Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

U23 verdensmestere i kamp

U23 verdensmestere i kamp

17. maj 2007 00:300

Onsdag startede det tyske etapeløb International Rheinland-Pfalz Rundfahrt, der er arrangeret som et 2.1 løb. 1. etape blev kørt fra Koblenz til Kaiserslautern over 176.9 km.

Dagens største udbrud kom fra Lars Wackernagel (Team Sparkasse), som havde følgeskab af Christian Pömer og Mariusz Witecki (begge, Team Volksbank). De tre udbrydere havde på et tidspunkt 4 minutter og 20 sekunder ned til forfølgerne. 90 kilometer senere måtte de dog se sig hentet af feltet, som blev ført an af T-Mobile, som satsede på den unge U23 verdensmester Gerald Ciolek i spurten.

Men med 20 kilometer til mål angreb en anden tidligere U23 verdensmester nemlig Sergej Lagutin (Navigators), og han byggede hurtigt et forspring op til feltet, og da feltet var for langsomme til at reagere, så kunne den unge Navigator kører først over målstregen med 16 sekunder ned til feltet, hvor Steffen Radochla (Team Wiesenhof-Felt) vandt spurten foran Gerald Ciolek (T-Mobile).

"Jeg er virkelig glad for at udbrud holdt," sagde den unge U23 verdensmester Sergej Lagutin efter løbet.


Resultat af 1. etape
1 Sergej Lagutin - Navigators Insurance Cycling 4.34.27 (38.67 km/t)
2 Steffen Radochla - Team Wiesenhof-Felt 0.16
3 Gerald Ciolek - T-Mobile-Team
4 Steven Caethoven - Chocolade Jacques
5 André Greipel - T-Mobile-Team
6 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
7 René Weissinger - Team Volksbank
8 Hagen Boasson - Team Maxbo-Bianchi
9 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges
10 Marco Marcato - Team L.P.R.
11 Crescenzo d`Amore - OTC Doors-Laurenta
12 Robby Meul - DFL-Cyclingnews-Litespeed
13 Nikolas Maes - Chocolade Jacques
14 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling
15 Daniel Musiol - Team Wiesenhof-Felt
16 Paul Martens - Skil Shimano
17 Alexander Gottfried - Team Sparkasse
18 Kenny Dehaes - Chocolade Jacques
19 Roger Hammond - T-Mobile-Team
20 Gabriel Rasch - Team Maxbo-Bianchi
21 Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon
22 Christoph Meschenmoser - Skil Shimano
23 Corey Sweet - Team Regiostrom-Senges
24 Nazareno Rossi - Team L.P.R.
25 Marcel Fischer - German National Team
26 Johan Coenen - Chocolade Jacques
27 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo-Bianchi
28 Donato Cannone - OTC Doors-Laurenta
29 Jeremy Venell - DFL-Cyclingnews-Litespeed
30 Michael Franzl - German National Team
31 Francesco Reda - OTC Doors-Laurenta
32 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom-Senges
33 Sven Renders - Chocolade Jacques
34 Paolo Bailetti - Team L.P.R.
35 Alessio Signego - OTC Doors-Laurenta
36 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges
37 Ben Day - Navigators Insurance Cycling
38 Riccardo Chiarini - Team L.P.R.
39 Robert Retschke - Team Wiesenhof-Felt
40 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
41 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet
42 David O`Loughlin - Navigators Insurance Cycling
43 Nico Sijmens - Landbouwkrediet
44 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
45 Roger Beuchat - Team L.P.R.
46 Bert De Waele - Landbouwkrediet
47 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet
48 André Korff - T-Mobile-Team
49 Andreas Klier - T-Mobile-Team
50 Björn Glasner - Team Regiostrom-Senges
51 Nikolai Schwarz - German National Team
52 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling
53 Konstantin Schubert - Team Regiostrom-Senges
54 Nico Mattan - DFL-Cyclingnews-Litespeed
55 Andreas Dietziker - Team L.P.R.
56 Stephan Schreck - T-Mobile-Team
57 Daniel Fleeman - DFL-Cyclingnews-Litespeed
58 Massimiliano Maistro - OTC Doors-Laurenta
59 Cameron Jennings - DFL-Cyclingnews-Litespeed
60 Florian Stalder - Team Volksbank
61 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof-Felt
62 Piergiogio Camussa - OTC Doors-Laurenta
63 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
64 Mariusz Witecki - Team Volksbank
65 Yukihiro Doi - Skil Shimano
66 Christian Leben - Team Wiesenhof-Felt
67 Steven Kleynen - Landbouwkrediet
68 Richard Faltus - Team Sparkasse
69 Robert Wagner - Team Wiesenhof-Felt
70 Josef Benetseder - Team Volksbank
71 Luca Celli - Team L.P.R.
72 Raffaele Ferrara - Team L.P.R.
73 Francesco Tizza - OTC Doors-Laurenta
74 Serge Pauwels - Chocolade Jacques
75 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet
76 Frederic Wilman - Team Maxbo-Bianchi 0.36
77 Maarten Den Bakker - Skil Shimano
78 Tomasz Konecny - Elk Haus-Simplon
79 Glen Alan Chadwick - Navigators Insurance Cycling 0.48
80 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling
81 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 0.49
82 Dirk Müller - Team Sparkasse 0.54
83 Stefan Schäfer - German National Team
84 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques
85 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
86 Stephan Parinussa - Team Sparkasse 0.57
87 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof-Felt 0.16
88 Philipp Mamos - Team Sparkasse 1.00
89 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 3.01
90 Joachim Bohler - Team Maxbo-Bianchi 3.45
91 Eric Baumann - T-Mobile-Team 5.59
92 Peter Mohlmann - Team Regiostrom-Senges
93 Gert Vanderaerden - DFL-Cyclingnews-Litespeed 7.08
94 Servais Knaven - T-Mobile-Team
95 Sten Stenersen - Team Maxbo-Bianchi
96 Jan Valach - Elk Haus-Simplon
97 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet 8.09
98 Juan Pablo Wilches - DFL-Cyclingnews-Litespeed
99 David Verheyen - Landbouwkrediet
100 Kane Oakley - DFL-Cyclingnews-Litespeed
101 Nico Keinath - German National Team
102 Stian Sommerseth - Team Maxbo-Bianchi
103 Tom Stubbe - Chocolade Jacques
104 Patrik Riedesser - Team Volksbank
105 Tilo Schüler - Team Sparkasse
106 Christian Pömer - Team Volksbank
107 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
108 Diego Genovesi - OTC Doors-Laurenta
109 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 14.12
110 Alexander Kristoff - Team Maxbo-Bianchi
111 Philipp Seubert - German National Team
112 Frang Xu - Skil Shimano 17.33
113 Cheng Ji - Skil Shimano 17.35
114 Yoshima Hirose - Skil Shimano
115 Sascha Weber - German National Team 18.56


Samlet stilling efter 1. etape
1 Sergej Lagutin - Navigators Insurance Cycling 4.34.17
2 Steffen Radochla - Team Wiesenhof-Felt 0.20
3 Gerald Ciolek - T-Mobile-Team 0.22
4 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling 0.24
5 Mariusz Witecki - Team Volksbank
6 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof-Felt 0.25
7 Steven Caethoven - Chocolade Jacques 0.26
8 André Greipel - T-Mobile-Team
9 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
10 René Weissinger - Team Volksbank
11 Hagen Boasson - Team Maxbo-Bianchi
12 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges
13 Marco Marcato - Team L.P.R.
14 Crescenzo d`Amore - OTC Doors-Laurenta
15 Robby Meul - DFL-Cyclingnews-Litespeed
16 Nikolas Maes - Chocolade Jacques
17 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling
18 Daniel Musiol - Team Wiesenhof-Felt
19 Paul Martens - Skil Shimano
20 Alexander Gottfried - Team Sparkasse
21 Kenny Dehaes - Chocolade Jacques
22 Roger Hammond - T-Mobile-Team
23 Gabriel Rasch - Team Maxbo-Bianchi
24 Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon
25 Christoph Meschenmoser - Skil Shimano
26 Corey Sweet - Team Regiostrom-Senges
27 Nazareno Rossi - Team L.P.R.
28 Marcel Fischer - German National Team
29 Johan Coenen - Chocolade Jacques
30 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo-Bianchi
31 Donato Cannone - OTC Doors-Laurenta
32 Jeremy Venell - DFL-Cyclingnews-Litespeed
33 Michael Franzl - German National Team
34 Francesco Reda - OTC Doors-Laurenta
35 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom-Senges
36 Sven Renders - Chocolade Jacques
37 Paolo Bailetti - Team L.P.R.
38 Alessio Signego - OTC Doors-Laurenta
39 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges
40 Ben Day - Navigators Insurance Cycling
41 Riccardo Chiarini - Team L.P.R.
42 Robert Retschke - Team Wiesenhof-Felt
43 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
44 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet
45 David O`Loughlin - Navigators Insurance Cycling
46 Nico Sijmens - Landbouwkrediet
47 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
48 Roger Beuchat - Team L.P.R.
49 Bert De Waele - Landbouwkrediet
50 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet
51 André Korff - T-Mobile-Team
52 Andreas Klier - T-Mobile-Team
53 Björn Glasner - Team Regiostrom-Senges
54 Nikolai Schwarz - German National Team
55 Konstantin Schubert - Team Regiostrom-Senges
56 Nico Mattan - DFL-Cyclingnews-Litespeed
57 Andreas Dietziker - Team L.P.R.
58 Stephan Schreck - T-Mobile-Team
59 Daniel Fleeman - DFL-Cyclingnews-Litespeed
60 Massimiliano Maistro - OTC Doors-Laurenta
61 Cameron Jennings - DFL-Cyclingnews-Litespeed
62 Florian Stalder - Team Volksbank
63 Piergiogio Camussa - OTC Doors-Laurenta
64 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
65 Yukihiro Doi - Skil Shimano
66 Christian Leben - Team Wiesenhof-Felt
67 Steven Kleynen - Landbouwkrediet
68 Richard Faltus - Team Sparkasse
69 Robert Wagner - Team Wiesenhof-Felt
70 Josef Benetseder - Team Volksbank
71 Luca Celli - Team L.P.R.
72 Raffaele Ferrara - Team L.P.R.
73 Francesco Tizza - OTC Doors-Laurenta
74 Serge Pauwels - Chocolade Jacques
75 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet
76 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof-Felt
77 Frederic Wilman - Team Maxbo-Bianchi 0.46
78 Maarten Den Bakker - Skil Shimano
79 Tomasz Konecny - Elk Haus-Simplon
80 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 0.56
81 Glen Alan Chadwick - Navigators Insurance Cycling 0.58
82 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling
83 Dirk Müller - Team Sparkasse 1.04
84 Stefan Schäfer - German National Team
85 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques
86 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
87 Stephan Parinussa - Team Sparkasse 1.07
88 Philipp Mamos - Team Sparkasse 1.10
89 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 3.09
90 Joachim Bohler - Team Maxbo-Bianchi 3.55
91 Eric Baumann - T-Mobile-Team 6.06
92 Peter Mohlmann - Team Regiostrom-Senges 6.09
93 Gert Vanderaerden - DFL-Cyclingnews-Litespeed 7.18
94 Servais Knaven - T-Mobile-Team
95 Sten Stenersen - Team Maxbo-Bianchi
96 Jan Valach - Elk Haus-Simplon
97 Christian Pömer - Team Volksbank 8.18
98 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet 8.19
99 Juan Pablo Wilches - DFL-Cyclingnews-Litespeed
100 David Verheyen - Landbouwkrediet
101 Kane Oakley - DFL-Cyclingnews-Litespeed
102 Nico Keinath - German National Team
103 Stian Sommerseth - Team Maxbo-Bianchi
104 Tom Stubbe - Chocolade Jacques
105 Patrik Riedesser - Team Volksbank
106 Tilo Schüler - Team Sparkasse
107 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
108 Diego Genovesi - OTC Doors-Laurenta
109 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 14.19
110 Alexander Kristoff - Team Maxbo-Bianchi 14.22
111 Philipp Seubert - German National Team
112 Frang Xu - Skil Shimano 17.43
113 Cheng Ji - Skil Shimano 17.45
114 Yoshima Hirose - Skil Shimano
115 Sascha Weber - German National Team 19.06


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 5 pts
2 Eric Baumann - T-Mobile-Team 5
3 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 5
4 Mariusz Witecki - Team Volksbank 3
5 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 3
6 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling 3
7 Christian Pömer - Team Volksbank 2
8 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof-Felt 2
9 Christian Müller - Skil Shimano 2
10 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges 1
11 Björn Glasner - Team Regiostrom-Senges 1


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 6 pts
2 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof-Felt 5
3 Mariusz Witecki - Team Volksbank 2
4 Hagen Boasson - Team Maxbo-Bianchi 2
5 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 1
6 Christian Pömer - Team Volksbank 1


Holdkonkurrencen efter 1. etape

1 Navigators Insurance Cycling Team 13.43.05
2 T-Mobile Professional Cycling 0.16
3 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
4 Team Maxbo Bianchi
5 Team Wiesenhof Felt
6 Team Regiostrom-Senges
7 Elk Haus-Simplon
8 Team LPR
9 OTC Doors-Lauretana
10 DFL-Cyclingnews-Litespeed
11 Skil-Shimano
12 Germany
13 Landbouwkrediet-Tönissteiner
14 Team Volksbank
15 Team Sparkasse 0.49

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

GP Beiras e Serra da Estrela(2.1) 17/04-19/04

Tour du Finistère(1.1) 18/04

Amstel Gold Race(1.WWT) 19/04

Amstel Gold Race(1.UWT) 19/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger