Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Tre-dobbelt sejr til spansk hold

Tre-dobbelt sejr til spansk hold

28. april 2007 19:520
Det spanske hold, Caisse d'Epargne, tog i dag en flot sejr, da de sejrede i Vuelta Ciclista a la Rioja. Etapen havde start og mål i Casalarreina over 168 km. Etapen blev præget af regn og en dramatisk afslutning, hvor Caisse d'Epargne dominerede i finalen lykkedes det Vladimir Karpets og Ruben Plaza at komme afsted fra feltet sammen med Euskaltels Igor Anton. Desværre for Euskaltel-rytteren styrtede han.

Derfor kunne de to Caisse d'Epargne-ryttere selv afgøre tingene. Vladimir Karpets vandt etapen, imens Ruben Plaza overtager førertrøjen. Caisse d'Epargnes David Arroyo fuldendte triumfen for det spanske ProTour hold, da han besatte 3. pladsen i forfølgernes spurt. David Arroyo styrtede sågar to gange undervejs på etapen.


Resultat af 2. etape
1 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 4.19.54 (38.78 km/t)
2 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne
3 David Arroyo - Caisse d'Epargne 0.53
4 Matteo Carrara - Unibet.com
5 Candido Barbosa - Liberty Seguros
6 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
7 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
8 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
9 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
10 Dionisio Galparsoro - Euskaltel-Euskadi
11 Aaron Villegas - Orbea-Oreka SDA
12 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia
13 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi
14 Juan Jose Oroz - Orbea-Oreka SDA 2.01
15 Huub Duyn - Team Slipstream 2.31
16 Manuel Vazquez - Andalucia-Cajasur
17 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos
18 Xabat Otxotorena - Orbea-Oreka SDA
19 Jorge Garcia - Relax-GAM
20 Eloy Teruel - Grupo Nicolas Mateos
21 Philippe Schnyder - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
22 Gonzalo Rabunal - Karpin-Galicia
23 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos
24 Luis Perez Romero - Andalucia-Cajasur
25 Manuel Ortega - Andalucia-Cajasur
26 Jordi Grau - Liberty Seguros
27 Jesus Rosendo - Andalucia-Cajasur
28 Mattia Turrina - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
29 Javier Echarri - Grupo Nicolas Mateos
30 Carlos Nozal - Liberty Seguros
31 Oscar Garcia - Relax-GAM
32 Enrique Salgueiro - Karpin-Galicia
33 Ivan Melero - Orbea-Oreka SDA
34 Marcos A. Serrano - Karpin-Galicia
35 Jose Rafael Martinez - Relax-GAM 3.07
36 Fco. Jose Martinez - Andalucia-Cajasur 3.59
37 Juan C. Carinena - Andalucia-Cajasur 4.29
38 Josu Agirre - Orbea-Oreka SDA
39 Victor Hugo Peña - Unibet.com 4.46
40 Inaki Isasi - Euskaltel-Euskadi
41 Jason Donald - Team Slipstream 5.45
42 Ivan Degasperi - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
43 Nacor Burgos - Relax-GAM
44 Dailos Manuel Diaz - Fuerteventura-Canarias
45 Jorge Perez - Relax-GAM 5.53
46 Sergi Escobar - Grupo Nicolas Mateos 7.01
47 Serafin Martinez - Karpin-Galicia
48 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne
49 Michal Golas - Unibet.com
50 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
51 Markus Eichler - Unibet.com
52 Gustavo Cesar - Karpin-Galicia
53 Francisco José Lara - Andalucia-Cajasur
54 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
55 Julen Zubero - Orbea-Oreka SDA
56 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 7.06
57 Joseba Zumeta - Orbea-Oreka SDA 7.13
58 Miguel Ochoa - Grupo Nicolas Mateos 8.02
59 Fco. José Terciado - Relax-GAM 9.18
60 Steven Cozza - Team Slipstream 9.38
61 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos 9.39
62 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias 11.00
63 Marco Zanotti - Unibet.com 11.25
64 Fabio Borghesi - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
65 César Quiterio - Liberty Seguros
66 Denis Kudashev - Relax-GAM
67 Luis Pinheiro - Liberty Seguros
68 David Herrero - Karpin-Galicia
69 David Garcia - Karpin-Galicia
70 Gil Suray - Unibet.com
71 Pieter Jacobs - Unibet.com
72 William Frischkorn - Team Slipstream
73 Simon Edgarco - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
74 Bruno Bertolini - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
75 Tyler Butterfield - Team Slipstream
76 Jonathan P. Mc Carty - Team Slipstream
77 José Antonio Lopez - Andalucia-Cajasur 12.17
78 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 14.38
79 Alberto Loddo - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 17.54
80 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias
81 Denis Bertolini - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
82 Joaquin Sobrino - Relax-GAM
83 Antonio Piedra - Fuerteventura-Canarias
84 Sébastien Portal - Caisse d'Epargne
85 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias
86 David Belda - Fuerteventura-Canarias
87 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
88 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi
89 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi


Udgået på 2. etape
DNF José Antonio Baños - Grupo Nicolas Mateos


Samlet stilling efter 2. etape
1 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 7.56.56
2 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
3 Candido Barbosa - Liberty Seguros 0.53
4 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
5 Dionisio Galparsoro - Euskaltel-Euskadi
6 Matteo Carrara - Unibet.com
7 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
8 David Arroyo - Caisse d'Epargne
9 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
10 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
11 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia
12 Aaron Villegas - Orbea-Oreka SDA
13 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi
14 Juan Jose Oroz - Orbea-Oreka SDA 2.01
15 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos 2.31
16 Xabat Otxotorena - Orbea-Oreka SDA
17 Manuel Ortega - Andalucia-Cajasur
18 Manuel Vazquez - Andalucia-Cajasur
19 Jesus Rosendo - Andalucia-Cajasur
20 Gonzalo Rabunal - Karpin-Galicia
21 Carlos Nozal - Liberty Seguros
22 Enrique Salgueiro - Karpin-Galicia
23 Luis Perez Romero - Andalucia-Cajasur
24 Jorge Garcia - Relax-GAM
25 Eloy Teruel - Grupo Nicolas Mateos
26 Oscar Garcia - Relax-GAM
27 Huub Duyn - Team Slipstream
28 Marcos A. Serrano - Karpin-Galicia
29 Javier Echarri - Grupo Nicolas Mateos
30 Philippe Schnyder - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
31 Jordi Grau - Liberty Seguros
32 Ivan Melero - Orbea-Oreka SDA
33 Mattia Turrina - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
34 Jose Rafael Martinez - Relax-GAM 3.07
35 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos
36 Fco. Jose Martinez - Andalucia-Cajasur 3.59
37 Juan C. Carinena - Andalucia-Cajasur 4.29
38 Josu Agirre - Orbea-Oreka SDA
39 Inaki Isasi - Euskaltel-Euskadi 4.46
40 Victor Hugo Peña - Unibet.com
41 Nacor Burgos - Relax-GAM 5.45
42 Dailos Manuel Diaz - Fuerteventura-Canarias
43 Jason Donald - Team Slipstream
44 Ivan Degasperi - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
45 Jorge Perez - Relax-GAM 5.53
46 Gustavo Cesar - Karpin-Galicia 7.01
47 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne
48 Sergi Escobar - Grupo Nicolas Mateos
49 Francisco José Lara - Andalucia-Cajasur
50 Julen Zubero - Orbea-Oreka SDA
51 Serafin Martinez - Karpin-Galicia
52 Michal Golas - Unibet.com
53 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
54 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
55 Markus Eichler - Unibet.com
56 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 7.06
57 Joseba Zumeta - Orbea-Oreka SDA 7.13
58 Miguel Ochoa - Grupo Nicolas Mateos 8.02
59 Fco. José Terciado - Relax-GAM 9.18
60 Steven Cozza - Team Slipstream 9.38
61 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos 9.39
62 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias 11.00
63 Marco Zanotti - Unibet.com 11.25
64 David Herrero - Karpin-Galicia
65 Simon Edgarco - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
66 Denis Kudashev - Relax-GAM
67 William Frischkorn - Team Slipstream
68 Pieter Jacobs - Unibet.com
69 David Garcia - Karpin-Galicia
70 Jonathan P. Mc Carty - Team Slipstream
71 Gil Suray - Unibet.com
72 Fabio Borghesi - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
73 Luis Pinheiro - Liberty Seguros
74 Tyler Butterfield - Team Slipstream
75 César Quiterio - Liberty Seguros 11.50
76 Bruno Bertolini - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 11.52
77 José Antonio Lopez - Andalucia-Cajasur 12.17
78 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 14.38
79 Alberto Loddo - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 17.54
80 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias
81 Joaquin Sobrino - Relax-GAM
82 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
83 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias
84 Antonio Piedra - Fuerteventura-Canarias
85 Sébastien Portal - Caisse d'Epargne
86 David Belda - Fuerteventura-Canarias
87 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi
88 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi 18.12
89 Denis Bertolini - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 18.21


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 17 pts
2 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 16
3 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 8
4 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 7
5 David Arroyo - Caisse d'Epargne 6
6 José Antonio Lopez - Andalucia-Cajasur 4
7 Juan Jose Oroz - Orbea-Oreka SDA 3
8 Manuel Ortega - Andalucia-Cajasur 1
9 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi 1


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Candido Barbosa - Liberty Seguros 32 pts
2 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 25
3 Alberto Loddo - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 25
4 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 20
5 David Arroyo - Caisse d'Epargne 16
6 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 16
7 Matteo Carrara - Unibet.com 14
8 Simon Edgarco - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 14
9 David Herrero - Karpin-Galicia 12
10 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias 10
11 Marco Zanotti - Unibet.com 10
12 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 9
13 Joaquin Sobrino - Relax-GAM 9
14 Dionisio Galparsoro - Euskaltel-Euskadi 8
15 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 8
16 Manuel Ortega - Andalucia-Cajasur 8
17 Alberto Losada - Caisse d'Epargne 7
18 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 7
19 Jesus Rosendo - Andalucia-Cajasur 6
20 Aaron Villegas - Orbea-Oreka SDA 5
21 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos 5
22 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 4
23 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 4
24 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 3
25 Juan Jose Oroz - Orbea-Oreka SDA 3


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 6 pts
2 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 3
3 José Antonio Lopez - Andalucia-Cajasur 3
4 César Quiterio - Liberty Seguros 3
5 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 2
6 Juan Jose Oroz - Orbea-Oreka SDA 2
7 Steven Cozza - Team Slipstream 2
8 Aaron Villegas - Orbea-Oreka SDA 1
9 Jesus Rosendo - Andalucia-Cajasur 1
10 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Caisse d'Epargne 23.51.41
2 Euskaltel-Euskadi 1.46
3 Orbea-Laukiz F.T. 4.32
4 Karpin Galicia 5.02
5 Liberty Seguros
6 Fuerteventura-Canarias 6.38
7 Andalucia-Cayasur 6.40
8 Grupo Nicolás Mateos
9 Relax-Gam 7.16
10 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.54
11 Unibet.com 11.47
12 Team Slipstream p/b Chipotle 17.01

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE