Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

To danskerne i top 10

To danskerne i top 10

08. september 2007 18:060
På sidste etape af Holland Ladies Tour lykkedes det danske Linda Villumsen at blive nummer tre på enkeltstarten, som blev kørt fra Nordhorn til Denekamp over 19.9 km. Danskeren kørte i tiden 27.00 imens Trine Schmidt kørte i 27.45, hvilket rækkede til en 10. plads.

Kristin Armstrong kørte i bedste tid og vandt enkeltstarten for Judith Arndt. Samlet bliver det også til sejr til amerikaneren Kristin Armstrong, som også vandt løbet foran Arndt og Villumsen.  


Resultat af 6b. etape
1 Kristin Armstrong - US National Team 26.28 (45.113 km/t)
2 Christiane Soeder - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 0.18
3 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women 0.32
4 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 0.41
5 Judith Arndt - T- Mobile Women 0.44
6 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 0.57
7 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 1.11
8 Eleonora Van Dijk - Vrienden van het Platteland 1.13
9 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 1.17
10 Trine Schmidt - Team Flexpoint
11 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 1.21
12 Kirsten Wild - AA Drink Cycling Team 1.33
13 Loes Markerink - Team Flexpoint 1.37
14 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint 1.38
15 Marianne Vos - Team DSB Bank
16 Suzanne De Goede - T- Mobile Women 1.46
17 Emma Johansson - Vlaanderen - Caprisonne
18 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann 1.49
19 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 1.56
20 Anita Valen - Vrienden van het Platteland 2.07
21 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 2.10
22 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 2.19
23 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 2.28
24 Liesbeth De Vocht - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 2.30
25 Andrea Bosman - Team DSB Bank 2.35
26 Iris Slappendel - Team Flexpoint
27 Nathalie Bates - Team Getränke Hoffmann 2.40
28 Lauren Franges - US National Team 2.41
29 Marije Profijt - Therme Skincare 2.45
30 Luisa Tamanini - Italy National team 2.51
31 Hege Linn Eie - Team Tubanters 2.55
32 Danielle Bekkering - Team DSB Bank
33 Monia Bacciaille - Italy National team 2.56
34 Chantal Beltman - T- Mobile Women 3.00
35 Tina Liebig - Team Getränke Hoffmann
36 Roxane Knetemann - AA Drink Cycling Team 3.07
37 Elisabeth Braam - Therme Skincare
38 Marllijn Binnendijk - AA Drink Cycling Team 3.13
39 Martine Bras - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 3.15
40 Njsk Nauta - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 3.17
41 Laure Werner - Vlaanderen - Caprisonne 3.32
42 Ludivine Henrion - Team DSB Bank
43 Paulina Brzezna - AA Drink Cycling Team 3.35
44 Sissy van Alebeek - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 3.39
45 Judith Helmink - Therme Skincare 3.41
46 Adrie Visser - Team DSB Bank 3.42
47 Katherine Carroll - US National Team 3.43
48 Liesbeth Bakker - Vrienden van het Platteland 3.50
49 Marie Lindberg - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 3.55
50 Sharon Van Essen - Team DSB Bank 3.56
51 Ellis Hulshorst - Merida Ladies Cycling Team 4.14
52 Kristy Miggels - Therme Skincare 4.17
53 Virginia Hennig - Team Getränke Hoffmann 4.26
54 Cindy Pieters - Vlaanderen - Caprisonne 4.30
55 Arenda Grimberg - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 4.38
56 Marlen Jöhrend - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 4.42
57 Alessandra D'Ettorre - Italy National team 4.44
58 Loes Sels - Vlaanderen - Caprisonne 4.49
59 Eva Heijmans - Het Snelle Wiel/MIX 4.50
60 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 4.51
61 Juliette Wigbold - Team Tubanters
62 Giorgia Bronzini - Italy National team 4.55
63 Esther Olthuis - Team Tubanters 5.01
64 Jessica Glasbergen - Merida Ladies Cycling Team 5.04
65 Dorien Janse - Het Snelle Wiel/MIX 5.10
66 Elke Lenferink - Team Tubanters 5.14
67 Jaccolien Wallaard - Vrienden van het Platteland 5.17
68 Imke Hartogs - Merida Ladies Cycling Team 5.18
69 Mascha Pijnenborg - Het Snelle Wiel/MIX 5.31
70 Moniek Rotmensen - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 5.32
71 Silvia Parietti - Italy National team 5.47
72 Dahlina Rosyida - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 6.05
73 Kate Cullen - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 6.14
74 Petra Dijkman - Het Snelle Wiel/MIX 6.21
75 Femke van Schelven - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 6.27
76 Olivia Koster - Team Tubanters 8.20


Samlet slutstilling
1 Kristin Armstrong - US National Team 15.28.34
2 Judith Arndt - T- Mobile Women 0.05
3 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women 0.28
4 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 0.34
5 Christiane Soeder - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 0.47
6 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 0.53
7 Marianne Vos - Team DSB Bank 0.55
8 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 1.03
9 Emma Johansson - Vlaanderen - Caprisonne 1.11
10 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 1.24
11 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint 1.26
12 Suzanne De Goede - T- Mobile Women 1.31
13 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 1.43
14 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 1.52
15 Anita Valen - Vrienden van het Platteland 1.56
16 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 2.08
17 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann 2.09
18 Eleonora Van Dijk - Vrienden van het Platteland 2.19
19 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
20 Andrea Bosman - Team DSB Bank 2.24
21 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 2.26
22 Liesbeth De Vocht - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 2.43
23 Loes Markerink - Team Flexpoint 2.47
24 Nathalie Bates - Team Getränke Hoffmann 3.00
25 Monia Bacciaille - Italy National team 3.01
26 Kirsten Wild - AA Drink Cycling Team 3.06
27 Chantal Beltman - T- Mobile Women 3.18
28 Martine Bras - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 3.26
29 Tina Liebig - Team Getränke Hoffmann 3.34
30 Elisabeth Braam - Therme Skincare 3.36
31 Hege Linn Eie - Team Tubanters 3.41
32 Ludivine Henrion - Team DSB Bank 3.49
33 Marije Profijt - Therme Skincare 3.51
34 Laure Werner - Vlaanderen - Caprisonne 3.52
35 Luisa Tamanini - Italy National team 4.15
36 Paulina Brzezna - AA Drink Cycling Team 4.38
37 Giorgia Bronzini - Italy National team
38 Sissy van Alebeek - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 4.55
39 Sharon Van Essen - Team DSB Bank 5.12
40 Marlen Jöhrend - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 5.48
41 Adrie Visser - Team DSB Bank 5.52
42 Cindy Pieters - Vlaanderen - Caprisonne 6.20
43 Jaccolien Wallaard - Vrienden van het Platteland 6.29
44 Silvia Parietti - Italy National team 6.30
45 Loes Sels - Vlaanderen - Caprisonne 6.39
46 Trine Schmidt - Team Flexpoint 7.04
47 Lauren Franges - US National Team 7.43
48 Danielle Bekkering - Team DSB Bank 8.53
49 Arenda Grimberg - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 8.58
50 Alessandra D'Ettorre - Italy National team 9.03
51 Roxane Knetemann - AA Drink Cycling Team 9.29
52 Njsk Nauta - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 9.56
53 Liesbeth Bakker - Vrienden van het Platteland 11.45
54 Mascha Pijnenborg - Het Snelle Wiel/MIX 11.50
55 Judith Helmink - Therme Skincare 12.24
56 Marllijn Binnendijk - AA Drink Cycling Team 13.22
57 Iris Slappendel - Team Flexpoint 13.37
58 Petra Dijkman - Het Snelle Wiel/MIX 13.42
59 Katherine Carroll - US National Team 14.28
60 Marie Lindberg - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 14.43
61 Ellis Hulshorst - Merida Ladies Cycling Team 16.00
62 Moniek Rotmensen - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 17.03
63 Jessica Glasbergen - Merida Ladies Cycling Team 17.12
64 Kristy Miggels - Therme Skincare 23.46
65 Imke Hartogs - Merida Ladies Cycling Team 23.57
66 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 24.29
67 Dahlina Rosyida - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 25.55
68 Kate Cullen - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 27.41
69 Juliette Wigbold - Team Tubanters 29.06
70 Dorien Janse - Het Snelle Wiel/MIX 30.02
71 Femke van Schelven - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 30.51
72 Elke Lenferink - Team Tubanters 32.10
73 Virginia Hennig - Team Getränke Hoffmann 32.56
74 Eva Heijmans - Het Snelle Wiel/MIX 34.14
75 Esther Olthuis - Team Tubanters 35.55
76 Olivia Koster - Team Tubanters 51.42


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Marianne Vos - Team DSB Bank 76 pts
2 Kirsten Wild - AA Drink Cycling Team 73
3 Judith Arndt - T- Mobile Women 71
4 Giorgia Bronzini - Italy National team 61
5 Emma Johansson - Vlaanderen - Caprisonne 58
6 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 34
7 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 33
8 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 31
9 Andrea Bosman - Team DSB Bank 29
10 Anita Valen - Vrienden van het Platteland 27
11 Martine Bras - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 25
12 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 24
13 Liesbeth De Vocht - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 21
14 Suzanne De Goede - T- Mobile Women 20
15 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 18
16 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women 17
17 Kristin Armstrong - US National Team 16
18 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 15
19 Loes Markerink - Team Flexpoint 14
20 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 10
21 Laure Werner - Vlaanderen - Caprisonne 10
22 Alessandra D'Ettorre - Italy National team 10
23 Christiane Soeder - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 9
24 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint 9
25 Marije Profijt - Therme Skincare 6
26 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 5
27 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 5
28 Monia Bacciaille - Italy National team 5
29 Chantal Beltman - T- Mobile Women 4
30 Eleonora Van Dijk - Vrienden van het Platteland 3
31 Jaccolien Wallaard - Vrienden van het Platteland 2
32 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 2
33 Luisa Tamanini - Italy National team 1
34 Sissy van Alebeek - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 1
35 Trine Schmidt - Team Flexpoint 1


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Kristin Armstrong - US National Team 36 pts
2 Marianne Vos - Team DSB Bank 17
3 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women 14
4 Chantal Beltman - T- Mobile Women 11
5 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 11
6 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 9
7 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 8
8 Luisa Tamanini - Italy National team 6
9 Ludivine Henrion - Team DSB Bank 5
10 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint 5
11 Giorgia Bronzini - Italy National team 5
12 Judith Arndt - T- Mobile Women 4
13 Paulina Brzezna - AA Drink Cycling Team 3
14 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann 3
15 Nathalie Bates - Team Getränke Hoffmann 2
16 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 2
17 Silvia Parietti - Italy National team 2
18 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 1
19 Mascha Pijnenborg - Het Snelle Wiel/MIX 1


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Marianne Vos - Team DSB Bank 15.29.29
2 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 0.08
3 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann 1.14
4 Eleonora Van Dijk - Vrienden van het Platteland 1.24
5 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
6 Loes Markerink - Team Flexpoint 1.52
7 Marlen Jöhrend - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 4.53
8 Trine Schmidt - Team Flexpoint 6.09
9 Roxane Knetemann - AA Drink Cycling Team 8.34
10 Liesbeth Bakker - Vrienden van het Platteland 10.50
11 Marllijn Binnendijk - AA Drink Cycling Team 12.27
12 Marie Lindberg - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 13.48
13 Moniek Rotmensen - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 16.08
14 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 23.34
15 Juliette Wigbold - Team Tubanters 28.11
16 Elke Lenferink - Team Tubanters 31.15
17 Virginia Hennig - Team Getränke Hoffmann 32.01


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 T- Mobile Women 46.28.06
2 Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 0.55
3 Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 1.41
4 Team Flexpoint 2.14
5 Team DSB Bank 4.25
6 AA Drink Cycling Team 5.47
7 Team Getränke Hoffmann 6.19
8 Vrienden van het Platteland 6.54
9 Italy National team 7.29
10 Vlaanderen  Caprisonne 7.35
11 US Cycling 8.30
12 Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 11.13
13 Therme Skincare 15.09
14 Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 16.39
15 Team Tubanters 44.20
16 Het Snelle Wiel/MIX 46.46
17 Merida Ladies Cycling Team 54.45

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?