Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Valverde hurtigst i Murcia - Vicioso samlet etter

Valverde hurtigst i Murcia - Vicioso samlet etter

02. marts 2006 17:410
Ni ryttere kom sammen til mål på anden etape af Vuelta a Murcia og ikke overraskende var Alejandro Valverde den hurtigste. Angel Vicioso kom ind på andenpladsen og overtog dermed den samlede førsteplads.

Michael Rasmussen kom ind som nummer 63 i dag næsten 11 minutter efter Valverde. Samlet ligger danskeren på 75. plads.

Resultat af 2. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.02.36
2 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth
3 Giuliano Figueras (Ita) Lampre
4 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com
5 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort
6 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana
7 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
8 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort
9 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
10 Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.04
11 Damiano Cunego (Ita) Lampre
12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel
13 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre
14 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.Com
15 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort
16 Theo Eltink (Ned) Rabobank
17 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.Com
18 Alberto Losada (Spa) Kaiku
19 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan
20 Pieter Weening (Ned) Rabobank
21 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana
22 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel
24 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana
25 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana
26 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 3.02
27 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com
28 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
29 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre
30 Angel Castresana (Spa) Unibet.Com 3.16
31 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
33 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Jose Luis Carrasco (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
35 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
36 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
37 Ivan Gilmartin (Spa) Kaiku
38 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
39 Marcos Antoni Serrano (Spa) Liberty Seguros-Wurth
40 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
41 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
42 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
43 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan
44 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.22
45 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
47 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
48 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
49 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana
50 Miguel Angel Rubiano (Col) Ceramica Panaria-Navigare
51 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Wurth
52 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos Resort
53 Pedro Luis Marichalar (Spa) Andalucia-Paul Versan
54 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana
55 José Luis Martinez (Spa) Comunidad Valenciana
56 Denis Menchov (Rus) Rabobank
57 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam
58 Isidro Cerrato (Spa) 3 Molinos Resort
59 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Wurth
60 José Mario Almagro (Spa) Relax-Gam
61 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku 10.17
62 Matthew White (Aus) Discovery Channel 10.54
63 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
64 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
65 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
66 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel
67 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Wurth
68 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos Resort
69 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
70 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan
71 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
72 Carlos Castaño (Spa) Kaiku
73 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku
74 Tadej Valjavec (Slo) Lampre
75 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth
76 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
77 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 12.24
78 Julio Garcia (Spa) 3 Molinos Resort 13.20
79 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana 14.09
80 José Antonio Banos (Spa) 3 Molinos Resort
81 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
82 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com
83 Kurt V. De Wouwer (Bel) Unibet.Com
84 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.Com
85 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
86 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
87 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
88 Jose Cayetano Julia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
89 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
90 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku
91 Angel Vallejo (Spa) Relax-Gam
92 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel
93 Marco Marzano (Ita) Lampre
94 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Paul Versan
95 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
96 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
97 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
98 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
99 Aitor Galdos (Spa) Ceramica Panaria-Navigare
100 Marc Wauters (Bel) Rabobank
101 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku 15.51
102 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam
103 Francisco José Lara (Spa) Andalucia-Paul Versan
104 Fco. Jose Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan
105 José Martinez (Spa) Relax-Gam 17.00
106 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
107 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 19.37
108 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan

Samlet stilling efter 2. etape
1 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 8.05.54
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
3 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
4 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort
5 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com
6 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana
7 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort
8 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
9 Giuliano Figueras (Ita) Lampre
10 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort 1.04
11 Theo Eltink (Ned) Rabobank
12 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.Com
13 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.Com
14 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel
15 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
16 Marc De Maar (Ned) Rabobank
17 Damiano Cunego (Ita) Lampre
18 Alberto Losada (Spa) Kaiku
19 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana
20 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel
21 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan
22 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana
23 Pieter Weening (Ned) Rabobank
24 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana
25 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre
26 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 3.02
27 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre
28 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com
29 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
30 Jose Luis Carrasco (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.16
31 Angel Castresana (Spa) Unibet.Com
32 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
33 Ivan Gilmartin (Spa) Kaiku
34 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi
35 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
36 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
37 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan
38 Marcos Antoni Serrano (Spa) Liberty Seguros-Wurth
39 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
40 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
41 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
42 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
43 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
44 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana 6.22
45 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Pedro Luis Marichalar (Spa) Andalucia-Paul Versan
47 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana
48 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam
49 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
50 José Mario Almagro (Spa) Relax-Gam
51 José Luis Martinez (Spa) Comunidad Valenciana
52 Miguel Angel Rubiano (Col) Ceramica Panaria-Navigare
53 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Wurth
54 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
55 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
56 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos Resort
57 Isidro Cerrato (Spa) 3 Molinos Resort
58 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
59 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Wurth
60 Denis Menchov (Rus) Rabobank
61 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku 10.17
62 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 10.54
63 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan
64 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel
65 Matthew White (Aus) Discovery Channel
66 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth
67 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku
68 Tadej Valjavec (Slo) Lampre
69 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
70 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
71 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
72 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Wurth
73 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
74 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos Resort
75 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
76 Carlos Castaño (Spa) Kaiku
77 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 12.24
78 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com 14.09
79 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
80 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
81 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
82 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel
83 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana
84 Jose Cayetano Julia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
85 José Antonio Banos (Spa) 3 Molinos Resort
86 Aitor Galdos (Spa) Ceramica Panaria-Navigare
87 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
88 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
89 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
90 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Paul Versan
91 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku
92 Kurt V. De Wouwer (Bel) Unibet.Com
93 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.Com
94 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
95 Marco Marzano (Ita) Lampre
96 Marc Wauters (Bel) Rabobank
97 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
99 Angel Vallejo (Spa) Relax-Gam 14.34
100 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku 15.51
101 Francisco José Lara (Spa) Andalucia-Paul Versan
102 Fco. Jose Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan
103 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam
104 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 17.00
105 José Martinez (Spa) Relax-Gam 17.32
106 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan 19.37
107 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
108 Julio Garcia (Spa) 3 Molinos Resort 19.49

Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 32 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 29
3 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 25
4 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 20
5 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort 17
6 Giuliano Figueras (Ita) Lampre 16
7 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com 14
8 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com 14
9 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort 12
10 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 10
11 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 10
12 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
13 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana 9
14 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort 8
15 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan 8
16 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 7
17 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre 7
18 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku 6
19 Marc De Maar (Ned) Rabobank 6
20 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku 6
21 Theo Eltink (Ned) Rabobank 5
22 Damiano Cunego (Ita) Lampre 5
23 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel 4
24 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
25 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 4

Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort 10 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8
3 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 6
4 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 4
5 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com 4
6 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana 4
7 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana 3
8 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku 3
9 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 2
10 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana 2
11 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1

Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 3 Molinos Resort 24.18.46
2 Caisse d'Epargne-Illes Balears
3 Unibet.com 1.04
4 Lampre
5 Comunidad Valenciana
6 Rabobank 2.08
7 Discovery Channel 4.06
8 Gerolsteiner 8.30
9 Ceramica Panaria-Navigare 8.34
10 Liberty Seguros - Wurth
11 Euskaltel-Euskadi 8.44
12 Andalucia-Paul Versan 9.38
13 Kaiku 13.33
14 Relax-Gam 14.56
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger