Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Zielinski sejrende i Frankrig

Zielinski sejrende i Frankrig

09. maj 2007 18:080
23-årige Piotr Zielinski (Bretagne Armor Lux) vandt anden etape af etapeløbet Fire dage ved Dunkerque, som blev kørt i dag.

Bretagne-rytteren var hurtigst i spurten, da to ryttere kom samlet til mål. Piotr Zielinski havde nemlig følgeskab af franske David Boucher (Landbouwkrediet). Mark Cavendish (T-Mobile) vandt feltets spurt og blev dermed nummer 3. pladsen.

Efter 32 km kørsel af dagens etape angreb David Boucher og Piotr Zielinski. De to ryttere arbejde rigtigt godt sammen og havde på et tidspunkt godt 10 minutters forspring til feltet.

Det gode samarbejde fortsatte frem til målstregen, og de to ryttere måtte derfor afgjorde etapen imellem sig i en spurt. Her tog Zielinski altså sin første professionelle sejr. 

David Boucher over den samlede føring i løbet.


Resultat af 2. etape
1 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 4.33.17 (41.891 km/t)
2 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 0.02
3 Mark Cavendish - T-Mobile Team 0.18
4 Sebastian Siedler - Team Milram
5 Matthew Goss - Team CSC
6 René Haselbacher - Astana
7 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
8 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano
9 Mathieu Drujon - Auber
10 Mickael Delage - Française des Jeux
11 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
12 William Bonnet - Crédit Agricole
13 Enrico Poitschke - Team Milram
14 Rony Martias - Bouygues Telecom
15 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole
16 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
17 Linas Balciunas - Agritubel
18 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano
19 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole
20 Lars Ytting Bak - Team CSC
21 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
22 Johan Lindgren - Française des Jeux
23 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
24 Nicolas Jalabert - Agritubel
25 Baden Cooke - Unibet.com
26 Gorik Gardeyn - Unibet.com
27 Geert Steurs - Predictor - Lotto
28 Paul Martens - Skil - Shimano
29 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
30 Roger Hammond - T-Mobile Team
31 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
32 Scott Davis - T-Mobile Team
33 Dominique Cornu - Predictor - Lotto
34 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
35 Tom Steels - Predictor - Lotto
36 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto
37 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
38 Wilfried Cretskens - Quickstep - Innergetic
39 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
40 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
41 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
42 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC
43 Glenn d'Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4.36
44 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
45 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
46 Alexey Kolessov - Astana
47 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
48 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic
49 Erik Zabel - Team Milram
50 Jason Donald - Team Slipstream powered by Chipotle
51 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
52 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
53 Steve Chainel - Auber
54 Matti Helminen - DFL - Cyclingnews - Litespeed
55 Eric Baumann - T-Mobile Team
56 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
57 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
58 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
59 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt
60 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
61 Martin Pedersen - Team CSC
62 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
63 Bert Roesems - Predictor - Lotto
64 David Navas Chica - AG2r Prévoyance
65 Chris Anker Sørensen - Team CSC
66 Erwin Thijs - Unibet.com
67 Mark Renshaw - Crédit Agricole
68 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
69 Anders Lund - Team CSC
70 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
71 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
72 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
73 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
74 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
75 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
76 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
77 Daniel Lloyd - DFL - Cyclingnews - Litespeed
78 Niels Brouzes - Auber
79 Guillaume Levarlet - Auber
80 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
81 Aivaras Baranauskas - Agritubel
82 Christophe Mengin - Française des Jeux
83 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
84 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle
85 Christian Müller - Skil - Shimano
86 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
87 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
88 Allan Johansen - Team CSC
89 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle
90 Wim De Vocht - Predictor - Lotto
91 Volodymyr Dyudya - Team Milram
92 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
93 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
94 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
95 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof Felt
96 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
97 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
98 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle
99 Hans Dekkers - Agritubel
100 Koen De Kort - Astana
101 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano
102 Bradley McGee - Française des Jeux
103 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
104 Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team
105 Rhys Pollock - DFL - Cyclingnews - Litespeed
106 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
107 Thierry Marichal - Française des Jeux
108 Maxime Méderel - Auber
109 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
110 Ralf Grabsch - Team Milram
111 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle
112 Carlo Scognamiglio - Team Milram
113 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
114 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
115 André Korff - T-Mobile Team
116 Stephan Schreck - T-Mobile Team
117 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
118 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed
119 Markus Eichler - Unibet.com
120 Christian Murro - Tenax Salmilano
121 Sébastien Joly - Française des Jeux
122 Julien Mazet - Astana
123 Daniel Navarro Garcia - Astana
124 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
125 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
126 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
127 Nico Mattan - DFL - Cyclingnews - Litespeed
128 Nicolas Vogondy - Agritubel
129 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
130 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
131 Sergey Kolesnikov - Unibet.com
132 Pierre Rolland - Crédit Agricole
133 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux
134 Jean Mespoulède - Auber
135 Stéphane Petilleau - Bretagne - Armor Lux
136 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux
137 Florian Morizot - Auber
138 Jeremie Galland - Auber
139 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt
140 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
141 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt
142 Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed
143 Troels Ronning Vinther - Unibet.com
144 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano
145 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tönissteiner
146 Niki Terpstra - Team Milram
147 Ed Clancy - Landbouwkrediet - Tönissteiner
148 Hamish Robert Haynes - DFL - Cyclingnews - Litespeed
149 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed
150 Serge Baguet - Quickstep - Innergetic
151 David Deroo - Skil - Shimano
152 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
153 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic
154 Jeremy Hunt - Unibet.com
155 Matthé Pronk - Unibet.com
156 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle
157 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.46
158 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole 8.20
159 Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team
160 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
161 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
162 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
163 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance
164 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux
165 Aart Vierhouten - Skil - Shimano 9.56
166 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
167 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team
168 Evgeniy Sladkov - Astana
169 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle
170 Christophe Laurent - Crédit Agricole
171 Anthony Ravard - Agritubel
172 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano
173 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
174 Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole
175 Stéphane Poulhies - AG2r Prévoyance
176 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 11.42
177 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle 16.28
178 Jakob Piil - T-Mobile Team 16.53
179 Cédric Hervé - Agritubel 18.31
180 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 21.33
181 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tönissteiner


Udgået
DNF Luke Roberts - Team CSC
DNF Darren Lill - Navigators Insurance Cycling Team
DNF David Lelay - Bretagne - Armor Lux
DNS Guennadi Mikhailov - Astana


Samlet stilling efter 2. etape
1 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 4.44.17
2 William Bonnet - Crédit Agricole 0.09
3 Lars Ytting Bak - Team CSC 0.25
4 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.26
5 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 0.28
6 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 0.29
7 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 0.30
8 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 0.32
9 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 0.34
10 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 0.36
11 Sebastian Siedler - Team Milram 0.38
12 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.39
13 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
14 Johan Lindgren - Française des Jeux
15 Matthew Goss - Team CSC 0.41
16 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
17 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano
18 René Haselbacher - Astana 0.42
19 Roger Hammond - T-Mobile Team 0.45
20 Mark Cavendish - T-Mobile Team 0.46
21 Paul Martens - Skil - Shimano 0.48
22 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto
23 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt 0.51
24 Baden Cooke - Unibet.com
25 Mickael Delage - Française des Jeux 0.53
26 Rony Martias - Bouygues Telecom 0.54
27 Nicolas Jalabert - Agritubel 0.55
28 Linas Balciunas - Agritubel
29 Mathieu Drujon - Auber 0.56
30 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 1.00
31 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 1.01
32 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 1.02
33 Wilfried Cretskens - Quickstep - Innergetic 1.04
34 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 1.05
35 Enrico Poitschke - Team Milram 1.07
36 Geert Steurs - Predictor - Lotto
37 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 1.14
38 Gorik Gardeyn - Unibet.com 1.18
39 Scott Davis - T-Mobile Team
40 Tom Steels - Predictor - Lotto 1.23
41 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 1.27
42 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.35
43 Sébastien Joly - Française des Jeux 4.41
44 Niki Terpstra - Team Milram 4.42
45 Bert Roesems - Predictor - Lotto 4.46
46 Nicolas Vogondy - Agritubel
47 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 4.50
48 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle
49 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4.51
50 Mark Renshaw - Crédit Agricole 4.52
51 Markus Eichler - Unibet.com 4.53
52 Volodymyr Dyudya - Team Milram 4.55
53 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 4.56
54 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 4.57
55 Allan Johansen - Team CSC 4.58
56 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 4.59
57 Pierre Rolland - Crédit Agricole 5.00
58 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 5.01
59 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tönissteiner
60 Aivaras Baranauskas - Agritubel 5.02
61 Matti Helminen - DFL - Cyclingnews - Litespeed
62 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic
63 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
64 Serge Baguet - Quickstep - Innergetic
65 David Navas Chica - AG2r Prévoyance 5.03
66 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
67 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle 5.04
68 Jason Donald - Team Slipstream powered by Chipotle 5.05
69 Christophe Mengin - Française des Jeux 5.06
70 Daniel Navarro Garcia - Astana
71 Christian Müller - Skil - Shimano
72 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 5.07
73 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
74 Stéphane Petilleau - Bretagne - Armor Lux 5.08
75 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt 5.09
76 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
77 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano
78 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 5.10
79 Ralf Grabsch - Team Milram 5.11
80 Ed Clancy - Landbouwkrediet - Tönissteiner
81 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 5.12
82 Rhys Pollock - DFL - Cyclingnews - Litespeed
83 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
84 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 5.13
85 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
86 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle 5.15
87 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 5.16
88 Florian Morizot - Auber
89 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 5.17
90 Mathieu Claude - Bouygues Telecom 5.18
91 Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team 5.19
92 Christian Murro - Tenax Salmilano 5.20
93 Hans Dekkers - Agritubel
94 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
95 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
96 Niels Brouzes - Auber 5.21
97 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle
98 Maxime Méderel - Auber
99 Stephan Schreck - T-Mobile Team 5.22
100 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
101 Eric Baumann - T-Mobile Team 5.23
102 Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed
103 Glenn d'Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.24
104 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.26
105 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner 5.27
106 Koen De Kort - Astana
107 Wim De Vocht - Predictor - Lotto 5.28
108 Erik Zabel - Team Milram 5.29
109 Alexey Kolessov - Astana 5.30
110 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed 5.32
111 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt
112 Matthé Pronk - Unibet.com 5.33
113 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
114 Chris Anker Sørensen - Team CSC
115 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
116 Thierry Marichal - Française des Jeux 5.34
117 Martin Pedersen - Team CSC
118 André Korff - T-Mobile Team 5.35
119 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
120 Daniel Lloyd - DFL - Cyclingnews - Litespeed
121 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
122 Erwin Thijs - Unibet.com 5.36
123 David Deroo - Skil - Shimano
124 Julien Mazet - Astana
125 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
126 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 5.37
127 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
128 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux 5.39
129 Bradley McGee - Française des Jeux 5.40
130 Nico Mattan - DFL - Cyclingnews - Litespeed 5.41
131 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
132 Steve Chainel - Auber 5.42
133 Troels Ronning Vinther - Unibet.com 5.43
134 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
135 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt
136 Carlo Scognamiglio - Team Milram
137 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux 5.46
138 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed
139 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux 5.49
140 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.50
141 Guillaume Levarlet - Auber
142 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof Felt 5.52
143 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 5.54
144 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano 5.57
145 Jeremy Hunt - Unibet.com 5.59
146 Hamish Robert Haynes - DFL - Cyclingnews - Litespeed 6.00
147 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 6.02
148 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
149 Jean Mespoulède - Auber 6.09
150 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
151 Anders Lund - Team CSC 6.15
152 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6.19
153 Jeremie Galland - Auber 6.20
154 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 6.21
155 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 6.36
156 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6.50
157 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 7.05
158 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux 9.07
159 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance 9.12
160 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
161 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 9.17
162 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole 9.19
163 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 9.35
164 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
165 Christophe Laurent - Crédit Agricole 10.13
166 Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team 10.18
167 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10.24
168 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle 10.26
169 Aart Vierhouten - Skil - Shimano 11.02
170 Anthony Ravard - Agritubel 11.07
171 Evgeniy Sladkov - Astana 11.09
172 Stéphane Poulhies - AG2r Prévoyance 11.26
173 Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole 11.41
174 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano 11.42
175 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team 12.55
176 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 12.56
177 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle 16.59
178 Jakob Piil - T-Mobile Team 17.53
179 Cédric Hervé - Agritubel 20.44
180 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tönissteiner 22.26
181 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 23.17


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 29 pts
2 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 26
3 Mark Cavendish - T-Mobile Team 17
4 Sebastian Siedler - Team Milram 13
5 Matthew Goss - Team CSC 11
6 René Haselbacher - Astana 10
7 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 9
8 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 8
9 Mathieu Drujon - Auber 7
10 Mickael Delage - Française des Jeux 6
11 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 5
12 William Bonnet - Crédit Agricole 4
13 Enrico Poitschke - Team Milram 3
14 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 2
15 Rony Martias - Bouygues Telecom 2


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 9 pts
2 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 6
3 Eric Baumann - T-Mobile Team 2
4 Christophe Laurent - Crédit Agricole 1


Ungdomskonkurrencen efter 2. etape
1 William Bonnet - Crédit Agricole 4.44.26
2 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.17
3 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 0.19
4 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.30
5 Johan Lindgren - Française des Jeux
6 Matthew Goss - Team CSC 0.32
7 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
8 Mark Cavendish - T-Mobile Team 0.37
9 Paul Martens - Skil - Shimano 0.39
10 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto
11 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt 0.42
12 Mickael Delage - Française des Jeux 0.44
13 Mathieu Drujon - Auber 0.47
14 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 0.51
15 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 0.52
16 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 0.56
17 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 1.05
18 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 1.18
19 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.26
20 Niki Terpstra - Team Milram 4.33
21 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 4.41
22 Mark Renshaw - Crédit Agricole 4.43
23 Volodymyr Dyudya - Team Milram 4.46
24 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 4.48
25 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 4.50
26 Pierre Rolland - Crédit Agricole 4.51
27 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 4.52
28 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 4.53
29 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.54
30 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle 4.55
31 Daniel Navarro Garcia - Astana 4.57
32 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 4.58
33 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt 5.00
34 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
35 Ed Clancy - Landbouwkrediet - Tönissteiner 5.02
36 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.04
37 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle 5.06
38 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 5.07
39 Florian Morizot - Auber
40 Mathieu Claude - Bouygues Telecom 5.09
41 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 5.11
42 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.17
43 Koen De Kort - Astana 5.18
44 Alexey Kolessov - Astana 5.21
45 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt 5.23
46 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 5.24
47 Chris Anker Sørensen - Team CSC
48 Martin Pedersen - Team CSC 5.25
49 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 5.26
50 David Deroo - Skil - Shimano 5.27
51 Steve Chainel - Auber 5.33
52 Troels Ronning Vinther - Unibet.com 5.34
53 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt
54 Carlo Scognamiglio - Team Milram
55 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux 5.37
56 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed
57 Guillaume Levarlet - Auber 5.41
58 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 5.45
59 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 5.53
60 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
61 Anders Lund - Team CSC 6.06
62 Jeremie Galland - Auber 6.11
63 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 6.12
64 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 6.27
65 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6.41
66 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 9.03
67 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 9.08
68 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 9.26
69 Anthony Ravard - Agritubel 10.58
70 Evgeniy Sladkov - Astana 11.00
71 Stéphane Poulhies - AG2r Prévoyance 11.17
72 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano 11.33
73 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle 16.50
74 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tönissteiner 22.17


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Crédit Agricole 14.14.04
2 Team CSC 0.22
3 Française des Jeux 0.30
4 Predictor-Lotto 0.31
5 Quickstep-Innergetic 0.32
6 Skil-Shimano 0.50
7 T-Mobile Team 1.23
8 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.07
9 Team Milram 4.44
10 Bouygues Telecom 4.57
11 Agritubel 5.01
12 Canyon.com 5.20
13 Team Wiesenhof Felt 5.49
14 Roubaix Lille Metropole 6.14
15 Landbouwkrediet-Tönissteiner 9.14
16 Bretagne-Armor Lux 9.43
17 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 9.57
18 Astana 10.02
19 Auber 10.20
20 Team Slipstream powered by Chipotle 13.38
21 DFL-Cyclingnews-Litespeed 14.24
22 Tenax Salmilano 14.49
23 Navigators Insurance Cycling Team 14.51
24 AG2r Prévoyance 18.30
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS