Efter 12 års fravær, er det italienske etapeløb, Giro di Sardegna, tilbage på UCI kalenderen. Tidligere har Eddy Merckx vundet løbet fire gange, men seneste gang det blev kørt var i 1997, hvor Roberto Petito vandt.
Mirco Lorenzetto (Lampre-NGC) vandt den 184,2 lange etape i og omkring Olbia foran sin holdkammerat Enrico Gasparotto mens Alessandro Petacchi (LPR Brakes-Farnese Vini) tog tredjepladsen. Dermed begynder Lorenzetto at vise noget af den form, som gav ham en femteplads i
Milano-Sanremo sidste år.
Løbet køres over fem etaper og slutter på lørdag.
Resultat af 1. etape 1 Mirco Lorenzetto - Lampre - N.G.C. 4.30.42 (40.808 km/t)
2 Enrico Gasparotto - Lampre - N.G.C.
3 Alessandro Petacchi - LPR Brakes - Farnese Vini
4 Tiziano Dall'antonia - CSF Group - Navigare
5 Oscar Gatto - ISD
6
Daniele Bennati - Liquigas
7 Giovanni Visconti - ISD
8 Alessandro Ballan - Lampre - N.G.C.
9 Marco Frapporti - CSF Group - Navigare
10
Grega Bole - Amica Chips - Knauf
11
Michal Golas - Amica Chips - Knauf
12
Dmytro Grabovskyy - ISD
13 Jesus Del Nero - Fuji-Servetto
14 Lorenzo Bernucci - LPR Brakes - Farnese Vini 0.05
15 Luca Pierfelici - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
16 Volodymyr Starchyk - Amore & Vita - McDonald's 0.06
17 Krzysztof Szczawinski - Miche - Silver Cross - Selle Italia
18 Andriy Grivko - ISD
19 Pasquale Muto - Miche - Silver Cross - Selle Italia
20 Rodrigo Garcia Rena - Miche - Silver Cross - Selle Italia
21 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
22 Iker Camano - Fuji-Servetto
23
Michele Scarponi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
24
Przemyslaw Niemiec - Miche - Silver Cross - Selle Italia
25 Sören Nissen - Amore & Vita - McDonald's
26 Piergiorgio Camussa - Team Piemonte
27 Enrico Zen - CSF Group - Navigare
28 Mauro Da Dalto - Lampre - N.G.C.
29 Igor Astarloa - Amica Chips - Knauf
30 Valerio Agnoli - Liquigas
31 Daniele Pietropolli - LPR Brakes - Farnese Vini
32 Francesco Failli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
33 Philipp Mamos - Amore & Vita - McDonald's
34 Matteo Montaguti - LPR Brakes - Farnese Vini
35 Andrea Moletta - Miche - Silver Cross - Selle Italia
36 Massimo Giunti - Miche - Silver Cross - Selle Italia
37 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
38 Volodymyr Zagorodny - Lampre - N.G.C.
39 Marco Bandiera - Lampre - N.G.C.
40 Mauro Finetto - CSF Group - Navigare
41 Matteo Bono - Lampre - N.G.C.
42 Silvère Ackermann - Vorarlberg - Corratec
43
Dario David Cioni - ISD
44 Paolo Tiralongo - Lampre - N.G.C.
45 Oliver Zaugg - Liquigas 0.13
46 Branislau Samoilau - Amica Chips - Knauf
47 Gabriele Bosisio - LPR Brakes - Farnese Vini 0.16
48 Roman Kreuziger - Liquigas 0.25
49 Maurizio Biondo - Ceramica Flaminia - Bossini Docce 2.27
50 Giampaolo Caruso - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
51 Leonardo Giordani - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
52 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
53 Ramunas Navardauskas - Team Piemonte
54 Egidijus Juodvalkis - Team Piemonte
55 Alberto Ongarato - LPR Brakes - Farnese Vini
56 Josep Jufre - Fuji-Servetto
57
Reto Hollenstein - Vorarlberg - Corratec
58 Filippo Simeoni - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
59 Daniel Musiol - Vorarlberg - Corratec
60 Mauro Abel Richeze - CSF Group - Navigare
61 Simone Cadamuro - Amica Chips - Knauf
62
Bernardo Riccio - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
63 Davide Vigano - Fuji-Servetto
64 Alessandro Bisolti - CSF Group - Navigare
65 Claudio Corioni - Liquigas
66 Jose Alberto Benitez - Fuji-Servetto
67 Fabio Sabatini - Liquigas
68
Santo Anza - Amica Chips - Knauf
69 Ricardo Serrano - Fuji-Servetto
70 Boris Shpilevsky - Fuji-Servetto
71 Javier Megias - Fuji-Servetto
72 Maxim Belkov - ISD
73 Marcello Pavarin - CSF Group - Navigare
74 Luca Solari - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
75 Elia Rigotto - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
76 Simone Bruson - Team Piemonte
77 Manuel Belletti - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
78 Richard England - Amore & Vita - McDonald's
79 Andrea Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
80 Mattia Gavazzi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
81 Edwin Carvajal Jaramillo - Miche - Silver Cross - Selle Italia
82 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia - Bossini Docce 2.37
83
Jaroslaw Dabrowski - Amore & Vita - McDonald's
84 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4.42
85 Yury Metlushenko - Amore & Vita - McDonald's
86 Gediminas Kaupas - Team Piemonte
87 Sergiy Grechyn - Amore & Vita - McDonald's
88 Chad Gerlach - Amore & Vita - McDonald's
89 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
90 Leonardo Scarselli - ISD
91 Christoph Sokoll - Vorarlberg - Corratec
92 Gediminas Bagdonas - Team Piemonte
93 Alessandro Maserati - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
94 Algirdas Mockus - Team Piemonte
95 Marius Kukta - Team Piemonte 4.46
96 Cristiano Salerno - LPR Brakes - Farnese Vini
97 Alessandro Fantini - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4.49
98 Alexander Gufler - Vorarlberg - Corratec
99 Alessandro Proni - ISD
100 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
101 Andrei Kunitski - Amica Chips - Knauf
102 Fabio Taborre - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4.51
103 Danilo Di Luca - LPR Brakes - Farnese Vini
104 Ruggero Marzoli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
105
Guillermo Ruben Bongiorno - CSF Group - Navigare 9.21
106 Matic Strgar - Vorarlberg - Corratec
107
Tomasz Marczynski - Miche - Silver Cross - Selle Italia
108 Gianni Da Ros - Liquigas
109 Ivan Santaromita - Liquigas
110 Andrea Capelli - Vorarlberg - Corratec 9.37
UdgåetDNF Alexander Egger - Vorarlberg - Corratec
Samlet stilling1 Mirco Lorenzetto - Lampre - N.G.C. 4.30.32
2 Enrico Gasparotto - Lampre - N.G.C. 0.04
3 Alessandro Petacchi - LPR Brakes - Farnese Vini 0.06
4 Tiziano Dall'antonia - CSF Group - Navigare 0.10
5 Oscar Gatto - ISD
6 Daniele Bennati - Liquigas
7 Giovanni Visconti - ISD
8 Alessandro Ballan - Lampre - N.G.C.
9 Marco Frapporti - CSF Group - Navigare
10 Grega Bole - Amica Chips - Knauf
11 Michal Golas - Amica Chips - Knauf
12 Dmytro Grabovskyy - ISD
13 Jesus Del Nero - Fuji-Servetto
14 Lorenzo Bernucci - LPR Brakes - Farnese Vini 0.15
15 Luca Pierfelici - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
16 Volodymyr Starchyk - Amore & Vita - McDonald's 0.16
17 Krzysztof Szczawinski - Miche - Silver Cross - Selle Italia
18 Andriy Grivko - ISD
19 Pasquale Muto - Miche - Silver Cross - Selle Italia
20 Rodrigo Garcia Rena - Miche - Silver Cross - Selle Italia
21 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
22 Iker Camano - Fuji-Servetto
23 Michele Scarponi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
24 Przemyslaw Niemiec - Miche - Silver Cross - Selle Italia
25 Sören Nissen - Amore & Vita - McDonald's
26 Piergiorgio Camussa - Team Piemonte
27 Enrico Zen - CSF Group - Navigare
28 Mauro Da Dalto - Lampre - N.G.C.
29 Igor Astarloa - Amica Chips - Knauf
30 Valerio Agnoli - Liquigas
31 Daniele Pietropolli - LPR Brakes - Farnese Vini
32 Francesco Failli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
33 Philipp Mamos - Amore & Vita - McDonald's
34 Matteo Montaguti - LPR Brakes - Farnese Vini
35 Andrea Moletta - Miche - Silver Cross - Selle Italia
36 Massimo Giunti - Miche - Silver Cross - Selle Italia
37 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
38 Volodymyr Zagorodny - Lampre - N.G.C.
39 Marco Bandiera - Lampre - N.G.C.
40 Mauro Finetto - CSF Group - Navigare
41 Matteo Bono - Lampre - N.G.C.
42 Silvère Ackermann - Vorarlberg - Corratec
43 Dario David Cioni - ISD
44 Paolo Tiralongo - Lampre - N.G.C.
45 Oliver Zaugg - Liquigas 0.23
46 Branislau Samoilau - Amica Chips - Knauf
47 Gabriele Bosisio - LPR Brakes - Farnese Vini 0.26
48 Roman Kreuziger - Liquigas 0.35
49 Maurizio Biondo - Ceramica Flaminia - Bossini Docce 2.37
50 Giampaolo Caruso - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
51 Leonardo Giordani - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
52 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
53 Ramunas Navardauskas - Team Piemonte
54 Egidijus Juodvalkis - Team Piemonte
55 Alberto Ongarato - LPR Brakes - Farnese Vini
56 Josep Jufre - Fuji-Servetto
57 Reto Hollenstein - Vorarlberg - Corratec
58 Filippo Simeoni - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
59 Daniel Musiol - Vorarlberg - Corratec
60 Mauro Abel Richeze - CSF Group - Navigare
61 Simone Cadamuro - Amica Chips - Knauf
62 Bernardo Riccio - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
63 Davide Vigano - Fuji-Servetto
64 Alessandro Bisolti - CSF Group - Navigare
65 Claudio Corioni - Liquigas
66 Jose Alberto Benitez - Fuji-Servetto
67 Fabio Sabatini - Liquigas
68 Santo Anza - Amica Chips - Knauf
69 Ricardo Serrano - Fuji-Servetto
70 Boris Shpilevsky - Fuji-Servetto
71 Javier Megias - Fuji-Servetto
72 Maxim Belkov - ISD
73 Marcello Pavarin - CSF Group - Navigare
74 Luca Solari - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
75 Elia Rigotto - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
76 Simone Bruson - Team Piemonte
77 Manuel Belletti - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
78 Richard England - Amore & Vita - McDonald's
79 Andrea Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
80 Mattia Gavazzi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
81 Edwin Carvajal Jaramillo - Miche - Silver Cross - Selle Italia
82 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia - Bossini Docce 2.47
83 Jaroslaw Dabrowski - Amore & Vita - McDonald's
84 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4.52
85 Yury Metlushenko - Amore & Vita - McDonald's
86 Gediminas Kaupas - Team Piemonte
87 Sergiy Grechyn - Amore & Vita - McDonald's
88 Chad Gerlach - Amore & Vita - McDonald's
89 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
90 Leonardo Scarselli - ISD
91 Christoph Sokoll - Vorarlberg - Corratec
92 Gediminas Bagdonas - Team Piemonte
93 Alessandro Maserati - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
94 Algirdas Mockus - Team Piemonte
95 Marius Kukta - Team Piemonte 4.56
96 Cristiano Salerno - LPR Brakes - Farnese Vini
97 Alessandro Fantini - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4.59
98 Alexander Gufler - Vorarlberg - Corratec
99 Alessandro Proni - ISD
100 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
101 Andrei Kunitski - Amica Chips - Knauf
102 Fabio Taborre - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5.01
103 Danilo Di Luca - LPR Brakes - Farnese Vini
104 Ruggero Marzoli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
105 Guillermo Ruben Bongiorno - CSF Group - Navigare 9.31
106 Matic Strgar - Vorarlberg - Corratec
107 Tomasz Marczynski - Miche - Silver Cross - Selle Italia
108 Gianni Da Ros - Liquigas
109 Ivan Santaromita - Liquigas
110 Andrea Capelli - Vorarlberg - Corratec 9.47