Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Villumsen forsvarede trøjen i Giroen

Villumsen forsvarede trøjen i Giroen

13. juli 2007 01:130
På 6. etape af dette års Giro d'Italia for kvinder lykkedes det Linda Villumsen at forsvare ungdomstrøjen. Dagens etape havde start og mål i Cornaredo. 128.7 km skulle rytterne køre, og det hele endte med en etapesejr til Linda Villumsens hold T-Mobile, da Judtih Arndt vandt massespurten.

Linda Villumsen forsvarede også sin 7. plads samlet, derimod har danske Maria Bornak forladt løbet, så nu er der "kun" 5 danskere tilbage i løbet.


Resultat af 6. etape
1 Judith Arndt - T-Mobile Women 3.10.00 (41.778 km/t)
2 Giorgia Bronzini - Safi - Pasta Zara Manhattan
3 Rochelle Gilmore - Menikini - Selle Italia - Gysko
4 Marianne Vos - Team DSB Bank
5 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint
6 Grete Treier - Michela Fanini Record Rox
7 Julia Martisova - Team F.R.W. RDZ Gauss
8 Oenone Wood - T-Mobile Women
9 Kirsten Wild - AA-Drink Cycling Team
10 Monia Baccaille - Saccarelli Emu Sea Marsciano
11 Nicole Brandli - Bigla Cycling Team
12 Andrea Bosman - Team DSB Bank
13 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint
14 Marta Bastianelli - Safi - Pasta Zara Manhattan
15 Edita Pucinskaite - Equipe Nurnberger Versicherung
16 Anna Farina - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
17 Anna Zugno - Safi - Pasta Zara Manhattan
18 Sigrid Corneo - Menikini - Selle Italia - Gysko
19 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Women
20 Tatsiana Sharakova - Team F.R.W. RDZ Gauss
21 Monica Holler - Bigla Cycling Team
22 Uenia Fernandes Da Souza - USC Chirio Forno D'asolo
23 Arantzazu Azpiroz - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
24 Serena Danesi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
25 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Selle Italia - Gysko
26 Chantal Beltman - T-Mobile Women
27 Fabiana Luperini - Menikini - Selle Italia - Gysko
28 Diana Ziliute - Safi - Pasta Zara Manhattan
29 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB - Edilsavino
30 Irene Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team
31 Tina Mayolo Pic - Colavita - Sutter Home
32 Leda Cox - Saccarelli Emu Sea Marsciano
33 Sara Mustonen - Michela Fanini Record Rox
34 Katy Redolini - USC Chirio Forno D'asolo
35 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team
36 Niki Egyed - Raleigh Lifeforce Creation HB
37 Maribel Moreno Allue - Spanish National Team
38 Mirjiam Melchers - Team Flexpoint
39 Daiva Tuslaite - Michela Fanini Record Rox
40 Veronica Leal Balderas - Team F.R.W. RDZ Gauss
41 Marta Vilajosana Andreu - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
42 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB - Edilsavino
43 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team
44 Luisa Tamanini - Safi - Pasta Zara Manhattan
45 Josune Murillo - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
46 Kimberly Anderson - T-Mobile Women
47 Rasa Polikeviciute - USC Chirio Forno D'asolo
48 Andrea Knecht - Bigla Cycling Team
49 Laura Camilla Lozano - USC Chirio Forno D'asolo
50 Jona Wynter - Colavita - Sutter Home
51 Lidia Arcangeli - Bigla Cycling Team
52 Jennifer Fiori - Michela Fanini Record Rox
53 Martina Corazza - Team F.R.W. RDZ Gauss
54 Tatiana Guderzo - AA-Drink Cycling Team
55 Silvia Parietti - Team F.R.W. RDZ Gauss
56 Alice Marmorini - Saccarelli Emu Sea Marsciano
57 Miyoko Karami - Saccarelli Emu Sea Marsciano
58 Maya Adamsen Watt - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
59 Loes Markerink - Team Flexpoint
60 Elena Kuchinskaya - Team F.R.W. RDZ Gauss
61 Daniela Fusar Poli - Safi - Pasta Zara Manhattan
62 Chiara Rozzini - Saccarelli Emu Sea Marsciano
63 Charlotte Becker - Equipe Nurnberger Versicherung
64 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HB
65 Monica Mendez - USC Chirio Forno D'asolo
66 Trine Schmidt - Team Flexpoint
67 Gintare Gaivenyte - Safi - Pasta Zara Manhattan
68 Noortje Tabak - Team DSB Bank
69 Alessandra Borchi - Safi - Pasta Zara Manhattan
70 Inge Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team
71 Alison Powers - Colavita - Sutter Home
72 Kettj Manfrin - Team F.R.W. RDZ Gauss
73 Monika Furrer - Bigla Cycling Team
74 Nekane Lasa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
75 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank
76 Laura Pisaneschi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
77 Giovanna Troldi - Saccarelli Emu Sea Marsciano
78 Laura Basso - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
79 Olga Slyussareva - Fenixs - HPB - Edilsavino
80 Rosario Rodriguez Gomez - Spanish National Team
81 Ione Mujika Sarasketa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
82 Francesca Tognali - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
83 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HB
84 Rosane Kirch - Michela Fanini Record Rox
85 Mette Andreasen Fischer - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
86 Karin Thurig - Raleigh Lifeforce Creation HB
87 Mireia Epelde - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
88 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
89 Emanuela Azzini - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
90 Agurtzane Elorriaga - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
91 Elodie Touffet - Menikini - Selle Italia - Gysko
92 Claudia Hausler - Equipe Nurnberger Versicherung
93 Linda Van Rijen - Team DSB Bank
94 Sarah Tillontson - Colavita - Sutter Home
95 Silvia Valsecchi - Menikini - Selle Italia - Gysko
96 Eva Lutz - Equipe Nurnberger Versicherung
97 Maria Gallastegi - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
98 Ombretta Ugolini - USC Chirio Forno D'asolo
99 Olivia Gollan - Menikini - Selle Italia - Gysko
100 Biviana Gonzalez Freire - Spanish National Team
101 Katherine Bates - T-Mobile Women
102 Andrea Dvorak - Colavita - Sutter Home
103 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB - Edilsavino
104 Silvia Tirado Marquez - Spanish National Team
105 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team
106 Samantha Profumo - USC Chirio Forno D'asolo
107 Adrie Visser - Team DSB Bank 0.32
108 Valentina Bastianelli - Michela Fanini Record Rox
109 Regina Schleicher - Equipe Nurnberger Versicherung 0.35
110 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Creation HB
111 Alessandra D'ettorre - Saccarelli Emu Sea Marsciano
112 Ina Teutenberg - T-Mobile Women 1.07
113 Luidivine Henrion - Team DSB Bank


Samlet stilling efter 6. etape
1 Edita Pucinskaite - Equipe Nurnberger Versicherung 16.59.05
2 Nicole Brandli - Bigla Cycling Team 0.18
3 Maribel Moreno Allue - Spanish National Team 0.28
4 Fabiana Luperini - Menikini - Selle Italia - Gysko 0.52
5 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint 1.05
6 Judith Arndt - T-Mobile Women 1.18
7 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Women 2.04
8 Tatiana Guderzo - AA-Drink Cycling Team 2.23
9 Marianne Vos - Team DSB Bank 2.45
10 Grete Treier - Michela Fanini Record Rox 3.06
11 Julia Martisova - Team F.R.W. RDZ Gauss 3.07
12 Veronica Leal Balderas - Team F.R.W. RDZ Gauss 3.09
13 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB - Edilsavino 3.20
14 Claudia Hausler - Equipe Nurnberger Versicherung 3.43
15 Marta Bastianelli - Safi - Pasta Zara Manhattan 4.13
16 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team 4.43
17 Charlotte Becker - Equipe Nurnberger Versicherung 4.56
18 Monia Baccaille - Saccarelli Emu Sea Marsciano 5.24
19 Rosane Kirch - Michela Fanini Record Rox 5.49
20 Marta Vilajosana Andreu - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 6.10
21 Maya Adamsen Watt - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 6.15
22 Luisa Tamanini - Safi - Pasta Zara Manhattan 6.19
23 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HB 6.25
24 Silvia Valsecchi - Menikini - Selle Italia - Gysko 6.26
25 Kimberly Anderson - T-Mobile Women 6.29
26 Eva Lutz - Equipe Nurnberger Versicherung 6.34
27 Diana Ziliute - Safi - Pasta Zara Manhattan 6.41
28 Alison Powers - Colavita - Sutter Home 6.58
29 Mirjiam Melchers - Team Flexpoint 7.03
30 Karin Thurig - Raleigh Lifeforce Creation HB
31 Rasa Polikeviciute - USC Chirio Forno D'asolo 7.35
32 Luidivine Henrion - Team DSB Bank 8.01
33 Inge Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team
34 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB - Edilsavino 8.05
35 Sigrid Corneo - Menikini - Selle Italia - Gysko 8.17
36 Maria Gallastegi - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 8.22
37 Chantal Beltman - T-Mobile Women 8.24
38 Andrea Bosman - Team DSB Bank 8.25
39 Daniela Fusar Poli - Safi - Pasta Zara Manhattan 8.35
40 Irene Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team 8.43
41 Oenone Wood - T-Mobile Women 8.49
42 Katy Redolini - USC Chirio Forno D'asolo 8.54
43 Andrea Knecht - Bigla Cycling Team 8.55
44 Anna Zugno - Safi - Pasta Zara Manhattan 8.57
45 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Creation HB 9.32
46 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 9.34
47 Elena Kuchinskaya - Team F.R.W. RDZ Gauss 9.40
48 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Selle Italia - Gysko 9.49
49 Olivia Gollan - Menikini - Selle Italia - Gysko 9.51
50 Olga Slyussareva - Fenixs - HPB - Edilsavino 10.09
51 Silvia Parietti - Team F.R.W. RDZ Gauss 10.13
52 Monika Furrer - Bigla Cycling Team 10.14
53 Serena Danesi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 10.35
54 Kirsten Wild - AA-Drink Cycling Team 10.50
55 Francesca Tognali - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 11.11
56 Uenia Fernandes Da Souza - USC Chirio Forno D'asolo 12.01
57 Tatsiana Sharakova - Team F.R.W. RDZ Gauss 12.09
58 Miyoko Karami - Saccarelli Emu Sea Marsciano 12.16
59 Martina Corazza - Team F.R.W. RDZ Gauss 12.24
60 Ombretta Ugolini - USC Chirio Forno D'asolo 12.56
61 Lidia Arcangeli - Bigla Cycling Team 14.08
62 Gintare Gaivenyte - Safi - Pasta Zara Manhattan 14.09
63 Daiva Tuslaite - Michela Fanini Record Rox 14.41
64 Mette Andreasen Fischer - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 14.51
65 Elodie Touffet - Menikini - Selle Italia - Gysko 15.04
66 Josune Murillo - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 15.06
67 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
68 Linda Van Rijen - Team DSB Bank 15.12
69 Nekane Lasa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 16.08
70 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team 16.16
71 Adrie Visser - Team DSB Bank 16.19
72 Ione Mujika Sarasketa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 16.48
73 Sara Mustonen - Michela Fanini Record Rox 16.51
74 Giorgia Bronzini - Safi - Pasta Zara Manhattan 17.17
75 Jennifer Fiori - Michela Fanini Record Rox 17.55
76 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank 19.01
77 Niki Egyed - Raleigh Lifeforce Creation HB 19.02
78 Alessandra Borchi - Safi - Pasta Zara Manhattan 19.39
79 Noortje Tabak - Team DSB Bank 19.43
80 Biviana Gonzalez Freire - Spanish National Team 20.53
81 Laura Basso - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
82 Tina Mayolo Pic - Colavita - Sutter Home 21.09
83 Agurtzane Elorriaga - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 21.10
84 Rochelle Gilmore - Menikini - Selle Italia - Gysko 21.19
85 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team
86 Loes Markerink - Team Flexpoint 21.41
87 Chiara Rozzini - Saccarelli Emu Sea Marsciano 21.51
88 Alice Marmorini - Saccarelli Emu Sea Marsciano 21.54
89 Andrea Dvorak - Colavita - Sutter Home 22.24
90 Jona Wynter - Colavita - Sutter Home 22.34
91 Laura Camilla Lozano - USC Chirio Forno D'asolo 22.58
92 Regina Schleicher - Equipe Nurnberger Versicherung 24.45
93 Arantzazu Azpiroz - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 24.51
94 Monica Holler - Bigla Cycling Team 24.55
95 Sarah Tillontson - Colavita - Sutter Home 25.17
96 Rosario Rodriguez Gomez - Spanish National Team 25.37
97 Katherine Bates - T-Mobile Women 25.49
98 Emanuela Azzini - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 26.36
99 Ina Teutenberg - T-Mobile Women 26.59
100 Kettj Manfrin - Team F.R.W. RDZ Gauss 27.06
101 Trine Schmidt - Team Flexpoint 27.07
102 Laura Pisaneschi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 27.22
103 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HB 27.50
104 Valentina Bastianelli - Michela Fanini Record Rox 28.48
105 Giovanna Troldi - Saccarelli Emu Sea Marsciano 31.03
106 Leda Cox - Saccarelli Emu Sea Marsciano 34.58
107 Samantha Profumo - USC Chirio Forno D'asolo 37.15
108 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB - Edilsavino 41.22
109 Alessandra D'ettorre - Saccarelli Emu Sea Marsciano 42.48
110 Mireia Epelde - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 43.56
111 Silvia Tirado Marquez - Spanish National Team 44.47
112 Monica Mendez - USC Chirio Forno D'asolo 44.54
113 Anna Farina - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 46.21
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

Schaal Sels(1.1) 23/08

Tour de Indonesia(2.1) 24/08-29/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger