Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Team CSC dominerede med tre i top 7

Team CSC dominerede med tre i top 7

02. juni 2007 17:510

I dag blev 4. etape af Bayern Rundfahrt kørt. Team CSC dominerede enkeltstarten, men det var Stefan Schumacher (Gerolsteiner) som sejrede foran dagens overraskelse Bert Grabsch fra T-Mobile.

Team CSC-rytterne Frank Schleck, Jens Voigt og Nicki Sørensen kørte allerede i top 7, hvor Jens Voigt blev bedstplaceret som nummer tre.

"Jens lå og kæmpede med Schumacher hele vejen. Der var en stigning halvvejs, hvor de havde præcis samme tid på toppen, men efterfølgende var der en nedkørsel, hvor de begge kørte i regnvejr, og her var Jens en smule nervøs for at styrte, så han tog den meget med ro, og det kostede nok sejrschancen," vurderede sportsdirektør Kim Andersen, der var lettere forbavset over at Schleck kørte i så god en tid.

"Det var fantastisk flot af Fränk. Virkelig imponerende, og jeg skal love for at han nærmer sig Tour-formen. Han slog sågar Andreas Klöden (Astana, red.) med fem sekunder," konstaterede Kim Andersen. 

Samlet overtager Stefan Schumacher føringen med 8 sekunder foran Bert Grabsch og 6 sekunder yderligere foran Jens Voigt. Team CSC fører efter dagens enkeltstart holdkonkurrencen. 

Enkeltstarten blev kørt fra Rothenburg til Tauber over 24 km.


Resultat af 4. etape
1 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 30.44 (46.84 km/t)
2 Bert Grabsch - T-Mobile Team 0.03
3 Jens Voigt - Team CSC 0.14
4 Frank Schleck - Team CSC 0.19

5 Andreas Klöden - Astana 0.24
6 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 0.43
7 Nicki Sørensen - Team CSC 0.45
8 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 0.48
9 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 0.51
10 Sebastian Siedler - Team Milram 0.52
11 René Weissinger - Team Volksbank 0.54
12 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges 0.55
13 Lukasz Bodnar - Intel - Action 0.59
14 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 0.59
15 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 1.00
16 Marcel Sieberg - Team Milram 1.01
17 Aivaras Baranauskas - Agritubel 1.02
18 Marek Rutkiewicz - Intel - Action 1.04
19 Stuart O'Grady - Team CSC 1.06
20 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt 1.07
21 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon 1.17
22 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team 1.26
23 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon 1.29
24 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.30
25 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.30
26 Blazej Janiaczyk - Intel - Action 1.32
27 Erik Zabel - Team Milram 1.32
28 Gerhard Trampusch - Team Volksbank 1.33
29 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges 1.34
30 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 1.37
31 Alexey Kolessov - Astana 1.41
32 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 1.42
33 Christian Murro - Tenax Salmilano 1.47
34 Karsten Kroon - Team CSC 1.48
35 Bartosz Huzarski - Intel - Action 1.48
36 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon 1.49
37 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta 1.51
38 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 1.52
39 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1.52
40 Rui Costa - Benfica 1.53
41 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank 1.54
42 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 1.57
43 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus 1.57
44 Jure Golcer - Tenax Salmilano 2.00
45 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 2.02
46 Andreas Klier - T-Mobile Team 2.03
47 Renato Silva - Benfica 2.04
48 Samuel Plouhinec - Agritubel 2.04
49 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica 2.06
50 Daniel Navarro Garcia - Astana 2.06
51 Gerrit Glomser - Team Volksbank 2.08
52 Anders Lund - Team CSC 2.09
53 Thomas Frei - Astana 2.09
54 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 2.09
55 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges 2.09
56 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 2.13
57 Carlos Sastre Candil - Team CSC 2.14
58 Matthias Kessler - Astana 2.15
59 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica 2.15
60 André Korff - T-Mobile Team 2.18
61 Michael Schär - Astana 2.19
62 Ralf Grabsch - Team Milram 2.19
63 David Kopp - Gerolsteiner 2.22
64 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 2.22
65 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 2.24
66 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2.31
67 Linas Balciunas - Agritubel 2.31
68 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus 2.32
69 Peter Wrolich - Gerolsteiner 2.38
70 Enrico Poitschke - Team Milram 2.42
71 Stephan Schreck - T-Mobile Team 2.43
72 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2.43
73 Helder Miranda - Benfica 2.43
74 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2.44
75 Javier Benitez Pomares - Benfica 2.46
76 Sebastian Schwager - Team Milram 2.50
77 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano 2.51
78 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon 2.51
79 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 2.57
80 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.01
81 Florian Stalder - Team Volksbank 3.01
82 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges 3.02
83 Denis Robin - Agritubel 3.03
84 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon 3.03
85 Harald Morscher - Team Volksbank 3.03
86 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta 3.08
87 Benoît Salmon - Agritubel 3.11
88 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.11
89 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus 3.17
90 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 3.21
91 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta 3.22
92 Jan Valach - Elk Haus - Simplon 3.26
93 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus 3.30
94 Björn Schröder - Team Milram 3.31
95 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges 3.32
96 Luca Sabatino - Tenax Salmilano 3.33
97 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus 3.34
98 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.38
99 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano 3.40
100 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 3.43
101 Carlo Westphal - Gerolsteiner 3.43
102 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 3.45
103 Hans Dekkers - Agritubel 3.46
104 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.47
105 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 3.51
106 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.55
107 Evgeniy Sladkov - Astana 3.57
108 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges 4.03
109 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
110 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus 4.11
111 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon 4.14
112 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 4.45
113 Sebastian Skiba - Intel - Action 4.49
114 Dariusz Rudnicki - Intel - Action 5.13
115 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 5.17


Samlet stilling efter 4. etape
1 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 13.51.58
2 Bert Grabsch - T-Mobile Team 0.08
3 Jens Voigt - Team CSC 0.14
4 Frank Schleck - Team CSC 0.24

5 Andreas Klöden - Astana 0.29
6 Sebastian Siedler - Team Milram 0.47
7 Nicki Sørensen - Team CSC 0.50
8 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 0.53
9 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 0.56
10 Stuart O'Grady - Team CSC 0.57
11 René Weissinger - Team Volksbank 0.59
12 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges 1.00
13 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 1.05
14 Marcel Sieberg - Team Milram 1.06
15 Marek Rutkiewicz - Intel - Action 1.09
16 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt 1.12
17 Erik Zabel - Team Milram 1.17
18 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon 1.22
19 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team 1.31
20 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.35
21 Blazej Janiaczyk - Intel - Action 1.36
22 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 1.37
23 Gerhard Trampusch - Team Volksbank 1.38
24 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges 1.39
25 Christian Murro - Tenax Salmilano 1.52
26 Karsten Kroon - Team CSC 1.53
27 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon 1.54
28 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1.57
29 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 2.01
30 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus 2.02
31 Jure Golcer - Tenax Salmilano 2.05
32 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 2.07
33 Andreas Klier - T-Mobile Team 2.08
34 Renato Silva - Benfica 2.09
35 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica 2.11
36 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 2.18
37 Carlos Sastre Candil - Team CSC 2.19
38 Matthias Kessler - Astana 2.20
39 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
40 Alexey Kolessov - Astana 2.24
41 Ralf Grabsch - Team Milram
42 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 2.27
43 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2.36
44 Rui Costa - Benfica
45 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank 2.37
46 Javier Benitez Pomares - Benfica 2.42
47 Samuel Plouhinec - Agritubel 2.47
48 Stephan Schreck - T-Mobile Team 2.48
49 Helder Miranda - Benfica
50 Daniel Navarro Garcia - Astana 2.49
51 Thomas Frei - Astana 2.52
52 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
53 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano 2.56
54 Michael Schär - Astana 3.00
55 David Kopp - Gerolsteiner 3.01
56 Florian Stalder - Team Volksbank 3.06
57 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges 3.07
58 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta 3.13
59 Benoît Salmon - Agritubel 3.16
60 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
61 Enrico Poitschke - Team Milram 3.25
62 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon 3.46
63 Harald Morscher - Team Volksbank
64 Bartosz Huzarski - Intel - Action 3.49
65 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 3.50
66 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 3.57
67 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta 4.05
68 Jan Valach - Elk Haus - Simplon 4.09
69 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus 4.17
70 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4.19
71 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano 4.23
72 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4.38
73 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4.46
74 Sebastian Skiba - Intel - Action 4.54
75 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.02
76 Lukasz Bodnar - Intel - Action 5.17
77 Anders Lund - Team CSC 5.24
78 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges 5.33
79 André Korff - T-Mobile Team 5.34
80 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.39
81 Peter Wrolich - Gerolsteiner 5.54
82 Evgeniy Sladkov - Astana 5.58
83 Denis Robin - Agritubel 6.06
84 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 6.21
85 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 6.24
86 Björn Schröder - Team Milram 6.27
87 Aivaras Baranauskas - Agritubel 6.36
88 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 7.01
89 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 7.02
90 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 7.07
91 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 7.10
92 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon 7.30
93 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 8.18
94 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 8.35
95 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus 8.46
96 Gerrit Glomser - Team Volksbank
97 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.37
98 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 9.59
99 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus 10.21
100 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges 10.41
101 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 10.57
102 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon 10.58
103 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus 11.19
104 Luca Sabatino - Tenax Salmilano 11.22
105 Sebastian Schwager - Team Milram 11.29
106 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 11.31
107 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 11.40
108 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta 12.09
109 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon 12.20
110 Linas Balciunas - Agritubel 12.49
111 Hans Dekkers - Agritubel 13.02
112 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 13.14
113 Carlo Westphal - Gerolsteiner 14.01
114 Dariusz Rudnicki - Intel - Action 15.31
115 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus 15.40


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Erik Zabel - Team Milram 12 pts
2 Stuart O'Grady - Team CSC 11
3 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 10
4 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 9
5 Javier Benitez Pomares - Benfica 7
6 Sebastian Siedler - Team Milram 7
7 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 5
8 Jens Voigt - Team CSC 5
9 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 5
10 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 5
11 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 3
12 David Kopp - Gerolsteiner 3
13 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 2
14 Michael Schär - Astana 2
15 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 2
16 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2
17 Aivaras Baranauskas - Agritubel 2
18 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon 2
19 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2
20 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 1
21 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1
22 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 9 pts
2 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon 7
3 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 5
4 Michael Schär - Astana 3
5 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus 3
6 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 3
7 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 2
8 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 2
9 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2
10 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 1
11 Matthias Kessler - Astana 1
12 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape

1 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 13.52.54
2 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.35
3 Blazej Janiaczyk - Intel - Action 1.36
4 Alexey Kolessov - Astana 2.24
5 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 2.27
6 Rui Costa - Benfica 2.36
7 Daniel Navarro Garcia - Astana 2.49
8 Thomas Frei - Astana 2.52
9 Michael Schär - Astana 3.00
10 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 3.50
11 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus 4.17
12 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4.19
13 Anders Lund - Team CSC 5.24
14 Evgeniy Sladkov - Astana 5.58
15 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 6.21
16 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 7.02
17 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.37
18 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus 10.21
19 Luca Sabatino - Tenax Salmilano 11.22
20 Sebastian Schwager - Team Milram 11.29
21 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 11.31
22 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 11.40
23 Carlo Westphal - Gerolsteiner 14.01


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Team CSC 41.37.02
2 Team Wiesenhof Felt 1.15
3 Gerolsteiner 1.38
4 Team Milram 2.07
5 T-Mobile Professional Cycling 2.14
6 Intel-Action 2.16
7 Team Regiostrom-Senges 2.52
8 Team Volksbank 3.03
9 Astana 3.31
10 Elk Haus-Simplon 3.55
11 Tenax-Menikini 4.06
12 Team 3C-Gruppe Lamonta 4.32
13 Benfica 4.45
14 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.26
15 Agritubel 6.13
16 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.18
17 Heinz von Heiden Focus 12.30

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS