Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Suveræne Team CSC vandt

Suveræne Team CSC vandt

11. august 2007 16:440

Team CSC vandt her til eftermiddag den 42,2 kilometer lange holdtidskørsel i Deutschland Tour, og dermed indtager det danske hold nu de syv første pladser i det samlede klassement.

Inden dagens holdtidskørsel var Team CSC af de fleste sportsdirektører udnævnt som storfavorit med Discovery Channel som den nærmeste udfordre. Men en ting er at være favorit, en anden ting er at leve op til det.

Allerede efter små 20 kilometer måtte JJ Haedo ikke overraskende opgive at følge med i det høje tempo som Fabian Cancellara, Jens Voigt og Bobby Julich kørte. Ganske imponerende formåede unge Chris Anker Sørensen dog at følge det hårde tempo, og han sad med helt ind til mål.

Som forudset blev det Discovery Channel og Team CSC, som kæmpede om sejren. Ved første mellemtid, halvvejs på etapen, havde Team CSC lagt sig forrest, med godt fire sekunder ned til det amerikanske hold. Et forspring som derfra blev øget helt ind til mål.

Ved anden mellemtid, små otte kilometer før mål, var det blevet øget til 19 sekunder, og i mål havde Team CSC hele 26 sekunder ned til det snart nedlagte Discovery Channel hold.

Team Gerolsteiner med løbets førende rytter, Robert Förster, lagde meget langsomt ud, og var ved første mellemtid allerede 32 sekunder efter Team CSC. Ved anden mellemtid havde de kørt sig op resultatmæssigt, så de var tredjebedste hold, men de var nu 48 sekunder efter Team CSC. I mål holdte de deres position som tredjebedste hold godt 55 sekunder efter.

T-Mobile havde en yderst uheldig holdtidskørsel. Først havde man uheld til Gerald Ciolek efter godt 15 kilometers kørsel. Holdet besluttede at vente på den unge rytter, som havde et meget langsomt hjulskifte. Derfor var tyskerne også hele 51 sekunder efter Team CSC ved første mellemtid. Derfra og ind til mål kørte holdet dog rigtig flot, og i mål havde de kun tabt yderligere otte sekunder til det danske hold.

Med dagens resultat fører Jens Voigt nu i den samlede stilling med seks holdkammerater lige efter sig. Dermed ser det godt ud for det danske hold, inden de hårde etaper allerede starter i morgen.


Resultat af 2. etape
1. Team CSC 51.40
2. Discovery Channel 52.06
3. Gerolsteiner 52.35
4. Caisse d’Epargne 52.36
5. T-Mobile 52.39
6. Rabobank 52.43
7. Liquigas 53.00
8. Cofidis 53.03
9. Team Milram 53.13
10. Ag2r 53.13
11. Francaise Des Jeux 53.27
12. Quick Step 53.29
13. Unibet.com 53.32
14. Wiesenhof 53.57
15. Lampre-Fondital 54.15
16. Volksbank 54.29
17. Bouygeus Telecom 54.30
18. Skil-Shimano 54.31
19. Euskaltel 54.32
20. Predictor-Lotto 54.32
21. Saunier Duval 54.36
22. Credit Agricole 54.40
23. Elk-Haus 55.10

Resultat af 2. etape - Individuelt
1 Fabian Cancellara - Team CSC 51.40 (49.0 km/t)
2 Alexandr Kolobnev - Team CSC
3 Chris Anker Sørensen - Team CSC
4 Jens Voigt - Team CSC 
5 Volodymir Gustov - Team CSC 
6 Andy Schleck - Team CSC
7 Bobby Julich - Team CSC 
8 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.25
9 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.25
10 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.26
11 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.26
12 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.26
13 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.26
14 Sebastian Lang - Gerolsteiner 0.55
15 Markus Zberg - Gerolsteiner 0.55
16 Robert Förster - Gerolsteiner 0.55
17 Davide Rebellin - Gerolsteiner 0.55
18 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.56
19 Ronny Scholz - Gerolsteiner 0.56
20 Matthias Russ - Gerolsteiner 0.56
21 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 0.56
22 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 0.57
23 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 0.57
24 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 0.57
25 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
26 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
27 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 0.57
28 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne 0.58
29 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 0.59
30 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 0.59
31 André Greipel - T-Mobile Team 0.59
32 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.59
33 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
34 Marc De Maar - Rabobank 1.03
35 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
36 Theo Eltink - Rabobank 1.03
37 Robert Gesink - Rabobank 1.03
38 Joost Posthuma - Rabobank 1.04
39 Grischa Niermann - Rabobank
40 Koos Moerenhout - Rabobank 1.04
41 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 1.11
42 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 1.20
43 Roman Kreuziger - Liquigas
44 Franco Pellizotti - Liquigas 1.20
45 Matej Mugerli - Liquigas 1.20
46 Patrick Calcagni - Liquigas
47 Francesco Failli - Liquigas 1.20
48 Mauro Da Dalto - Liquigas 1.20
49 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.23
50 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.23
51 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.23
52 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
53 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.23
54 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.23
55 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.27
56 Erik Zabel - Team Milram 1.32
57 Martin Müller - Team Milram 1.32
58 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 1.32
59 Fabio Sacchi - Team Milram 1.33
60 René Mandri - AG2r Prévoyance
61 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 1.33
62 Niki Terpstra - Team Milram 1.33
63 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
64 Sebastian Siedler - Team Milram
65 Björn Schröder - Team Milram
66 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1.33
67 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 1.33
68 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 1.33
69 Marco Pinotti - T-Mobile Team 1.44
70 Jérémy Roy - Française des Jeux 1.47
71 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
72 Bradley Mcgee - Française des Jeux 1.47
73 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.47
74 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 1.47
75 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 1.47
76 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic 1.50
77 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 1.50
78 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
79 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic 1.50
80 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
81 Addy Engels - Quickstep-Innergetic
82 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 1.51
83 Pieter Jacobs - Unibet.com 1.53
84 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 1.53
85 Rigoberto Uran - Unibet.com 1.53
86 Matteo Carrara - Unibet.com 1.53
87 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
88 Laurens Ten Dam - Unibet.com 1.54
89 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 2.15
90 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt 2.17
91 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
92 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 2.17
93 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
94 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 2.18
95 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 2.18
96 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 2.19
97 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 2.19
98 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.35
99 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 2.35
100 Marco Marzano - Lampre-Fondital
101 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 2.35
102 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
103 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 2.35
104 Morris Possoni - Lampre-Fondital
105 Florian Stalder - Team Volksbank 2.49
106 Harald Morscher - Team Volksbank
107 René Weissinger - Team Volksbank 2.49
108 Mariusz Witecki - Team Volksbank 2.49
109 Philipp Ludescher - Team Volksbank
110 Gerrit Glomser - Team Volksbank 2.50
111 Sven Teutenberg - Team Volksbank 2.50
112 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.50
113 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
114 Julien Belgy - Bouygues Telecom 2.50
115 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 2.50
116 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 2.50
117 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 2.51
118 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano
119 Paul Martens - Skil-Shimano 2.51
120 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 2.51
121 Albert Timmer - Skil-Shimano 2.51
122 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 2.52
123 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 2.52
124 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 2.52
125 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 2.52
126 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 2.52
127 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 2.52
128 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
129 Christophe Brandt - Predictor-Lotto 2.53
130 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
131 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
132 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 2.53
133 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
134 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 2.53
135 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto 2.53
136 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
137 Bart Dockx - Predictor-Lotto 2.53
138 Björn Leukemans - Predictor-Lotto 2.53
139 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 2.55
140 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 2.55
141 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 2.56
142 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 2.56
143 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir 2.56
144 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 2.56
145 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 3.00
146 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
147 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 3.00
148 Mark Renshaw - Crédit Agricole 3.00
149 Christophe Kern - Crédit Agricole 3.00
150 Angelo Furlan - Crédit Agricole 3.00
151 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 3.00
152 Christophe Laurent - Crédit Agricole 3.01
153 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 3.29
154 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 3.29
155 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
156 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 3.29
157 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 3.30
158 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 3.30
159 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon 3.30
160 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon 3.30
161 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 4.16
162 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 5.20
163 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.26
164 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 5.37
165 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 5.42
166 Magnus Backstedt - Liquigas 5.42
167 Ian Mcleod - Française des Jeux 5.52
168 Carlos Dacruz - Française des Jeux 5.53
169 Ralf Grabsch - Team Milram 6.39
170 Enrico Poitschke - Team Milram 6.39
171 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 7.01
172 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 7.10
173 Gil Suray - Unibet.com 7.17
174 Markus Eichler - Unibet.com 7.17
175 Rony Martias - Bouygues Telecom 7.27
176 Kaoru Ouchi - Skil-Shimano 7.31
177 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano 7.31
178 Juan José Haedo - Team CSC 7.33
179 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 7.35
180 Andreas Klier - T-Mobile Team 8.31
181 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 8.37

Samlet stilling efter 3. etape
1 Jens Voigt - Team CSC 5.15.55
2 Fabian Cancellara - Team CSC 0.01
3 Bobby Julich - Team CSC
4 Alexandr Kolobnev - Team CSC
5 Andy Schleck - Team CSC
6 Volodymir Gustov - Team CSC
7 Chris Anker Sørensen - Team CSC
8 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.27
9 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
10 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
12 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Robert Förster - Gerolsteiner 0.46
15 Markus Zberg - Gerolsteiner 0.56
16 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
17 Davide Rebellin - Gerolsteiner
18 Sebastian Lang - Gerolsteiner
19 Matthias Russ - Gerolsteiner 0.57
20 Ronny Scholz - Gerolsteiner
21 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 0.58
22 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
23 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
24 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
25 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
26 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
27 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
28 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne
29 André Greipel - T-Mobile Team 0.59
30 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 1.00
31 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
32 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
33 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
34 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1.04
35 Theo Eltink - Rabobank
36 Marc De Maar - Rabobank
37 Robert Gesink - Rabobank
38 Grischa Niermann - Rabobank
39 Joost Posthuma - Rabobank
40 Koos Moerenhout - Rabobank 1.05
41 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 1.12
42 Matej Mugerli - Liquigas 1.16
43 Mauro Da Dalto - Liquigas 1.21
44 Patrick Calcagni - Liquigas
45 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
46 Roman Kreuziger - Liquigas
47 Francesco Failli - Liquigas
48 Franco Pellizotti - Liquigas
49 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.24
50 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
51 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
52 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
53 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
54 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
55 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.28
56 Erik Zabel - Team Milram 1.30
57 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 1.34
58 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
59 Sebastian Siedler - Team Milram
60 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
61 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
62 Fabio Sacchi - Team Milram
63 René Mandri - AG2r Prévoyance
64 Niki Terpstra - Team Milram
65 Martin Müller - Team Milram
66 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
67 Björn Schröder - Team Milram
68 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
69 Marco Pinotti - T-Mobile Team 1.44
70 Bradley Mcgee - Française des Jeux 1.48
71 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
72 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
73 Jérémy Roy - Française des Jeux
74 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
75 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
76 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 1.51
77 Addy Engels - Quickstep-Innergetic
78 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
79 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic
80 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
81 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
82 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic
83 Matteo Carrara - Unibet.com 1.54
84 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
85 Sergey Kolesnikov - Unibet.com
86 Rigoberto Uran - Unibet.com
87 Pieter Jacobs - Unibet.com
88 Laurens Ten Dam - Unibet.com
89 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 2.16
90 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt 2.18
91 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
92 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
93 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
94 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 2.19
95 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 2.20
96 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.35
97 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 2.36
98 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital
99 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
100 Morris Possoni - Lampre-Fondital
101 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
102 Marco Marzano - Lampre-Fondital
103 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 2.44
104 Philipp Ludescher - Team Volksbank 2.47
105 René Weissinger - Team Volksbank 2.50
106 Harald Morscher - Team Volksbank
107 Florian Stalder - Team Volksbank
108 Mariusz Witecki - Team Volksbank
109 Gerrit Glomser - Team Volksbank
110 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 2.51
111 Sven Teutenberg - Team Volksbank
112 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
113 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
114 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
115 Julien Belgy - Bouygues Telecom
116 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 2.52
117 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
118 Albert Timmer - Skil-Shimano
119 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
120 Paul Martens - Skil-Shimano
121 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 2.53
122 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi
123 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
124 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
125 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
126 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
127 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
128 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto
129 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
130 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
131 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
132 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 2.54
133 Bart Dockx - Predictor-Lotto
134 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
135 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
136 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
137 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 2.57
138 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir
139 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
140 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
141 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir
142 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
143 Mark Renshaw - Crédit Agricole 3.01
144 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
145 Christophe Laurent - Crédit Agricole
146 Christophe Kern - Crédit Agricole
147 Angelo Furlan - Crédit Agricole
148 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
149 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
150 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
151 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 3.25
152 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 3.30
153 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
154 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
155 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
156 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
157 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 3.31
158 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
159 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon
160 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 3.47
161 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 4.17
162 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 5.21
163 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.27
164 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 5.38
165 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 5.43
166 Magnus Backstedt - Liquigas
167 Ian Mcleod - Française des Jeux 5.53
168 Carlos Dacruz - Française des Jeux 5.54
169 Ralf Grabsch - Team Milram 6.39
170 Enrico Poitschke - Team Milram 6.40
171 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 7.02
172 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 7.11
173 Gil Suray - Unibet.com 7.18
174 Markus Eichler - Unibet.com
175 Rony Martias - Bouygues Telecom 7.28
176 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano 7.32
177 Kaoru Ouchi - Skil-Shimano
178 Juan José Haedo - Team CSC 7.34
179 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 7.36
180 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 8.32
181 Andreas Klier - T-Mobile Team

Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Robert Förster - Gerolsteiner 25 pts
2 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 20
3 Erik Zabel - Team Milram 16
4 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 16
5 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 13
6 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 11
7 Matej Mugerli - Liquigas 10
8 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano 10
9 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 9
10 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 8
11 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 7
12 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 6
13 Philipp Ludescher - Team Volksbank 6
14 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 5
15 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 4
16 Bradley Mcgee - Française des Jeux 3
17 André Greipel - T-Mobile Team 2
18 Jens Voigt - Team CSC 2
19 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 2
20 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 1

Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Matej Mugerli - Liquigas 6 pts
2 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 4
3 Philipp Ludescher - Team Volksbank 2

Ungdomskonkurrencen efter 2. etape
1 Andy Schleck - Team CSC 5.15.56
2 Chris Anker Sørensen - Team CSC
3 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.26
4 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.55
5 Matthias Russ - Gerolsteiner 0.56
6 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 0.57
7 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
8 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
9 André Greipel - T-Mobile Team 0.58
10 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 0.59
11 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
12 Marc De Maar - Rabobank 1.03
13 Robert Gesink - Rabobank
14 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 1.11
15 Roman Kreuziger - Liquigas 1.20
16 Francesco Failli - Liquigas
17 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.23
18 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
19 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
20 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
21 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
22 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.27
23 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 1.33
24 René Mandri - AG2r Prévoyance
25 Niki Terpstra - Team Milram
26 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
27 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.47
28 Jérémy Roy - Française des Jeux
29 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
30 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 1.50
31 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 1.53
32 Rigoberto Uran - Unibet.com
33 Pieter Jacobs - Unibet.com
34 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 2.17
35 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
36 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 2.35
37 Morris Possoni - Lampre-Fondital
38 Philipp Ludescher - Team Volksbank 2.46
39 Florian Stalder - Team Volksbank 2.49
40 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.50
41 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
42 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
43 Julien Belgy - Bouygues Telecom
44 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 2.51
45 Albert Timmer - Skil-Shimano
46 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
47 Paul Martens - Skil-Shimano
48 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 2.52
49 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
50 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
51 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto 2.53
52 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 2.56
53 Mark Renshaw - Crédit Agricole 3.00
54 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 3.29
55 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
56 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 3.46
57 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 5.20
58 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 7.01
59 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 7.10
60 Gil Suray - Unibet.com 7.17
61 Markus Eichler - Unibet.com
62 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano 7.31

Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Team CSC 15.47.48
2 Discovery Channel 1.18
3 Gerolsteiner 2.45
4 Caisse d'Epargne 2.51
5 T-Mobile Professional Cycling 2.57
6 Rabobank 3.09
7 Liquigas 4.00
8 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.09
9 Team Milram 4.39
10 AG2r Prévoyance
11 Française des Jeux 5.21
12 Quickstep-Innergetic 5.30
13 Unibet.com 5.39
14 Team Wiesenhof Felt 6.51
15 Lampre-Fondital 7.45
16 Team Volksbank 8.27
17 Bouygues Telecom 8.30
18 Skil-Shimano 8.33
19 Euskaltel-Euskadi 8.36
20 Predictor-Lotto
21 Saunier Duval-Prodir 8.48
22 Crédit Agricole 9.00
23 Elk Haus-Simplon 10.27

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE