Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Team CSC sejr i Ster Electrotour

Team CSC sejr i Ster Electrotour

16. juni 2006 19:020
Team CSC fik endnu en sejr, det skete da tyskeren Jens Voigt vandt 4. etape af det hollandske løb Ster Electrotour. Kurt Asle Arvesen blev nummer fire og fører fortsat samlet.

Den tyske rytter kørt væk på dagens sidste kilometer på den 192 km. kuperede etape, der gik over flere af de kendte stigninger fra forårsklassikerne Fleche Wallone og Liege-Bastogne-Liege.

”Jeg har følt et stykke tid, at formen var til en sejr og er selvfølgelig meget glad for, at det endelig lykkedes. Nu venter der en flad etape i morgen, og det ser ud til at vi kan køre den samlede sejr hjem til Kurt-Asle, så det er bare perfekt. Jeg er personligt glad for, at jeg endelig har ramt topformen, og så handler det bare om at køre nogle sejre hjem til holdet, og så ellers for alvor trække i arbejdstøjet for at hjælpe Basso til at vinde Tour de France,” sagde Jens Voigt efter etapen.

Det danske mandskab blev ellers angrebet hårdt på etapen, men det viste sig i den sidste ende, at holdet besad to af løbets stærkeste kort. Kurt-Asle Arvesen og Jens Voigt blev ellers på et tidspunkt isoleret i frontgruppen, men Kasper Klostergaard og Peter Luttenberger formåede at kæmpe sig tilbage, så man igen fik styr over løbet.

”Det var oplagt, at Gerolsteiner forsøgte at køre etapen for Stefan Schumacher, men jeg satte et angreb ind på den sidste bakke, da jeg kunne se, at Kurt sad, hvor han skulle til sidst”, sagde en glad Jens Voigt efter sin første sejr i 2006-sæsonen.


Resultat af 4. etape
1 Jens Voigt (Ger) Team CSC 4.42.11
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.02
3 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
4 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
5 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
6 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic
7 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic 0.07
8 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
9 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 0.08
10 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
11 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
12 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
13 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.16
14 Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano
15 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
16 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 0.23
17 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 0.26
18 Matej Jurco (Svk) Team Milram
19 Marcel Beima (Ned) ProComm-Van Hemert
20 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Innergetic
21 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
22 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
23 Marc De Maar (Ned) Rabobank 0.30
24 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
25 Albert Timmer (Ned) Team Löwik Meubelen 0.35
26 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
27 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
28 Theo Eltink (Ned) Rabobank
29 Jos Pronk (Ned) ProComm-Van Hemert
30 Hans Bloks (Ned) Team Löwik Meubelen
31 Roy Curvers (Ned) ProComm-Van Hemert 0.38
32 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com
33 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
34 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
35 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 0.49
36 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic
37 Folkert De Haan (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 0.51
38 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
39 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
40 Rick Fransen (Ned) Team Löwik Meubelen 0.54
41 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 1.23
42 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
43 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
44 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
45 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano
46 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 1.26
47 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
48 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 1.33
49 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano 1.38
50 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano
51 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
52 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
53 Marc Wauters (Bel) Rabobank
54 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 1.48
55 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.53
56 Steven Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
57 Bjorn Hoeben (Ned) ProComm-Van Hemert
58 Jeroen Boelen (Ned) ProComm-Van Hemert
59 Yvo Kusters (Ned) ProComm-Van Hemert
60 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 2.11
61 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 2.18
62 Martin Müller (Ger) Team Milram 2.20
63 Michele Gobbi (Ita) Team Milram
64 Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic 2.40
65 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.46
66 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 3.03
67 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
68 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.06
69 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano 3.45
70 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano
71 Arnoud Van Groen (Ned) Team Löwik Meubelen
72 Erik Dekker (Ned) Rabobank 4.10
73 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 4.11
74 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic
75 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
76 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep-Innergetic 11.27
77 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
78 Dirk Bellemakers (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
79 Thijs Van Amerongen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
80 Kasper Klostergaard (Den) Team CSC
81 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten


Udgået
DNF Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
DNF Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
DNF Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic
DNF Matti Breschel (Den) Team CSC
DNF Christian Müller (Ger) Team CSC
DNF Martin Pedersen (Den) Team CSC

DNF Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
DNF Elia Rigotto (Ita) Team Milram
DNF Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
DNF Jean-Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Geert Omloop (Bel) Unibet.com
DNF Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
DNF Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
DNF René Weissinger (Ger) Skil-Shimano
DNF Adriaan Helmantel (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Peter Schulting (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Nico Van Dijk (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Koen Zanders (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Franck Terwel (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Jan Van Velzen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Sieger Haakma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Marc Reef (Ned) Team Löwik Meubelen
DNF Sander Oostlander (Ned) Team Löwik Meubelen
DNF Jasper Lenferink (Ned) Team Löwik Meubelen
DNF Juha-Matti Ala Luusua (Fin) ProComm-Van Hemert
DNF Alain Van Katwijk (Ned) ProComm-Van Hemert
DNF Niki Terpstra (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
DNF Dennis Smit (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
DNF Fulco Van Gulik (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
DNF Arne Hassink (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
DNF Marvin Van Der Pluym (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
DNF Egon Van Kessel (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
DNF Robin Van Der Lijn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten


Samlet stilling efter 4. etape
1 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 11.51.55
2 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic 0.20
3 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.39
4 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 0.41
5 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 0.42
6 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com 0.45
7 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.10
8 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 1.45
9 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 2.23
10 Jens Voigt (Ger) Team CSC 3.06
11 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 3.35
12 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 3.58
13 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Innergetic 4.05
14 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 4.07
15 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 4.16
16 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 4.17
17 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic 4.27
18 Matej Jurco (Svk) Team Milram 4.29
19 Marc De Maar (Ned) Rabobank 4.36
20 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic 4.38
21 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 4.44
22 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 4.52
23 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
24 Jos Pronk (Ned) ProComm-Van Hemert 4.54
25 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 5.04
26 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 5.05
27 Folkert De Haan (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 5.07
28 Marcel Beima (Ned) ProComm-Van Hemert 5.08
29 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.09
30 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 5.11
31 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 5.15
32 Albert Timmer (Ned) Team Löwik Meubelen 5.20
33 Hans Bloks (Ned) Team Löwik Meubelen 5.27
34 Marc Wauters (Bel) Rabobank 5.28
35 Roy Curvers (Ned) ProComm-Van Hemert 5.33
36 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com 5.37
37 Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano 5.49
38 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 5.57
39 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6.03
40 Rick Fransen (Ned) Team Löwik Meubelen 6.05
41 Theo Eltink (Ned) Rabobank 6.07
42 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6.15
43 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 6.17
44 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 6.22
45 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto 6.26
46 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano 6.29
47 Jeroen Boelen (Ned) ProComm-Van Hemert 6.34
48 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 6.39
49 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano 6.45
50 Bjorn Hoeben (Ned) ProComm-Van Hemert 6.51
51 Yvo Kusters (Ned) ProComm-Van Hemert 6.54
52 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6.56
53 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano 6.58
54 Martin Müller (Ger) Team Milram 7.28
55 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 7.33
56 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7.35
57 Erik Dekker (Ned) Rabobank
58 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 7.42
59 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 7.46
60 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 7.51
61 Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic 7.54
62 Michele Gobbi (Ita) Team Milram 7.57
63 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 8.04
64 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano 8.07
65 Steven Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago 8.11
66 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 8.13
67 Arnoud Van Groen (Ned) Team Löwik Meubelen 8.18
68 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 8.19
69 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 8.22
70 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 8.23
71 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano 8.51
72 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic 9.02
73 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 9.39
74 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 10.29
75 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 10.58
76 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 15.14
77 Kasper Klostergaard (Den) Team CSC 15.57
78 Dirk Bellemakers (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 16.00
79 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 16.11
80 Thijs Van Amerongen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 16.57
81 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep-Innergetic 27.25


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Jens Voigt (Ger) Team CSC 28 pts
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 20
3 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 20
4 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 16
5 Erik Dekker (Ned) Rabobank 15
6 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 15
7 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 12
8 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 12
9 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 10
10 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic 9
11 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com 8
12 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 8
13 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 6
14 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 6
15 Roy Curvers (Ned) ProComm-Van Hemert 6
16 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5
17 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com 5
18 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic 4
19 Matej Jurco (Svk) Team Milram 4
20 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 3
21 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 3
22 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 3
23 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 3
24 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 2
25 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic 2
26 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Innergetic 2
27 Jeroen Boelen (Ned) ProComm-Van Hemert 1
28 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 19 pts
2 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 19
3 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 14
4 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8
5 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 7
6 Erik Dekker (Ned) Rabobank 6
7 Steven Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago 6
8 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 4
9 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano 4
10 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic 3
11 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 3
12 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 2
13 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2
14 Jos Pronk (Ned) ProComm-Van Hemert 2
15 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 2
16 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic 2
17 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2
18 Jens Voigt (Ger) Team CSC 2


Sprintkonkurrencen efter 4. etape
1 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 5 pts
2 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 3
3 Jens Voigt (Ger) Team CSC 3
4 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 3
5 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 3
6 Erik Dekker (Ned) Rabobank 2
7 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2
8 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 2
9 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2
10 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 1
11 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 1
12 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 1
13 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Chocolade Jacques-Topspo 35.42.23
2 Rabobank 0.59
3 Quickstep - Innergetic 1.20
4 Unibet.com 2.55
5 Skil - Shimano 4.32
6 Tenax - Salmilano 5.03
7 Landbouwkrediet-Colnago 5.44
8 Team Milram 7.19
9 Davitamon - Lotto 8.06
10 ProComm - Van Hemert 8.12
11 Gerolsteiner 8.35
12 Lowik Meubelen 9.03
13 Team CSC 11.46
14 Van Vliet - EBH Advocatn 20.21
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger