Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Tomas Vaitkus vandt 9. etape

Tomas Vaitkus vandt 9. etape

15. maj 2006 17:230
9. etape blev præget af et udbrud af Yuriy Krivtsov (Ag2r) og Cyrille Monnerais (Francaise des Jeux). De to stak af efter blot 5 km. Nogle minutter senere kørte Raffaello Illiano (Selle Italia) efter de to. Men han var aldrig tæt på at lukke hullet og blev kørt ind af feltet igen. De to ryttere nåede aldrig op over 4½ minuts forspring til feltet, hvilket til dels skyldtes den korte etape på blot 127 km, og derudover, at Quick Step ville køre udbruddet ind for at hjælpe Paolo Bettini frem til en god etapeplacering.

Med cirka 50 km til mål følte Krivtsov, at Monnerais ikke var nogen hjælp mere, og han satte ham opad en stigning. Men det var lige meget for med 30 km tilbage var begge ryttere hentet, og feltet var samlet inden dagens største stigning Guglinesi. Her satte Quick Step et drabeligt tempo, og de fik sat blandt andre McEwen med lidt over et halvt minut. McEwen kom dog tilbage med 15 km til mål. Hen mod toppen forsøgte Gutierrez Cataluña sig, Basso var uopmærksom, men Voigt lukkede hullet og fortalte Gutierrez sin mening om det angreb.

Med cirka 15 km til forsøgte Scott Davis (T-Mobile) at køre af sted, efter han havde siddet i en lille gruppe. Franco Pellizotti (Liquigas) kom op og lukkede hullet. Det gav anledning til flere angreb, hvor også Bettini, Cunego og Rebellin forsøgte at slå et hul. Det lykkedes dog ikke for nogen at få mere end 5 sekunders forspring til feltet. Og det hele endte i en massespurt, hvor Vaitkus åbner tidligt og holder spidsen hel vejen til mål. Pollack får placeret sig lidt for langt tilbage, mens Bettini ikke helt turde køre indenom før til sidst.

De tre kører over stregen nærmest samtidig. Pollack ærgrer sig, Bettini jubler, mens Vaitkus vinder etapen. Bettini bliver nummer 2, Pollack 3 og McEwen 4.


Tæt spurt med Vaitkus som vinder / Foto: Sirotti.




Vaitkus på podiet / Foto: Sirotti.


Der blev ikke ændret i toppen af det samlede klasement, hvor Ivan Basso fortsat fører.


Resultat af 9. etape
1 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 3.05.13 (42.76 km/t)
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
3 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
4 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
5 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
6 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
7 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
8 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
9 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
10 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
11 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
12 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
13 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
14 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
15 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
16 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
17 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
18 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
20 Jens Voigt (Ger) Team CSC
21 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
22 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
23 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
24 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
25 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
26 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Ivan Basso (Ita) Team CSC
28 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
29 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
30 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
31 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
32 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
33 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
34 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
35 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
36 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
37 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
38 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
39 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
40 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
41 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
42 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
43 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
44 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
45 Theo Eltink (Ned) Rabobank
46 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
47 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
48 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
49 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
50 Christian Knees (Ger) Team Milram
51 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
52 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
53 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
54 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
55 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
56 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
57 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
58 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
59 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
60 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
61 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
62 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
63 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
65 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
66 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
67 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
68 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
69 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
70 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
71 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
72 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
73 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
74 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
75 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
76 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
77 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
78 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
79 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
80 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
81 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
82 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
83 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
84 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
85 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
86 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
87 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
88 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
89 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
90 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
91 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
92 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
93 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
94 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
95 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
96 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
97 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
98 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
99 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
100 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
101 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
102 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
103 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
104 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
105 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
106 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
107 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
108 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
109 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
110 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
111 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 0.21
112 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 3.07
113 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
114 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
115 Bobby Julich (USA) Team CSC
116 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 5.19
117 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
118 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
119 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
120 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
121 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
122 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
123 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
124 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
125 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 7.01
126 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
127 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
128 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
129 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
130 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
131 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
132 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
133 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
134 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
135 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
136 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
137 Marc De Maar (Ned) Rabobank
138 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
139 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
140 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
141 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
142 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
143 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
144 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
145 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
146 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
147 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
148 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8.29
149 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
150 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
151 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
152 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
153 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
154 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
155 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
156 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
157 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
158 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
159 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
160 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
161 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team
162 Marc Wauters (Bel) Rabobank
163 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
164 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
165 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
166 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
167 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
168 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
169 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
170 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
171 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
172 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
173 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
174 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
175 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
176 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
177 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
178 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
179 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
180 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
181 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
182 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
183 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 11.44
184 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
185 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux
186 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
187 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom


Samlet stilling efter 9. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 34.46.30
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 1.34
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 1.48
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.35
5 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 2.43
6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.48
7 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 3.20
8 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 3.23
9 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.31
10 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.39
11 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3.45
12 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.50
13 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 4.21
14 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 4.38
15 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 4.56
16 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.57
17 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 5.03
18 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5.10
19 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 5.32
20 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
21 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5.34
22 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 5.45
23 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 5.48
24 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 5.53
25 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.50
26 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 7.03
27 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 7.35
28 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 8.05
29 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 8.10
30 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 8.13
31 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 8.56
32 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 9.26
33 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 9.27
34 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 9.30
35 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 9.52
36 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 10.06
37 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10.14
38 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 11.35
39 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 12.09
40 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 12.23
41 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 12.32
42 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 12.49
43 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.54
44 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 13.16
45 Jens Voigt (Ger) Team CSC 13.17
46 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 13.41

47 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.42
48 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 14.09
49 Theo Eltink (Ned) Rabobank 15.41
50 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 16.14
51 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
52 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 18.05
53 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 18.17
54 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 18.20
55 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 18.33
56 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.07
57 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 19.43
58 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 20.47
59 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 20.52
60 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 21.16
61 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 21.17
62 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 22.45
63 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 23.02
64 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 23.33
65 Christian Knees (Ger) Team Milram 24.36
66 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 25.07
67 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25.21
68 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 25.52
69 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 26.41
70 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 27.11
71 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 28.39
72 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 28.48
73 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 29.33
74 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 29.48
75 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 31.15
76 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 31.21
77 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 31.23
78 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 31.34
79 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 31.38
80 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 31.55
81 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 32.12
82 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 32.17
83 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 32.20
84 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 32.23
85 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 32.53
86 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 33.07
87 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33.34
88 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 33.36
89 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 33.42
90 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 33.45
91 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 33.53
92 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 33.54
93 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 34.11
94 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 34.13
95 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 34.27
96 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 34.50
97 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 35.07
98 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 35.10
99 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 35.13
100 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 35.19
101 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 36.05
102 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 36.11
103 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 37.05
104 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 37.20
105 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 37.45
106 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 38.02
107 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 38.18
108 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 38.22
109 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 38.43
110 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 38.48
111 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 39.01
112 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 39.08
113 Marc De Maar (Ned) Rabobank 39.13
114 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 39.28
115 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39.33
116 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 39.39
117 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 39.59
118 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 40.26
119 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 40.54
120 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 40.56
121 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 41.03
122 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 41.12
123 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 42.26
124 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 42.31
125 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 42.43
126 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 42.46
127 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 42.53
128 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 43.02
129 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 43.34
130 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 43.35
131 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 43.57
132 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 44.09
133 Bobby Julich (USA) Team CSC 44.15
134 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 44.20
135 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 45.33
136 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 45.58
137 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 46.41
138 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 47.10
139 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 47.17
140 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 47.35
141 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 49.09
142 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 49.28
143 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 49.50
144 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
145 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 50.51
146 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
147 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 51.11
148 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 51.40
149 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 51.44
150 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 51.59
151 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 52.17
152 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 52.25
153 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 52.44
154 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 52.53
155 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 53.09
156 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 53.18
157 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 54.10
158 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 55.01
159 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
160 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 55.02
161 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 55.17
162 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 55.19
163 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 55.35
164 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 55.39
165 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 55.42
166 Marc Wauters (Bel) Rabobank 55.54
167 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 55.55
168 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 56.39
169 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 56.55
170 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 57.02
171 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 57.14
172 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 57.20
173 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 57.21
174 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 57.32
175 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 57.33
176 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team 57.37
177 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 58.04
178 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 58.26
179 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 58.31
180 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 59.03
181 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 59.21
182 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 59.40
183 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 1.02.04
184 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 1.02.41
185 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.03.18
186 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.12.51
187 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 1.14.23


Pointkonkurrencen efter 9. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 89 pts
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 83
3 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 68
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 61
5 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 59
6 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 50
7 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 46
8 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 41
9 Ivan Basso (Ita) Team CSC 38
10 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 36
11 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 36
12 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 35
13 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
14 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 27
15 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25
16 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 25
17 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 23
18 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 22
19 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 20
20 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
21 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 17
22 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 17
23 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
24 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 16
25 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 15
26 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
27 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
28 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
29 Jens Voigt (Ger) Team CSC 12
30 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
31 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 11
32 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 11
33 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
34 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 10
35 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 10
36 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 10
37 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 8
38 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 8
39 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
40 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 8
41 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
42 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 8
43 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 7
44 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 7
45 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
46 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 6
47 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 6
48 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 6
49 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 6
50 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 6
51 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 6
52 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
53 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 6
54 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 6
55 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
56 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5
57 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 5
58 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
59 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
60 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 5
61 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 4
62 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
63 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
64 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 4
65 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 4
66 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 4
67 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4
68 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 4
69 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 4
70 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3
71 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
72 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
73 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
74 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
75 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
76 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
77 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 2
78 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 2
79 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2
80 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
81 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
82 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1
83 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
84 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1
85 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
86 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
87 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team -5
88 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5


Bjergkonkurrencen efter 9. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 15 pts
2 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 13
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 9
5 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 7
7 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5
8 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 5
9 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
10 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
11 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
12 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
13 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
14 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
15 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 2
16 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
17 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
18 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
19 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 2
20 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
21 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 2
22 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
23 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
24 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1
25 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
26 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1


Spurtkonkurrencen efter 9. etape
1 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 10 pts
2 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 7
3 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 7
4 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 5
7 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 5
8 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
9 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 5
10 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
11 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 4
12 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4
13 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 4
14 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 4
15 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4
16 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
17 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 3
18 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 3
19 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 3
20 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 3
21 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 3
22 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 3
23 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 3
24 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 2
25 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2
26 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 2
27 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 2
28 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
29 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 1
30 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1
31 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
32 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1


Kombinationskonkurrencen efter 9. etape
1 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 404 pts
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 215
3 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 185
4 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 184
5 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 155
6 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 137
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 124
8 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 114
9 Ivan Basso (Ita) Team CSC 108
10 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 106
11 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 103
12 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 101
13 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 100
14 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 98
15 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 83
16 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 80
17 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 75
18 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 71
19 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 70
20 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 66
21 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 63
22 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 59
23 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58
24 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 55
25 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 49
26 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 48
27 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 41
28 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 38
29 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 38
30 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 37
31 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 36
32 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 35
33 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 34
34 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 33
35 Jens Voigt (Ger) Team CSC 32
36 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 32
37 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 30
38 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 27
39 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 27
40 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 26
41 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 26
42 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 19
43 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 19
44 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 18
45 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 18
46 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 18
47 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 18
48 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 14
49 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 9
50 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 8
51 Bobby Julich (USA) Team CSC 7
52 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 7
53 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7
54 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 6
55 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 3
56 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 3
57 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 2
58 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1
59 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1
60 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1
61 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 1


Holdkonkurrencen efter 9. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 103.14.26
2 Lampre-Fondital 0.03
3 Phonak Hearing Systems 1.19
4 Liquigas 1.49
5 Team CSC 6.06
6 Ceramica Panaria-Navigare 7.02
7 Saunier Duval-Prodir 7.45
8 Liberty Seguros-Würth Team 10.49
9 Credit Agricole 11.21
10 T-Mobile Team 20.45
11 Caisse d'Epargne-Illes Balears 21.44
12 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 23.50
13 Euskaltel-Euskadi 25.24
14 Cofidis 25.39
15 Ag2R Prevoyance 30.50
16 Quickstep-Innergetic 37.32
17 Francaise Des Jeux 37.39
18 Rabobank 41.18
19 Bouygues Telecom 45.08
20 Davitamon-Lotto 48.03
21 Team Milram 58.39
22 Gerolsteiner 58.44
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/08-09/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER