Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Vision Bikes suveræne på Sjælland

Vision Bikes suveræne på Sjælland

02. september 2007 22:130
Det har været en rigtig god weekend for Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel på Sjælland. Lørdag kørte Thomas Japp alene hjem i FBL-løbet på Avedøre Holme og sejrede foran holdkammeraten Mads Bugge.

Søndag dominerede Vision Bikes - Løgstør Park Hotel vejene på Amager i SMC-løbet. Allerede efter 30 kilometer fik Michael Johansen et afgørende hul sammen med Martin Hammer (Hvidovre). Med Johansen som primusmotor holdte de to feltet bag sig i løbets resterende 105 kilometer.

"Vi er godt kørende over hele linien," siger Michael Johansen, der havde flere holdkammerater i præmierækken. Jacob Kollerup blev nummer tre, Mads Bugge fire og Simon Lerbech nummer ti. Begge dage stillede holdet kun med fem ryttere.

Også udenfor landevejene havde holdet succes, da holdets sponsorchef Thomas Bendixen havde en gyldig undskylding for ikke at køre cykelløb i weekenden. Lørdag eftermiddag blev han far til en søn på 4330 gram.

Hos damerne vandt Mie Bekker Lacota for anden dag i træk.

A 138 km
1 Michael Bjørn Johansen - Team Vision Bikes 03.26.01
2 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck 03.26.04
3 Jacob Kollerup - Team Vision Bikes 03.26.08
4 Guytan Lilholt - Herning Ck - Elite 03.27.21
5 Mads Bugge Andersen - Team Vision Bikes 03.27.23
6 Michael Smith Larsen - Herning Ck - Elite
7 Michael Grønhof-andersen - Hvidovre Ck 03.27.47
8 Lars Ulrich - Team Odense Energi 03.27.59
9 Martin Hansen - Herning Ck - Elite
10 Simon Lerbech - Team Vision Bikes
11 Sead Mujaceml - CK Ringen
12 Heine Hansen - Cc Gladsaxe

B 124 km
1 Rasmus Andersen - Hvidovre Ck 03.30.55
2 Mads Nicolaysen - Ck Kronborg
3 Jonas Jørgensen - Næstved Bc 03.36.22
4 Christian Kouyoumjin - Libanon
5 Martin Christiansen - Politiets Ca
6 Lasse Søgaard - Cycling Nord 03.41.22

C 97 km
1 Kim Franzpötter - Politiets Ca 02.21.54
2 Esben Tange - Hvidovre Ck
3 Casper Jon Sonne Skovgaard - Bornholm Cc
4 Thomas Dehn - Cc Gladsaxe
5 Magnus Jensen Hauch - Abc
6 Jesper Dünweber Darre - Abc
7 Brian Boesen Kuhre - Cc Gladsaxe 02.22.10
8 Emil Johansson - Nakskov Cc 02.22.13
9 Flemming Fisker Jensen - Hvidovre Ck 02.22.44
10 Martin Pedersen - Hvidovre Ck 02.22.50
11 Kristian Thomas Rask Egholm - Roskilde Cr 02.22.52
12 Jan Tvernø - Hvidovre Ck
13 Morten Kristen Jensen - Næstved Bc
14 Christian Mathiesen - Politiet Ca
15 Kristian Israelsen Olsen - Abc

Begynder 83 km
1 Nicolaj Kristian Hjelmroth - Sorø Bc 02.10.37
2 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cykling Ringsted
3 Wyn Stewart - Fbl
4 Gert Hundt Pedersen - Sorø Bc 02.10.39
5 Jesper Mathias Larsen - Abc 02.10.44
6 Mikkel Christiansen - Roskilde Cr 02.12.28
7 Torsten Bak - Amager Cr
8 Christian Brandt Pedersen - Fbl
9 Eske Nielsen - Amager Cr
10 Bastian Kjøller - CK Fix
11 Henrik Truelsen - Kalundborg Cc
12 Peter Max Faber - Fbl
13 Rasmus Teglgaard Mohr - Roskilde Cr
14 Lars Felix Jensen - Fbl

Junior 110 km
1 Mark Sehested Pedersen - Roskilde CR 02.53.50
2 Rasmus Christian Quaade - Amager Cr 02.53.50
3 Lars F. E. Jensen - Team Dcr Junior 02.53.52
4 Mark R. Sørensen - Hvidovre Ck 02.53.55
5 Patrick Clausen - Glud & Marstrand Hobro-horsens 03.00.00
6 Sebastian Lander - Køge CR
7 Sverre Solheim Eckhoff - Bærum og omegn CK
8 Lenni Helleskov Busk - Team Dcr Junior
9 Adrian Udesen - Ordrup CC
10 Nicolai Clausen - Team Cycling Ringsted

Dame A 97 km
1 Mie Bekker Lacota - Flexpoint 02.31.04
2 Iben Bohé - Hillerød Ck 02.31.10
3 Bente Jensen - Hvidovre

Dame B 69 km
1 Inge K. Baumgarten - Roskilde Cr 02.01.38
2 Anne Eiby - Lyngby Cc
3 Trine Frilund Jacobsen - Nordsjællands Ck
4 Connie Kjøller - Abc

H40 97 km
1 Michael Barfoed - Politiets Ca
2 Michael Bornak - Hillerød Ck
3 Erik Madsby - Politiets Ca
4 Johannes Agerholm - Abc
5 Bo Simonsen - Køge Cr
6 Morten Ryan Hansen - Dbc
7 Arno Andersen - Hvidovre Ck
8 Niels Marquard Jensen - Sorø Bc
9 Klaus Pedersen - Greve CC
10 Thomas Schlüter - Roskilde Cr
11 Jan Ryan Hansen - Dbc
12 Lars Uffe Nielsen - Team Cykling Ringsted
13 Henrik Zachariassen - Abc
14 Finn Bohn - Roskilde Cr
15 Michael Kristensen - Kck Herlev

H50 83 km
1 Per Nielsen - Team Hfck & Ko 02.15.47
2 Anders Høj - Skive Ck
3 Jimmi Johansen - Lyngby Cc
4 Svend Erik Pedersen - Greve Cc
5 Thomas Kyng - Abc
6 Paul Michael Kristensen - Roskilde Cr
7 Bjørn Midtgaard - Holbæk Cr
8 Poul Petersen - Ck Kronborg 02.15.52
9 Niels O Christensen - Randers 02.17.05
10 Kurt Nicolaisen - Nakskov Cc

H60 83 km
1 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cc 02.18.11
2 Holger Damgaard - Fbl 02.25.08
3 John Elo Madsen - Team Hfck & Ko
4 Ole Hammelsvang - Team Hfck & Ko
5 Henrik Rasmussen - Team Hfck & Ko
6 Jan Erik Christensen - Greve Cc
7 Jørgen Andersen - Sorø Bc
8 Ib Malm - Team Cykling Ringsted
9 Allan Gall - Nakskov Cc
10 Mogens Bøhm - Lyngby CC
11 Børge Christensen - Nakskov Cc
12 Mogens Rasmussen - Nakskov Cc

Dame 45 69 km
1 Sanne De Haas - Dcr Ballerup 02.05.25

Ungdom 69 km
1 Thomas Schmidt - Køge CR 01.57.30
2 Christian Adelhard Kreutzfeldt - Roskilde Cr
3 Andreas Brasen Kidmose - Holbæk Cr
4 Marc Christian Garby - Team Cycling Ringsted 01.57.45
5 Dion Jimmy Hansen - Dcr Ballerup 01.58.35
6 Sebastian Hirsch - Ordrup Cc
7 Joachim Clausen - Team Cycling Ringsted
8 Stefan Linné Jørgensen - Hvidovre Ck
9 Mathias Øllegaard - Hvidovre Ck
10 Nickolai Buchtrup - Team Cykling Ringsted
11 Jannick Berg - Ck Fix
12 Nicolas Amstrup Madsen - Hillerød Ck
13 Mark Poulsen - Slagelse Cr
14 Thore Frederik Bradtberg - Dcr Ballerup
15 Laurits Enevoldsen - Team Cykling Ringsted
16 Alex Clausen - Ck Fix
17 Jonathan Enevoldsen - Roskilde Cr
18 Daniel Mielke - Roskilde Cr

Ældste drenge 41 km
1 Elias Helleskov Busk - Dcr Ballerup 01.10.51
2 Nicklas Dahl Jakobsen - Team Cykling Ringsted
3 Mathias Møller Nielsen - Cc Gladsaxe
4 Jakob Bertelsen - Ordrup Cc 01.12.30
5 Tobias Bagger - Ordrup CC
6 Nicklas Bøje - Team Cycling Ringsted
7 Rasmus Correl Roesgarth - Greve Cc
8 Jon Van Dijk Nielsen - Ordrup Cc
9 Morten Søgaard Madsen - Roskilde Cr
10 Casper Folsach - Dcr Ballerup
11 Mikael Nielsen - Slagelse Cr
12 Morten Palmquist - Amager Cr
13 Jakob Olsen - Hfck
14 Michael Munch - Køge Cr
15 Steffen Thomsen - Dcr Ballerup
16 Alexander Hjortnæs - Ordrup Cc
17 Jacob Molin Nielsen - Roskilde Cr
18 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg Cc

Ældste piger 41 km
1 Mette Meyer - Køge Cr 01.12.30
2 Pernille Ott Frendorf - Greve Cc 01.14.00
3 Kamilla Sofie Valin - Ordrup Cc 01.15.25

Mellemste drenge 28 km
1 Kristian Holm - Dcr Ballerup 00.51.34
2 Tobias Mørch Kongstad - Amager Cr
3 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Cc Gladsaxe
4 Magnus Bak Klaris - Amager Cr
5 Louis Bendixen - Ck Fix
6 Lasse Mortensgaard - Abc
7 Søren Martinus Walter Engberg - Hillerød Ck
8 Frederik Hagn-meinche Gundersen - Ck Fix
9 Jonas Wang - Ck Fix
10 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted
11 Mikkel Skovbølle - Amager Cr

Mellemste piger 28 km
1 Nadia Pedersen - Dcr Ballerup 00.51.34
2 Amalie Dideriksen - Amager Cr 01.05.55

Yngste drenge - 14 km
1 Martin Printz Nielsen - Team Cycling Ringsted 00.25.42
2 Anders Bjørn Kristensen - Cykling Odense 00.25.42
3 Andreas Stokbro - Ck Fix
4 Mads Olander Hjort - Næstved Bc
5 Andreas Lund Andresen - Hfck

Yngste piger - 14 km
1 Lise Martina Engberg - Hillerød Ck 00.25.42
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER