Jan Ullrich (T-Mobile) hentede en klar sejr på dagens lidt over 50 km lange enkeltstart i og omkring Pondera. Kun Ivan Basso (Team CSC) var i nærheden af den tyske tidsmaskine, 28 sekunder efter i mål.
Team CSC rytteren kunne dog glæde sig over at tage tid på samtlige af konkurrenterne og er nu hele 2.48 min foran Jose Enrique Gutierrez Cataluna (Phonak) i den samlede stilling.
Jan Ullrich vandt sikkert enkeltstarten / Foto: SirottiDet så ellers ud til, at Jan Ullrich skulle tage en endnu mere overbevisende sejr på etapen, da Ivan Basso efter bare 14 km var hele 41 sekunder efter den tyske rytter, mens flere af de andre favoritter til den samlede sejr, som Danilo Di luca (Liquigas),
Gilberto Simoni (Saunier Duval-Prodir) og Damiano Cunego (Lampre-Fondital) havde sat over to minutter til på dette tidlige tidspunkt på ruten. Der er dog en del, der tyder på at forholdene på den første del af ruten må have ændret sig i løbet af dagen, i det Ivan Basso hentede tid på den tyske tempospecialist på den resterende del af ruten.
Det kan man til gengæld ikke sige om Damiano Cunego, der ikke bare måtte se sig overhælet af Gutierrez, men også af Basso. Derved tabte den samlede vinder fra 2004 over fem minutter til Basso på etapen. Også Gilberto Simoni og Danilo Di Luca måtte indkassere store tidstab og var henholdsvis 4.46 min. og 5.13 min langsommere end Ullrich i mål.
Det medførte selvfølgelig også store omvæltninger i det samlede klassement, hvor Serguie Gonchar (T-Mobile) med en fjerdeplads på dagens etape 1.09 min efter Ullrich rykker frem på løbet samlede tredjeplads bare to sekunder foran Paolo Savoldelli (Discovery Channel), der kom i mål i femte bedste tid 1.19 min efter Ullrich. Tom Danielson rykkede via en 11. plads, 2.35 min efter Ullrich frem på løbets samlede femteplads.
Etapens store positive overraskelse var dog den italienske enkeltstartsmester Marco Pinotti, der længe havde bedste tid i mål og kun til slut måtte se sig overgået af Jan Ullrich og Ivan Basso.
Resultat af 11. etape1 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 58.48 (51.02 km/t)
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 0.283 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.01
4 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 1.09
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.19
6 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 1.42
7 Jens Voigt (Ger) Team CSC 2.128 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 2.22
9
Dario David Cioni (Ita) Liquigas 2.24
10
Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.27
11 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.35
12
Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 2.40
13
Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 2.52
14
Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 2.57
15 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 3.01
16 Marc Wauters (Bel) Rabobank 3.02
17 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
18
Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.07
19
Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 3.12
20 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 3.18
21 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 3.20
22
Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3.39
23 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 3.42
24 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 3.4525 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 3.46
26 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 3.52
27 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 3.58
28
Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 4.02
29 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.05
30 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4.15
31
Grischa Niermann (Ger) Rabobank 4.16
32
Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
33 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 4.21
34 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 4.22
35
Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 4.23
36 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 4.27
37 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4.33
38 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
39
Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 4.40
40 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 4.46
41
Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 4.50
42 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 4.51
43 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 4.5644 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
45 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 4.57
46 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4.59
47
Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
48 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 5.00
49
Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
50 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 5.04
51 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.06
52 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5.07
53
Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.08
54
Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5.13
55 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
56 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 5.1657 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
58 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
59 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 5.17
60 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 5.19
61
Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
62 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 5.21
63 Bobby Julich (USA) Team CSC 5.2264
Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
65 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 5.28
66 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.30
67 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
68
Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 5.31
69 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5.33
70
Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
71 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 5.34
72 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 5.40
73 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 5.4674 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.52
75 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
76
Christian Knees (Ger) Team Milram 5.53
77 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
78 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 5.54
79 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
80 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 5.58
81 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 6.01
82
Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 6.02
83 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 6.03
84 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6.05
85 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 6.07
86 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
87 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
88 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 6.0889 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.09
90 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 6.13
91 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 6.14
92 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 6.16
93 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 6.17
94 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 6.26
95 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
96 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 6.28
97
Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 6.32
98 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 6.33
99 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 6.34100 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 6.35
101
Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 6.38
102 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 6.39
103 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
104 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 6.40
105 Marc De Maar (Ned) Rabobank 6.42
106
Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 6.43
107 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.46
108 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.47
109 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 110 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 6.52
111 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 6.56
112 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6.59
113
Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
114 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 7.08
115 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 7.10
116 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 7.11
117 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 7.12
118 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
119 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 7.17
120
Mathew Hayman (Aus) Rabobank
121 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.21
122 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 7.25
123 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 7.28
124
Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 7.30
125 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 7.37
126 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
127
Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 7.42
128
Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 7.43
129 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
130 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
131 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 7.45
132 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
133 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 7.46
134 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 7.47
135 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 7.52
136 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 7.54
137 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
138
Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
139
Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 7.55
140 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
141 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
142 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
143 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 7.58
144 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
145 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.59
146
Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 8.00
147
Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
148
Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 8.01
149 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
150
Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 8.04
151 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.05
152 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.11
153
Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 8.18
154
Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
155 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 8.24
156 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
157
Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 8.28
158 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.29
159
Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 8.31
160 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 8.38
161 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.44
162 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 8.46
163
Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8.47
164 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8.50
165
Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
166 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
167 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 8.53
168
Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 8.57
169 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 8.58
170 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
171
Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 9.03
172 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 9.12
173
Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 9.13
174
Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 9.15
175
Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 9.22
176 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 9.51
177
Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 10.02
178 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 10.11
179 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.25
180 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 10.37
181 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 11.07
182 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
183 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 11.11
184 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 12.41
Samlet stilling efter 11. etape 1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 40.28.562 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 2.48
3 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 3.24
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.26
5 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.38
6 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 6.37
7 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 6.54
8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
9 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 7.13
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 7.33
11 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.17
12 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.28
13 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9.17
14 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 9.19
15 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 9.24
16 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 9.43
17 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 9.44
18 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 10.12
19 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 10.21
20 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
21 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.15
22 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 11.27
23 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 11.48
24 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 11.54
25 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 12.29
26 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.36
27 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 12.42
28 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 12.50
29 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 13.21
30 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 14.23
31 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 14.58
32 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 15.00
33 Jens Voigt (Ger) Team CSC 15.0134 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 15.03
35 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 15.47
36 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 16.0537 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16.06
38 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 17.14
39 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 17.17
40 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 18.18
41 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 18.24
42 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 18.26
43 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 18.2944 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 18.46
45 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 18.52
46 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 19.01
47 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 19.39
48 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 20.40
49 Theo Eltink (Ned) Rabobank 20.43
50 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 21.23
51 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22.03
52 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 22.57
53 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 23.39
54 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 25.29
55 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 26.07
56 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 26.34
57 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 26.39
58 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 27.0959 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 27.22
60 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 27.44
61 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 28.03
62 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 29.26
63 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 29.33
64 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 29.54
65 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 30.15
66 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 30.38
67 Christian Knees (Ger) Team Milram 30.55
68 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 32.03
69 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 32.44
70 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33.14
71 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 33.54
72 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 34.26
73 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 35.28
74 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 35.52
75 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 36.28
76 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 37.08
77 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 38.52
78 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 39.18
79 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 39.2780 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 39.42
81 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 40.08
82 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 41.35
83 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 41.37
84 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 41.55
85 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 42.10
86 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 43.12
87 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 43.16
88 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 43.48
89 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
90 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 43.53
91 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 44.30
92 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 45.59
93 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 46.08
94 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 47.44
95 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 47.46
96 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 48.26
97 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 49.22
98 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 49.31
99 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 49.37
100 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 49.59101 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 50.29
102 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 50.41
103 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 51.46
104 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 51.47
105 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 52.29
106 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 52.41
107 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 52.57
108 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 53.02
109 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 54.10
110 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 54.25
111 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 54.27
112 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 55.07
113 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 55.12
114 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 55.15
115 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 55.18
116 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 55.40
117 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 55.54
118 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 56.00
119 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 56.03
120 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 56.32
121 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 56.50
122 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 57.19
123 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 57.27
124 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 57.31125 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 57.41
126 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 58.47
127 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58.52
128 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 59.32
129 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 59.51
130 Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.00.07
131 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.00.27
132 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 1.01.18
133 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.01.41
134 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 1.01.55
135 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.02.06
136 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 1.02.32
137 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.02.41
138 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1.03.19
139 Bobby Julich (USA) Team CSC 1.03.49140 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.03.56
141 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
142 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 1.06.11
143 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 1.06.55
144 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 1.07.14
145 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1.07.46
146 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.09.10
147 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 1.09.21
148 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 1.09.36
149 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 1.10.59
150 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.11.36
151 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1.12.32
152 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 1.12.45
153 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 1.12.57
154 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1.13.08
155 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.14.06
156 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1.15.28
157 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 1.15.45
158 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.15.52
159 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 1.16.12
160 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1.16.14
161 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 1.16.33
162 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 1.16.36
163 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 1.16.59
164 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.17.03
165 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 1.17.24
166 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.17.36
167 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.18.03
168 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 1.18.07
169 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.18.15
170 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 1.18.45
171 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.18.51
172 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.18.56
173 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 1.19.05
174 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 1.19.42
175 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 1.19.43
176 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1.21.20
177 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 1.21.28
178 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.21.30
179 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 1.23.26
180 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 1.23.46
181 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.23.49
182 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 1.25.11
183 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.35.08
184 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 1.36.53
Pointkonkurrencen efter 11. etape 1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 89 point
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 83
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 73
4 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 68
5 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 60
6 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 60
7 Ivan Basso (Ita) Team CSC 588 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 46
9 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 41
10 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 36
11 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 36
12 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 36
13 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 33
14 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 33
15 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 29
16 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
17 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 27
18 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25
19 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 25
20 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
21 Jens Voigt (Ger) Team CSC 2122 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 20
23 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
24 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 17
25 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
26 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 17
27 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 16
28 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16
29 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 16
30 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 15
31 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
32 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
33 Theo Eltink (Ned) Rabobank 13
34 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
35 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
36 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
37 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 11
38 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
39 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 11
40 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 11
Bjergkonkurrencen efter 11. etape 1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 15 pts2 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 13
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 9
5 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 7
7 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5
8 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
9 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 5
10 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
11 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
12 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
13 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
14 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
15 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
16 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
17 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
18 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
19 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
20 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
21 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
22 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
23 Jens Voigt (Ger) Team CSC 124 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
25 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
26 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
Holdkonkurrencen efter 11. etape 1 Discovery Channel Pro Cycling Team 120.23.38
2 Phonak Hearing Systems 5.47
3 Liquigas 6.06
4 Team CSC 7.34
5 Lampre-Fondital 8.32
6 Saunier Duval-Prodir 11.04
7 Credit Agricole 18.34
8 Ceramica Panaria-Navigare 19.00
9 Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.56
10 Liberty Seguros-Würth Team 21.42
11 T-Mobile Team 22.40
12 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 34.10
13 Ag2R Prevoyance 35.27
14 Cofidis 37.08
15 Euskaltel-Euskadi 41.10
16 Rabobank 46.00
17 Quickstep-Innergetic 47.53
18 Francaise Des Jeux 58.57
19 Team Milram 1.05.40
20 Gerolsteiner 1.11.42
21 Davitamon-Lotto 1.13.07
22 Bouygues Telecom 1.24.15