Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Super Post Cup felt i Randers søndag

Super Post Cup felt i Randers søndag

21. juni 2007 11:220

Annonce

Alle de danske teams er i stærkeste opstilling til årets 3. afd. i Post Cup´en, og de får konkurrence af verdens 4. bedste enkeltstartsrytter Brian Vandborg (Discovery Channel) og nyprofessionelle Chris Anker Sørensen (Team CSC). Løbet er samtidig generalprøve til DM, der køres den efterfølgende søndag i Roskilde.

Martin Mortensen (Team Designa Køkken) kører med nr. 1 som den suveræne førstemand i den samlede Post Cup stilling efter sejre i de to første afdelinger. Men et kig på den stærke startliste viser, at Martin Mortensen får svært ved at lave et historisk hattrick, dvs. vinde 3 Post Cup løb i træk. Det har ingen endnu gjort før.

112 eliteryttere stiller til start i søndagens løb ved Randers. Udover at de store danske hold benytter løbet som en sidste form-afpudsning inden DM, så er flere af de danske udenlandsprofessionelle også til start.

Kampen imellem de udenlandsprofessionelle og de store danske hold som Team Designa Køkken, Team GLS, Glud & Marstrand Horsens, Odense Energi, Visionbikes/Løgstør Parkhotel, Team Reelight, Team Farsø, Team Python Pro Næstved og Herning Elite krydres yderligere, idet danskerholdet "Continental Cycling Team Differdange" fra Luxembourg kommer til start med sine stærke danske og svenske ryttere. Endelig kommer Norges stærkeste mandskab "Team Maxbo Bianchi" med 3 ryttere, heriblandt den stærke norske mester Lars P. Nordhaug. Endelig stiller Randers Cykleklub af 1910 med 5 eliteryttere på deres hjemmebane!

Stillingen i årets Post Cup:
1. Martin Mortensen - Team Designa Køkken 40 point
2. Michael Reihs - Team Designa køkken 28
3. Daniel Foder - Team Designa Køkken 27
4. Jens-Erik Madsen - Designa Køkken 23
5. Kasper Jebjerg - Team Designa Køkken 20
6. Thomas Oredsson - Team GLS 19
7. Niki Østergaard - Team GLS 19
8. Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 18
9. Søren Pedersen - Farsø CK 17
10. Kristoffer Gudmund Nielsen - Team GLS 16


Startlisten

1 Martin Mortensen - Team Designa Køkken
2 Jens Erik Madsen - Team Designa Køkken
3 Daniel Holm Foder - Team Designa Køkken
4 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken
5 Kasper Jebjerg - Team Designa Køkken
6 Michael Reihs - Team Designa Køkken
7 René Jørgensen - Team Designa Køkken
8 Thomas Guldhammer - Team Designa Køkken
9 Fredrik Johansson - Team Designa Køkken
10 Andreas Frisch - Team Designa Køkken
11 Thomas Oredsson - Team GLS
12 Thomas Riber-Selleberg - Team GLS
13 Thomas Kristiansen - Team GLS
14 Niki Østergaard - Team GLS
15 Morten Reckweg - Team GLS
16 Kristoffer G. Nielsen - Team GLS
17 Jonas Aaen Jørgensen - Team GLS
18 Michael Mørkøv - Team GLS
19 Jan Almblad - Team GLS
20 Nikola Aistrup - Team GLS
21 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
22 André Steensen - Glud & Marstrand Horsens
23 Kaspar S. Larsen - Glud & Marstrand Horsens
24 Kim M. Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
25 Lasse Bøchmann - Glud & Marstrand Horsens
26 Michael Skelde - Glud & Marstrand Horsens
27 Michael Berling - Glud & Marstrand Horsens
28 Morten Christiansen - Glud & Marstrand Horsens
29 Nicolaj Olesen - Glud & Marstrand Horsens
30 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens
31 Dean Pagh Iversen - Farsø CK
32 Jesper Lund - Farsø CK
33 Max Nielsen - Farsø CK
34 Morten Knudsen - Farsø CK
35 René Ahrenkiel - Farsø CK
36 Stig Dam - Farsø CK
37 Søren Petersen - Farsø CK
38 Thomas Just - Farsø CK
39 Glenn Bak - Farsø CK
40 Jesper Mørkøv - Team Odense Energi
41 Jesper Laustsen - Randers Cykleklub af 1910
42 Martin Gasberg - Randers Cykleklub af 1910
43 Rudi Nielsen - Randers Cykleklub af 1910
44 Jakob Bering - Randers Cykleklub af 1910
45 Thomas Veirum - Randers Cykleklub af 1910
46 Christian Juul Andreasen - Team Python Pro Næstved
47 Morten Øllegaard - Team Python Pro Næstved
48 Daniel Vest Stenkjær - Team Python Pro Næstved
49 Rasmus Krogh - Team Python Pro Næstved
50 Christian Ranneries - Team Python Pro Næstved
51 Michael Jæger - Team Python Pro Næstved
52 Daniel Byder - Team Python Pro Næstved
53 Niels Hoe-Svendsen - Team Python Pro Næstved
54 Brian Bayer - Team Herning Elite
55 Flemming Rasmussen - Team Herning Elite
56 Kasper E. Malmkjær - Team Herning Elite
57 Martin Hansen - Team Herning Elite
58 Michael Færk Christensen - Team Herning Elite
61 Stig Hemmingsen - Team Herning Elite
62 Søren Pugdahl - Team Herning Elite
63 Guytan Lilholt - Team Herning Elite
64 Patrick Wonsyld - Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel
65 Benjamin Justesen - Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel
66 Jacob Kollerup - Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel
67 Thomas Japp Hansen - Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel
68 Michael B. Johansen - Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel
69 Thomas Bendixen - Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel
70 Mads Bugge Andersen - Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel
71 Simon Lerbech - Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel
72 Kristian Sobota - Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel
73 Alexander Gustafsson - Team Reelight
74 Christian M. Jørgensen - Team Reelight
75 Erik Magnusson - Team Reelight
76 Jacob Kodrup - Team Reelight
77 Kasper Eibye - Team Reelight
78 Lars Werenberg - Team Reelight
79 Martin Adelfred - Team Reelight
80 Morten Høberg - Team Reelight
81 Morten Lambert - Team Reelight
82 Troels T. Nielsen - ABC
83 Rasmus Sjørup - ABC
84 Lars Christian Nørrevang - ABC
85 Lars Petter Nordhauge - Team Maxbo-Bianchi
86 Joachim Bøhler - Team Maxbo-Bianchi
87 Gabriel Rasch - Team Maxbo-Bianchi
88 Chris Anker Sørensen - Team CSC
89 Brian Vandborg - Team Discovery
90 Jarle Wermskog - CK Århus
91 Claus Nielsen - CK Århus
92 Daniel Andersen - CK Århus
93 Lars Ejaas - CK Århus
94 Christian Knørr - Continental Cycling Team Differdange
95 Morten Knudsen - Continental Cycling Team Differdange
96 Søren Nissen - Continental Cycling Team Differdange
97 Hakan Nilsson - Continental Cycling Team Differdange
98 Kalle Corneliussen - Herning
99 Anders Hilligsøe - Herning
100 Morten Brinch Jensen - Herning
101 Morten Kruse Brink - Herning
102 Jacob Keldsen - Horsens
103 Lars Bo Lomholt - Hillerød
104 Troels D. Nakel - Svendborg
105 Jack Rasmussen - Hvidovre
106 Michael G. Andersen - Hvidovre
107 Mads Bang Andersen - DCR Ballerup
108 Kristian Søgaard - Kolding
109 Dejan Aistrup - Køge
110 Jon Einar Bergsland - Team Sør
111 Christian Hansen - Cycling Odense
112 Henrik Lønsmann - Cycling Odense

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR