Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Villumsen forsvarede trøjen igen

Villumsen forsvarede trøjen igen

14. juli 2007 15:400
På gårdagens etape i Giro d'Italia blev der igen kørt stærkt. Etapen gik fra Misinto/Lazzate til Ceriano Laghetto/Cogliate over 120.8 km. Danskerne var særdeles aktive på etapen både Maja Watt Adamsen og Linda Villumsen var i angreb, men ens for dem alle var at udbryderne blev kørt ind.

I finalen var T-Mobiles sprinter Ina Teutenberg bedst og sejrede for anden gang i dette års Giro d'Italia. Teutenberg vandt foran Rochelle Gilmore (Menikini-Selle Italia) og verdensmesteren Marianne Vos (Team DSB Bank). 

Trods angrebet fra Linda Villumsen, så var danskeren fortsat med feltet hjem og forsvarede dermed ungdomstrøjen.

Resultat af 7. etape
1 Ina Teutenberg - T-Mobile Women 2.58.23 (41.909 km/t)
2 Rochelle Gilmore - Menikini - Selle Italia - Gysko
3 Marianne Vos - Team DSB Bank
4 Giorgia Bronzini - Safi - Pasta Zara Manhattan
5 Martina Corazza - Team F.R.W. RDZ Gauss
6 Grete Treier - Michela Fanini Record Rox
7 Kirsten Wild - AA-Drink Cycling Team
8 Monia Baccaille - Saccarelli Emu Sea Marsciano
9 Nicole Brandli - Bigla Cycling Team
10 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Creation HB
11 Marta Bastianelli - Safi - Pasta Zara Manhattan
12 Loes Markerink - Team Flexpoint
13 Anna Farina - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
14 Julia Martisova - Team F.R.W. RDZ Gauss
15 Sigrid Corneo - Menikini - Selle Italia - Gysko
16 Elodie Touffet - Menikini - Selle Italia - Gysko
17 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Women
18 Silvia Parietti - Team F.R.W. RDZ Gauss
19 Judith Arndt - T-Mobile Women
20 Tatsiana Sharakova - Team F.R.W. RDZ Gauss
21 Alessandra Borchi - Safi - Pasta Zara Manhattan
22 Edita Pucinskaite - Equipe Nurnberger Versicherung
23 Tatiana Guderzo - AA-Drink Cycling Team
24 Arantzazu Azpiroz - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
25 Monica Holler - Bigla Cycling Team
26 Tina Mayolo Pic - Colavita - Sutter Home
27 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team
28 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HB
29 Charlotte Becker - Equipe Nurnberger Versicherung
30 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB - Edilsavino
31 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint
32 Fabiana Luperini - Menikini - Selle Italia - Gysko
33 Andrea Bosman - Team DSB Bank
34 Marta Vilajosana Andreu - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
35 Veronica Leal Balderas - Team F.R.W. RDZ Gauss
36 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Selle Italia - Gysko
37 Sara Mustonen - Michela Fanini Record Rox
38 Niki Egyed - Raleigh Lifeforce Creation HB
39 Katy Redolini - USC Chirio Forno D'asolo
40 Rasa Polikeviciute - USC Chirio Forno D'asolo
41 Anna Zugno - Safi - Pasta Zara Manhattan 0.08
42 Daniela Fusar Poli - Safi - Pasta Zara Manhattan
43 Josune Murillo - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
44 Diana Ziliute - Safi - Pasta Zara Manhattan
45 Mette Andreasen Fischer - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
46 Maribel Moreno Allue - Spanish National Team
47 Chantal Beltman - T-Mobile Women
48 Serena Danesi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
49 Leda Cox - Saccarelli Emu Sea Marsciano
50 Laura Camilla Lozano - USC Chirio Forno D'asolo
51 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB - Edilsavino
52 Miyoko Karami - Saccarelli Emu Sea Marsciano
53 Eva Lutz - Equipe Nurnberger Versicherung
54 Laura Basso - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
55 Jennifer Fiori - Michela Fanini Record Rox
56 Kimberly Anderson - T-Mobile Women
57 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HB
58 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team
59 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint
60 Kettj Manfrin - Team F.R.W. RDZ Gauss
61 Francesca Tognali - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
62 Alessandra D'ettorre - Saccarelli Emu Sea Marsciano
63 Monika Furrer - Bigla Cycling Team
64 Uenia Fernandes Da Souza - USC Chirio Forno D'asolo
65 Inge Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team
66 Maya Adamsen Watt - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
67 Mirjiam Melchers - Team Flexpoint
68 Oenone Wood - T-Mobile Women
69 Lidia Arcangeli - Bigla Cycling Team
70 Silvia Valsecchi - Menikini - Selle Italia - Gysko
71 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
72 Elena Kuchinskaya - Team F.R.W. RDZ Gauss
73 Claudia Hausler - Equipe Nurnberger Versicherung
74 Luisa Tamanini - Safi - Pasta Zara Manhattan
75 Irene Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team
76 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank
77 Jona Wynter - Colavita - Sutter Home
78 Alison Powers - Colavita - Sutter Home
79 Maria Gallastegi - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
80 Olivia Gollan - Menikini - Selle Italia - Gysko
81 Olga Slyussareva - Fenixs - HPB - Edilsavino
82 Karin Thurig - Raleigh Lifeforce Creation HB 0.26
83 Noortje Tabak - Team DSB Bank
84 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team
85 Adrie Visser - Team DSB Bank
86 Giovanna Troldi - Saccarelli Emu Sea Marsciano
87 Rosario Rodriguez Gomez - Spanish National Team
88 Regina Schleicher - Equipe Nurnberger Versicherung
89 Ombretta Ugolini - USC Chirio Forno D'asolo 1.54
90 Nekane Lasa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
91 Mireia Epelde - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
92 Samantha Profumo - USC Chirio Forno D'asolo
93 Andrea Dvorak - Colavita - Sutter Home
94 Rosane Kirch - Michela Fanini Record Rox
95 Sarah Tillontson - Colavita - Sutter Home
96 Agurtzane Elorriaga - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
97 Ione Mujika Sarasketa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
98 Alice Marmorini - Saccarelli Emu Sea Marsciano
99 Katherine Bates - T-Mobile Women
100 Andrea Knecht - Bigla Cycling Team
101 Trine Schmidt - Team Flexpoint 3.34
102 Monica Mendez - USC Chirio Forno D'asolo 3.42
103 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB - Edilsavino 3.55
104 Linda Van Rijen - Team DSB Bank 4.08
105 Silvia Tirado Marquez - Spanish National Team 4.48
106 Biviana Gonzalez Freire - Spanish National Team
107 Chiara Rozzini - Saccarelli Emu Sea Marsciano
DNF Gintare Gaivenyte - Safi - Pasta Zara Manhattan
DNF Valentina Bastianelli - Michela Fanini Record Rox
DNF Emanuela Azzini - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
DNF Daiva Tuslaite - Michela Fanini Record Rox
DNF Laura Pisaneschi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Luidivine Henrion - Team DSB Bank


Samlet stilling efter 7. etape
1 Edita Pucinskaite - Equipe Nurnberger Versicherung 19.57.28
2 Nicole Brandli - Bigla Cycling Team 0.18
3 Maribel Moreno Allue - Spanish National Team 0.36
4 Fabiana Luperini - Menikini - Selle Italia - Gysko 0.52
5 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint 1.05
6 Judith Arndt - T-Mobile Women 1.18
7 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Women 2.04
8 Tatiana Guderzo - AA-Drink Cycling Team 2.23
9 Marianne Vos - Team DSB Bank 2.41
10 Grete Treier - Michela Fanini Record Rox 3.06
11 Julia Martisova - Team F.R.W. RDZ Gauss 3.07
12 Veronica Leal Balderas - Team F.R.W. RDZ Gauss 3.09
13 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB - Edilsavino 3.20
14 Claudia Hausler - Equipe Nurnberger Versicherung 3.51
15 Marta Bastianelli - Safi - Pasta Zara Manhattan 4.13
16 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team 4.43
17 Charlotte Becker - Equipe Nurnberger Versicherung 4.56
18 Monia Baccaille - Saccarelli Emu Sea Marsciano 5.24
19 Marta Vilajosana Andreu - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 6.10
20 Maya Adamsen Watt - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 6.23
21 Luisa Tamanini - Safi - Pasta Zara Manhattan 6.27
22 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HB 6.33
23 Silvia Valsecchi - Menikini - Selle Italia - Gysko 6.34
24 Kimberly Anderson - T-Mobile Women 6.37
25 Eva Lutz - Equipe Nurnberger Versicherung 6.42
26 Diana Ziliute - Safi - Pasta Zara Manhattan 6.49
27 Alison Powers - Colavita - Sutter Home 7.06
28 Mirjiam Melchers - Team Flexpoint 7.11
29 Karin Thurig - Raleigh Lifeforce Creation HB 7.29
30 Rasa Polikeviciute - USC Chirio Forno D'asolo 7.35
31 Rosane Kirch - Michela Fanini Record Rox 7.43
32 Inge Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team 8.09
33 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB - Edilsavino 8.13
34 Sigrid Corneo - Menikini - Selle Italia - Gysko 8.17
35 Andrea Bosman - Team DSB Bank 8.25
36 Maria Gallastegi - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 8.30
37 Chantal Beltman - T-Mobile Women 8.32
38 Daniela Fusar Poli - Safi - Pasta Zara Manhattan 8.43
39 Irene Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team 8.51
40 Katy Redolini - USC Chirio Forno D'asolo 8.54
41 Oenone Wood - T-Mobile Women 8.57
42 Anna Zugno - Safi - Pasta Zara Manhattan 9.05
43 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Creation HB 9.32
44 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 9.42
45 Elena Kuchinskaya - Team F.R.W. RDZ Gauss 9.48
46 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Selle Italia - Gysko 9.49
47 Olivia Gollan - Menikini - Selle Italia - Gysko 9.59
48 Silvia Parietti - Team F.R.W. RDZ Gauss 10.13
49 Olga Slyussareva - Fenixs - HPB - Edilsavino 10.17
50 Monika Furrer - Bigla Cycling Team 10.22
51 Serena Danesi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 10.43
52 Andrea Knecht - Bigla Cycling Team 10.49
53 Kirsten Wild - AA-Drink Cycling Team 10.50
54 Francesca Tognali - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 11.19
55 Tatsiana Sharakova - Team F.R.W. RDZ Gauss 12.09
56 Uenia Fernandes Da Souza - USC Chirio Forno D'asolo
57 Martina Corazza - Team F.R.W. RDZ Gauss 12.24
58 Miyoko Karami - Saccarelli Emu Sea Marsciano
59 Lidia Arcangeli - Bigla Cycling Team 14.16
60 Ombretta Ugolini - USC Chirio Forno D'asolo 14.50
61 Mette Andreasen Fischer - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 14.59
62 Elodie Touffet - Menikini - Selle Italia - Gysko 15.04
63 Josune Murillo - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 15.14
64 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
65 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team 16.42
66 Adrie Visser - Team DSB Bank 16.45
67 Sara Mustonen - Michela Fanini Record Rox 16.51
68 Giorgia Bronzini - Safi - Pasta Zara Manhattan 17.17
69 Nekane Lasa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 18.02
70 Jennifer Fiori - Michela Fanini Record Rox 18.03
71 Ione Mujika Sarasketa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 18.42
72 Niki Egyed - Raleigh Lifeforce Creation HB 19.02
73 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank 19.09
74 Linda Van Rijen - Team DSB Bank 19.20
75 Alessandra Borchi - Safi - Pasta Zara Manhattan 19.39
76 Noortje Tabak - Team DSB Bank 20.09
77 Laura Basso - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 21.01
78 Tina Mayolo Pic - Colavita - Sutter Home 21.09
79 Rochelle Gilmore - Menikini - Selle Italia - Gysko 21.13
80 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team 21.27
81 Loes Markerink - Team Flexpoint 21.41
82 Jona Wynter - Colavita - Sutter Home 22.42
83 Agurtzane Elorriaga - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 23.04
84 Laura Camilla Lozano - USC Chirio Forno D'asolo 23.06
85 Alice Marmorini - Saccarelli Emu Sea Marsciano 23.48
86 Andrea Dvorak - Colavita - Sutter Home 24.18
87 Arantzazu Azpiroz - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 24.51
88 Monica Holler - Bigla Cycling Team 24.55
89 Regina Schleicher - Equipe Nurnberger Versicherung 25.11
90 Biviana Gonzalez Freire - Spanish National Team 25.41
91 Rosario Rodriguez Gomez - Spanish National Team 26.03
92 Chiara Rozzini - Saccarelli Emu Sea Marsciano 26.39
93 Ina Teutenberg - T-Mobile Women 26.49
94 Sarah Tillontson - Colavita - Sutter Home 27.11
95 Kettj Manfrin - Team F.R.W. RDZ Gauss 27.14
96 Katherine Bates - T-Mobile Women 27.43
97 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HB 27.50
98 Trine Schmidt - Team Flexpoint 30.41
99 Giovanna Troldi - Saccarelli Emu Sea Marsciano 31.29
100 Leda Cox - Saccarelli Emu Sea Marsciano 35.06
101 Samantha Profumo - USC Chirio Forno D'asolo 39.09
102 Alessandra D'ettorre - Saccarelli Emu Sea Marsciano 42.56
103 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB - Edilsavino 45.17
104 Mireia Epelde - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 45.50
105 Anna Farina - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 46.21
106 Monica Mendez - USC Chirio Forno D'asolo 48.36
107 Silvia Tirado Marquez - Spanish National Team 49.35

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 11/10

Gent-Wevelgem(1.UWT) 11/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 11/10

Prueba Villafranca-Ordizi...(1.1) 12/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?