Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Tom Boonen tilbage på toppen - Opd.

Tom Boonen tilbage på toppen - Opd.

17. august 2006 16:050

Annonce

Efter en længere pause fra toppen af podiet kunne verdensmesteren, Tom Boonen, i dag endelig komme tilbage på rette plads. Det skete da han vandt 1. etape af Eneco Tour foran Cadamuro og med Gasparotto på tredjepladsen. Dermed overtog Boonen også den sammenlagte førsteplads fra Stefan Schumacher.

Dagens etape blev længere domineret af en trio bestående af Rik Reinerink (Skil-Shimano, Koen Barbé (Chocolade Jacques) og Matthé Pronk (Unibet). De tre var af sted det meste af etapen, men med bare 15 kilometer til mål, måtte de lade sig indhente af feltet.

Maarten Tjallingii forsøgte kortvarigt et solofremstød, men også han måtte opgive. Dermed var det hele lagt til an for Tom Boonen og hans Quick Step mandskab. Og modsat Tour de France, lykkedes det her at aflevere Boonen perfekt, så han kunne køre sin sjette ProTour sejr hjem i denne sæson.


Resultat af 1. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 4.12.53 (41.971 km/t)
2 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
3 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
4 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
5 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
6 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
7 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
8 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
10 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
11 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
12 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
13 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
14 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
15 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
16 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
17 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
18 George Hincapie (USA) Discovery Channel
19 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
20 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
21 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
22 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.04
23 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
24 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
25 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
26 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
27 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
28 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic
29 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
30 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
31 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 0.09
32 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
33 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
34 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
35 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
36 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
37 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team
38 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
39 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
40 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
41 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
42 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
43 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
44 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
45 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
46 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
47 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
48 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
49 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
50 Luke Roberts (Aus) Team CSC
51 Koen De Kort (Ned) Astana Team
52 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Unibet.com
53 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
54 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
55 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
56 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
57 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
58 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
59 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
60 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
61 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
62 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
63 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
64 Allan Johansen (Den) Team CSC
65 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
66 Marco Righetto (Ita) Liquigas
67 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
69 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
70 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
71 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
72 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
73 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
74 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
75 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems
76 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
77 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
78 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
79 Martin Müller (Ger) Team Milram
80 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
81 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
82 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
83 Matej Jurco (Svk) Team Milram
84 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
85 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
86 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
87 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
88 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
89 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
90 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
91 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
92 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
93 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
94 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
95 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
96 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com
97 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
99 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel
100 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
101 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
102 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
103 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
104 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
105 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
106 Jan Boven (Ned) Rabobank
107 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
108 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
109 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
110 Bram De Groot (Ned) Rabobank
111 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
112 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
113 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
114 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
115 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
116 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
117 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
118 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
119 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
120 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
121 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
122 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
123 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
124 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
125 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
126 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
127 Michael Albasini (Swi) Liquigas
128 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
129 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
130 Dariusz Baranowski (Pol) Astana Team
131 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir
132 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
133 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
134 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
135 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
136 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
137 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
138 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
139 Bobby Julich (USA) Team CSC
140 Jason McCartney (USA) Discovery Channel
141 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
142 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
143 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
144 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir
145 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
146 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
147 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
148 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team
149 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
150 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
151 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
152 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
153 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
154 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
155 Daniel Navarro (Spa) Astana Team
156 Andrea Peron (Ita) Team CSC
157 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
158 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
159 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
160 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
161 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir
162 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
163 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
164 Matthew White (Aus) Discovery Channel
165 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
166 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
167 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com
168 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 0.33
169 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
170 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
171 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 0.09
172 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 1.36
173 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.35
174 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 6.43


Udgået:
DNF Matti Breschel (Den) Team CSC
DNF Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Joseba Zubeldia Aguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNS José Antonio Redondo (Spa) Astana Team



Samlet stilling efter 1. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 4.19.47
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.04
3 George Hincapie (USA) Discovery Channel 0.07
4 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.08
5 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.11
6 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.15
7 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.16
8 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.18
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
10 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 0.19
11 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 0.20
12 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
13 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
14 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 0.22
15 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.23
16 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
17 Jason McCartney (USA) Discovery Channel 0.24
18 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 0.25
19 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
20 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
21 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel 0.26
22 Bobby Julich (USA) Team CSC 0.27
23 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com
24 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
25 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
26 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
27 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
28 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 0.28
29 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
30 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
31 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 0.29
32 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
33 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
34 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
35 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
36 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
37 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 0.30
38 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
39 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
40 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
41 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
42 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
43 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 0.31
44 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
45 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
46 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
47 Luke Roberts (Aus) Team CSC
48 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 0.32
49 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
50 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
51 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 0.33
52 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
53 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Unibet.com
54 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
55 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
56 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
57 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 0.34
58 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
59 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
60 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
61 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 0.35
62 Andrea Peron (Ita) Team CSC
63 Bram De Groot (Ned) Rabobank
64 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
65 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
66 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
67 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
68 Matej Jurco (Svk) Team Milram 0.36
69 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
70 Koen De Kort (Ned) Astana Team
71 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
72 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
73 Daniel Navarro (Spa) Astana Team
74 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 0.37
75 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
76 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
77 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
78 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 0.38
79 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
80 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
81 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 0.39
82 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
83 Dariusz Baranowski (Pol) Astana Team
84 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team
85 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
86 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
87 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
88 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
89 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
90 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 0.40
91 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
92 Michael Albasini (Swi) Liquigas
93 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
94 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 0.41
95 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
96 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
97 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
98 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
99 Jan Boven (Ned) Rabobank
100 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.42
101 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
102 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
103 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
104 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
105 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
106 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
107 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 0.43
108 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
109 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic
110 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
111 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
112 Allan Johansen (Den) Team CSC
113 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
114 Matthew White (Aus) Discovery Channel
115 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 0.44
116 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
117 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
118 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
119 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
120 Martin Müller (Ger) Team Milram 0.45
121 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
122 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
123 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com
124 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
125 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.46
126 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
127 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
128 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
129 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 0.47
130 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
131 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
132 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
133 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 0.48
134 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
135 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
136 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.49
137 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
138 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
139 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
140 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
141 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir
142 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
143 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.50
144 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
145 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
146 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 0.51
147 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 0.52
148 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
149 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
150 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 0.53
151 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
152 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
153 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.54
154 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
155 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
156 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
157 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 0.55
158 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
159 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
160 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 0.56
161 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
162 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
163 Marco Righetto (Ita) Liquigas 0.58
164 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 1.02
165 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.03
166 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
167 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 1.07
168 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.08
169 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 1.11
170 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.12
171 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 1.14
172 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 1.57
173 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.35
174 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 7.38


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 30 pts
2 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 25
3 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 24
4 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 22
5 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 19
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 17
7 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 17
8 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
9 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 13
10 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 11
11 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 10
12 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 5
13 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 5
14 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 3
15 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
16 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 3


Ungdomskonkurrencen efter 1. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 4.19.51
2 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.12
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.14
4 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 0.15
5 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.19
6 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 0.21
7 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
8 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 0.23
9 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.26
10 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 0.27
11 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
12 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 0.28
13 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 0.29
14 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
15 Matej Jurco (Svk) Team Milram 0.32
16 Koen De Kort (Ned) Astana Team
17 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
18 Daniel Navarro (Spa) Astana Team
19 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 0.33
20 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
21 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 0.34
22 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 0.35
23 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
24 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 0.36
25 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
26 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 0.37
27 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
28 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
29 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 0.38
30 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
31 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 0.39
32 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
33 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
34 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 0.40
35 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
36 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 0.41
37 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 0.43
38 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
39 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.44
40 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
41 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.45
42 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
43 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
44 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.46
45 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
46 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 0.48
47 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
48 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 0.49
49 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.50
50 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
51 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 0.51
52 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 0.52
53 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 0.59
54 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 1.07
55 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 1.53
56 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 7.34


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Quick Step-Innergetic 13.00.06
2 Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.07
3 Discovery Channel
4 Liquigas 0.09
5 Rabobank 0.22
6 Credit Agricole 0.27
7 Team CSC 0.28
8 Unibet.com 0.32
9 Phonak Hearing Systems 0.34
10 T-Mobile Team 0.37
11 Saunier Duval-Prodir 0.39
12 Française des Jeux
13 Gerolsteiner
14 Skil-Shimano 0.43
15 Team Milram 0.44
16 Lampre-Fondital 0.47
17 Bouygues Telecom 0.54
18 Davitamon-Lotto
19 AG2R-Prevoyance 1.01
20 Cofidis, le Credit par Telephone 1.03
21 Astana Team 1.06
22 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.19
23 Euskaltel-Euskadi 1.36

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR