Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Vinokourov vandt - Rasmussen forsvarede

Vinokourov vandt - Rasmussen forsvarede

21. juli 2007 17:300

Dagens etape udgjorde den første tidskørsel siden prologen. Den 54 kilometer lange rute indeholdte et par bakker, men flere af rytterne blev også udsat for regnvejr.

Det betød, at ruten blev spejl glat, og mange ryttere styrtede på dagens enkeltstart, men det gjorde Michael Rasmussen ikke. Tværtimod kørte danskeren en fantastisk enkeltstart, og det var som om solen begyndte at skinne på den gule førertrøje jo længere Rabobank-rytteren kom frem på dagens enkeltstart.



Michael Rasmussen startede i regnvejr, men vejret klarede op, da danskeren startede på dagens enkeltstart, og det betød, at Michael Rasmussen kom til at køre den sidste del af enkeltstarten i tør vejr. Til sidst overhalede Michael Rasmussen sågar Alejandro Valverde, som var startet 3 minutter foran danskeren.

Michael Rasmussen kom i mål i 11. bedste tid. Enkeltstarten blev suverænt vundet af Alexandre Vinokourov (Astana), som vandt med 1 minut og 14 sekunder til Cadel Evans (Predictor-Lotto) og med yderligere 25 sekunder til holdkammeraten Andreas Klöden.

I det samlede klassement fører Michael Rasmussen med præcist et minut til Cadel Evans og 2 minutter og 31 sekunder til Alberto Contador (Discovery Channel).


Resultat af 13. etape

1 Alexandre Vinokourov - Astana 1.06.35 (48.661 km/t)
2 Cadel Evans - Predictor - Lotto 1.14
3 Andreas Klöden - Astana 1.39
4 Andrey Kashechkin - Astana 1.44
5 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.13
6 Yaroslav Popovych - Discovery Channel  2.15
7 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel  2.18
8 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.37
9 Levi Leipheimer - Discovery Channel  2.38
10 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 2.41
11 Michael Rasmussen - Rabobank 2.54
12 Vladimir Gusev - Discovery Channel  2.55
13 Leif Hoste - Predictor - Lotto
14 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 3.08
15 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 3.12
16 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
17 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 3.16
18 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3.17
19 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 3.22
20 David Millar - Saunier Duval - Prodir 3.26
21 Denis Menchov - Rabobank 3.30
22 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 3.34
23 Markus Fothen - Gerolsteiner 3.39
24 Michael Boogerd - Rabobank 3.41
25 George Hincapie - Discovery Channel 3.44
26 Carlos Sastre Candil - Team CSC 4.00
27 Thomas Dekker - Rabobank 4.04
28 Andry Grivko - Team Milram 4.16
29 Kanstantin Siutsou - Barloworld 4.19
30 Chris Horner - Predictor - Lotto 4.21
31 Egoi Martinez De Esteban - Discovery  4.28
32 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 4.30
33 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 4.32
34 Frank Schleck - Team CSC 4.47
35 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 4.50
36 Jens Voigt - Team CSC 4.56
37 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 5.12
38 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 5.18
39 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 5.30
40 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
41 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 5.47
42 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 5.51
43 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.52
44 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
45 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 6.02
46 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 6.04
47 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 6.08
48 Moises Duenas Nevado - Agritubel
49 Bert Grabsch - T-Mobile Team 6.12
50 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 6.16
51 Bram De Groot - Rabobank 6.28
52 Geraint Thomas - Barloworld 6.48
53 Giampaolo Cheula - Barloworld 6.53
54 Mauricio Soler - Barloworld 6.56
55 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
56 Alexander Efimkin - Barloworld 6.57
57 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 6.58
58 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 7.03
59 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 7.04
60 Manuel Quinziato - Liquigas 7.08
61 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 7.10
62 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
63 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 7.13
64 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
65 Alessandro Cortinovis - Team Milram 7.17
66 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 7.23
67 Ralf Grabsch - Team Milram
68 Robert Hunter - Barloworld 7.24
69 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 7.29
70 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
71 Mickael Delage - Française des Jeux 7.31
72 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
73 Christian Knees - Team Milram
74 Erik Zabel - Team Milram 7.33
75 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 7.34
76 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 7.35
77 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 7.38
78 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 7.44
79 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 7.45
80 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 7.47
81 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 7.50
82 Paolo Savoldelli - Astana
83 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 7.51
84 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 7.53
85 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
86 Murilo Fischer - Liquigas 7.58
87 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 8.03
88 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.04
89 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 8.07
90 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.08
91 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 8.09
92 Frederik Willems - Liquigas 8.13
93 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 8.15
94 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 8.19
95 Axel Merckx - T-Mobile Team 8.21
96 Michael Albasini - Liquigas 8.23
97 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 8.24
98 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
99 William Bonnet - Crédit Agricole 8.26
100 Robert Förster - Gerolsteiner 8.27
101 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 8.30
102 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
103 Sven Krauss - Gerolsteiner 8.33
104 Charles Wegelius - Liquigas 8.37
105 Marcel Sieberg - Team Milram 8.38
106 Julian Dean - Crédit Agricole 8.44
107 Fabian Cancellara - Team CSC
108 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 8.49
109 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 8.51
110 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 8.52
111 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.57
112 Daniel Navarro Garcia - Astana
113 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 9.01
114 Paolo Longo Borghini - Barloworld 9.04
115 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 9.05
116 Anthony Charteau - Crédit Agricole 9.14
117 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.17
118 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
119 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 9.19
120 Kjell Carlström - Liquigas 9.21
121 John Gadret - AG2r Prévoyance 9.22
122 Benoît Salmon - Agritubel
123 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 9.23
124 Philippe Gilbert - Française des Jeux 9.26
125 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
126 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
127 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 9.28
128 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 9.30
129 Christian Vande Velde - Team CSC
130 Sandy Casar - Française des Jeux 9.33
131 Pieter Weening - Rabobank 9.39
132 Filippo Pozzato - Liquigas 9.49
133 Serguei Ivanov - Astana
134 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 9.50
135 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 9.51
136 Antonio Colom Mas - Astana 9.59
137 Maxim Iglinskiy - Astana 10.00
138 Enrico Poitschke - Team Milram 10.05
139 Lilian Jégou - Française des Jeux 10.06
140 Daniele Righi - Lampre - Fondital 10.12
141 Thor Hushovd - Crédit Agricole 10.17
142 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 10.20
143 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 10.25
144 Grégory Rast - Astana 10.27
145 Grischa Niermann - Rabobank 10.29
146 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 10.30
147 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 10.36
148 Freddy Bichot - Agritubel 10.38
149 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 10.40
150 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 10.41
151 Peter Wrolich - Gerolsteiner
152 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10.42
153 Nicolas Vogondy - Agritubel
154 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 11.01
155 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 11.03
156 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
157 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 11.08
158 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 11.14
159 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 11.17
160 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 11.20
161 Ronny Scholz - Gerolsteiner 11.51
162 Mario Aerts - Predictor - Lotto 11.59
163 Patrice Halgand - Crédit Agricole 12.18
164 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 12.41
165 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 13.25
166 Nicolas Jalabert - Agritubel 13.43


Samlet stilling efter 13. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 58.46.39

2 Cadel Evans - Predictor - Lotto 1.00
3 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.31
4 Andreas Klöden - Astana 2.34
5 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.37
6 Andrey Kashechkin - Astana 4.23
7 Carlos Sastre Candil - Team CSC 4.45
8 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 5.07
9 Alexandre Vinokourov - Astana 5.10
10 Kim Kirchen - T-Mobile Team 5.29
11 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 5.48
12 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
13 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 6.59
14 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 7.04
15 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.37
16 Denis Menchov - Rabobank 7.45
17 Frank Schleck - Team CSC 7.49
18 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 8.18
19 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 9.13
20 Kanstantin Siutsou - Barloworld 10.25
21 Chris Horner - Predictor - Lotto 10.37
22 Mauricio Soler - Barloworld 10.50
23 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 13.09
24 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 13.23
25 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 13.41
26 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 13.46
27 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 15.20
28 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 15.21
29 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 15.47
30 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 15.50
31 Jens Voigt - Team CSC 19.21
32 Markus Fothen - Gerolsteiner 19.42
33 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.55
34 Michael Boogerd - Rabobank 20.54
35 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 27.11
36 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 27.25
37 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 27.53
38 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 30.33
39 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 31.37
40 Thomas Dekker - Rabobank 33.01
41 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 33.32
42 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 35.21
43 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 37.34
44 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 38.44
45 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
46 Christian Vande Velde - Team CSC 39.21
47 Maxim Iglinskiy - Astana 40.12
48 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 40.42
49 Patrice Halgand - Crédit Agricole 42.43
50 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 44.54
51 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 45.04
52 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 46.17
53 Christian Knees - Team Milram 47.47
54 Mario Aerts - Predictor - Lotto 49.47
55 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 51.22
56 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 52.08
57 Ronny Scholz - Gerolsteiner 53.10
58 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 53.29
59 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 54.45
60 Antonio Colom Mas - Astana 54.47
61 Paolo Savoldelli - Astana 57.52
62 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 57.53
63 Kjell Carlström - Liquigas 58.32
64 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 58.35
65 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 59.04
66 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 59.49
67 Serguei Ivanov - Astana 1.01.34
68 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 1.01.45
69 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.02.08
70 Sandy Casar - Française des Jeux 1.02.29
71 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.02.39
72 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.02.48
73 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.03.10
74 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 1.03.49
75 Axel Merckx - T-Mobile Team 1.04.25
76 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 1.05.53
77 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1.06.22
78 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.07.22
79 Andry Grivko - Team Milram 1.08.10
80 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.08.46
81 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 1.09.23
82 John Gadret - AG2r Prévoyance 1.09.27
83 David Millar - Saunier Duval - Prodir 1.10.39
84 Erik Zabel - Team Milram 1.10.47
85 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.10.50
86 Grischa Niermann - Rabobank 1.11.54
87 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 1.12.15
88 Charles Wegelius - Liquigas 1.12.40
89 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.13.07
90 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.13.36
91 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 1.14.52
92 Michael Albasini - Liquigas 1.16.09
93 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 1.16.15
94 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.17.22
95 Nicolas Vogondy - Agritubel 1.18.34
96 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 1.18.55
97 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.21.09
98 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 1.21.43
99 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.21.52
100 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 1.22.03
101 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.22.12
102 Grégory Rast - Astana 1.22.31
103 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.23.01
104 Filippo Pozzato - Liquigas 1.23.13
105 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 1.23.38
106 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 1.24.10
107 Alexander Efimkin - Barloworld 1.25.14
108 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.26.05
109 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.26.17
110 Murilo Fischer - Liquigas 1.27.03
111 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.29.20
112 Frederik Willems - Liquigas 1.29.53
113 Daniele Righi - Lampre - Fondital 1.31.53
114 Fabian Cancellara - Team CSC 1.31.59
115 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.32.00
116 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 1.32.21
117 Nicolas Jalabert - Agritubel 1.33.18
118 Bert Grabsch - T-Mobile Team 1.33.41
119 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.34.28
120 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 1.34.29
121 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 1.34.34
122 Ralf Grabsch - Team Milram 1.35.06
123 Julian Dean - Crédit Agricole 1.35.11
124 William Bonnet - Crédit Agricole 1.35.26
125 Lilian Jégou - Française des Jeux 1.35.27
126 Robert Hunter - Barloworld 1.35.33
127 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 1.35.39
128 Benoît Salmon - Agritubel 1.35.45
129 Mickael Delage - Française des Jeux 1.36.05
130 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.36.11
131 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.36.24
132 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1.36.40
133 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.36.43
134 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.36.55
135 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.37.02
136 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.37.05
137 Freddy Bichot - Agritubel 1.37.18
138 Marcel Sieberg - Team Milram 1.37.34
139 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 1.38.29
140 Pieter Weening - Rabobank 1.38.47
141 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.40.11
142 Manuel Quinziato - Liquigas 1.40.30
143 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.40.36
144 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.41.18
145 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.42.49
146 Peter Wrolich - Gerolsteiner 1.43.11
147 Enrico Poitschke - Team Milram 1.43.44
148 Daniel Navarro Garcia - Astana 1.43.54
149 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 1.44.28
150 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 1.44.31
151 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 1.44.36
152 Leif Hoste - Predictor - Lotto 1.45.25
153 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.45.57
154 Giampaolo Cheula - Barloworld 1.46.13
155 Robert Förster - Gerolsteiner 1.47.17
156 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 1.49.30
157 Bram De Groot - Rabobank 1.49.41
158 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.50.08
159 Thor Hushovd - Crédit Agricole 1.50.36
160 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.53.02
161 Geraint Thomas - Barloworld 1.54.40
162 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 1.55.09
163 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.56.41
164 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.57.07
165 Anthony Charteau - Crédit Agricole 1.58.33
166 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 2.03.34


Pointkonkurrencen efter 13. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 195 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 175
3 Erik Zabel - Team Milram 174
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 132
5 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 127
6 Robert Förster - Gerolsteiner 95
7 Fabian Cancellara - Team CSC 93
8 Filippo Pozzato - Liquigas 87
9 Murilo Fischer - Liquigas 73
10 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 72
11 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 72
12 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 71
13 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 67
14 Philippe Gilbert - Française des Jeux 63
15 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 59
16 Cadel Evans - Predictor - Lotto 51
17 Andrey Kashechkin - Astana 50
18 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 48
19 Andreas Klöden - Astana 46
20 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 46
21 Kim Kirchen - T-Mobile Team 45
22 William Bonnet - Crédit Agricole 44
23 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 43
24 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
25 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
26 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 38
27 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 38
28 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 37
29 Michael Albasini - Liquigas 36
30 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 35
31 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 35
32 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 34
33 Mauricio Soler - Barloworld 33
34 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 33
35 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 32
36 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
37 Michael Rasmussen - Rabobank 30
38 Sandy Casar - Française des Jeux 30
39 Andry Grivko - Team Milram 29
40 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 29
41 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 27
42 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 27
43 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 26
44 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 26
45 Jens Voigt - Team CSC 26
46 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 25
47 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
48 Frank Schleck - Team CSC 24
49 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
50 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 23


Bjergkonkurrencen efter 13. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 98 pts

2 Mauricio Soler - Barloworld 89
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 86
4 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 50
6 Cadel Evans - Predictor - Lotto 48
7 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 45
8 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 44
9 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
10 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42
11 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 33
12 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 32
13 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
14 Philippe Gilbert - Française des Jeux 26
15 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 26
16 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
17 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 24
18 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 20
19 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 20
20 Antonio Colom Mas - Astana 20
21 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 19
22 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
23 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
24 David Millar - Saunier Duval - Prodir 16
25 Andrey Kashechkin - Astana 16
26 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 16
27 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
28 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
29 William Bonnet - Crédit Agricole 15
30 Frank Schleck - Team CSC 14
31 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
32 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
33 Andreas Klöden - Astana 12
34 Thomas Dekker - Rabobank 12
35 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
36 Patrice Halgand - Crédit Agricole 11
37 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 11
38 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
39 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 10
40 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
41 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
42 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
43 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 8
44 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 7
45 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
46 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 6
47 Christian Knees - Team Milram 5
48 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
49 Denis Menchov - Rabobank 5
50 Jens Voigt - Team CSC 5
51 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4
52 Sandy Casar - Française des Jeux 4
53 Michael Albasini - Liquigas 4
54 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
55 Freddy Bichot - Agritubel 3
56 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
57 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
58 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
59 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
60 Andry Grivko - Team Milram 2
61 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
62 Alexander Efimkin - Barloworld 2
63 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
64 Michael Boogerd - Rabobank 1
65 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1
66 Frederik Willems - Liquigas 1
67 Marcel Sieberg - Team Milram 1
68 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1


Ungdomskonkurrencen efter 13. etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 58.49.10
2 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 4.28
3 Kanstantin Siutsou - Barloworld 7.54
4 Mauricio Soler - Barloworld 8.19
5 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 13.19
6 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 24.54
7 Thomas Dekker - Rabobank 30.30
8 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.00.17
9 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.00.39
10 Andry Grivko - Team Milram 1.05.39
11 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.18.38
12 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.19.21
13 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.19.41
14 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.26.49
15 William Bonnet - Crédit Agricole 1.32.55
16 Mickael Delage - Française des Jeux 1.33.34
17 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.33.40
18 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.34.12
19 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.34.24
20 Marcel Sieberg - Team Milram 1.35.03
21 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.38.47
22 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.40.18
23 Daniel Navarro Garcia - Astana 1.41.23
24 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.50.31
25 Geraint Thomas - Barloworld 1.52.09


Holdkonkurrencen efter 13. etape
1 Astana 176.32.04
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.54
3 Team CSC 2.19
4 Rabobank 3.59
5 Caisse D’Epargne 4.47
6 Euskaltel-Euskadi 19.11
7 Saunier Duval-Prodir 26.49
8 Predictor-Lotto 28.32
9 T-Mobile Team 33.20
10 Quickstep-Innergetic 46.18
11 Crédit Agricole 50.36
12 AG2r Prévoyance 52.38
13 Lampre-Fondital 1.01.30
14 Liquigas 1.07.02
15 Gerolsteiner 1.23.32
16 Barloworld 1.25.40
17 Bouygues Telecom 1.31.22
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.51.04
19 Agritubel 2.30.48
20 Team Milram 2.40.51
21 Française des Jeux 2.44.51



KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger