Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Vinokourov tog revanche og vandt

Vinokourov tog revanche og vandt

02. september 2006 14:220

Annonce

I går var han bare 100 meter fra at tage etapesejren. I dag var der ingen, der kunne følge Alexandre Vinokourov på den korte stigning op til målet på 8. etape af Vuelta a Espana.

Der ventede en masse mindre stigninger på dagens 181 km. lange etape fra Ponferrada til Lugo. Det gav forhåbninger om, at en udbrydergruppe kunne få lov at holde hele vejen til mål. I hvert fald var angrebslysten stor i etapens indledende fase, alligevel skulle vi helt frem til efter 68 km. kørsel før Kevin van Impe (Quick Step-Innergetic) fik lov at køre væk fra feltet.

Den belgiske rytter oparbejder et forspring på næsten seks minutter, men med bare en enkelt rytter i front var det meget nemt at styre for feltet, der henter den Quick Step-reytteren med bare ni kilometer til mål. Kort efter angriber René Haselbacher (Gerolsteiner) sammen med, den formentlig kommende Tour de France vinder, Oscar Pereiro Sio (Caisse D´Epargne-Illes Balears) fra feltet, i det feltet kører ud på en lille omgang omkring målet i Lugo. Men efter et par kilometers jagt er det slut for de to, der bliver hentet af et hårdt jagtende Liquigas mandskab.

Opløbstrækningen lagde dog langt fra op til en traditionelle massespurt, i det vejen steg de sidste 1400 meter. Først forsøger Luca Paolini (Liquigas) sig kort efter 1000 meter mærket, men til trods for et kraftigt tråd kunne han ikke svare da Vinokourov rykkede væk fra feltet. Kasakken vandt foran Ruggero Marzoli (Lampre-Fondital) og Uros Murn (Phonak).

I det samlede klassement skete der ingen væsentlige forskydninger og Janez Brajkovic (Discovery Channel) fører fortsat samlet foran Alejandro Valverde (Caisse D´Epargne-Ille Balears) og Carlos Sastre (Team CSC).


Resultat af 8. etape
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 4.02.11 (44.84 km/h)
2 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 0.01
3 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
4 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
5 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
6 Erik Zabel (Ger) Team Milram
7 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
8 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
9 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
10 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
11 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
12 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
13 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
14 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
15 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
16 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
17 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
18 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
19 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
20 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
21 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
22 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
23 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
24 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
29 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
30 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
31 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
32 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
33 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
34 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
35 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
36 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
37 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
38 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
40 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
41 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
42 Luca Paolini (Ita) Liquigas
43 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
44 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
45 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
46 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
47 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
48 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
49 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
50 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
52 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
53 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
54 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
55 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
56 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
57 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
58 Pieter Weening (Ned) Rabobank
59 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
60 Theo Eltink (Ned) Rabobank
61 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
62 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
63 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
64 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
65 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 0.19
66 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
67 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 0.21
68 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
69 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
70 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
71 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 0.25
72 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
73 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
74 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
75 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 0.30
76 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
77 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
78 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
79 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
80 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
81 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
82 Marco Velo (Ita) Team Milram
83 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 0.34
84 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 0.37
85 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 0.40
86 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 0.44
87 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
88 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 0.49
89 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
90 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
91 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
92 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
93 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
94 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
95 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
96 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
97 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.08
99 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
100 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
101 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
102 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
103 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
104 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
105 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
106 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
107 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
108 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
109 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
110 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
111 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
112 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
113 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
114 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.21
115 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.26
116 Francesco Failli (Ita) Liquigas
117 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 1.29
118 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 1.32
119 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
120 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.49
121 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 1.51
122 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.59
123 Daniel Becke (Ger) Team Milram 2.01
124 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
125 David George (RSA) Relax-Gam
126 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
127 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
128 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
129 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
130 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
131 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
132 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
133 Jorge García (Spa) Relax-Gam
134 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
135 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 2.06
136 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 2.10
137 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
138 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 2.14
139 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 2.17
140 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.24
141 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2.29
142 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
143 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
144 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
145 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
146 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
147 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
148 Denis Menchov (Rus) Rabobank
149 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
150 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
151 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
152 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
153 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
154 William Walker (Aus) Rabobank
155 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
156 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 2.58
157 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
158 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 3.06
159 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 4.13
160 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
161 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
162 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 4.44
163 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
164 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
165 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 6.28
166 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
167 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 6.30
168 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
169 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
170 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
171 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
172 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
173 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
174 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
175 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
176 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
177 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
178 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
179 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic


Udgåede ryttere
Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital


Samlet stilling efter 8. etape
1 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 30.50.39
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.05
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.10
4 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.22
5 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.23
6 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.51
7 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 1.05
8 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1.37
9 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1.47
10 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 2.07
11 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.37
12 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 3.05
13 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 3.13
14 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.33
15 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 3.40
16 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.15
17 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.21
18 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 4.24
19 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 4.29
20 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.31
21 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.38
22 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 4.41
23 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 4.48
24 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.11
25 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 5.59
26 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 6.08
27 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.09
28 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 7.18
29 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.39
30 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 7.54
31 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8.34
32 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 9.35
33 Daniel Becke (Ger) Team Milram 9.49
34 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 10.19
35 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 10.20
36 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 10.29
37 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 11.21
38 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.33
39 Pieter Weening (Ned) Rabobank 12.39
40 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 12.42
41 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 13.04
42 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
43 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 13.24
44 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 13.49
45 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 14.30
46 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 14.33
47 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 14.51
48 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.07
49 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 16.15
50 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 16.29
51 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 16.32
52 Denis Menchov (Rus) Rabobank 16.51
53 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 18.02
54 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 18.14
55 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 18.17
56 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.26
57 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 19.13
58 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 19.32
59 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 19.52
60 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 20.26
61 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 20.42
62 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 21.40
63 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 23.23
64 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 23.52
65 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 24.34
66 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 25.03
67 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 25.14
68 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 25.50
69 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 27.21
70 David George (RSA) Relax-Gam 27.44
71 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 29.34
72 Erik Zabel (Ger) Team Milram 29.35
73 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 30.06
74 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 30.13
75 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 30.19
76 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 30.20
77 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 30.21
78 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 30.32
79 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 30.41
80 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 30.57
81 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 31.33
82 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team 32.36
83 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 33.13
84 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 33.16
85 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 34.11
86 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 34.34
87 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 35.09
88 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 36.00
89 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 36.05
90 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 36.16
91 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 36.21
92 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 37.12
93 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 37.57
94 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 38.05
95 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 39.21
96 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 39.22
97 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 39.36
98 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 39.41
99 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 39.44
100 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 39.52
101 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 40.40
102 Luca Paolini (Ita) Liquigas 41.01
103 Jorge García (Spa) Relax-Gam 41.04
104 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 41.07
105 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 41.51
106 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 41.52
107 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 42.37
108 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 43.15
109 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 43.23
110 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 43.54
111 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 44.00
112 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 44.09
113 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 44.13
114 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 44.29
115 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 44.46
116 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 44.50
117 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 44.56
118 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 45.34
119 William Walker (Aus) Rabobank 46.21
120 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 46.41
121 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 47.32
122 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 47.51
123 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 48.55
124 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 48.57
125 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
126 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 48.58
127 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 49.04
128 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 49.06
129 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
130 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 49.07
131 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 49.08
132 Marco Velo (Ita) Team Milram 49.16
133 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 49.17
134 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 49.41
135 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 49.43
136 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 49.45
137 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 49.49
138 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 49.59
139 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 50.02
140 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 50.09
141 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 50.16
142 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 50.22
143 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 50.23
144 Francesco Failli (Ita) Liquigas 50.31
145 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 50.39
146 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
147 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 51.08
148 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 51.10
149 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 51.19
150 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 51.57
151 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 52.00
152 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 52.03
153 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 52.06
154 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 52.17
155 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 52.19
156 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 52.30
157 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 52.31
158 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 52.44
159 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 52.45
160 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 52.54
161 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 52.58
162 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 53.11
163 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 53.13
164 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 53.31
165 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 53.40
166 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 53.41
167 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 55.45
168 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 55.58
169 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 56.05
170 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 56.21
171 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 58.19
172 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 58.52
173 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 59.08
174 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 1.01.26
175 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 1.03.31
176 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 1.10.00
177 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 1.11.09
178 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1.12.33
179 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1.15.32


Point-konkurrencen
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 111 pts
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram 71
3 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 59
4 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 48
5 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 47
6 Luca Paolini (Ita) Liquigas 40
7 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39
8 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 35
9 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 35
10 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 34
11 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 32
12 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 30
13 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
14 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 29
15 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 28
16 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 25
17 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 24
18 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 24
19 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 21
20 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
21 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 17
22 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
23 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 14
24 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 12
25 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 10
26 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 9
27 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
28 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 8
29 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 8
30 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 8
31 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7
32 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 7
33 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 7
34 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 7
35 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 7
36 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 6
37 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 6
38 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 6
39 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 6
40 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 6
41 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 5
42 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
43 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
44 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 4
45 Daniel Becke (Ger) Team Milram 4
46 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 4
47 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 4
48 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 4
49 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 4
50 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 4
51 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 3
52 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 3
53 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 3
54 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
55 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
56 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
57 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2
58 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 2
59 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2
60 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2
61 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team 2
62 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 1
63 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1
64 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 1
65 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1
66 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 1
67 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1
68 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
69 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1


Bjergkonkurrencen
1 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33 pts
2 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 30
3 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 29
4 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 28
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 26
6 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 26
7 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
8 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 24
9 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 22
10 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
11 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
12 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 16
13 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 15
14 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 12
15 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
16 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 8
17 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 7
18 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
19 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 6
20 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
21 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
22 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
23 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
24 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 4
25 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
26 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
27 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 3
28 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 3
29 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
30 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
31 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2
32 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
33 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
34 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
35 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1
36 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1
37 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
38 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Kombinationskonkurrencen
1 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 12 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 22
4 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 22
5 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 27
6 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 31
7 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 32
8 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 41
9 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 42
10 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 55
11 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 69
12 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 73
13 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 86
14 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 88
15 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 95
16 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 96
17 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 100
18 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 120
19 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 144
20 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 174
21 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 180
22 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 210
23 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 234
24 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 236


Holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 92.18.35
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 5.20
3 Astana 5.55
4 Lampre - Fondital 6.34
5 Euskaltel - Euskadi 8.12
6 Saunier Duval - Prodir 12.11
7 Rabobank 17.46
8 Relax - GAM 21.19
9 Team CSC 21.53
10 Cofidis, le Credit Par Telephone 34.51
11 Gerolsteiner 36.39
12 Davitamon - Lotto 40.56
13 Ag2r Prevoyance 42.37
14 Credit Agricole 46.39
15 Phonak Hearing Systems 54.19
16 Liquigas 56.25
17 T- Mobile Team 59.47
18 Française des Jeux 1.04.04
19 Bouygues Telecom 1.07.17
20 Quick Step - Innergetic 1.19.29
21 Team Milram 1.25.39

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR