Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Vinokourov igen stærkest - Opd.

Vinokourov igen stærkest - Opd.

16. september 2006 14:420
Alexandre Vinokourov (Astana) fjernede i dag den mindste tvivl om, at han tager den samlede sejr i dette års Vuelta a Espana. Kasakhen vandt vandt dagens 28 km. lange enkeltstart på 20. og næstsidste etape af det spanske etapeløb foran dagens overraskelse Samuel Sanshez (Euskaltel).

Bedste Team CSC rytter blev ikke overraskende Stuart O´Grady, der endte på en sjetteplads på dagens lige foran holdkaptajnen Carlos Sastre. Desværre for den spanske Team CSC kaptajn tabte Andrey Kashechkin (Astana) ikke nok tid til, at han kunne overtage Kasakkens podieplads. Danske Lars Bak viste endnu engang fremragende form og sluttede på dagens 15. plads.

Sådan forløb etapen
Det var en flyvende Alexandre Vinokourov, der i dag kunne fejre sin 33-årsfødselsdag med sin 3. etapesejr i løbet, og han slog dermed også den samlede sejr fast.

De tre enkeltstartsspecialister Laszlo Bodrogi (Credit Agricole), Stuart O’Grady (Team CSC) og David Millar (Saunier Duval-Prodir) blev sendt af sted inden for 11 minutter tidligt på etapen. Allerede ved første mellemtid havde Millar meldt sig ud ved at være 19 sekunder efter O’Grady og 11 efter Bodrogi. Millar kørte i mål i tiden 34:44, hvilket senere viste sig at række til en 12.-plads. Ved anden mellemtid var Bodrogi fem sekunder foran O’Grady. Deres interne opgør endte med, at Bodrogi kom i mål i tiden 34:05 og O’Grady seks sekunder efter. Det skulle senere vise sig, at de to blev henholdsvis fire og seks.

Af rytterne i toppen af klassementet var Vladimir Karpets fra Caisse d’Epargne og Samuel Sanchez fra Euskaltel de første til at vise, at de ville give fuld gas i dag. Da de passerede første mellemtid ved 11,3 km, var det i tiderne hhv. 14:30 og 14:31. Det var hhv. 3 og 4 sekunder dårligere end Valdimir Gusev (Discovery Channel), der på det tidspunkt havde bedste mellemtid. Gusev gik dog ned mod mål, hvilket man langt fra kunne sig om de to andre.

Team CSC’s Carlos Sastre gav sig også fuldt ud, og han var med 14:36 6.-bedst ved 11,3 km, da han kom dertil. Kashechkin kom forbi i 14:44, inden Valverde stormede ind i bedste mellemtid med 14:18. Vinokourov kom forbi i 14:21 og havde kontrol over situationen i forhold til den samlede stilling.

Ved næste mellemtid efter 20,5 km havde Karpets tabt pusten lidt med tiden 26:43. Mens Sanchez satte en imponerende bedste tid med 26:27. Det var 14 sekunder bedre end Bodrogi. Karpets kom i mål på en foreløbig 2.-plads i tiden 34:09. Fire sekunder efter Bodrogi. Sanchez stormede i mål i tiden 33:45. Det var hele 20 sekunder bedre end Bodrogi. Skulle han virkelig vinde?

Hos top-4 i klassementet kørte Sastre ind på en foreløbig 5.-plads ved 20,5 km 27 sekunder efter Sanchez. Mens Kashechkin fik en foreløbig 10.-plads 15 sekunder dårligere end Sastre, og dermed lignede det, at Kashechkin kunne holde sin samlede 3.-plads. Valverde måtte indse, at han ikke kunne holde det høje tempo og var 3 sekunder efter Sanchez. Til gengæld havde Vinokourov speedet op og satte bedste mellemtid med 26:18, syv sekunder foran Sanchez.

Så skulle de i mål. Carlos Sastre sluttede i tiden 34:21 på hvad der endte med, at blive en 7.-plads på etapen. Kashechkin brugte 22 sekunder mere på de 27,5 km rundt i og omkring Madridforstaden Rivas. Han fik noteret tiden 34:43. Det gav ham etapens 13.-plads.

Valverde kørte virkelig en flot enkeltstart, men da han kom i mål var det i tiden 33:58 - kun nok til en foreløbig 2.-plads. Det varede præcis 1 minut og 41 sekunder, før Alexandre Vinokourov i tiden 33:39 vippede Sanchez af pinden med seks sekunder. Han satte dermed en tyk streg under sin samlede sejr.

Alt tyder på, at Alexandre Vinokourov vinder Vuelta a España 2006 med 1:12 til Alejandro Valverde og 3:12 til holdkammeraten og landsmanden Andrey Kashechkin. Sastre slutter formentlig uden for podiet blot 23 sekunder efter Kashechkin.


Resultat af 20. etape
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 33.39 (49.03 km/t)
2 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.06
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.19
4 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 0.26
5 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.30
6 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 0.32
7 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.44

8 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.49
9 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 0.55
10 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 1.00
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.04
12 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1.05
13 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 1.06
14 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.28
15 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 1.43
16 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.44
17 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.45
18 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.48
19 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.54
20 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.57
22 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 2.02

23 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 2.04
24 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
25 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 2.06
26 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 2.12
27 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 2.15
28 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.19
29 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 2.25
30 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 2.27
31 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 2.28
32 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
33 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 2.29
34 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.30
35 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2.32
36 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.36
37 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 2.37
38 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
39 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.43
40 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.45
41 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 2.49
42 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
43 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 2.52
44 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2.53
45 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.54
46 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 2.55
47 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2.56
48 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.58
49 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.00
50 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 3.01
51 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
52 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.03
53 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 3.06
54 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
55 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 3.08
56 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
57 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 3.12
58 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 3.13
59 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.17
60 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
61 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 3.20
62 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 3.22
63 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 3.23
64 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
65 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
66 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3.24
67 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.27
68 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 3.28
69 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 3.30
70 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
71 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.34
72 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
73 Marco Velo (Ita) Team Milram 3.35
74 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 3.36
75 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 3.38
76 Theo Eltink (Ned) Rabobank 3.40
77 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3.41
78 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 3.42
79 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Jorge García (Spa) Relax-Gam
81 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 3.43
82 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.48
83 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 3.49
84 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 3.50
85 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 3.51
86 David George (RSA) Relax-Gam 3.55
87 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.56
88 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 3.58
89 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.59
90 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 4.06
91 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
92 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
93 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 4.07
94 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
95 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 4.08
96 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 4.09
97 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
98 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 4.12
99 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.13
100 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
101 Erik Zabel (Ger) Team Milram 4.15
102 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.17
103 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 4.18
104 Francesco Failli (Ita) Liquigas 4.20
105 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 4.22
106 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 4.24
107 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 4.25
108 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 4.27
109 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
110 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 4.28
111 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 4.30
112 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 4.31
113 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 4.35
114 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 4.37
115 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
116 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 4.38
117 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
118 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 4.44
119 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 4.47
120 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 4.48
121 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 4.49
122 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 4.50
123 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 5.01
124 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.03
125 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 5.11
126 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 5.12
127 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 5.13
128 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 5.18
129 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
130 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 5.28
131 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 5.50
132 William Walker (Aus) Rabobank 6.05
133 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 6.07
134 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 6.29

Udgåede ryttere
Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital


Samlet stilling efter 20. etape
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 77.42.17
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.12
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 3.12
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 3.35
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 6.51
6 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.09
7 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.29
8 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10.36
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.47
10 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 11.32
11 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.52
12 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15.10
13 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 17.23
14 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 18.40
15 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 18.56
16 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 19.44
17 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.00
18 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 27.51
19 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.04
20 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 29.04
21 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 30.36
22 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 32.09
23 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 34.48
24 Theo Eltink (Ned) Rabobank 42.46
25 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 43.22
26 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 45.03
27 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 46.21
28 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 46.30

29 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 50.47
30 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 50.49
31 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 50.50
32 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 51.57
33 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 55.09
34 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 56.12
35 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 56.48
36 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 1.01.55
37 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 1.02.32
38 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.04.33
39 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.06.40
40 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1.08.18
41 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.14.34
42 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 1.16.47
43 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.19.25
44 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1.24.11
45 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.25.18
46 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.29.06
47 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.29.48
48 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.30.27
49 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.30.54
50 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 1.30.58
51 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1.35.57
52 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.37.01
53 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.37.05
54 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.37.59

55 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.38.21
56 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 1.39.33
57 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.40.01
58 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 1.40.06
59 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 1.41.37
60 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.41.45
61 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.43.19
62 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.45.23
63 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.45.53
64 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1.45.54
65 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.45.58
66 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.46.03
67 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 1.47.15
68 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 1.47.34
69 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.49.24
70 David George (RSA) Relax-Gam 1.50.05
71 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.50.42
72 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.51.49
73 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.52.23
74 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.52.53
75 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.58.08
76 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.59.57
77 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.02.32
78 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.03.02
79 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.03.10
80 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 2.04.14
81 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 2.05.03
82 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 2.05.24
83 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 2.09.07
84 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 2.09.29
85 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 2.09.37
86 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.09.56
87 Jorge García (Spa) Relax-Gam 2.10.12
88 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.14.29
89 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2.16.03
90 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 2.16.33
91 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 2.17.12
92 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 2.20.53
93 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2.20.58
94 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.22.35
95 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 2.22.46
96 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.26.23
97 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 2.26.41
98 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 2.27.45
99 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2.29.54
100 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 2.30.12
101 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.30.28
102 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 2.31.27
103 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.32.05
104 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.35.19
105 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 2.35.38
106 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 2.36.24
107 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 2.36.46
108 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 2.37.40
109 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 2.38.43
110 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2.39.11
111 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2.41.09
112 William Walker (Aus) Rabobank 2.41.17
113 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 2.41.52
114 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 2.41.59
115 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 2.42.12
116 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 2.42.26
117 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 2.42.54
118 Marco Velo (Ita) Team Milram 2.43.40
119 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 2.44.54
120 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2.45.40
121 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 2.45.45
122 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 2.45.48
123 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 2.46.59
124 Francesco Failli (Ita) Liquigas 2.47.04
125 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 2.48.44
126 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 2.52.29
127 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 2.55.39
128 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 2.57.40
129 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 2.57.54
130 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 2.58.27
131 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.59.32
132 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 3.10.10
133 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 3.19.47
134 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 3.19.52


Pointkonkurrencen
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 175 pts
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 163
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 147
4 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 103
5 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 95
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 93
7 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 92

8 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 89
9 Erik Zabel (Ger) Team Milram 79
10 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 68
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 67
12 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 51
13 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 43
14 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 42
15 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
16 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 37
17 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
18 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 36
19 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 35
20 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 33
21 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 33
22 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 32
23 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 32
24 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 31
25 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 29
26 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 29
27 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
28 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 26
29 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 26
30 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 26
31 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
32 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 25
33 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 24
34 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16
35 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 16
36 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
37 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 14
38 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 13
39 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
40 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 12
41 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12
42 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 12
43 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 12
44 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 11
45 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 11
46 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
47 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 11
48 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 10
49 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 9
50 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 9
51 Jorge García (Spa) Relax-Gam 8
52 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
53 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 8
54 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8
55 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
56 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
57 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 8
58 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7
59 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 7
60 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 7
61 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 7
62 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 7
63 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 6
64 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 6
65 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 6
66 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 6
67 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 6
68 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 6
69 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 6
70 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 6
71 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 5
72 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 4
73 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 4
74 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 4
75 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
76 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 3
77 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
78 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
79 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 3
80 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
81 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
82 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2
83 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2
84 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1
85 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
86 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1
87 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1


Bjergkonkurrencen
1 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 129 pts
2 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 117
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 98
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 84
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 82
6 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
7 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 67
8 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 63
9 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 60
10 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 44
12 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
13 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
14 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 32
15 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
16 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
17 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 25
18 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 24
19 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 23
20 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
21 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 21
22 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 21
23 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 20
24 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
25 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 18
26 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 16
27 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 15
28 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 15
29 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 15
30 Pieter Weening (Ned) Rabobank 14
31 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 13
32 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 12
33 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
34 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
35 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 9
36 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
37 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 9
38 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 9
39 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 9
40 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
41 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
42 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 7
43 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
44 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
45 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 6
46 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 6
47 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
48 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 6
49 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
50 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 5
51 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
52 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
53 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
54 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 4
55 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
56 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
57 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
58 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 4
59 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 3
60 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 3
61 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 2
62 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2
63 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1
64 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 1
65 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
66 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Kombinationskonkurrencen
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 8 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 12
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 18
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 24
6 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
7 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
8 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
9 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 38
10 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 42
11 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 45
12 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 57
13 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 60
14 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 60
15 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 61
16 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 63
17 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 63
18 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 80
19 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 82
20 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 86
21 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 90
22 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 105
23 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 106
24 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 108
25 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 109
26 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 110
27 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 115
28 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 118
29 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 125
30 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 125
31 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 129
32 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 133
33 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 135
34 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 135
35 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 142
36 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 143
37 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 151
38 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 152
39 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 153
40 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 158
41 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 158
42 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 160
43 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 165
44 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 167
45 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 175
46 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 178
47 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 184
48 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 187
49 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 192
50 Jorge García (Spa) Relax-Gam 193
51 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 207
52 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 215
53 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 231
54 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 234
55 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 241
56 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 246


Holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 232.34.15
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 15.28
3 Astana 25.36
4 Euskaltel - Euskadi 32.16
5 Team CSC 52.56
6 Saunier Duval - Prodir 1.40.02
7 Lampre - Fondital 1.43.20
8 Ag2r Prevoyance 2.02.55
9 Relax - GAM 2.16.26
10 Cofidis, le Credit Par Telephone 2.20.36
11 Credit Agricole 2.51.29
12 Rabobank 3.25.50
13 Davitamon - Lotto 3.44.43
14 Liquigas 3.58.18
15 Quick Step - Innergetic 4.29.55
16 Française des Jeux 4.48.47
17 T- Mobile Team 4.52.02
18 Phonak Hearing Systems 5.01.08
19 Gerolsteiner 5.10.35
20 Team Milram 5.47.52
21 Bouygues Telecom 6.16.48
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER