Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Zabel og Vinokourov på toppen - Opd.

Zabel og Vinokourov på toppen - Opd.

17. september 2006 14:430
Erik Zabel tog sidste etape ind til Madrid, efter at holdet havde afleveret ham perfekt i spurten. Samlet vandt Alexander Vinokourov en meget flot sejr, efter at Astana holdet havde kørt fremragende i løbets sidste uge.

Årets sidste etape i Vueltaen startede, som sådanne etaper traditionelt siger de skal. De første 100 kilometer gik det stille og roligt, lige indtil rytterne med godt 36 kilometer til mål kørte ind på de afgørende omgange i Madrid.

Her angreb syv ryttere, Frédéric Bessy og Luis Perez (Cofidis), Chris Horner (Davitamon), Ángel Vallejo og Raúl García De Mateo (Relax-Gam), Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne) og Pierre Drancourt (Bouygues). Selvom de fra start samarbejde ganske flot, fik de aldrig mere end godt 20 sekunders forspring, så sprinterholdende havde hele tiden godt styr på situationen.

Med ti kilometer til mål var forspringet nede på 10 sekunder, så det var på dette tidspunkt at sprinterholdende blev enige om, at nu var de klar til at køre finalen og dermed indhentede frontgruppen.

Med seks kilometer til mål, da feltet kørte ud på sidste omgang, satte Team CSC holdet sig frem med hele holdet forrest i feltet, og satte et meget højt tempo. Desværre blev de overhalet at Milram holdet lige inden 1000 meter mærket, så Stuart O´Grady tabte en god placering helt forrest.

Milram holdet fortsatte de flotte arbejde og fik afleveret Erik Zabel helt perfekt i spurten så tyskeren kunne tage endnu en flot etapesejr lige foran Thor Hushovd. Stuart O´Grady fik kørt sig frem i spurten og sluttede som nummer fem.


Alexandre Vinokourov / Foto: Sirotti




Resultat af 21. etape
1 Erik Zabel (Ger) Team Milram 3.40.47 (38.64 km/h)
2 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
3 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
4 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
5 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
6 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
7 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
8 Marco Velo (Ita) Team Milram
9 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
10 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
11 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
12 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
13 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
14 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
15 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
16 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
18 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
19 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
20 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
21 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
24 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.03
25 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
26 Francesco Failli (Ita) Liquigas
27 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
29 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
30 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
31 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
33 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
34 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
35 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
36 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
37 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
38 William Walker (Aus) Rabobank
39 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
40 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
41 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
42 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
43 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
44 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
45 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
46 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
47 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
48 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
49 Theo Eltink (Ned) Rabobank
50 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
51 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
52 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
53 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
54 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
55 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
56 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
57 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
58 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
59 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
60 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
61 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
62 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
63 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
64 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
65 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
66 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
67 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
68 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
69 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
70 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
71 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
73 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
74 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
75 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
76 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
77 Pieter Weening (Ned) Rabobank
78 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
79 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
80 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
81 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
82 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
83 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC

84 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
85 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
86 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
87 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
88 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
89 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
90 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
91 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
92 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
93 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
94 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC

95 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
96 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
97 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
99 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
100 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
101 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
102 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
103 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
104 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
105 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
106 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
107 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
108 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 0.19
109 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 0.21
110 Jorge García (Spa) Relax-Gam
111 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
112 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
113 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
114 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
115 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
116 David George (RSA) Relax-Gam
117 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
118 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
119 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
120 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
121 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
122 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
123 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
124 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
125 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
126 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
127 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 0.30
128 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 0.35
129 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 0.40
130 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1.03
131 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
132 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 1.03
133 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 2.08
134 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 3.21


Samlet slutstilling
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 81.23.07
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.12
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 3.12
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 3.35
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 6.51
6 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.09
7 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.26
8 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10.36
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.47
10 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 11.32
11 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.52
12 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15.10
13 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 17.23
14 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 18.40
15 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 18.56
16 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 19.44
17 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.18
18 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 27.51
19 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.04
20 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 29.04
21 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 30.36
22 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 32.09
23 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 34.45
24 Theo Eltink (Ned) Rabobank 42.46
25 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 43.20
26 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 45.03
27 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 46.21
28 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 46.30

29 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 50.47
30 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 50.49
31 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 50.50
32 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 51.57
33 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 55.05
34 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 56.12
35 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 56.48
36 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 1.02.23
37 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 1.02.55
38 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.04.33
39 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.06.40
40 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1.08.18
41 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.14.34
42 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 1.16.47
43 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.19.25
44 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1.24.48
45 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.25.18
46 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.29.24
47 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.29.48
48 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.30.24
49 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.30.54
50 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 1.30.58
51 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1.35.57
52 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.37.01
53 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.37.05
54 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.37.59

55 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.38.39
56 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 1.39.33
57 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.40.19
58 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 1.40.24
59 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 1.41.37
60 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.42.03
61 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.43.19
62 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.45.00
63 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.45.53
64 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1.45.54
65 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.45.55
66 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.46.03
67 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 1.47.15
68 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 1.47.52
69 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.49.21
70 David George (RSA) Relax-Gam 1.50.19
71 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.50.42
72 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.51.49
73 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.52.53
74 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.54.28
75 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.58.08
76 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.59.57
77 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.02.32
78 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.02.59
79 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.03.10
80 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 2.04.11
81 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 2.05.03
82 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
83 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 2.09.04
84 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 2.09.29
85 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 2.09.37
86 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.10.14
87 Jorge García (Spa) Relax-Gam 2.10.30
88 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.14.29
89 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2.16.00
90 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 2.16.33
91 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 2.17.09
92 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 2.20.53
93 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2.21.25
94 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.22.35
95 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 2.22.46
96 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.26.39
97 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 2.26.59
98 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 2.27.42
99 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 2.30.12
100 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
101 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.30.28
102 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 2.31.27
103 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.32.02
104 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.35.16
105 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 2.35.38
106 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 2.36.24
107 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 2.36.43
108 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 2.37.58
109 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 2.38.40
110 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2.39.11
111 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2.41.06
112 William Walker (Aus) Rabobank 2.41.17
113 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 2.41.52
114 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 2.42.15
115 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 2.42.17
116 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 2.42.30
117 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 2.42.51
118 Marco Velo (Ita) Team Milram 2.43.37
119 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 2.44.51
120 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2.45.40
121 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 2.45.45
122 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 2.45.48
123 Francesco Failli (Ita) Liquigas 2.47.04
124 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 2.47.17
125 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 2.48.44
126 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 2.52.29
127 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 2.56.11
128 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 2.57.52
129 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 2.57.58
130 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 2.58.24
131 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.59.32
132 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 3.11.10
133 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 3.20.10
134 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 3.23.05


Slutstilling Pointkonkurrencen
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 199 pts
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 163
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 147
4 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 107
5 Erik Zabel (Ger) Team Milram 104
6 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 104
7 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 99
8 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 95
9 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 93
10 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 68
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 67
12 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 51
13 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 45
14 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 43
15 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 42
16 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 39
17 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 37
18 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
19 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
20 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 36
21 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 35
22 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 33
23 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 33
24 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 32
25 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 32
26 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 31
27 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 29
28 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 29
29 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
30 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 26
31 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 26
32 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 26
33 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
34 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 19
35 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16
36 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 16
37 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
38 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 14
39 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 14
40 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
41 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 13
42 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 12
43 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12
44 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 12
45 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 11
46 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
47 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 11
48 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 11
49 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 10
50 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10
51 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 10
52 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 9
53 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 9
54 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 9
55 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
56 Jorge García (Spa) Relax-Gam 8
57 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 8
58 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 8
59 Marco Velo (Ita) Team Milram 8
60 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
61 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8
62 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7
63 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 7
64 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 7
65 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 7
66 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 7
67 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 6
68 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 6
69 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 6
70 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 6
71 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 6
72 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 6
73 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 6
74 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 4
75 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 4
76 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 4
77 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 4
78 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
79 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 3
80 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
81 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 3
82 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
83 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
84 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
85 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2
86 David George (RSA) Relax-Gam 2
87 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2
88 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1
89 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
90 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 1
91 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 1
92 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1


Slutstillingen i Bjergkonkurrencen
1 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 129 pts
2 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 117
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 98
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 84
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 82
6 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
7 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 67
8 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 63
9 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 60
10 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 44
12 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
13 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
14 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 32
15 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
16 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
17 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 25
18 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 24
19 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 23
20 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
21 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 21
22 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 21
23 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 20
24 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
25 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 18
26 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 16
27 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 15
28 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 15
29 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 15
30 Pieter Weening (Ned) Rabobank 14
31 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 13
32 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 12
33 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
34 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
35 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 9
36 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
37 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 9
38 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 9
39 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 9
40 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
41 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
42 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 7
43 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
44 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
45 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 6
46 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 6
47 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
48 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 6
49 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
50 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 5
51 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
52 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
53 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
54 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 4
55 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
56 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
57 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
58 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 4
59 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 3
60 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 3
61 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 2
62 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2
63 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1
64 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 1
65 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
66 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Slutstilling i Kombinationskonkurrencen
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 8 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 15
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 21
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 24
6 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
7 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
8 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 31
9 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 39
10 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 43
11 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 47
12 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 58
13 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 61
14 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 62
15 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 63
16 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 64
17 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 65
18 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 83
19 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 84
20 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 88
21 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 91
22 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 107
23 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 107
24 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 109
25 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 110
26 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 112
27 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 113
28 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 120
29 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 122
30 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 127
31 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 127
32 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 131
33 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 136
34 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 136
35 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 138
36 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 140
37 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 144

38 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 150
39 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 155
40 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 156
41 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 159
42 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 161
43 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 163
44 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 169
45 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 170
46 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 175
47 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 185
48 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 188
49 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 189
50 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 195
51 Jorge García (Spa) Relax-Gam 198
52 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 202
53 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 215
54 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 234
55 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 237
56 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 247
57 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 250


Slutstilling i Holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 243.36.42
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 15.25
3 Astana 25.33
4 Euskaltel - Euskadi 32.13
5 Team CSC 52.56
6 Saunier Duval - Prodir 1.40.02
7 Lampre - Fondital 1.43.20
8 Ag2r Prevoyance 2.02.55
9 Relax - GAM 2.16.26
10 Cofidis, le Credit Par Telephone 2.20.33
11 Credit Agricole 2.51.19
12 Rabobank 3.25.53
13 Davitamon - Lotto 3.44.43
14 Liquigas 3.58.18
15 Quick Step - Innergetic 4.29.55
16 Française des Jeux 4.48.50
17 T- Mobile Team 4.52.02
18 Phonak Hearing Systems 5.01.08
19 Gerolsteiner 5.10.53
20 Team Milram 5.47.49
21 Bouygues Telecom 6.17.06
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?