Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Valverde sejrede i Liege-Bastogne-Liege - Opd.

Valverde sejrede i Liege-Bastogne-Liege - Opd.

23. april 2006 16:390
Alejandro Valverde (Caisse D´Epargne-Ille Balears) fulgte onsdagens sejr i Fleche Wallone op med en ny sejr i Liege-Bastogne-Liege, hvor han i spurten suverænt henviste Paolo Bettini (Quick Step-Innergetic) og Damiano Cunego (Lampre-Fondital) til anden- og tredjepladsen.


Liege-Bastogne-Liege feltet / Foto: Sirotti


Team CSC, der hele dagen tog ansvar i feltet, forsøgte på de sidste kilometer af løbet flere angreb ved Frank Schleck og Ivan Basso, men det lykkedes aldrig for en af de to ryttere at få et afgørende hul til de andre favoritter. Frank Schleck endte som bedste rytter for det danske hold på en sjetteplads.

Det danske hold var aktive hele dagen og fik Jens Voigt med i et tidligt 26 mand stort udbrud, hvor den tyske rytter sad sammen med følgende ryttere: Pauwels, Wynant (Chocolade Jacques - Topsport), Fedrigo (Boygues Telecom), Serrano (Liberty Seguros-Würths), Rogers, Wesemann (T-Mobile), Flecha, Kolobnev (Rabobank), Hiekmann (Gerolsteiner), Engels (Quick Step), Commesso (Lampre), Van den Brueck (Discovery Channel), Brandt (Davitamon-Lotto), Garcia Acosta, Portal (Caisse D´Epargne-Ille Balears), Perez Rodriguez (Cofidis), Pauriol (Credit Agricole), U.Etxebarria (Euskaltel-Euskardi), Duran Arroca (Saunier Duval-Prodit), Nibali (Liquigas-Bianchi), Goubert (AG2r), Wynants (JAC), De Waele, Kleynen, Simon (Lanbouwcrediet-Colnago) og Cox (Barloworld).

Gruppen bliver dog splittet med 86 km. til mål i det Michael Rogers og Steffen Wesemann angriber, hvorefter Wesemann kort efter går solo. Team CSC har allerede her valgt at tage ansvaret i feltet og alt ser ud til at holdet vil forsøge et fremstød på Cote de la Heute-Levée med 80 km. til mål. Desværre punktere Ivan Basso i bunden af stigningen og i stedet må Nicki Sørensen ofre sig for den italienske rytter. Den danske rytter er dog langt fra færdig og han går alene frem i feltet og lukker hullet til forfølgergruppen. Efter arbejde fra Jens Voigt og Carlos Sastre bliver Wesemann hentet med 51 km. til mål.

På Coute de la Redoute angriber Ivan Basso, men bliver hurtig hentet af Alexandre Vinokourov, hvorefter Damiano Cunego slår kontra, heller ikke han får dog hul. 27 mand kommer samlet over.

Joaquin Rodriguez (Caisse D´Epargne-Ille Balears) angriber på den næste stigning Coute de Sprimont, men bliver hentet, hvorefter Frank Schleck angriber. Det lykkes dog heller ikke for den luxembourgske rytter, mens Michael Boogerd kan slå kontra med Joaquin Rodriguez på hjul. De to får til gengæld hurtigt oparbejdet et godt forspring til de andre favoritter. Lidt ryttere kommer dog op bagfra i feltet bl.a. med Serge Baguet, der sammen med Manuel Garate (begge Quick Step), indleder en jagt på de to ryttere i front.

På løbets næstsidste stigning Cote Sart-Tilman-Tiff sætter Liberty Seguros hårdt tempo fra bunden, men de får ikke rigtig rystet nogle af favoritterne fra og kun lukket ganske lidt af hullet til de to i front, der på dette tidspunkt har omkring 40 sekunders forspring.

Med 14 km. til mål angriber Paolo Bettini og selvom Alejandro Valverde forsøger at gå med kan han ikke holde hjul. I feltet forsøger Ivan Basso, men der bliver lukket, hvorefter Alexandre Vinokourov angriber. Selvom kasaken får hul bliver der alligevel lukket. Herefter indleder Lampre-Fondital en jagt og kort efter må Paolo Bettini opgive angrebet, da han må sande at han ikke kan lukke hullet alene.

Boogerd og Rodriguez kommer ind på dagens sidste stigning Cote de St. Nicolas med et forspring på 21 sekunder. I feltet angriber Andrei Kaschechkin (Liberty Seguros) straks, men Danilo Di Luca går efter og lukker, hvorefter Miguel Pediguero (Phonak) slår kontra og kommer hurtigt op til Boogerd og Rodriguez. Kort efter rykker Sinkewitz (T-Mobile), men flere af favoritterne følger med.

Med fem kilometer til mål går Rodriguez i front af gruppen for at forsøge at køre Alejandro Valverde frem til sprinten. Kort efter forsøger Ivan Basso et angreb, men der bliver lukket, hvorefter Frank Schleck angriber, men igen bliver der lukket. Herefter nærmest lusker Rodriguez væk fra gruppen, men der bliver igen lukket i gruppen.

Med en kilometer til mål angriber Patrik Sinkewitz og Ivan Basso går efter og de to får et lille hul. Helt efter planen bliver der lukket, hvorefter Frank Schæeck angriber. Michael Boogerd går med og resten af gruppen kommer frem, hvorefter Ivan Basso angriber, men Damiano Cunego lukker. Derved kører elleve mand samlet ind til den afsluttende sprint, som Alejandro Valverde vinder sikkert foran Paolo Bettini og Damiano Cunego.



Valverde vinder Liege-Bastogne-Liege / Foto: Sirotti



Vinderen af Liege-Bastogne-Liege Aljandro Valverde / Foto: Sirotti



Podiet / Foto: Sirotti



Ivan Basso og Alejandro Valverde / Foto: Sirotti



Resultat
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears 6.21.32 (41.202 km/tT)
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step - Innergetic
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
4 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
5 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
6 Martin Perdiguero M.Angel (Spa) Phonak Hearing Systems
7 Frank Schleck (Lux) Team CSC
8 Christopher Horner (USA) Davitamon - Lotto
9 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 0.04
10 Ivan Basso (Ita) Team CSC 0.07
11 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros - Würth Team 0.12
12 Joaquim Rodriguez (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears 0.24
13 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros - Würth Team 0.28
14 Oscar Freire (Spa) Rabobank 0.29
15 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel - Euskadi 0.31
16 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
17 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
18 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
19 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
20 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
21 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
22 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval - Prodir 0.45
23 Iban Mayo (Spa) Euskaltel - Euskadi 0.47
24 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 0.51
25 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld 0.57
26 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 1.18
27 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1.21
28 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
29 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
30 Alexandre Vinokourov (Liberty Seguros - Würth Team) 1.31
31 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis Credit Par Telephone
32 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 2.13
33 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 4.29
34 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 4.33
35 Francisco Mancebo (Spa) Ag2R Prevoyance
36 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval - Prodir
37 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Team
38 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
39 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
40 Iker Camano (Spa) Euskaltel - Euskadi
41 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon - Lotto
42 Serge Baguet (Bel) Quick Step - Innergetic
43 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic
44 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros - Würth Team
45 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval - Prodir 5.26
46 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis Credit Par Telephone 6.58
47 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 7.31
48 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld
49 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 9.53
50 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step - Innergetic 10.51
51 Jens Voigt (Ger) Team CSC
52 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance 11.00
53 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
54 Constantino Zaballa (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
55 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval - Prodir
56 Erik Dekker (Ned) Rabobank
57 Jose Luis Arrieta (Spa) Ag2R Prevoyance
58 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
59 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
60 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
61 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon - Lotto
62 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
63 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
64 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
65 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic
66 Christophe Brandt (Bel) Davitamon - Lotto
67 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
68 Mario Aerts (Bel) Davitamon - Lotto
69 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis Credit Par Telephone
70 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
71 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com
72 Stephane Goubert (Fra) Ag2R Prevoyance
73 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
74 José Azevedo (Por) Discovery Channel Team
75 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
76 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
77 Thierry Marichal (Bel) Cofidis Credit Par Telephone
78 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
79 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
80 Cadel Evans (Aus) Davitamon - Lotto
81 Alberto Contador (Liberty Seguros - Würth Team)
82 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros - Würth Team
83 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
84 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
85 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
86 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
87 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 16.36
88 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Team 17.25
89 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
90 Johan Coenen (Bel) Unibet.Com
91 Serge Pauwels (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
92 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
93 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon - Lotto
94 Antonio Colom (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
95 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
96 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
97 Ryan Cox (RSA) Barloworld
98 Steven Kleynen (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
99 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel - Euskadi
100 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
101 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
102 Marcos Serrano (Spa) Liberty Seguros - Würth Team
103 Addy Engels (Ned) Quick Step - Innergetic
104 Matej Jurco (Svk) Team Milram
105 Frédéric Finot (Fra) Francaise Des Jeux


Udgået:
DNF Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros - Würth Team
DNF Peter Lüttenberger (Aut) Team CSC
DNF Nicki Sørensen (Den) Team CSC
DNF Christian Vandevelde (USA) Team CSC

DNF Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
DNF Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
DNF Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
DNF Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
DNF Pieter Weening (Ned) Rabobank
DNF Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
DNF Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
DNF Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
DNF Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
DNF Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
DNF José Antonio Garrido (Spa) Quick Step - Innergetic
DNF Hubert Schwab (Swi) Quick Step - Innergetic
DNF Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
DNF Fumuyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Team
DNF Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel Team
DNF Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Team
DNF Bart Dockx (Bel) Davitamon - Lotto
DNF Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
DNF Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
DNF Victor Hugo Pena (Col) Phonak Hearing Systems
DNF Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
DNF Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
DNF Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
DNF Vicente Reynes (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
DNF Daniel Musiol (Ger) Team Milram
DNF Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
DNF Björn Schröder (Ger) Team Milram
DNF Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
DNF Frédéric Bessy (Fra) Cofidis Credit Par Telephone
DNF Cristian Moreni (Ita) Cofidis Credit Par Telephone
DNF Luis Perez-Rodriguez (Spa) Cofidis Credit Par Telephone
DNF Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
DNF Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
DNF Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
DNF Freddy Bichot (Fra) Francaise Des Jeux
DNF Christophe Detilloux (Bel) Francaise Des Jeux
DNF Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
DNF Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
DNF Joseba Albizu (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel - Euskadi
DNF Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF José Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval - Prodir
DNF Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval - Prodir
DNF Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval - Prodir
DNF Jose Angel Gomez (Spa) Saunier Duval - Prodir
DNF Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
DNF Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
DNF Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
DNF Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
DNF Kjell Carlström (Fin) Liquigas
DNF Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
DNF Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
DNF Philip Deignan (Irl) Ag2R Prevoyance
DNF Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
DNF John Gadret (Fra) Ag2R Prevoyance
DNF Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
DNF Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.Com
DNF Angel Castresana (Spa) Unibet.Com
DNF Luis Pasamontes (Spa) Unibet.Com
DNF Matthé Pronk (Ned) Unibet.Com
DNF Erwin Thijs (Bel) Unibet.Com
DNF Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.Com
DNF Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Jens Renders (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Wesley Van Der Linden (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Maarten Wynants (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jean-Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jean Paul Simon (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF Mauro Facci (Ita) Barloworld
DNF Tiaan Kannemeyer (RSA) Barloworld
DNF Hugo Sabido (Por) Barloworld
DNF Tom Southam (GBr) Barloworld
DNF Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
DNF Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
DNF Manuel Calvente (Spa) Agritubel
DNF Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel
DNF Moises Duenas Nevado (Spa) Agritubel
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Agritubel
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER