Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Tornado Tom igen igen igen - Opd.

Tornado Tom igen igen igen - Opd.

31. januar 2007 13:390

Tom Boonen vandt i dag 4. etape af Tour of Qatar, og dermed har han og QuickStep holdet gjort rent bord indtil videre i etapeløbet.

Dermed har Tom Boonen vundet tre etaper i træk, og han var sågar også med til at vinde 1. etape med QuickStep – Innergetic holdet, hvor de vandt holdtidskørslen.

Dagens etape blev kørt fra Camel Race Track til Doha Golf Club over 139,5 kilometer. Allerede efter 5 kilometer fik den tidligere verdensmester lyst til at strække benene rigtig for alvor og sammen med 25 ryttere stak de af fra feltet. Gruppen arbejdede godt sammen og holdte hele vejen til mål.

“Jeg var sammen med Tosatto, De Jongh og Cretskens i udbrydergruppen,” forklarer Tom Boonen efter løbet.

I massespurten var Tornado Tom nok engang den bedste, og i dag vandt han foran Graeme Brown (Rabobank) og Murillo Fischer (Liquigas).

”De gjorde alle et fantastisk job. Jeg var blevet rigtig glad, hvis en af de andre ryttere havde vundet. Alle forsøgte angreb fra udbrydergruppen, og derfor besluttede vi arbejde sammen for at få en massespurt. Cretskens kæmpede bravt for at køre alle angreb ind. Tosatto kørte mig perfekt frem fra 1.500 til 400 meter mærket, hvorefter De Jongh tog over. Alt hvad jeg skulle gøre var at afslutte deres arbejde,” lyder det beskeden fra Tom Boonen, som i hjemlandet bliver kaldt: 'Tornado Tom'.

Med det samlede resultat har Tom Boonen nu 27 sekunder ned til holdkammeraten Steven De Jongh på 2. pladsen, imens Bernhard Eisel fra T-Mobile holdet er 33 sekunder efter.


Resultat af 4. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 2.54.54
2 Graeme Brown (Aus) Rabobank
3 Murilo Fischer (Bra) Liquigas
4 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance
5 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
6 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
7 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile
8 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
9 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
10 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile
11 Michael Schär (Swi) Astana
12 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step
13 Maxim Gourov (Kaz) Astana
14 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
15 Leon Van Bon (Ned) Rabobank
16 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
17 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step
18 Jan Boven (Ned) Rabobank
19 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 0.05
20 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step 0.13
21 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
22 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.24
23 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 5.05
24 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
25 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom
26 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
27 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
28 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel
29 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto
30 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom
31 Roberto Petito (Ita) Liquigas
32 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
33 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
34 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile
35 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
36 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
37 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
38 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile
39 Koen De Kort (Ned) Astana
40 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prévoyance
41 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance
42 Alessandro Petacchi (Ita) Milram
43 Frederik Willems (Bel) Liquigas
44 Fabio Sacchi (Ita) Milram
45 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram
46 René Haselbacher (Aut) Astana
47 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
48 Mohammed Hussain (Brn) Doha Team 47.58
49 Eric Baumann (Ger) T-Mobile
50 Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
51 Radhwan Al-moraqab (Qat) Doha Team
52 Romain Feillu (Fra) Agritubel
53 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team
54 Tim Meeussen (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
55 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran
56 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
57 Glenn Bak (Den) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
58 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step
59 Rieno Stofferis (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
60 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir
61 Benoît Joachim (Lux) Astana
62 Badr Banihammad (UAE) Doha Team
63 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
64 Paidi O'Brien (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
65 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team
66 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran
67 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto
68 Kevin Van Impe (Bel) Quick-Step
69 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
70 Ahad Kazemi Sarai (IRI) Iran
71 Aaron Kemps (Aus) Astana
72 Moosa Said (Qat) Doha Team
73 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
74 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel
75 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
76 Francesco Failli (Ita) Liquigas
77 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
78 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
79 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
80 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
81 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner
82 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
83 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom
84 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
85 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
86 Marcel Sieberg (Ger) Milram
87 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
88 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
89 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
90 Stephen Gallagher (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
91 Christophe Beddegenoodts (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
92 Mehdi Sohrabi (IRI) Iran
93 Davide Viganò (Ita) Quick-Step
94 Paul Healion (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
95 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
96 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance
97 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
98 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
99 Denis Robin (Fra) Agritubel
100 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram
101 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance
102 Freddy Bichot (Fra) Agritubel
103 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
104 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
105 Mark Cassidy (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
106 Marco Velo (Ita) Milram
107 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance
108 Christophe Riblon (Fra) Ag2R Prévoyance
109 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel
110 Alberto Ongarato (Ita) Milram
111 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prévoyance
112 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran
113 Mohammad Mozafari (IRI) Iran
114 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
115 Alireza Haghi (IRI) Iran
116 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
117 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
118 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano
119 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
120 Gert Steegmans (Bel) Quick-Step
121 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
122 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
123 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
124 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
125 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
126 Rick Flens (Ned) Rabobank
127 Christian Knees (Ger) Milram
128 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano
129 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
130 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom


Udgået:

David Deroo (Fra) Skil-Shimano (Ikke til start)
Ahmed Al Doseri (Brn) Doha Team (Ikke til start)
Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto (Udgået på etapen)
Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana (Udgået på etapen)


Samlet stilling efter 4. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 9.27.52
2 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step 0.27
3 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 0.33
4 Murilo Fischer (Bra) Liquigas 0.34
5 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step 0.36
6 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 0.37
7 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile 0.42
8 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.45
9 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 0.47
10 Andreas Klier (Ger) T-Mobile 0.49
11 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 0.50
12 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 0.52
13 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
14 Graeme Brown (Aus) Rabobank 1.09
15 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.11
16 Maxim Gourov (Kaz) Astana 1.13
17 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step 1.23
18 Servais Knaven (Ned) T-Mobile 1.25
19 Michael Schär (Swi) Astana 1.27
20 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 1.44
21 Jan Boven (Ned) Rabobank 1.49
22 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.20
23 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 5.29
24 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance 5.41
25 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 5.45
26 Fabio Sacchi (Ita) Milram 5.46
27 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 5.48
28 Roberto Petito (Ita) Liquigas
29 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 5.50
30 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
31 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
32 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 5.52
33 Frederik Willems (Bel) Liquigas
34 Koen De Kort (Ned) Astana 5.54
35 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
36 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 5.55
37 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 5.57
38 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 5.59
39 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel 6.08
40 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 6.15
41 René Haselbacher (Aut) Astana 6.26
42 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prévoyance 6.39
43 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 6.44
44 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6.46
45 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 7.05
46 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 7.13
47 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile 14.02
48 Gert Steegmans (Bel) Quick-Step 48.30
49 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 48.33
50 Marco Velo (Ita) Milram 48.34
51 Francesco Failli (Ita) Liquigas 48.41
52 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
53 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana 48.42
54 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto 48.43
55 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 48.45
56 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 48.47
57 Aaron Kemps (Aus) Astana
58 Benoît Joachim (Lux) Astana
59 Marcel Sieberg (Ger) Milram
60 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 48.48
61 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
62 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom 48.50
63 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
64 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
65 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 48.52
66 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
67 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
68 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 48.55
69 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
70 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
71 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
72 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 49.00
73 Romain Feillu (Fra) Agritubel 49.01
74 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel
75 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
76 Alberto Ongarato (Ita) Milram 49.05
77 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prévoyance 49.09
78 Rieno Stofferis (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 49.10
79 Badr Banihammad (UAE) Doha Team 49.19
80 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance 49.22
81 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 49.25
82 Mark Cassidy (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 49.26
83 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram
84 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto 49.28
85 Mehdi Sohrabi (IRI) Iran 49.29
86 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran
87 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile 49.32
88 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 49.34
89 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance
90 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 49.35
91 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
92 Rick Flens (Ned) Rabobank
93 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 49.37
94 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano
95 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 49.39
96 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 49.42
97 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 49.44
98 Davide Viganò (Ita) Quick-Step 49.45
99 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano 49.51
100 Glenn Bak (Den) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 49.57
101 Stephen Gallagher (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
102 Kevin Van Impe (Bel) Quick-Step 50.09
103 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran 50.16
104 Tim Meeussen (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 50.24
105 Ahad Kazemi Sarai (IRI) Iran 50.28
106 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir 50.35
107 Christian Knees (Ger) Milram 50.39
108 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step 50.55
109 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 51.19
110 Christophe Riblon (Fra) Ag2R Prévoyance 51.23
111 Freddy Bichot (Fra) Agritubel 57.16
112 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 57.26
113 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto 57.40
114 Christophe Beddegenoodts (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 57.47
115 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 58.03
116 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
117 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
118 Paidi O'Brien (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 58.07
119 Mohammed Hussain (Brn) Doha Team 58.16
120 Radhwan Al-moraqab (Qat) Doha Team
121 Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
122 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team
123 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team
124 Moosa Said (Qat) Doha Team
125 Alireza Haghi (IRI) Iran 58.26
126 Paul Healion (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 59.12
127 Mohammad Mozafari (IRI) Iran 59.17
128 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
129 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran 1.00.20
130 Denis Robin (Fra) Agritubel 1.06.26


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 91 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 54
3 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 47
4 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 47
5 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 42
6 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 38
7 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 33
8 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance 31
9 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 29
10 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile 26
11 Murilo Fischer (Bra) Liquigas 25
12 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 22
13 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 22
14 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 22
15 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 21
16 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step 18
17 René Haselbacher (Aut) Astana 17
18 Graeme Brown (Aus) Rabobank 16
19 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 15
20 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 13
21 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel 13
22 Michael Schär (Swi) Astana 10
23 Romain Feillu (Fra) Agritubel 10
24 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 9
25 Maxim Gourov (Kaz) Astana 8
26 Marco Velo (Ita) Milram 8
27 Aaron Kemps (Aus) Astana 8
28 Andreas Klier (Ger) T-Mobile 7
29 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7
30 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 6
31 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 6
32 Koen De Kort (Ned) Astana 6
33 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 5
34 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 5
35 Gert Steegmans (Bel) Quick-Step 4
36 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step 4
37 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
38 Jan Boven (Ned) Rabobank 3
39 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 3
40 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 2
41 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 2
42 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 2
43 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto 2
44 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step 1
45 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 1
46 Marcel Sieberg (Ger) Milram 1
47 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step 1
48 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner -5


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 9.28.29
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.08
3 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 0.15
4 Michael Schär (Swi) Astana 0.50
5 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 5.08
6 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 5.15
7 Koen De Kort (Ned) Astana 5.17
8 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 5.38
9 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6.09
10 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 6.28
11 Francesco Failli (Ita) Liquigas 48.04
12 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto 48.06
13 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 48.08
14 Aaron Kemps (Aus) Astana 48.10
15 Marcel Sieberg (Ger) Milram
16 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 48.11
17 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
18 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom 48.13
19 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
20 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 48.15
21 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
22 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
23 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 48.18
24 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 48.23
25 Romain Feillu (Fra) Agritubel 48.24
26 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
27 Badr Banihammad (UAE) Doha Team 48.42
28 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance 48.45
29 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 48.48
30 Mark Cassidy (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 48.49
31 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran 48.52
32 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance 48.57
33 Rick Flens (Ned) Rabobank 48.58
34 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 49.02
35 Davide Viganò (Ita) Quick-Step 49.08
36 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano 49.14
37 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran 49.39
38 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 50.42
39 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 56.49
40 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto 57.03
41 Christophe Beddegenoodts (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 57.10
42 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 57.26
43 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
44 Paidi O'Brien (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 57.30
45 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team 57.39
46 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team
47 Moosa Said (Qat) Doha Team
48 Mohammad Mozafari (IRI) Iran 58.40
49 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
50 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran 59.43


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Quick Step - Innergetic 28.12.08
2 T-Mobile Team 0.06
3 Rabobank 0.19
4 Skil-Shimano 5.16
5 Astana 5.18
6 Liquigas 10.17
7 Predictor - Lotto 10.19
8 Ag2R Prevoyance 10.21
9 Bouygues Telecom 10.31
10 Team Milram 15.20
11 Saunier Duval - Prodir 53.17
12 Chocolade Jacques - Topsport 53.58
13 Gerolsteiner 58.26
14 Agritubel 1.41.28
15 Murphy-Gunn/Sean Kelly 2.24.40
16 Iran 2.25.46
17 Doha Team 2.42.43

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger