Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Tinkoff sejr i Frankrig

Tinkoff sejr i Frankrig

26. maj 2007 09:520

Annonce

På 3. etape af Circuit de Lorraine, som blev kørt fra Nomény til Epinal over 198.9 km, blev det til en Tinkoff sejr, da en større gruppe kom samlet til mål og afgøre løbet imellem sig.

Ruggero Marzoli (Tinkoff) var stærkest og sejrede foran Phillippe Gilbert (FDjeux.com) og Roberto Traficante (Team LPR).

Samlet fører Matteo Priamo (Ceramica Panaria Navigare) etapeløbet.


Resultat af 3. etape
1 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit Systems 5.03.37 (39.306 km/t)
2 Philippe Gilbert - Française des Jeux
3 Roberto Traficante - Team L.P.R.
4 Daniele Pietropolli - Tenax
5 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj
6 Matteo Priamo - Ceramica Panaria Navigare
7 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance
8 Steff Clement - Bouygues Telecom
9 Cristiano Salerno - Tenax
10 Maxime Mederel - Auber 93
11 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
12 Florian Morizot - Auber 93
13 Jorg Jaksche - Tinkoff Credit Systems 0.04
14 Borut Bozichz - Team L.P.R. 0.19
15 Kristof Szczawinski - Miche
16 Steve Chainel - Auber 93
17 Matej Stare - Perutnina Ptuj
18 Alessandro Bertuola - Tenax
19 Peter Velits - Wiesenhof Felt
20 Tiziano Dall'antonia - Ceramica Panaria Navigare
21 Crescenzo D'amore - OTC Doors-Lauretana
22 Martijn Maaskant - Rabobank
23 Serguei Klimov - Tinkoff Credit Systems
24 Anton Mindlin - Tinkoff Credit Systems
25 Migu. Rubiano Chavez - Ceramica Panaria Navigare
26 Giovani Bernaudeau - Bouygues Telecom
27 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
28 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
29 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
30 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
31 Vincent Jerome - Bouygues Telecom
32 Frank Dressler - C.C.T.Differdange
33 Matej Marin - Perutnina Ptuj
34 Steven Kruijswijk - Rabobank
35 Gabriele Bosisio - Tenax
36 Hannes Blank - C.C.T.Differdange
37 Ed. Gonzalo Ramirez - Agritubel
38 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
39 Micula De Mattis - Tenax
40 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
41 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
42 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
43 Eddy Serri - Miche
44 Michiel Elijzen - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
45 Nico Sijmens - Landbouwkrediet - Tönissteiner
46 Matija Kvasina - Perutnina Ptuj
47 Daniele Nardello - Team L.P.R.
48 Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance
49 Simon Gerrans - Ag2R Prevoyance
50 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
51 Charles Guilbert - Bretagne Armor Lux
52 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
53 Sören Nissen - C.C.T.Differdange
54 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
55 Yvan Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
56 Stéphane Petilleau - Bretagne Armor Lux
57 Moises Duenas Nevado - Agritubel
58 Massimo Giunti - Miche
59 Alberto Di Lorenzo - OTC Doors-Lauretana
60 Piergiorgio Canussa - OTC Doors-Lauretana
61 Sébastien Joly - Française des Jeux
62 Donato Cannone - OTC Doors-Lauretana
63 Nicolas Vogondy - Agritubel
64 Jean-Patrick Nazon - Ag2R Prevoyance 7.17
65 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
66 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
67 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
68 Sébastien Duret - Bretagne Armor Lux
69 Aldo Ino Ilesic - Perutnina Ptuj
70 Christophe Diguet - Auber 93
71 Freddy Bichot - Agritubel
72 Yann Pivois - Bretagne Armor Lux
73 Jérémie Galland - Auber 93
74 Noan Lelarge - Bretagne Armor Lux
75 Antoine Dalibard - Bretagne Armor Lux
76 Renaud Pioline - Auber 93
77 Julien Belgy - Bouygues Telecom
78 Christophe Masson - C.C.T.Differdange
79 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
80 Boy Van Poppel - Rabobank
81 Nicola D'andrea - Miche
82 Mikel Gaztanaga Echevarria - Agritubel
83 Sergey Matveyev - Ceramica Panaria Navigare
84 Eddy Forner - C.C.T.Differdange
85 Kenny De Ketele - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
86 Stefan Van Dijk - Wiesenhof Felt
87 Felix Odebrecht - Wiesenhof Felt
88 Martin Velits - Wiesenhof Felt
89 Gerben De Knegt - Rabobank
90 Jean Claude Lebeau - Landbouwkrediet - Tönissteiner 9.45
91 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
92 Iljo Keisse - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
93 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems
94 Jos Van Emden - Rabobank
95 Benoit Sinner - Agritubel
96 Alaxander Serov - Tinkoff Credit Systems
97 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
98 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
99 Christophe Detilloux - Française des Jeux
100 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
101 Pasquale Muto - Miche
102 Diego Genovesi - OTC Doors-Lauretana
103 Samuele Marzoli - Team L.P.R.
104 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
105 Andrej Omulec - Perutnina Ptuj
106 Roberto Ferrari - Tenax
107 Ludovic Auger - Française des Jeux 15.36
108 Stéphane Poulhies - Ag2R Prevoyance
109 David Navas Chica - Ag2R Prevoyance
110 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
111 Filippo Savini - Ceramica Panaria Navigare
112 Francesco Tomei - Ceramica Panaria Navigare
113 Bradley Mcgee - Française des Jeux 23.08
114 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole


Udgået:

DNF Francesco Reda - OTC Doors-Lauretana
DNS Steffen Weisemann - Wiesenhof Felt


Samlet stilling efter 3. etape
1 Matteo Priamo - Ceramica Panaria Navigare 12.11.00
2 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance 0.03
3 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit Systems
4 Daniele Pietropolli - Tenax 0.07
5 Philippe Gilbert - Française des Jeux
6 Roberto Traficante - Team L.P.R. 0.09
7 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj 0.13
8 Steff Clement - Bouygues Telecom
9 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
10 Maxime Mederel - Auber 93
11 Florian Morizot - Auber 93
12 Jorg Jaksche - Tinkoff Credit Systems 0.16
13 Tiziano Dall'antonia - Ceramica Panaria Navigare 0.25
14 Daniele Callegarin - Team L.P.R. 0.30
15 Steve Chainel - Auber 93 0.32
16 Matej Stare - Perutnina Ptuj
17 Crescenzo D'amore - OTC Doors-Lauretana
18 Borut Bozichz - Team L.P.R.
19 Kristof Szczawinski - Miche
20 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
21 Vincent Jerome - Bouygues Telecom
22 Martijn Maaskant - Rabobank
23 Ed. Gonzalo Ramirez - Agritubel
24 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
25 Alessandro Bertuola - Tenax
26 Daniele Nardello - Team L.P.R.
27 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
28 Migu. Rubiano Chavez - Ceramica Panaria Navigare
29 Frank Dressler - C.C.T.Differdange
30 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
31 Charles Guilbert - Bretagne Armor Lux
32 Matija Kvasina - Perutnina Ptuj
33 Eddy Serri - Miche
34 Massimo Giunti - Miche
35 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
36 Micula De Mattis - Tenax
37 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
38 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
39 Steven Kruijswijk - Rabobank
40 Peter Velits - Wiesenhof Felt
41 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
42 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
43 Gabriele Bosisio - Tenax
44 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
45 Michiel Elijzen - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
46 Donato Cannone - OTC Doors-Lauretana
47 Sören Nissen - C.C.T.Differdange
48 Piergiorgio Canussa - OTC Doors-Lauretana
49 Yvan Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
50 Nicolas Vogondy - Agritubel
51 Nico Sijmens - Landbouwkrediet - Tönissteiner
52 Matej Marin - Perutnina Ptuj
53 Stéphane Petilleau - Bretagne Armor Lux
54 Moises Duenas Nevado - Agritubel
55 Simon Gerrans - Ag2R Prevoyance
56 Alberto Di Lorenzo - OTC Doors-Lauretana
57 Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance
58 Giovani Bernaudeau - Bouygues Telecom 0.42
59 Cristiano Salerno - Tenax 0.52
60 Anton Mindlin - Tinkoff Credit Systems 1.52
61 Serguei Klimov - Tinkoff Credit Systems
62 Sébastien Joly - Française des Jeux 2.42
63 Hannes Blank - C.C.T.Differdange 3.22
64 Stefan Van Dijk - Wiesenhof Felt 7.24
65 Jean-Patrick Nazon - Ag2R Prevoyance
66 Freddy Bichot - Agritubel 7.27
67 Mikel Gaztanaga Echevarria - Agritubel 7.30
68 Jérémie Galland - Auber 93
69 Aldo Ino Ilesic - Perutnina Ptuj
70 Renaud Pioline - Auber 93
71 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
72 Christophe Diguet - Auber 93
73 Noan Lelarge - Bretagne Armor Lux
74 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
75 Felix Odebrecht - Wiesenhof Felt
76 Sébastien Duret - Bretagne Armor Lux
77 Eddy Forner - C.C.T.Differdange
78 Martin Velits - Wiesenhof Felt
79 Yann Pivois - Bretagne Armor Lux
80 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
81 Antoine Dalibard - Bretagne Armor Lux 7.52
82 Kenny De Ketele - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 8.04
83 Gerben De Knegt - Rabobank 8.06
84 Julien Belgy - Bouygues Telecom 8.09
85 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 8.58
86 Boy Van Poppel - Rabobank 9.20
87 Samuele Marzoli - Team L.P.R. 9.58
88 Benoit Sinner - Agritubel
89 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
90 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems
91 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
92 Alaxander Serov - Tinkoff Credit Systems
93 Andrej Omulec - Perutnina Ptuj
94 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
95 Pasquale Muto - Miche
96 Jos Van Emden - Rabobank 10.37
97 Nicola D'andrea - Miche 11.41
98 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 11.43
99 Maurizio Bellin - Team L.P.R. 11.47
100 Sergey Matveyev - Ceramica Panaria Navigare 12.10
101 Roberto Ferrari - Tenax 12.35
102 Iljo Keisse - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 13.33
103 Christophe Detilloux - Française des Jeux 14.24
104 Jean Claude Lebeau - Landbouwkrediet - Tönissteiner 14.34
105 Christophe Masson - C.C.T.Differdange 14.37
106 Diego Genovesi - OTC Doors-Lauretana 14.38
107 Filippo Savini - Ceramica Panaria Navigare 17.24
108 Stéphane Poulhies - Ag2R Prevoyance 19.49
109 Ludovic Auger - Française des Jeux 20.29
110 Francesco Tomei - Ceramica Panaria Navigare 20.39
111 Bradley Mcgee - Française des Jeux 26.34
112 David Navas Chica - Ag2R Prevoyance 28.05
113 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 29.02
114 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole 40.17


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit Systems 39 pts
2 Matteo Priamo - Ceramica Panaria Navigare 35
3 Daniele Pietropolli - Tenax 35
4 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance 34
5 Philippe Gilbert - Française des Jeux 30
6 Tiziano Dall'antonia - Ceramica Panaria Navigare 30
7 Stefan Van Dijk - Wiesenhof Felt 20
8 Roberto Traficante - Team L.P.R. 16
9 Jean-Patrick Nazon - Ag2R Prevoyance 16
10 Steve Chainel - Auber 93 15
11 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 14
12 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj 12
13 Matej Stare - Perutnina Ptuj 12
14 Samuele Marzoli - Team L.P.R. 10
15 Borut Bozichz - Team L.P.R. 9
16 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
17 Steff Clement - Bouygues Telecom 8
18 Vincent Jerome - Bouygues Telecom 8
19 Mikel Gaztanaga Echevarria - Agritubel 8
20 Daniele Callegarin - Team L.P.R. 7
21 Cristiano Salerno - Tenax 7
22 Maxime Mederel - Auber 93 6
23 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6
24 Boy Van Poppel - Rabobank 6
25 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5
26 Kristof Szczawinski - Miche 5
27 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5
28 Florian Morizot - Auber 93 4
29 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4
30 Jorg Jaksche - Tinkoff Credit Systems 3
31 Crescenzo D'amore - OTC Doors-Lauretana 3
32 Daniele Nardello - Team L.P.R. 2
33 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 2
34 Benoit Sinner - Agritubel 1


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Daniele Callegarin - Team L.P.R. 53 pts
2 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 35
3 Cristiano Salerno - Tenax 30
4 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj 26
5 Matej Marin - Perutnina Ptuj 22
6 Hannes Blank - C.C.T.Differdange 21
7 Matteo Priamo - Ceramica Panaria Navigare 20
8 Matija Kvasina - Perutnina Ptuj 15
9 Freddy Bichot - Agritubel 15
10 Stéphane Petilleau - Bretagne Armor Lux 15
11 Steff Clement - Bouygues Telecom 14
12 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 10
13 Nicola D'andrea - Miche 8
14 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6
15 Borut Bozichz - Team L.P.R. 5
16 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 4
17 Roberto Traficante - Team L.P.R. 3
18 Jorg Jaksche - Tinkoff Credit Systems 3


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.11.13
2 Florian Morizot - Auber 93
3 Steven Kruijswijk - Rabobank 0.19
4 Peter Velits - Wiesenhof Felt
5 Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance
6 Cristiano Salerno - Tenax 0.39
7 Anton Mindlin - Tinkoff Credit Systems 1.39
8 Martin Velits - Wiesenhof Felt 7.17
9 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
10 Kenny De Ketele - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 7.51
11 Boy Van Poppel - Rabobank 9.07
12 Jos Van Emden - Rabobank 10.24
13 Christophe Masson - C.C.T.Differdange 14.24
14 Filippo Savini - Ceramica Panaria Navigare 17.11
15 Stéphane Poulhies - Ag2R Prevoyance 19.36
16 Francesco Tomei - Ceramica Panaria Navigare 20.26
17 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 28.49


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Tenax 36.33.58
2 Auber 93
3 Tinkoff Credit Systems 0.04
4 Team L.P.R. 0.19
5 Ceramica Panaria Navigare
6 Perutnina Ptuj
7 Bouygues Telecom
8 Cofidis - Le Crédit par Téléphone
9 Ag2R Prevoyance
10 Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 0.38
11 Agritubel
12 Miche
13 OTC Doors-Lauretana
14 C.C.T.Differdange
15 Landbouwkrediet - Tönissteiner
16 Rabobank 7.36
17 Bretagne Armor Lux
18 Française des Jeux 8.16
19 Wiesenhof Felt 14.34
20 Roubaix Lille Metropole 17.02

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR