Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Topplacering til Niki Østergaard

Topplacering til Niki Østergaard

13. april 2007 17:510

I dag startede det franske etapeløb, Circuit des Ardennes, og på løbets første etape fik Team GLSs, Niki Østergaard, vist sig helt fremme, da han som den eneste af holdets ryttere sad med den forreste gruppe i mål.

”Jeg kom afsted med fire andre ryttere med godt 60 kilometer til mål. Vi arbejdede godt sammen, og fik oparbejdet et forspring på godt 1½ minut. Med 35 kilometer til mål var der en meget hård stigning, som fik feltet til at splitte i atomer, og en gruppe på godt 15 ryttere kom væk, og fik med 20 kilometer til mål kontakt med min gruppe. Desværre var der ingen holdkammerater med i den gruppe. Både Kristoffer G. Nielsen, Jacob Moe, Thomas Oredsson, og Jan Almblad sad alle sammen i anden gruppe, mens Jonas Aaen havde en dårlig dag, og han sad længere tilbage,” fortæller Niki Østergaard om etapen. 

”I finalen blev der kørt meget stærkt, men jeg sad godt med fremme, da vi kørte ind på den sidste kilometer. I spurten var det meget tæt, og jeg blev enten treer eller fire. Den næste gruppe - med de andre GLS ryttere - kom ind godt 20 sekunder senere, så de er i høj grad stadigvæk med i løbet.”

”Lige nu er jeg tilfreds med min indsats, dog en smule skuffet over at jeg ikke vandt etapen. Når man nu sidder med helt fremme, vil man jo gerne udnytte det til sin fordel,” udtalte Niki Østergaard efter etapen.

Den unge Team GLS rytter kan dog glæde sig over, at han fører ungdomskonkurrencen. I morgen skal rytterne ud på en 153 kilometer lang etape i og omkring Renwez.

Resultat af 1. etape
1 Bert Oegema - AVC Aix-en-Provence 4.03.35 (41.14 km/t)
2 Oleg Melehs - Rietumu Bank Riga
3 Niki Østergaard - Team GLS Cycling
4 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom Senges
5 Kevin Lalouette - CC Nogent-sur-Oise
6 Sergey Firsanov - Rietumu Bank Riga
7 Matija Kvasina - Perutnina Ptuj
8 Tanel Kangert - RO Saint-Amand
9 Benoît Daeninck - UV Aube
10 Tarmo Raudsepp - Team U Nantes Atlantique
11 Jérôme Coppel - CR 4 Chemins Roanne
12 Nicolas Fritsch - AVC Aix-en-Provence
13 Ben Hermans - Davo
14 Matej Stare - Perutnina Ptuj
15 Rein Taaramae - RO Saint-Amand
16 Samuel Rouyer - UV Aube 0.19
17 Aleksej Saramotins - Rietumu Bank Riga
18 Sébastien Fournet-Fayard - CR 4 Chemins Roanne
19 Brice Feillu - CC Nogent-sur-Oise
20 Alexandre Roger - France espoirs
21 Detlef Moerman - WG Beveren 2000
22 Maarten De Jonge - Pays-Bas espoirs
23 Sergey Shcherbakov - Moscow Stars
24 Jan Almblad - Team GLS Cycling
25 Elias Hadimec Schmah - Hadimec
26 Laurent Didier - Team Regiostrom Senges
27 Alexander Kristoff - Team Maxbo-Bianchi
28 Tomas Buchacek - PSK Whirlpool
29 Clément Mahe - France espoirs
30 Gabriel Rasch - Team Maxbo-Bianchi
31 Stanislav Kozubek - PSK Whirlpool
32 Nicolas Bourdillat - RO Saint-Amand
33 Yohann Lucas - Team U Nantes Atlantique
34 Cyril Druetta - France espoirs
35 Yoann Offredo - CC Nogent-sur-Oise
36 Martin Mares - PSK Whirlpool
37 Nico Graf - Thüringer Energie Team
38 Kristoffer Gudmund Nielsen - Team GLS Cycling
39 Benjamin Gourgue - Wallonie-Bruxelles espoirs
40 Loïc Herbreteau - CR 4 Chemins Roanne
41 Guillaume Le Floch - France espoirs
42 Franck Charrier - CC Nogent-sur-Oise
43 Julien Simon - Super Sport 35
44 Julien El Fares - AVC Aix-en-Provence
45 Aurélien Duval - UV Aube
46 Jasper Melis - WG Beveren 2000
47 Denis Cioban - Super Sport 35
48 Pieter Vanspeybrouck - WG Beveren 2000
49 Cyril Bessy - CR 4 Chemins Roanne
50 Denis Vorontsov - Moscow Stars
51 Ricardo Van Der Velde - Pays-Bas espoirs
52 Gregor Gazvoda - Perutnina Ptuj
53 Alexey Shmidt - Moscow Stars
54 Jacob-Moe Rasmussen - Team GLS Cycling
55 Andrey Klyuev - Moscow Stars
56 Kalvis Eisaks - Rietumu Bank Riga
57 Stefan Ganser - Team Regiostrom Senges
58 Thomas Oredsson - Team GLS Cycling
59 Björn Glasner - Team Regiostrom Senges
60 Michel Kreder - Davo
61 Sylvain Cheval - Team U Nantes Atlantique
62 Aleksandr Mironov - Rietumu Bank Riga
63 Hans-Jurgen Juretzek - Team Regiostrom Senges
64 Mitja Mahoric - Perutnina Ptuj
65 Tony Martin - Thüringer Energie Team
66 Anthony Roux - UV Aube
67 Jakub Danacik - PSK Whirlpool
68 Petr Bencik - PSK Whirlpool
69 Leopold Konig - PSK Whirlpool
70 Corey Sweet - Team Regiostrom Senges
71 Mickael Cherel - Team U Nantes Atlantique
72 Caspar Austa - Rietumu Bank Riga 3.35
73 Valeriy Valynin - Moscow Stars
74 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
75 Frederik Wilmann - Team Maxbo-Bianchi
76 Léo Fortin - CR 4 Chemins Roanne
77 David Dupont - RO Saint-Amand
78 Jan Bakelants - WG Beveren 2000
79 Florian Salzinger - Hadimec 4.08
80 Tristan Le Yondre - Super Sport 35
81 Cyrille Noel - Super Sport 35
82 Bernhard Oberholzer - Hadimec
83 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
84 Stéphane Rossetto - CC Nogent-sur-Oise
85 Kristijan Durasek - Perutnina Ptuj
86 Romain Fondard - CC Nogent-sur-Oise
87 Egon Van Kessel - Pays-Bas espoirs
88 Florian Hervo - Super Sport 35
89 Blel Kadri - France espoirs
90 Bradley Fairall - Super Sport 35
91 Yannick Marie - France espoirs
92 Tony Goossens - WG Beveren 2000
93 Romain Villa - UV Aube
94 David Chopin - Team U Nantes Atlantique
95 Joachim Bohler - Team Maxbo-Bianchi 7.56
96 Edwig Cammaerts - Wallonie-Bruxelles espoirs
97 Thomas Degendt - Davo
98 Gaetan Bille - Wallonie-Bruxelles espoirs
99 Rik Fransen - Pays-Bas espoirs
100 Karsten Hess - Thüringer Energie Team
101 Mathieu Simon - UV Aube
102 Tobias Eggli - Hadimec
103 Bart Laeremans - Davo
104 Fabrice Naert - WG Beveren 2000
105 Kieran Page - AVC Aix-en-Provence
106 Sten Stenersen - Team Maxbo-Bianchi
107 Nicolas Maire - RO Saint-Amand
108 Dieter Verbeek - Davo
109 Alexandre Blain - AVC Aix-en-Provence
110 Jonathan Thire - Team U Nantes Atlantique
111 Jonas-Aaen Jørgensen - Team GLS Cycling
112 Alexander Gufler - Hadimec
113 Michael Baer - Hadimec 9.16
114 David Piva - Wallonie-Bruxelles espoirs 10.33
115 Andrej Omulec - Perutnina Ptuj 11.32
116 Thijs Van Amerongen - Pays-Bas espoirs
117 Dennis Luyt - Pays-Bas espoirs 12.18
118 Mickael Malle - AVC Aix-en-Provence
119 Simon Lebrun - RO Saint-Amand
120 Boris Dron - Wallonie-Bruxelles espoirs 18.35
121 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team 23.43
122 Konstantin Ponomarev - Moscow Stars
123 Svein-Erik Vold - Team Maxbo-Bianchi
124 Joël De Smet - Wallonie-Bruxelles espoirs

Samlet stilling efter 1. etape
1 Bert Oegema - AVC Aix-en-Provence 4.03.25
2 Oleg Melehs - Rietumu Bank Riga 0.04
3 Niki Østergaard - Team GLS Cycling 0.06
4 Matej Stare - Perutnina Ptuj 0.07
5 Tarmo Raudsepp - Team U Nantes Atlantique 0.08
6 Benoît Daeninck - UV Aube 0.09
7 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom Senges 0.10
8 Kevin Lalouette - CC Nogent-sur-Oise
9 Sergey Firsanov - Rietumu Bank Riga
10 Matija Kvasina - (Perutnina Ptuj
11 Tanel Kangert - RO Saint-Amand
12 Jérôme Coppel - CR 4 Chemins Roanne
13 Nicolas Fritsch - AVC Aix-en-Provence
14 Ben Hermans - Davo
15 Rein Taaramae - RO Saint-Amand
16 Yoann Offredo - CC Nogent-sur-Oise 0.26
17 Loïc Herbreteau - CR 4 Chemins Roanne
18 Detlef Moerman - WG Beveren 2000 0.27
19 Brice Feillu - CC Nogent-sur-Oise 0.28
20 Samuel Rouyer - UV Aube 0.29
21 Aleksej Saramotins - Rietumu Bank Riga
22 Sébastien Fournet-Fayard - CR 4 Chemins Roanne
23 Alexandre Roger - France espoirs
24 Maarten De Jonge - Pays-Bas espoirs
25 Sergey Shcherbakov - Moscow Stars
26 Jan Almblad - Team GLS Cycling
27 Elias Hadimec Schmah - Hadimec
28 Laurent Didier - Team Regiostrom Senges
29 Alexander Kristoff - Team Maxbo-Bianchi
30 Tomas Buchacek - PSK Whirlpool
31 Clément Mahe - France espoirs
32 Gabriel Rasch - Team Maxbo-Bianchi
33 Stanislav Kozubek - PSK Whirlpool
34 Nicolas Bourdillat - RO Saint-Amand
35 Yohann Lucas - Team U Nantes Atlantique
36 Cyril Druetta - France espoirs
37 Martin Mares - PSK Whirlpool
38 Nico Graf - Thüringer Energie Team
39 Kristoffer Gudmund Nielsen - Team GLS Cycling
40 Benjamin Gourgue - Wallonie-Bruxelles espoirs
41 Guillaume Le Floch - France espoirs
42 Franck Charrier - CC Nogent-sur-Oise
43 Julien Simon - Super Sport 35
44 Julien El Fares - AVC Aix-en-Provence
45 Aurélien Duval - UV Aube
46 Jasper Melis - WG Beveren 2000
47 Denis Cioban - Super Sport 35
48 Pieter Vanspeybrouck - WG Beveren 2000
49 Cyril Bessy - CR 4 Chemins Roanne
50 Denis Vorontsov - Moscow Stars
51 Ricardo Van Der Velde - Pays-Bas espoirs
52 Gregor Gazvoda - Perutnina Ptuj
53 Alexey Shmidt - Moscow Stars
54 Jacob-Moe Rasmussen - Team GLS Cycling
55 Andrey Klyuev - Moscow Stars
56 Kalvis Eisaks - Rietumu Bank Riga
57 Stefan Ganser - Team Regiostrom Senges
58 Thomas Oredsson - Team GLS Cycling
59 Björn Glasner - Team Regiostrom Senges
60 Michel Kreder - Davo
61 Sylvain Cheval - Team U Nantes Atlantique
62 Aleksandr Mironov - Rietumu Bank Riga
63 Hans-Jurgen Juretzek - Team Regiostrom Senges
64 Mitja Mahoric - Perutnina Ptuj
65 Tony Martin - Thüringer Energie Team
66 Anthony Roux - UV Aube
67 Jakub Danacik - PSK Whirlpool
68 Petr Bencik - PSK Whirlpool
69 Leopold Konig - PSK Whirlpool
70 Corey Sweet - Team Regiostrom Senges
71 Mickael Cherel - Team U Nantes Atlantique
72 Caspar Austa - Rietumu Bank Riga 3.44
73 Valeriy Valynin - Moscow Stars 3.45
74 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
75 Frederik Wilmann - Team Maxbo-Bianchi
76 Léo Fortin - CR 4 Chemins Roanne
77 David Dupont - RO Saint-Amand
78 Jan Bakelants - WG Beveren 2000
79 Romain Villa - UV Aube 4.16
80 Florian Salzinger - Hadimec 4.18
81 Tristan Le Yondre - Super Sport 35
82 Cyrille Noel - Super Sport 35
83 Bernhard Oberholzer - Hadimec
84 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
85 Stéphane Rossetto - CC Nogent-sur-Oise
86 Kristijan Durasek - Perutnina Ptuj
87 Romain Fondard - CC Nogent-sur-Oise
88 Egon Van Kessel - Pays-Bas espoirs
89 Florian Hervo - Super Sport 35
90 Blel Kadri - France espoirs
91 Bradley Fairall - Super Sport 35
92 Yannick Marie - France espoirs
93 Tony Goossens - WG Beveren 2000
94 David Chopin - Team U Nantes Atlantique
95 Joachim Bohler - Team Maxbo-Bianchi 8.06
96 Edwig Cammaerts - Wallonie-Bruxelles espoirs
97 Thomas Degendt - Davo
98 Gaetan Bille - Wallonie-Bruxelles espoirs
99 Rik Fransen - Pays-Bas espoirs
100 Karsten Hess - Thüringer Energie Team
101 Tobias Eggli - Hadimec
102 Bart Laeremans - Davo
103 Fabrice Naert - WG Beveren 2000
104 Kieran Page - AVC Aix-en-Provence
105 Sten Stenersen - Team Maxbo-Bianchi
106 Nicolas Maire - RO Saint-Amand
107 Dieter Verbeek - Davo
108 Alexandre Blain - AVC Aix-en-Provence
109 Jonathan Thire - Team U Nantes Atlantique
110 Jonas-Aaen Jørgensen - Team GLS Cycling
111 Alexander Gufler - Hadimec
112 Mathieu Simon - UV Aube 8.09
113 Michael Baer - Hadimec 9.26
114 David Piva - Wallonie-Bruxelles espoirs 10.43
115 Andrej Omulec - Perutnina Ptuj 11.42
116 Thijs Van Amerongen - Pays-Bas espoirs
117 Dennis Luyt - Pays-Bas espoirs 12.28
118 Mickael Malle - AVC Aix-en-Provence
119 Simon Lebrun - RO Saint-Amand
120 Boris Dron - Wallonie-Bruxelles espoirs 18.45
121 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team 23.53
122 Konstantin Ponomarev - Moscow Stars
123 Svein-Erik Vold - Team Maxbo-Bianchi
124 Joël De Smet - Wallonie-Bruxelles espoirs

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER