velo - Quick Step
90 Dmytro Grabovskyy - ISD - Neri
91 Franco Pellizotti - Liquigas-Doimo
92 Carlo Scognamiglio - ISD - Neri
93 Federico Canuti - Colnago - CSF Inox
94 Alexandre Vinokourov - Astana
95 Francesco Bellotti - Liquigas-Doimo
96 Michael Albasini - Team HTC - Columbia
97 Marco Frapporti - Colnago - CSF Inox
98 Frank Høj - Team Saxo Bank
99 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale
100 Lars Ytting Bak - Team HTC - Columbia
101 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
102 Rigoberto Uran Uran - Caisse d'Epargne
103 Gabriel Rasch - Cervelo Test Team
104 Nick Nuyens - Rabobank
105 Marzio Bruseghin - Caisse d'Epargne
106 Servais Knaven - Team Milram
107 Cameron Wurf - Androni Giocattoli
108 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
109 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne
110 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone
111 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli
112 Sebastian Langeveld - Rabobank
113 Matteo Tosatto - Quick Step
114 Johan Van Summeren - Garmin - Transitions
115 Kevin Hulsmans - Quick Step
116 Benoît Vaugrenard - Francaise Des Jeux
117 Stijn Devolder - Quick Step
118 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone
119 Luca Mazzanti - Team Katusha
120 Murilo Antonio Fischer - Garmin - Transitions
121 Andy Schleck - Team Saxo Bank
122 Mathew Hayman - Sky Professional Cycling Team
123 Valerio Agnoli - Liquigas-Doimo
124 Julian Dean - Garmin - Transitions
125 Manuel Quinziato - Liquigas-Doimo
126 Ian Stannard - Sky Professional Cycling Team
127 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli
128 Diego Caccia - ISD - Neri
129 Fabio Taborre - Androni Giocattoli
130 Thomas Lövkvist - Sky Professional Cycling Team
131 Matti Breschel - Team Saxo Bank
132 Leonardo Bertagnolli - Androni Giocattoli
133 Matthew Wilson - Garmin - Transitions
134 Martin Reimer - Cervelo Test Team
135 Andreas Klier - Cervelo Test Team
136 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto 1.16
137 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto
138 Marcus Burghardt - BMC Racing Team
139 Niki Terpstra - Team Milram
140 Alessandro Donati - Acqua & Sapone 1.42
141 Ignatas Konovalovas - Cervelo Test Team 1.57
142 Mikhail Ignatiev - Team Katusha
143 Allan Davis - Astana
144 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Professional Cycling Team
145 Marco Bandiera - Team Katusha
146 Fabian Cancellara - Team Saxo Bank 2.08
147 Dominic Klemme - Team Saxo Bank 3.08
148 Kasper Klostergaard Larsen - Team Saxo Bank
149 Stuart O'Grady - Team Saxo Bank 3.33
150 Biel Kadri - AG2R La Mondiale 6.34
151 Francesco Failli - Acqua & Sapone
152 Mark Cavendish - Team HTC - Columbia 7.27
153 Assan Bazayev - Astana 0.00
154 Rui Alberto Faria Da Costa - Caisse d'Epargne


Samlet slutstilling
1 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 30.51.36
2 Michele Scarponi - Androni Giocattoli
3 Cadel Evans - BMC Racing Team 0.12
4 Maxim Iglinsky - Astana 0.22
5 Robert Gesink - Rabobank 0.27
6 Michael Rogers - Team HTC - Columbia 0.29
7 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 0.33
8 Vincenzo Nibali - Liquigas-Doimo 0.42
9 Manuele Mori - Lampre-Farnese Vini 1.04
10 Francesco Gavazzi - Lampre-Farnese Vini 1.07
11 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 1.20
12 Greg Van Avermaet - Omega Pharma-Lotto 1.34
13 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 1.44
14 Rigoberto Uran Uran - Caisse d'Epargne 1.48
15 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 2.07
16 Leonardo Bertagnolli - Androni Giocattoli 2.09
17 Markus Fothen - Team Milram 2.16
18 Enrico Gasparotto - Astana 2.19
19 Simon Spilak - Lampre-Farnese Vini 2.21
20 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 2.26
21 Vasili Kiryienka - Caisse d'Epargne 2.31
22 Michael Albasini - Team HTC - Columbia 2.40
23 Simone Stortoni - Colnago - CSF Inox 2.41
24 Marco Pinotti - Team HTC - Columbia 2.47
25 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 2.54
26 Paul Martens - Rabobank 3.18
27 Thomas Frei - BMC Racing Team 3.19
28 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 3.28
29 Dries Devenyns - Quick Step 3.40
30 Daniele Pietropolli - Lampre-Farnese Vini 3.56
31 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone 4.13
32 Peter Velits - Team HTC - Columbia 5.27
33 Benoît Vaugrenard - Francaise Des Jeux 7.25
34 Alexandre Vinokourov - Astana 7.52
35 Assan Bazayev - Astana 8.30
36 Thomas Lövkvist - Sky Professional Cycling Team 9.01
37 Stijn Devolder - Quick Step 11.52
38 Luca Mazzanti - Team Katusha 12.35
39 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 12.36
40 Ryder Hesjedal - Garmin - Transitions 12.40
41 Sebastian Langeveld - Rabobank 12.50
42 Federico Canuti - Colnago - CSF Inox 13.04
43 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone 13.19
44 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto 14.36
45 Franco Pellizotti - Liquigas-Doimo 14.44
46 Kim Kirchen - Team Katusha 14.53
47 Michael Barry - Sky Professional Cycling Team 15.58
48 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 17.09
49 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Professional Cycling Team 18.45
50 Edvald Boasson Hagen - Sky Professional Cycling Team 20.27
51 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale 20.34
52 Oscar Freire Gomez - Rabobank 20.59
53 Christian Knees - Team Milram 22.00
54 George Hincapie - BMC Racing Team 22.49
55 Andrey Zeits - Astana 23.43
56 Frédéric Guesdon - Francaise Des Jeux 23.55
57 Serguei Klimov - Team Katusha 27.02
58 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 27.06
59 Valerio Agnoli - Liquigas-Doimo 27.28
60 Rui Alberto Faria Da Costa - Caisse d'Epargne 27.44
61 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 28.44
62 Francesco Failli - Acqua & Sapone 30.04
63 Matti Breschel - Team Saxo Bank 30.20
64 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 30.21
65 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 31.11
66 Martijn Maaskant - Garmin - Transitions 32.29
67 Mathias Frank - BMC Racing Team 32.48
68 Massimo Codol - Acqua & Sapone 35.59
69 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 36.06
70 Alessandro Petacchi - Lampre-Farnese Vini 36.42
71 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 36.48
72 Simon Clarke - ISD - Neri 37.11
73 Arthur Vichot - Francaise Des Jeux 38.31
74 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 40.48
75 Lorenzo Bernucci - Lampre-Farnese Vini 41.02
76 Roger Hammond - Cervelo Test Team 41.07
77 Daniele Bennati - Liquigas-Doimo 41.30
78 Fabian Cancellara - Team Saxo Bank 43.30
79 Nikolay Trusov - Team Katusha 46.13
80 Alessandro Ballan - BMC Racing Team 46.38
81 Tom Stamsnijder - Rabobank 46.43
82 Johan Van Summeren - Garmin - Transitions 47.14
83 Andy Schleck - Team Saxo Bank 47.27
84 Filippo Pozzato - Team Katusha 49.13
85 Staf Scheirlinckx - Omega Pharma-Lotto 50.07
86 Daniel Oss - Liquigas-Doimo 51.29
87 Karsten Kroon - BMC Racing Team 51.39
88 Biel Kadri - AG2R La Mondiale 51.55
89 Yoann Offredo - Francaise Des Jeux 52.02
90 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 52.45
91 Francesco Ginanni - Androni Giocattoli 53.27
92 Alessandro Donati - Acqua & Sapone 54.21
93 Gabriel Rasch - Cervelo Test Team 54.55
94 Maarten Wynants - Quick Step 55.25
95 Grischa Niermann - Rabobank 55.28
96 Luca Paolini - Acqua & Sapone 56.11
97 Matteo Tosatto - Quick Step 56.13
98 Marco Bandiera - Team Katusha 57.00
99 Marzio Bruseghin - Caisse d'Epargne 58.03
100 Dmytro Grabovskyy - ISD - Neri 59.12
101 Francesco Bellotti - Liquigas-Doimo 59.38
102 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 59.56
103 Mauro Da Dalto - Lampre-Farnese Vini 01.01.11
104 Tom Boonen - Quick Step 01.02.12
105 Marco Frapporti - Colnago - CSF Inox 01.02.16
106 Thor Hushovd - Cervelo Test Team 01.03.24
107 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 01.03.47
108 Paolo Longo Borghini - ISD - Neri 01.04.07
109 Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo 01.04.54
110 Stuart O'Grady - Team Saxo Bank 01.05.36
111 Mathew Hayman - Sky Professional Cycling Team 01.06.09
112 Manuel Quinziato - Liquigas-Doimo 01.07.36
113 Christopher Sutton - Sky Professional Cycling Team 01.08.13
114 Ian Stannard - Sky Professional Cycling Team 01.08.58
115 Allan Davis - Astana 01.09.00
116 Olivier Bonnaire - Francaise Des Jeux 01.09.05
117 Tyler Farrar - Garmin - Transitions 01.10.23
118 Danilo Hondo - Lampre-Farnese Vini 01.10.24
119 Bernhard Eisel - Team HTC - Columbia 01.11.56
120 Fabio Taborre - Androni Giocattoli 01.12.22
121 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel - Euskadi 01.13.28
122 Kasper Klostergaard Larsen - Team Saxo Bank 01.13.35
123 Murilo Antonio Fischer - Garmin - Transitions 01.16.20
124 Frank Høj - Team Saxo Bank 01.16.39
125 Nick Nuyens - Rabobank 01.16.56
126 Mikhail Ignatiev - Team Katusha 01.20.23
127 Michiel Elijzen - Omega Pharma-Lotto 01.20.49
128 Cameron Wurf - Androni Giocattoli 01.21.10
129 Brett Lancaster - Cervelo Test Team 01.22.08
130 Carlo Scognamiglio - ISD - Neri 01.22.38
131 Niki Terpstra - Team Milram 01.23.37
132 Andreas Klier - Cervelo Test Team 01.23.40
133 Alan Marangoni - Colnago - CSF Inox 01.23.42
134 Marco Velo - Quick Step 01.23.50
135 Roy Sentjens - Team Milram 01.24.00
136 Jeremy Hunt - Cervelo Test Team 01.24.09
137 Lars Ytting Bak - Team HTC - Columbia 01.24.20
138 Yauheni Hutarovich - Francaise Des Jeux 01.24.39
139 Baden Cooke - Team Saxo Bank 01.26.51
140 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto 01.27.43
141 Matthew Wilson - Garmin - Transitions 01.29.37
142 Robbie Mcewen - Team Katusha 01.29.42
143 Martin Reimer - Cervelo Test Team 01.30.22
144 Ignatas Konovalovas - Cervelo Test Team 01.31.29
145 Kevin Hulsmans - Quick Step 01.33.16
146 Robert Hunter - Garmin - Transitions 01.33.17
147 Servais Knaven - Team Milram 01.34.37
148 Julian Dean - Garmin - Transitions 01.35.27
149 Dominic Klemme - Team Saxo Bank 01.37.26
150 Oscar Gatto - ISD - Neri 01.38.15
151 Kurt-Asle Arvesen - Sky Professional Cycling Team 01.43.14
152 Diego Caccia - ISD - Neri 01.45.58
153 Mattia Gavazzi - Colnago - CSF Inox 01.48.02
154 Mark Cavendish - Team HTC - Columbia 01.50.41

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Tour de Hongrie(2.1) 12/05-16/05

Tour of Thailand(2.1) 11/05-16/05

Tour de Hongrie(2.1) 12/05-16/05

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 14/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

G.P. Sportivi Sovilla(1.1) 16/05

Trofeo Palma(1.1) 16/05

Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 20/05-23/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

EKSKLUSIVT TILBUD: SE ALLE GIRO ETAPER I FULD LÆNGDE & UDEN REKLAMER